Wikipedia:(Nie)znane kobiety Wikipedii 2021

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Nie)znane kobiety Wikipedii 2021 baner.png
Noun Project information icon 216932 cc.svg
Strona główna
List (89045) - The Noun Project.svg
Zasady konkursu
Noun Project Star icon 370530 cc.svg
Nagrody
Noun Project women icon 1186957 cc.svg
Uczestnicy i uczestniczki
Idea (89054) - The Noun Project.svg
Propozycje haseł
Noun Project check icon 1596070 cc.svg
Stworzone i rozbudowane artykuły
Noun Project knowledge icon 1677705 cc.svg
Materiały dla początkujących
Email (246377) - The Noun Project.svg
Kontakt

Tylko 1 z 5 biogramów w Wikipedii jest biogramem kobiety. A kiedy porównano Wikipedię z Encyklopedią Britannica, okazało się, że wśród brakujących wirtualnej encyklopedii biogramów znacznie więcej jest haseł o kobietach.

Celem Wikipedii jest zebranie całości ludzkiej wiedzy. Tego celu nie zrealizujemy, jeśli będzie w niej brakowało biogramów pisarek, artystek, przedstawicielek świata nauki, polityki, sportu. Pomóż nam uzupełnić Wikipedię o brakujące biografie i przywrócić światu encyklopedyczne kobiety!

Akcja trwa od 1 do 31 marca 2021 r. Mamy dla Was nagrody ufundowane przez Wikimedia Polska! W każdej z pięciu rund wybierzemy jedną osobę, która w tym czasie napisze najwięcej biogramów kobiet (zgodnie z zasadami konkursu) i podarujemy jej gadżety konkursowe oraz koszulkę z jedną z kobiet, które na zawsze zapisały się w historii! A na koniec osoba, która wykaże się wysoką jakością pisanych haseł (napisze najwięcej konkursowych artykułów opublikowanych w rubryce „Czy wiesz...” na stronie głównej Wikipedii) zdobędzie wyjątkową nagrodę – kolekcjonerski zestaw LEGO® Ideas Kobiety z NASA z figurkami Sally Ride, Mae Jemison, Nancy Roman oraz Margaret Hamilton.

Women in red & Les sans pagEs drawing Fhala.K (05).svg

Jak możesz pomóc?

Popraw istniejący artykuł w Wikipedii

• Jeśli artykuł jest zbyt krótki – dodaj dodatkowe informacje, opierając się na wiarygodnych źródłach. Pamiętaj, żeby na końcu dopisanego przez siebie zdania lub akapitu dodać przypis z informacją o źródle informacji.

• Jeśli artykuł zawiera szablony problemowe (np. potrzebne źródło albo informujące o problemach z neutralnością lub stylem) pomóż rozwiązać ten problem poprzez dodanie przypisu, poprawki językowe lub merytoryczne.

• Sprawdź język hasła, dopracuj ortografię i interpunkcję.

Napisz nowe hasło

Wybierz postać, o której chcesz pisać (tylko upewnij się, że jest encyklopedyczna!), zgromadź źródła i... zacznij pisać! To dość proste. Zerknij do naszej sekcji z propozycjami haseł i materiałami do początkujących, jeśli to dopiero Twój wikidebiut. Aha, nie zapomnij się pochwalić – wpisz swoje hasło na listę stworzonych haseł.

Przetłumacz hasło z innego języka

W innej wersji językowej jest już artykuł, który Ci się podoba, jest dobrze uźródłowiony, a może nawet został wyróżniony ze względu na jakość? Świetnie! Możesz go przetłumaczyć, pamiętaj tylko, żeby w opisie zmian przy zapisywaniu lub na stronie dyskusji tego hasła zaznaczyć, że jest to tłumaczenie.

Pomóż nam promować to wydarzenie

Użyj mediów społecznościowych, żeby powiedzieć światu, że Wikipedia potrzebuje kobiet – zamieść post, tweet, notkę z linkiem do tej strony. Namów znajomych i znajome – wspólnie pomóżcie nam uzupełnić Wikipedię o brakujące biogramy encyklopedycznych kobiet!