Wikipedia:(Nie)znane kobiety Wikipedii 2021

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Tylko 1 z 5 biogramów w Wikipedii jest biogramem kobiety. A kiedy w 2011 roku porównano angielskojęzyczną Wikipedię z Encyklopedią Britannica, okazało się, że wśród brakujących wirtualnej encyklopedii biogramów znacznie więcej jest haseł o kobietach.

Celem Wikipedii jest zebranie całości ludzkiej wiedzy. Tego celu nie zrealizujemy, jeśli będzie w niej brakowało biogramów pisarek, artystek, przedstawicielek świata nauki, polityki, sportu. Pomóż nam uzupełnić Wikipedię o brakujące biografie i przywrócić światu encyklopedyczne kobiety!

Akcja trwa od 1 do 31 marca 2021 r. Mamy dla Was nagrody ufundowane przez Wikimedia Polska! W każdej z pięciu rund wybierzemy jedną osobę, która w tym czasie napisze najwięcej biogramów kobiet (zgodnie z zasadami konkursu) i podarujemy jej gadżety konkursowe oraz koszulkę z jedną z kobiet, które na zawsze zapisały się w historii! A na koniec osoba, która wykaże się wysoką jakością pisanych haseł (napisze najwięcej konkursowych artykułów opublikowanych w rubryce „Czy wiesz...” na stronie głównej Wikipedii), zdobędzie wyjątkową nagrodę – kolekcjonerski zestaw LEGO® Ideas Kobiety z NASA z figurkami Sally Ride, Mae Jemison, Nancy Roman oraz Margaret Hamilton.

Jak możesz pomóc?

Popraw istniejący artykuł w Wikipedii

• Jeśli artykuł jest zbyt krótki – dodaj dodatkowe informacje, opierając się na wiarygodnych źródłach. Pamiętaj, żeby na końcu dopisanego przez siebie zdania lub akapitu dodać przypis z informacją o źródle informacji.

• Jeśli artykuł zawiera szablony problemowe (np. potrzebne źródło albo informujące o problemach z neutralnością lub stylem) pomóż rozwiązać ten problem poprzez dodanie przypisu, poprawki językowe lub merytoryczne.

• Sprawdź język hasła, dopracuj ortografię i interpunkcję.

Napisz nowe hasło

Wybierz postać, o której chcesz pisać (tylko upewnij się, że jest encyklopedyczna!), zgromadź źródła i... zacznij pisać! To dość proste. Zerknij do naszej sekcji z propozycjami haseł i materiałami do początkujących, jeśli to dopiero Twój wikidebiut. Aha, nie zapomnij się pochwalić – wpisz swoje hasło na listę stworzonych haseł.

Przetłumacz hasło z innego języka

W innej wersji językowej jest już artykuł, który Ci się podoba, jest dobrze uźródłowiony, a może nawet został wyróżniony ze względu na jakość? Świetnie! Możesz go przetłumaczyć, pamiętaj tylko, żeby w opisie zmian przy zapisywaniu lub na stronie dyskusji tego hasła zaznaczyć, że jest to tłumaczenie.

Pomóż nam promować to wydarzenie

Użyj mediów społecznościowych, żeby powiedzieć światu, że Wikipedia potrzebuje kobiet – zamieść post, tweet, notkę z linkiem do tej strony. Namów znajomych i znajome – wspólnie pomóżcie nam uzupełnić Wikipedię o brakujące biogramy encyklopedycznych kobiet!