Wierzchołówka amurska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wierzchołówka amurska
Choerades amurensis
(Hermann, 1914)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

muchówki

Podrząd

muchówki krótkoczułkie

Rodzina

łowikowate

Podrodzina

Laphriinae

Plemię

Laphriini

Rodzaj

Choerades

Gatunek

Choerades amurensis

Synonimy
  • Laphria amurensis Hermann, 1914
  • Epholkiolaphria amurensis (Hermann, 1914)

Wierzchołówka amurska[1] (Choerades amurensis) – gatunek muchówki z rodziny łowikowatych i podrodziny Laphriinae.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1914 roku przez F. Hermanna pod nazwą Laphria amurensis[2]. W 1958 roku przeniesiony został przez T. Kimurę do rodzaju Epholkiolaphria[3], który w 2003 roku zsynonimizowany został z rodzajem Choerades przez F. Gellera-Grimma[4]. Wierzchołówkę amurską zalicza się w obrębie rodzaju do grupy gatunków Choerades femorata-marginata. Polską nazwę zwyczajową wprowadzili w 2020 roku J. Tatur-Dytkowski i Ł.E. Mielczarek[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Muchówka o ciele długości od 13 do 16 mm. Ubarwienie oskórka ma czarne[5].

Głowa ma czarne szczecinki orbitalne, długie, grube i złociste szczecinki parafacialne po bokach wzgórka twarzowego, czarne i złote włoski na twarzy oraz długą brodę (mystax) złożoną ze szczecinek czarnych i złotych. Na wzgórku przyoczkowym występuje para bardzo długich i smukłych szczecinek przyoczkowych oraz para krótszych szczecinek pozaprzyoczkowych. Ryjek nie jest zwężony ani zagięty. Czułki są czarne i czarno owłosione[5], wykazują dymorfizm płciowy, u samca mając grubszą podstawę członu pierwszego oraz masywniejszy człon drugi niż u samicy; ponadto trzeci człon czułków u samca ma szczyt stępiony, zaś u samicy zaostrzony[1].

Tułów ma czarne śródplecze obficie porośnięte długimi, złocistymi szczecinkami środkowymi grzbietu, w pomiędzy które wmieszane są rzadkie włoski czarne. Włoski postpronotum są długie i czarne. Występuje po parze czarnych szczecinek przedskrzydłowych, 4 pary czarnych szczecinek nadskrzydłowych i 3 pary czarnych szczecinek zaskrzydłowych. Szczecinki śródplecowe są rzadkie, delikatne, długie, czarne, o skręconych wierzchołkach. Szczecinki tarczkowe środkowe są długie i złociste. Brzeg tarczki ma bardzo długie, nieregularne, czarne i złote owłosienie. Po bokach tułowia występuje białe oprószenie. Skrzydła są czarno podbarwione z przejrzystą nasadą i komórką marginalną. Odnóża są czarne z licznymi, długimi włoskami barwy czarnej i żółtej oraz z czarnymi szczecinkami[5].

Odwłok wykazuje wewnątrzgatunkową zmienność w kształcie i chetotaksji. U samca odwłok jest wydłużony, u samicy zaś maczugowaty, najszerszy na wysokości trzeciego i czwartego segmentu. Na środkowych i bocznych powierzchniach tegitów występują łaty z długich, jaskrawo złotych włosków[5]. Hypopygium samca ma bardzo długie owłosienie[1]. Genitalia samca nie mają płetwiastego wyrostka na szczycie gonokoksytu[5].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Owad ten związany jest z lasami naturalnymi i zbliżonymi do naturalnych, zawierającymi duże ilości starych i martwych drzew. Jest gatunkiem saproksylicznym. Larwy rozwijają się martwym drewnie drzew liściastych, w tym brzozy brodawkowatej, w którym to siedlisku polują na inne bezkręgowce. Owady dorosłe również są drapieżne. Spotyka się je w lasach i na ich skrajach, gdzie czatują na ofiary, przesiadując na liściach krzewów[1], lub też latające w pobliżu materiału lęgowego[5].

Gatunek palearktyczny, rozprzestrzeniony od wschodniej części Polski przez Białoruś, europejską część Rosji, Syberię Zachodnią i Wschodnią po Rosyjski Daleki Wschód, Półwysep Koreański[1][5] i Japonię[3]. Znajduje się w ekspansji w kierunku zachodnim. Pierwsze jego rekordy z Białorusi i Polski pochodzą z drugiego dziesięciolecia XXI wieku. W Polsce do 2020 roku znaleziono go w Bieszczadach, Beskidzie Niskim i Puszczy Białowieskiej[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Jan Tatur-Dytkowski, Łukasz Mielczarek. Choerades amurensis (HERMANN, 1914) (Diptera: Asilidae), nowy gatunek łowika w faunie Polski z uwagami o jego biologii. „Wiadomości Entomologiczne”. 39 (4), 2020. Polskie Towarzystwo Entomologiczne. DOI: 10.5281/zenodo.4095180. 
  2. F. Hermann. H. Sauter's Formosa-Ausbeute. Mydaidae et Asiladae (Dasypogoninae, Laphrinae et Leptogastrinae) (Dipt.). „Entomologische Mitteilungen”. 3, s. 83-95, 1914. 
  3. a b T. Kimura. Miscellaneous notes on Asilidae of Japan (Diptera) (I). „Akitu”. 7, s. 55-56, 1958. 
  4. Fritz Geller-Grimm. A world catalogue of the genera of the family Asilidae (Diptera). [Katalog der Gattungen der Asilidae (Diptera) der Welt.]. „Studia Dipterologica”. 10 (2), s. 473-526, 2003. 
  5. a b c d e f g Charles L. Young, Milan M. Hardský. Robber flies of South Korea III. South Korean species of the Subfamily Laphriinae Macquart, 1838 (Diptera: Asilidae). „Zootaxa”. 1388, s. 1-23, 2020. Magnolia Press.