Wikipedia:Głosowania/Weryfikacja uprawnień

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Propozycja do przegłosowania[edytuj | edytuj kod]

  • Każdy użytkownik polskojęzycznej Wikipedii spełniający kryteria uprawniające do udziału w głosowaniu PUA może zgłosić wniosek o weryfikację uprawnień dowolnego administratora polskojęzycznej Wikipedii. Weryfikacja dochodzi do skutku, jeżeli wniosek poparty zostanie przez co najmniej 10 użytkowników uprawnionych do ww. głosowania w czasie nie dłuższym niż 30 dni lub przez 15 uprawnionych użytkowników w czasie nie dłuższym niż 180 dni.
  • Każdy złożony głos wnioskujący o weryfikację traci ważność po 180 dniach od momentu jego złożenia. Po upływie ważności danego głosu wniosek może zostać złożony ponownie.
  • Po osiągnięciu ww. pułapu głosów administrator ma 30 dni na zgłoszenie swojej kandydatury do głosowania weryfikującego na zasadach określonych w regulaminie PUA (do uzgodnienia byłaby tu jeszcze kwestia, czy możliwe jest tu zgłaszanie tych kandydatur do weryfikacji również przez inne osoby na zasadach jak przy PUA, czyli z akceptacją kandydata i kiedy, np. możliwość zgłoszeń przez osoby postronne w ciągu ostatnich 24h, by nie powodowało to serii odrzucanych po kolei przez kandydata zgłoszeń przez użytkowników, którzy poparli dany wniosek weryfikujący, a na koniec ewentualne samozgłoszenie).
  • Jeżeli administrator nie zgłosi się w ciągu ww. czasu do weryfikacji, traci on po 30 dniach od osiągnięcia ww. pułapu głosów dotychczasowe uprawnienia administratora i może się o nie ewentualnie ubiegać ponownie na regularnych zasadach określonych w regulaminie PUA.
  • Każdy administrator ma możliwość poddania się dobrowolnej procedurze weryfikacji.
  • Jeżeli administrator uzyskał uprawnienia w głosowaniu po raz pierwszy lub dotychczasowe uprawnienia potwierdzone zostały w głosowaniu weryfikującym, zarówno obowiązkowym, jak i dobrowolnym, przez rok od zakończenia tego głosowania obowiązuje okres karencji, w czasie którego nie można oddawać głosów popierających wniosek o jego weryfikację.
  • Z ww. procedury weryfikacyjnej wyłączeni są administratorzy, którzy w wyniku głosowania w polskojęzycznej Wikipedii objęli inne funkcje bazujące na posiadanych już uprawnieniach administratora, np. biurokraty (przez rok od zakończenia tego głosowania? – wymaga dopracowania co do funkcji i okresów, np. również KA?)
  • Niniejsza regulacja nie ma wpływu, a w szczególności nie ogranicza w żadnym stopniu możliwości nakładania na administratorów sankcji, w tym również możliwości odbierania uprawnień administratora, na podstawie innych obowiązujących w polskojęzycznej Wikipedii regulacji.

Dyskusja[edytuj | edytuj kod]