Wielka Synagoga w Sztokholmie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wielka Synagoga w Sztokholmie
Stockholms synagoga
Ilustracja
Państwo  Szwecja
Budulec murowana
Architekt Fredrik Scholander
Data budowy 1867-1870
Tradycja konserwatywna
Położenie na mapie regionu Sztokholm
Mapa lokalizacyjna regionu Sztokholm
Wielka Synagoga w Sztokholmie
Wielka Synagoga w Sztokholmie
Położenie na mapie Szwecji
Mapa lokalizacyjna Szwecji
Wielka Synagoga w Sztokholmie
Wielka Synagoga w Sztokholmie
59,33°N 18,07°E/59,331900 18,074200

Wielka Synagoga w Sztokholmie (szw. Stockholms synagoga; hebr. בית הכנסת הגדול של שטוקהולם) – synagoga znajdująca się w Sztokholmie, stolicy Szwecji, przy Wahrendorffsgatan 3, obok parku Kungsträdgården. Jest obecnie jedynym czynnym żydowskim domem modlitwy w mieście.

Synagoga została zbudowana w latach 1867-1870 według projektu Fredrika Scholandera, który ją zaprojektował w 1862 roku. zastąpiła ona funkcjonującą w latach 1790-1870, synagogę w Tyskim Brunnsplanie na sztokholmskim Starym Mieście. Obecnie synagoga jest cały czas czynna i służy żydowskiej wspólnocie konserwatywnej ze Sztokholmu i okolic. Jest wpisana na listę narodowego dziedzictwa Szwecji.

W piwnicach synagogi znajduje się obszerna biblioteka żydowska (szw. Judiska biblioteket), kierowana przez Larsa Raija. W jej zbiorach znajdują się książki w językach: szwedzkim, angielskim, niemieckim, francuskim, hebrajskim, jidysz i innych. W skład tego wchodzi również obszerny księgozbiór rabina Marcusa Ehrenpreisa, który w latach 1914-1951 pełnił funkcję naczelnego rabina Szwecji. Biblioteka okazjonalnie organizuje wystawy o tematyce żydowskiej.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]