Who Shot Ya?

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Who Shot Ya?
Utwór Notoriousa B.I.G.
z albumu Born Again
Wydany 1994
Nagrywany 1993 lub 1994
Gatunek hardcore rap
Długość 5:19
Twórca Christopher Wallace
Producent Sean Combs, Nashiem Myrick
Wydawnictwo Bad Boy Records

Who Shot Ya? – utwór amerykańskiego rapera Biggiego z albumów "Born Again", remasterowanej wersji "Ready to Die" i "Greatest Hits". Jest to również strona B singla "Big Poppa".

Utwór został nagrany kilka miesięcy przed postrzeleniem 2paca w 1994, lecz przez niektórych jest uważany przez diss na niego. Utwór zawiera sample z "I'm Afraid The Masquerade Is Over" Davida Portera.

Początkowo utwór został nagrany na album Mary J. Blige "My Life". Jednak w wersji z Biggiem został uznany za zbyt brutalny na album R&B.

W 2006 wokalista System of a Down, Serj Tankian, nagrał remiks utworu do gry wideo "Mark Eckō's Getting Up: Contents Under Pressure". Utwór coverowało i remiksowało wielu raperów. Przed oficjalnym rozpoczęciem swej kariery DMX nagrał freestyle oparty na beacie "Who Shot Ya", z tekstem, którego później użył w "Bring Your Whole Crew" i "Murdergram" (zamieszczony na albumie "Unleashed & Unreleased"). Powstała również wersja z Doc Holiday, w której DMX wykorzystał tylko tekst z "Bring Your Whole Crew" (zamieszczona na albumie "The Early Years"). W 2003 Ja Rule miał beef z G-Unit. Nagrał cover utworu Biggiego, który zatytułował "Guess Who Shot Ya". Wykorzystał do niego beat oraz przekształcony tekst (między innymi zastępując "Puff Daddy"-"Irv Gotti"). W 2008 Papoose użył podkładu i części tekstu do swojej wersji, w której dissował Uncle Murda. Swoje "Who Shot Ya" nagrali również między innymi: Big L, Foxy Brown, G-Unit, The Game, Styles P i LL Cool J.