Wikipedia:BATUTA 2023/Konkurs WMPL

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Konkurs BATUTA 2023[edytuj | edytuj kod]

Droga Społeczności,

zapraszamy Was do udziału w organizowanym przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska konkursie w ramach akcji BATUTA 2023!

Akcja BATUTA, czyli Bezwzględna Akcja Troskliwego Uźródławiania Tysięcy Artykułów powstała oddolnie, z inicjatywy grupy wikipedystów i wikipedystek w lutym 2010 roku – to wtedy Armia Batuty po raz pierwszy stoczyła bój z artykułami bez źródeł. Akcję kontynuowano także rok później oraz w latach 2014-2017, a w 2021 roku Stowarzyszenie Wikimedia Polska reaktywowało ją w formie konkursu edycyjnego. W tym roku organizowana jest już ósma edycja akcji, której będzie towarzyszył konkurs organizowany przez Wikimedia Polska.

Od 1 do 30 czerwca skupimy się na dodawaniu źródeł do artykułów – szczególnie tych starych, zaniedbanych, od dawna wołających o pomoc odpowiednimi szablonami. Niektóre z nich przejdą dzięki temu imponujące metamorfozy, inne, po dodaniu źródeł zostaną ujrzane przez ludzkość na stronie głównej za sprawą ekspozycji w Czywieszu... Kto wie, co jeszcze się zdarzy!

W trakcie konsultacji ze Społecznością Wikipedii zdecydowaliśmy wspólnie, że do konkursu nie będziemy wliczać jedynie pełnego uźródłowienia artykułów, ale również ich częściowe uźródłowienie. Ważny jest dla nas każdy przypis!

  • Pełne uźródłowienie polega na zweryfikowaniu każdej informacji w artykule i podanie przy niej przypisu do właściwego źródła (np. na końcu zdania lub krótkiego akapitu). Dopiero wtedy można usunąć szablon {{Dopracować|źródła}}.
  • Częściowe uźródłowienie polega na wstawieniu przypisu w niektórych miejscach w artykule, np. w tych, w których umieszczony był szablon {{fakt}}.


Głównym celem konkursu jest zwiększenie wiarygodności treści Wikipedii poprzez dodanie wysokiej jakości przypisów. Chcemy zmierzyć się z artykułami, które od kilku(nastu) lat nie mają źródeł i często znajdują się w nich szablony z komunikatami domagającymi się źródeł (choć w wielu nie ma ani przypisów, ani szablonów). Chcemy, aby jak najwięcej zaniedbanych artykułów dzięki rozbudowie i dodaniu źródeł przeszło imponujące metamorfozy, a także, żeby jak najwięcej z nich po poprawie mogło zostać zaprezentowanych w rubryce "Czy wiesz..." na stronie głównej Wikipedii.

Konkurencje[edytuj | edytuj kod]

Tablica pamiątkowa, jaką można zdobyć w ramach konkursu (na zdjęciu tablica Kiciora, nagrodzonego w 2021 roku).

Podczas konkursu będą miały miejsce 4 konkurencje:

  • Najbardziej imponująca metamorfoza hasła
  • Największa liczba haseł uźródłowionych i dopracowanych do poziomu czywieszowego
  • Największa liczba poprawionych haseł
  • Największa liczba w pełni uźródłowionych haseł

Zwycięzca każdej z powyższych konkurencji otrzyma voucher do księgarni w kwocie 150 zł (aby móc uźródławiać kolejne artykuły), a także pamiątkową tablicę!

Zasady konkursu[edytuj | edytuj kod]

Hasła biorące udział w konkursie muszą:

Więcej szczegółów na temat konkursu znajduje się w Regulaminie Konkursu dostępnym na stronie Wikimedia Polska.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Uźródławiając i rozbudowując hasła w ramach Konkursu możesz zdobyć wyjątkowe nagrody – personalizowane pamiątkowe batuty, a także vouchery do księgarni w kwocie 150 zł (aby móc uźródławiać kolejne artykuły) oraz gadżety związane z projektami Wikimedia! Pamiętajcie, że wszystkie zgłoszone hasła muszą spełniać zasady Konkursu, a także być zgłoszone na listy haseł oraz posiadać odpowiedni szablon na stronie dyskusji!

Nagrody pamiątkowe[edytuj | edytuj kod]

Srebrny pins (nagroda pamiątkowa)

Każdy aktywny uczestnik konkursu, który doda źródła w przynajmniej dwudziestu hasłach, otrzyma pamiątkowego srebrnego pinsa z logo Wikipedii.

Pierwsza Nagroda Specjalna w kategorii Najbardziej imponująca metamorfoza hasła[edytuj | edytuj kod]

Wow! Co za metamorfoza! Osoba, która w ramach Konkursu dokona najlepszej metamorfozy dotychczas nieuźródłowionego lub słabo uźródłowionego artykułu zdobędzie Pierwszą Nagrodę Specjalną – voucher do księgarni o wartości 150 zł oraz pamiątkową tablicę. O przyznaniu nagrody zadecyduje złożona z wikipedystów i wikipedystek Komisja Konkursowa, która, kierując się stopniem trudności opracowanych haseł, jakością opracowania oraz zgodnością z zaleceniami i zasadami Wikipedii, wybierze laureata na podstawie listy haseł zgłoszonych do kategorii.

Druga Nagroda Specjalna w kategorii Największa liczba haseł uźródłowionych i dopracowanych do poziomu czywieszowego[edytuj | edytuj kod]

Czy wiesz, że... słabo uźródłowione artykuły często wymagają większej opieki? One też chcą zostać dojrzane przez ludzkość za sprawą ekspozycji na stronie głównej Wikipedii! Dlatego też wprowadziliśmy Drugą Nagrodę Specjalną w kategorii Największa liczba haseł uźródłowionych i dopracowanych do poziomu czywieszowego! Osoba, która podczas trwania całego Konkursu uźródłowi oraz znacząco rozbuduje najwięcej artykułów, które dzięki temu będą prezentowane w rubryce „Czy wiesz…” zdobędzie Drugą Nagrodę Specjalną – voucher do księgarni o wartości 150 zł oraz pamiątkową tablicę.

Trzecia Nagroda Specjalna w kategorii Największa liczba poprawionych haseł[edytuj | edytuj kod]

Podobno podczas jednego miesiąca w ramach akcji jedna osoba może poprawić uźródłowienie w nawet kilkuset hasłach1! Osoba, która w tym roku uźródłowi (przez dodanie przynajmniej jednego przypisu) najwięcej haseł spośród wszystkich uczestników Konkursu, zdobędzie Trzecią Nagrodę Specjalną – voucher do księgarni o wartości 150 zł oraz pamiątkową tablicę.

Czwarta Nagroda Specjalna w kategorii Największa liczba w pełni uźródłowionych haseł[edytuj | edytuj kod]

Pełne uźródłowienie hasła wymaga sporo pracy! Osoba, która w tym roku zostanie Mistrzem Batuty w pełni uźródławiając (przez zweryfikowanie każdej informacji w artykule i podanie przy niej przypisu do właściwego źródła) najwięcej haseł spośród wszystkich uczestników Konkursu, zdobędzie Czwartą Nagrodę Specjalną – voucher do księgarni o wartości 150 zł oraz pamiątkową tablicę.

Kontakt[edytuj | edytuj kod]

Koordynatorka od strony Wikimedia Polska: Małgorzata Gramatnikowska (malgorzata.gramatnikowskaAtwikimedia.pl)

Koordynator w Wikipedii: Kacper Szymański (kacper.szymanskiAtwikimedia.pl)