Wikipedia:Artykuły na Medal/zajawki/Krykiet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zajawka artykułu Krykiet


[[Plik:England vs South Africa.jpg|left|100px]]
'''[[Krykiet]]''' – [[sport]] drużynowy, w którym mecze rozgrywane są między dwiema ekipami po jedenastu zawodników. Pochodzi z [[Anglia|Anglii]], gdzie podobna gra była znana już na przełomie [[XIII wiek|XIII]] i [[XIV wiek|XIV]] wieku. Mecze krykietowe rozgrywane są na trawiastym boisku o zbliżonym do [[owal]]nego kształcie, w środku którego znajduje się płaski pas ([[Język angielski|ang.]] ''[[Pitch (krykiet)|pitch]]'' – dosłownie: "murawa") długości 20,12 m. Na końcach pasa ustawione są bramki (ang. ''[[wicket]]'') – trzy wbite w ziemię drewniane słupki (ang. ''[[stump]]'' – dosłownie: "pniak", "kijek"). Gracz jednej z drużyn rzuca twardą piłkę z [[korek|korka]] obłożonego skórą, o obwodzie 224-229 mm, w kierunku przeciwległej bramki, tak aby w nią trafić, a gracz drugiej drużyny (ang. ''[[batsman]]'') broni jej przed uderzeniem za pomocą drewnianego kija. Jeszcze jeden gracz z kijem (ang. ''[[Batsman|non-striker]]'') stoi w pobliżu gracza rzucającego (ang. ''[[bowler]]''). Pozostali gracze z drużyny ''bowlera'' zajmują pozycje w owalu jako gracze z pola (ang. ''[[Fielding (krykiet)|fielder]]''). Celem gry jest zdobywanie ''[[Run (krykiet)|run]]ów'', krykietowego odpowiednika punktów, przez ''batsmana'' i ''non-strikera''. ''[[Krykiet|Czytaj więcej …]]''
Krykietsport drużynowy, w którym mecze rozgrywane są między dwiema ekipami po jedenastu zawodników. Pochodzi z Anglii, gdzie podobna gra była znana już na przełomie XIII i XIV wieku. Mecze krykietowe rozgrywane są na trawiastym boisku o zbliżonym do owalnego kształcie, w środku którego znajduje się płaski pas (ang. pitch – dosłownie: "murawa") długości 20,12 m. Na końcach pasa ustawione są bramki (ang. wicket) – trzy wbite w ziemię drewniane słupki (ang. stump – dosłownie: "pniak", "kijek"). Gracz jednej z drużyn rzuca twardą piłkę z korka obłożonego skórą, o obwodzie 224-229 mm, w kierunku przeciwległej bramki, tak aby w nią trafić, a gracz drugiej drużyny (ang. batsman) broni jej przed uderzeniem za pomocą drewnianego kija. Jeszcze jeden gracz z kijem (ang. non-striker) stoi w pobliżu gracza rzucającego (ang. bowler). Pozostali gracze z drużyny bowlera zajmują pozycje w owalu jako gracze z pola (ang. fielder). Celem gry jest zdobywanie runów, krykietowego odpowiednika punktów, przez batsmana i non-strikera. Czytaj więcej …

Poniżej w porządku chronologicznym widoczne są ekspozycje tej zajawki. Prosimy nie poprawiać ich z wyjątkiem aktualizacji linków po przenosinach artykułów.

2007-11-28[edytuj | edytuj kod]

Krykietsport drużynowy, w którym mecze rozgrywane są między dwiema ekipami po jedenastu zawodników. Pochodzi z Anglii, gdzie podobna gra była znana już na przełomie XIII i XIV wieku. Mecze krykietowe rozgrywane są na trawiastym boisku o zbliżonym do owalnego kształcie, w środku którego znajduje się płaski pas (ang. pitch – dosłownie: "murawa") długości 20,12 m. Na końcach pasa ustawione są bramki (ang. wicket) – trzy wbite w ziemię drewniane słupki (ang. stump – dosłownie: "pniak", "kijek"). Gracz jednej z drużyn rzuca twardą piłkę z korka obłożonego skórą, o obwodzie 224-229 mm, w kierunku przeciwległej bramki, tak aby w nią trafić, a gracz drugiej drużyny (ang. batsman) broni jej przed uderzeniem za pomocą drewnianego kija. Jeszcze jeden gracz z kijem (ang. non-striker) stoi w pobliżu gracza rzucającego (ang. bowler). Pozostali gracze z drużyny bowlera zajmują pozycje w owalu jako gracze z pola (ang. fielder). Celem gry jest zdobywanie runów, krykietowego odpowiednika punktów, przez batsmana i non-strikera.