Wikipedia:Głosowania/Standaryzacja nazewnictwa artykułów o utworach muzycznych i singlach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Głosowanie zostało zakończone. Propozycja standaryzacji nazewnictwa artykułów o utworach muzycznych i singlach została odrzucona.
  • za: 18
  • przeciw: 8
  • neutralne: 3
  • wynik: 69,23% za

Sformułowanie problemu[edytuj | edytuj kod]

Na kanwie dyskusji przedstawionej w wątku w Kawiarence poruszającego kwestię standaryzacji nazewnictwa artykułów o singlach i utworach muzycznych, gdzie udzielająca się tam część Społeczności wykazała akceptację dla takiej regulacji, a tym samym ujednolicenia dookreślenia (ujednoznacznienia) w nazwach takich artykułów, które miałoby brzmieć „utwór muzyczny”, rozpoczynam głosowanie w tejże sprawie.

Problem dotyczy nazewnictwa artykułów, głównie z zakresu dziedziny muzyki rozrywkowej, opisujących utwory muzyczne (głównie piosenki) oraz single. Podstawowa różnica pomiędzy obiema formami stosowanymi w dookreśleniu nazw artykułów jest taka, że „utwór muzyczny” dotyczy dzieła, natomiast „singel” opisuje wydawnictwo. Nieuregulowana zasadami kwestia generuje problem, który objawia się tym, że w zasobach polskojęzycznej Wikipedii jest duża część artykułów, gdzie w dookreśleniu ich nazw widnieją określenia: „singel”, „piosenka”, „utwór” lub „utwór muzyczny” (nadal jednak przeważa nazwa „singel”). Tym samym, poprzez brak ustanowienia zasad czy zaleceń w tej kwestii, mamy do czynienia z nazewniczym chaosem.

Jako pomoc dydaktyczną poniżej przedstawiam definicje (SJP PWN, Encyklopedia powszechna PWN) dla dotychczas używanych określeń:

  • singel/singiel – „płyta z nagraniem jednego utworu muzycznego na każdej stronie”
  • piosenka – „krótki i prosty utwór muzyczny z tekstem, przeznaczony do śpiewania”
  • utwór muzyczny – wynik współdziałania tak zwanych elementów muzycznych, jak rytm i metrum, melodia, harmonia, dynamika, agogika, artykulacja, barwa dźwięku, budowa formalna (źródło)

Przez pierwsze lata istnienia polskojęzycznej Wikipedii tworzono osobne hasła dla poszczególnych singlów zawierających ten sam utwór muzyczny, ale różnych wykonawców (czyli o tej samej piosence, nagranych przez dwa różne akty muzyczne, powstawały dwa artykuły). Po latach popularniejsze wśród edytujących polskojęzyczną Wikipedię stało się zamieszczanie informacji o poszczególnych wersjach (coverach) utworu w artykule zbiorczym o danym utworze muzycznym, co oznaczało jeden artykuł dla wielu aranżacji/wykonań jednego tytułu dzieła muzycznego. Zatem to głosowanie miałoby również doprowadzić do tego, aby jeden utwór muzyczny oznaczał jeden artykuł, co miałoby uniemożliwić praktykę opisywania jednego dzieła (w tym przypadku muzycznego) w wielu oddzielnych artykułach. Był to problem, ponieważ, poprzez rozszczepienie treści o jednym dziele muzycznym w wielu miejscach (bez wykorzystania odpowiednich szablonów, np. {{inne znaczenia}}), czytelnik często nie miał pojęcia o istnieniu innych wersji takiego utworu muzycznego. Tak więc dotychczasowe rozwiązanie rodziło problem o charakterze dezinformacyjnym dla potencjalnego czytelnika. Wiele było przypadków, kiedy autor artykułu w definicji artykułu o singlu umieścił jedynie informacje o coverze, nie zaznaczając, że wcześniej nagrana została przez innego wykonawcę wersja oryginalna utworu.

Zakres postulowanych zmian[edytuj | edytuj kod]

Dookreślenie w nazwie artykułów dot. singli i utworów muzycznych
Dotychczasowe Nowe
singel
utwór
utwór muzyczny
piosenka
utwór muzyczny

Sposób wprowadzania propozycji po przegłosowaniu[edytuj | edytuj kod]

W sytuacji przyjęcia propozycji przez Społeczność uaktualnieniu uległaby strona Wikipedia:Artykuły o muzyce/Single, którą należałoby przenieść pod nazwę „Wikipedia:Artykuły o muzyce/Utwory muzyczne” i dostosować treść podanych tam zaleceń do nowego nazewnictwa artykułów o singlach i utworach muzycznych.

Zmiany, podyktowane ewentualną akceptacją Społeczności w sprawie nowego standardu nazewnictwa, nie wiązałyby się z usunięciem bądź zmianą szablonów-infoboksów {{Singel infobox}} i {{Utwór muzyczny infobox}}. Nadal, podobnie, jak w wielu innych wersjach językowych Wikipedii, oba te infoboksy funkcjonowałyby w obrębie artykułów o utworach muzycznych; pierwszy przeznaczony byłby dla utworów wydanych na singlu, a drugi dla tych, które wydano jedynie na innym wydawnictwie (album, DVD) lub też niewydane w ogóle (bardzo sporadyczne przypadki).

