Whistlestop

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Whistlestop znany także pod nazwą whistlestop tour jest to termin z zakresu marketingu politycznego, działań prowadzonych w ramach węższego, marketingu wyborczego. Jest to zbiór krótkich spotkań polityka w trakcie kampanii wyborczej z wyborcami, najczęściej w małych miastach, przy zachowaniu formy objazdowej.

Zjawisko zauważalne jest z reguły jedynie na gruncie amerykańskim, gdzie powstało i dojrzewało przez lata. Związane ze strategicznym znaczeniem kolei w okresie Rewolucji przemysłowej, jako głównego środka lokomocji.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W XIX wieku, gdy koleje żelazne stanowiły najczęstszą metodę podróżowania na długie dystanse na terenach rozległych, takich jak Stany Zjednoczone, politycy wykorzystywali ją do przemieszczania się z miasta do miasta. Na każdym przystanku polityk (kandydat) wygłaszał przemowę, którą prowadził z pociągu, zazwyczaj nie schodząc nawet z niego na teren peronu. Przemowy te były prowadzone zazwyczaj z platformy znajdującej się na tylnej części pociągu.

Tego typu podróże stanowiły ważny element kampanii wyborczej w Stanach Zjednoczonych w kolejnych latach. We wrześniu 1948 roku w podobną podróż wyruszył Harry Truman. 17-wagonowy pociąg, którym podróżował nazwano wówczas „Magellan”[1].

Podobnych podróży dokonywali również m.in. Ronald Reagan, Franklin D. Roosvelt, Richard Nixon, Woodrow Wilson, John F. Kennedy oraz Gerald Ford[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Truman Library - 1948 Whistle Stop Tour - Introduction, www.trumanlibrary.org [dostęp 2017-04-14].
  2. From Roosevelt To Obama: Presidential Train Tours Are An American Tradition, „All Day”, 7 lipca 2015 [dostęp 2017-04-14] (ang.).