Wielkie postrzyżyny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Loraine (dyskusja | edycje) o 00:44, 13 sie 2020. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.

Szablon:Obraz infobox Wielkie postrzyżyny (oryg. ros. Великий постриг) – obraz Michaiła Niestierowa namalowany w 1898.

Okoliczności powstania obrazu

W twórczości Michaiła Niestierowa w pierwszym okresie jego działalności artystycznej (do rewolucji październikowej), według słów samego malarza, dominowała tematyka religijna, związana z obecnością prawosławia w kulturze rosyjskiej. Niestierow wspominał, iż pragnął uniknąć ukazywania na obrazach gwałtownych namiętności, preferując przedstawianie spokoju, harmonii pejzażu rosyjskiego i życia duchowego człowieka[1]. Równocześnie obraz należy do cyklu dzieł ukazujących trudne, wręcz tragiczne położenie rosyjskich kobiet[2].

Wielkie postrzyżyny powstały dodatkowo pod wpływem osobistego dramatu autora, który zakochał się w młodej kobiecie poznanej w Kisłowodsku, urzeczony jej urodą i bogatym życiem duchowym. Niestierow oświadczył się ukochanej i został przyjęty, jednak po krótkim czasie kobieta zmieniła zdanie, tłumacząc, że nie będzie w stanie dać mu szczęścia, gdyż miłość mogłaby pokrzyżować jego plany artystyczne. Niestierow ciężko przeżył rozstanie[3].

Za Wielkie postrzyżyny Niestierow został w 1898 r. przyjęty do Cesarskiej Akademii Sztuk[4].

Opis i wymowa obrazu

Wielkie postrzyżyny ukazują położony w odosobnieniu, w lasach, żeński skit staroobrzędowy. Pomiędzy domami-celami i cerkwią przebiega porośnięta brzozami ścieżka, którą idzie grupa mniszek w różnym wieku, ubranych w duchowne szaty, prowadzących, na tytułowe postrzyżyny mnisze młode posłusznice w tradycyjnych strojach staroobrzędowców (charakterystyczny sposób wiązania chust na głowach). Dziewczęta niosą w dłoniach zapalone świece, jedna z nich ma oplecione wokół ręki czotki. Ich twarze wyrażają modlitewne skupienie i smutek. Młodość i tradycyjne stroje dziewcząt podkreślają ich niewinność i prostotę[3]. Smutek młodych kobiet jest interpretowany jako wyraz żalu z powodu niespełnionej miłości, z drugiej strony w obrazie nie ma jednak żadnych jednoznacznych sygnałów, by przyczyną wstąpienia bohaterek obrazu do monasteru był zawód uczuciowy[3]. Obok drugiej z młodych kobiet idzie starsza mniszka, trzymając za rękę jeszcze młodszą dziewczynkę. Obydwu obce są uczucia i namiętności - pierwsza już ich nie przeżywa, druga jeszcze ich nie doświadczyła[5]. W kolejnym rzędzie procesji dwie starsze mniszki podtrzymują ihumenię, kobietę piękną i stanowczą[5].

Z powagą i smutkiem mniszek i posłusznic kontrastuje obraz budzącej się do życia przyrody, której symbolem są ukazane na pierwszym planie bazie i młode drzewko; w niewielkim stopniu zmienia to jednak melancholijny nastrój obrazu[3].

Przypisy

  1. Великий постриг [online], rusmuseumvrm.ru [dostęp 2020-08-12].
  2. a b c d Великий постриг
  3. The Great Taking of the Veil [online], rusmuseumvrm.ru [dostęp 2020-08-12].
  4. a b Великий постриг [online], art-nesterov.ru [dostęp 2020-08-12].