Propozycja do przegłosowania[edytuj | edytuj kod]

Biorący udział w głosowaniu opowiadają się za propozycją wprowadzenia standardu dla nazewnictwa artykułów z zakresu utworów muzycznych i singli poprzez oddanie głosu w sekcji „za”. Wikipedyści chcący utrzymać obecny stan (w powyższej tabeli: „Dotychczasowe”) głosują w sekcji „przeciw”.

Użytkownicy poprzez głosowanie odpowiadają na następujące pytanie:

  • Czy wyrażasz zgodę na ujednolicenie nazewnictwa artykułów o singlach i utworach muzycznych, czego rezultatem ma być stosowanie w dookreśleniu nazw takich artykułów wyłącznie jednego określenia, utwór muzyczny?

Głosowanie[edytuj | edytuj kod]

Zasady głosowania[edytuj | edytuj kod]

  • głosować może każdy zalogowany użytkownik mający w momencie rozpoczęcia nominacji minimum 500 nieusuniętych edycji w przestrzeni głównej i zarejestrowany najpóźniej na miesiąc przed rozpoczęciem głosowania (tj. posiada konto założone przed 20 sierpnia 2020 roku); głosy pacynek są nieważne
  • głosowanie trwa 14 dni (336 godzin) od momentu rozpoczęcia procesu głosowania
  • użytkownicy mogą oddać jeden głos (za, przeciw lub wstrzymujący się)
  • głosować można wpisując się tylko w jednej sekcji; aby zmienić głos, należy go wykreślić i wpisać się ponownie w innej sekcji
  • propozycja zostanie przyjęta, jeżeli:
    • zagłosuje „za” nią co najmniej 20 uprawnionych wikipedystów
    • liczba głosów „za” będzie stanowić co najmniej 80% całkowitej liczby głosów „za” i „przeciw” (głosy wstrzymujące nie są brane pod uwagę)

Standaryzacja nazewnictwa artykułów o utworach muzycznych i singlach[edytuj | edytuj kod]

Czy wyrażasz zgodę na ujednolicenie nazewnictwa artykułów o singlach i utworach muzycznych, czego rezultatem ma być stosowanie w dookreśleniu nazw takich artykułów wyłącznie jednego określenia, utwór muzyczny?

Za[edytuj | edytuj kod]

Głosujemy, wpisując ~~~~ i najwyżej krótki komentarz.

  1.  Za (osobiście nie mam nic przeciwko nazywaniu piosenkami utworów instrumentalnych, ale nie będę mieszać) – Panek (dyskusja) 08:06, 20 wrz 2020 (CEST)
  2.  Za Trzeba wreszcie uprzątnąć ten bałagan. PG (dyskusja) 09:27, 20 wrz 2020 (CEST)
  3.  Za DrPZDYSKUSJA 10:18, 20 wrz 2020 (CEST)
    Wojciech Pędzich Dyskusja 10:25, 20 wrz 2020 (CEST)
  4. Duży Bartek / Hmmm? 10:28, 20 wrz 2020 (CEST)
  5.  Za. Czas na porządki. Pachidensha (dyskusja) 19:17, 20 wrz 2020 (CEST)
  6.  Za Le5zek Tak? 21:41, 20 wrz 2020 (CEST)
  7.  Za Boston9 (dyskusja) 23:26, 20 wrz 2020 (CEST)
  8.  Za Po przemyśleniu. kićor =^^= 00:16, 21 wrz 2020 (CEST)
  9.  Za Serecki (dyskusja) 09:49, 23 wrz 2020 (CEST)
  10.  Za, choć utwór muzyczny to długa nazwa, to zawsze jestem za (sensownym) ujednolicaniem) Andrzei111 (dyskusja) 14:57, 24 wrz 2020 (CEST)
  11.  Za, argumenty z kawiarenki brzmią przekonująco. Pozdrawiam (dyskusja) 18:10, 24 wrz 2020 (CEST)
  12.  Za Zielu20, choć single będą wprowadzać zamęt. (dyskusja) 14:37, 26 wrz 2020 (CEST)
  13.  Za Sir Lothar (dyskusja) 19:26, 28 wrz 2020 (CEST)
  14.  Za Pit rock (dyskusja) 21:48, 28 wrz 2020 (CEST)
  15.  Za Mike89 (dyskusja) 22:36, 29 wrz 2020 (CEST)
  16.  Za, bo ta inicjatywa mnie przekonuje, choć podzielam część wątpliwości. RoodyAlien (dyskusja) 16:22, 1 paź 2020 (CEST)
  17.  Za Kulawik.pl Napisz do mnie 17:17, 1 paź 2020 (CEST)
  18.  Za Niegodzisie (dyskusja) 21:31, 1 paź 2020 (CEST)

Przeciw[edytuj | edytuj kod]

Głosujemy, wpisując ~~~~ i najwyżej krótki komentarz.

