Przejdź do zawartości

Wielki festiwal w Tarija

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wielki festiwal w Tarija[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Tancerze chunchos podczas Wielkiego festiwalu w Tarija (2016)
Państwo

 Boliwia

Typ

niematerialne dziedzictwo kulturowe

Numer ref.

01477

Region[b]

Ameryka Łacińska i Karaiby

Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę

2021
na 16. sesji

brak współrzędnych

Wielki festiwal w Tarija[1] (hiszp. Fiesta Grande de Tarija[2]) – coroczne święto ku czci św. Rocha odbywające się w sierpniu i wrześniu w mieście Tarija położonym w departamencie Tarija, w południowej Boliwii, wpisane w 2021 roku na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO[3].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Mapa konturowa Boliwii, na dole znajduje się punkt z opisem „Tarija”
Tarija na mapie Boliwii

Korzenie festiwalu w mieście Tarija sięgają okresu kolonialnego, kiedy to mieszkańcy masowo wznosili modły do św. Rocha o uleczenie chorób i zakończenie epidemii oraz otoczenie bliskich swoim wstawiennictwem i opieką[3]. Źródłem tradycji jest religia i wiara przekazywane w miejscowej, głównie katolickiej, społeczności oraz w rodzinach z pokolenia na pokolenie[1]. Święto związane jest także z kalendarzem rolniczym środkowej Doliny Tarija, odbywa się bowiem pod koniec zimy, kiedy ma miejsce pierwszy siew (misk’a) w nowym sezonie upraw[2].

Wielki festiwal w Tarija obejmuje cztery wydarzenia: dzień wspomnienia św. Rocha (16 sierpnia), pierwszą niedzielę września, kiedy przypada oficjalne rozpoczęcie święta, drugą niedzielę września, która kończy oktawę oraz wtorek po oktawie, kiedy to festiwal dobiega końca[2].

Podczas święta głównymi ulicami Tarija przechodzą kolorowe procesje, które zatrzymują się w katedrze św. Bernarda oraz w kilku innych kościołach i szpitalach na terenie miasta[2]. Świątynie i drogi są z tej okazji dekorowane przez mieszkańców, organizowane są także towarzyszące wydarzenia sportowe i kulturalne[1][3]. Ubrani w barwne kostiumy wierni poprzez modlitwę, taniec i muzykę dziękują za łaski otrzymane za wstawiennictwem św. Rocha[2]. Tańczący mężczyźni nazywani są chunchos. Towarzyszą im alféreces – kobiety niosące kij udekorowany kolorowymi chusteczkami[2]. Innymi postaciami biorącymi udział w festiwalu są instrumentaliści – cañeros, tamboreros, quenilleros i camacheñeros[2]. Obchody kończą się symbolicznym „zamknięciem” św. Rocha w przedsionku kościoła pod jego wezwaniem, gdzie uczestnicy wydarzenia żegnają swojego patrona[2].

W przygotowaniu święta udział bierze cała społeczność miasta, w tym katoliccy duchowni, lokalny samorząd, szkoły muzyczne, rzemieślnicy wytwarzający instrumenty muzyczne i okolicznościowe stroje oraz osoby przygotowujące tradycyjne potrawy serwowane podczas festiwalu, takie jak blanszowane empanady czy rosquetes (rodzaj pączków)[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Dziedzictwo niematerialne – Boliwia. Polski Komitet ds. UNESCO. [dostęp 2024-06-25]. (pol.).
  2. a b c d e f g h i Grand Festival of Tarija – Nomination form [online], ich.unesco.org, 20 października 2020 [dostęp 2024-06-22] (ang.).
  3. a b c UNESCO – Grand Festival of Tarija [online], ich.unesco.org [dostęp 2024-06-25] (ang.).