Więzień na zamku Zenda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Więzień na zamku Zenda
The Prisoner of Zenda
Ilustracja
Okładka II wydania powieści
Autor Anthony Hope
Typ utworu powieść przygodowa
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Wielka Brytania
Język angielski
Data wydania 1894

Więzień na zamku Zenda, czyli trzy miesiące w życiu angielskiego dżentelmena (ang. The Prisoner of Zenda) – powieść przygodowa Anthony'ego Hope'a z 1894 roku.

Treść[1][edytuj | edytuj kod]

Młody brytyjski arystokrata – Rudolf Rassendyll, przybywa do Rurytanii – fikcyjnego kraju w środkowej Europie, jako świadek spodziewanej koronacji młodego następcy tronu Rudolfa V na króla tego kraju. Nocleg znajduje w mieście Zenda. Okazuje się, że również przebywa tam na polowaniu następca tronu. Dworzanie przyszłego króla zauważają, że cudzoziemiec ma nie tylko to samo imię, ale jest i fizycznie podobny do następcy tronu. Zafascynowany tym Rudolf V zaprasza Anglika do swojej kwatery w domku myśliwskim. Po uczcie Rudolf V nieoczekiwanie zapada na zdrowiu po wypiciu wina – daru jego brata – księcia Czarnego Michała. Dworzanie obawiają się, że jeśli Rudolf V nie będzie mógł wziąć udziału w koronacji, Michał wykorzysta to, żeby przejąć władzę. Namawiają więc Rassendylla, aby przebrał się za króla i jako on uczestniczył w ceremonii. Anglik zgadza się. Jednak po koronacji następca tronu znika. Wszystko wskazuje na to, że został porwany i uwięziony na zamku w Zendzie przez swojego niegodziwego brata. Rudolf Rassendyll jest zmuszony kontynuować mistyfikację do czasu uwolnienia króla...

Dodatkowe informacje[edytuj | edytuj kod]

Powieść odniosła nieoczekiwany sukces. Dzięki niej nieznany szerzej prawnik i felietonista Anthony Hope stał się człowiekiem popularnym i nazwanym w kręgach literackich "nowym Dumasem". Inny angielski pisarz James Matthew Barrie powiedział Hope'owi, że "uszczęśliwił więcej ludzi niż jakikolwiek inny autor w naszych czasach"[1]. Powieść była tłumaczona na wiele języków i kilkakrotnie ekranizowana. W 1898 roku Anthony Hope opublikował Ruperta von Hentzau jako kontynuację Więźnia.... Jednak ani ta, ani żadna następna jego publikacja nie powtórzyła już tego sukcesu.

Ważniejsze ekranizacje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Anthony Hope Więzień na zamku Zenda, Wydawnictwo Śląsk, Katowice 1989 (posłowie Roberta Stillera)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Anthony Hope Więzień na zamku Zenda, Wydawnictwo Śląsk, Katowice 1989 (posłowie Roberta Stillera).