  1.  Przeciw Zbyt duże uproszczenie. Niejednokrotnie będzie to określenie na wyrost dla piosenek. Co na to powiedzą poważni muzykolodzy? --Czyz1 (dyskusja) 14:04, 20 wrz 2020 (CEST)
    Nie jestem muzykologiem, ale podejrzewam, że dla muzykologów piosenka to, niezależnie od oceny wartości artystycznej, nadal utwór muzyczny ;) RoodyAlien
    Ale „inny” niż np. V Symfonia Mahlera. To wiedzą wszyscy. --Czyz1 (dyskusja) 21:04, 3 paź 2020 (CEST)
    kićor =^^= 19:56, 20 wrz 2020 (CEST) Za duża niejednoznaczność.
  2.  Przeciw singiel to krążek, zawierający co najmniej dwa utwory (są wyjątki), utwór muzyczny to twór niematerialny, np. promowany w stacji radiowej i nie wydany na nośniku - dziś różne stacje mogą promować różne utwory z tej samej płyty w jednym czasie. dwa różne terminy, a ujednolicenie wprowadzi zamieszanie i więcej szkody niż pożytku. - John Belushi -- komentarz 16:28, 21 wrz 2020 (CEST)
  3. Propozycja w sposób pośredni (a może nawet bezpośredni) wyłącza z "ency" hasła o singlach, czyli tych wydawnictwach, które zawierają więcej niż jeden utwór, ale mniej niż EP czy LP. Ented (dyskusja) 18:38, 21 wrz 2020 (CEST)
  4. Podobnie jak Ented. Dodatkowo czasem tytuł singla (wydawnictwa) jest inny niż utworów, które zawiera, dlatego dookreślenie "utwór muzyczny" będzie błędne. Camomilla (dyskusja) 14:37, 25 wrz 2020 (CEST)
  5.  Przeciw Po długim namyśle tu. Podzielam argumentację Johna Belushi, Enteda i Camomilli. Krzysztof 13 (dyskusja) 22:15, 30 wrz 2020 (CEST)
  6.  Przeciw Może dzisiaj miałoby to sens, ale przez wiele lat były single, które zawierały 2 i więcej utworów muzycznych. Regan1973 (dyskusja) 22:27, 1 paź 2020 (CEST)
  7. Wojciech Pędzich Dyskusja 19:54, 3 paź 2020 (CEST)
  8. Niestety tutaj. Jestem zwolennikiem standaryzacji, ale nie może być ona krzywdząca lub zbytnio upraszczającą. Pozdrawiam! Nadzik (dyskusja) 20:38, 3 paź 2020 (CEST)

Wstrzymuję się[edytuj | edytuj kod]

Głosujemy, wpisując ~~~~ i najwyżej krótki komentarz.

  1. Wstrzymuję się Kapsuglan (dyskusja) 09:58, 20 wrz 2020 (CEST)
  2. Wstrzymuję się byłbym przeciw, bo uważam to za zbyt uogólnione, ale z uwagi na moją małą wiedzę muzyczną tylko się wstrzymam MOs810 (dyskusja) 15:21, 21 wrz 2020 (CEST)
  3. Wstrzymuję się Długo myślałem i... nadal nie jestem pewien. Doceniam pomysł, ale mam pewne wątpliwości. Runab (dyskusja) 16:56, 1 paź 2020 (CEST)

Dyskusja[edytuj | edytuj kod]

Sprawy niezwiązane bezpośrednio z przedmiotem głosowania proszę omawiać w Kawiarence, na stronie dyskusji konkretnej osoby, bądź ew. na stronie dyskusji tego głosowania. Każdy merytoryczny komentarz lub pytanie jest mile widziane!

Szkoda, że zostały tu wplątane single, chyba lepiej było ich kwestię odłożyć na później. Może należałoby dopuścić wyjątki, np. gdy dany utwór był wydany tylko jako singiel (nie licząc publikacji na kompilacjach, o ile dany singel takiej nie promuje), to już artykuł mógłby być o singlu-wydawnictwie. Nie mówiąc już o sytuacji, gdy trafi się niezwiązana żadnym albumem podwójna strona A. skreślam, bo tu już za daleko popłynęłam SpiderMum (dyskusja) 04:11, 3 paź 2020 (CEST)

Dziękuję wszystkim za udział w głosowaniu. Mimo porażki inicjatywy mam szczerą nadzieję, że w przyszłości uda się nam (Społeczności) uregulować tę sprawę – wniosek: wątek w Kawiarence i dalsza treść dot. przegłosowywanych zmian będą musiały być bardziej konstruktywne, zrozumiałe, treściwe i zwięzłe. No i prawdopodobnie, tak jak zauważyła m.in. SpiderMum, przynajmniej w tym kolejnym głosowaniu będzie konieczne porzucenie kwestii singli (w pl.wiki ich korzenie się mocno uczepiły PG). --Pit rock (dyskusja) 21:14, 4 paź 2020 (CEST)