Wikipedia:Powiadomienia/FAQ

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Powiadomienia informują cię o nowych zdarzeniach w Wikipedii dotyczących ciebie – i dają ci możliwość szybkiej reakcji

Narzędzie o nazwie Powiadomienia (wcześniej nazywane „Echo”) zostało wdrożone w anglojęzycznej Wikipedii 30 kwietnia 2013. Jego zadaniem jest informowanie użytkowników w jednolity sposób o najnowszych działaniach w Wikipedii i ma wesprzeć (nie zastąpić) listę obserwowanych.

Aby dostosować powiadomienia, które otrzymujesz, odwiedź odpowiednią zakładkę Preferencji. Wskazówki, jak używać tego narzędzia, znajdziesz na MediaWiki.org (ang.). Jeżeli już wypróbowałeś działanie Powiadomień, weź udział w tym krótkim badaniu (ang.) lub w tej dyskusji (ang.). Odpowiedzi na najczęstsze pytania znajdziesz tutaj.

Czym są Powiadomienia?[edytuj | edytuj kod]

Powiadomienia (wcześniej nazywane „Echo”) dają użytkownikowi Wikipedii szybkie informacje o najnowszych działaniach w Wikipedii, które go dotyczą. Jest to szczególnie cenne dla nowych użytkowników, ponieważ dostają możliwość natychmiastowej reakcji.

Celem działania tego narzędzia jest zachęcenie ludzi do bardziej aktywnego uczestniczenia w rozwoju Wikipedii. Powiadomienia mają zastąpić i poszerzyć zakres dotychczasowego narzędzia informowania użytkownika o nowych wpisach na jego stronie dyskusji.

Aby przeczytać więcej o Powiadomieniach, odwiedź tę stronę lub stronę Echo na MediaWiki.org (ang.).

Jak to działa?[edytuj | edytuj kod]

Kiedy ktoś podejmie akcję dotyczącą ciebie, koło twojej nazwy użytkownika w pasku u góry strony pojawi się czerwony znaczek. Pokaże on liczbę nieprzeczytanych powiadomień, jakie otrzymałeś. Kiedy klikniesz na niego, rozwinie się okno z najnowszymi powiadomieniami. Możesz kliknąć na każde powiadomienie, aby dowiedzieć się więcej o wiadomości. Aby znaleźć więcej powiadomień, kliknij na „Wszystkie powiadomienia”, aby przejść do archiwum powiadomień.

Jeżeli w rozwijalnym oknie pojawi się tylko część nieprzeczytanych powiadomień, kliknij prawym przyciskiem myszy na czerwony znaczek i otwórz link na nowej karcie lub w nowym oknie.

O czym mogę dostać powiadomienie?[edytuj | edytuj kod]

Oto zestaw kategorii powiadomień przewidzianych w pierwszej fazie wdrażania narzędzia:

  • wiadomości na stronie dyskusji: kiedy zostanie dodana wiadomość na stronie dyskusji użytkownika. To powiadomienie zastępuje wcześniejszy komunikat na pomarańczowym pasku Masz jedną wiadomość (ostatnia zmiana);
  • wzmiankowanie: kiedy strona danego użytkownika zostanie podlinkowana w podpisanym komentarzu (nie działa w artykułach);
  • podziękowanie: małe „dziękuję” za edycję;
  • linki do artykułów: kiedy w artykule zostanie dodany link do artykułu utworzonego przez użytkownika;
  • rewerty: kiedy edycja autorstwa użytkownika zostanie zrewertowana;
  • uprawnienia użytkownika: kiedy zostaną zmienione uprawnienia użytkownika;
  • powitanie: kiedy użytkownik założy nowe konto;

Powiadomienia obecnie nie obsługują powiadomień związanych z wersjami przejrzanymi artykułów, w tym informacji o akceptacji lub odrzuceniu danej wersji. Wsparcie dla nich jest planowane na koniec sierpnia lub wrzesień 2013.

W pierwszej fazie wdrażania niektóre z wymienionych powiadomień będą domyślnie wyłączone u doświadczonych i nowych użytkowników. Jeżeli chcesz włączyć albo wyłączyć poszczególne powiadomienia, możesz zrobić to w Preferencjach zgodnie z poniższym opisem.

Jak mogę zmienić ustawienia powiadomień?[edytuj | edytuj kod]

Możesz regulować, jakie powiadomienia otrzymujesz (i jak często) poprzez zmienianie ustawień preferencji powiadomień. Aby sprawdzić swoje ustawienia, kliknij w linki „Preferencje” lub „Wszystkie powiadomienia” znajdujące się w rozwijalnym oknie ostatnich powiadomień. Możesz też kliknąć na „Preferencje” u góry każdej strony, a następnie wybrać zakładkę Powiadomień.

Aby włączyć albo wyłączyć daną kategorię powiadomień, zaznacz albo odznacz kwadracik obok niej. Możesz włączyć albo wyłączyć otrzymywanie powiadomień (w Wikipedii lub e-mailem) z większości kategorii. Niektóre kategorie nie mogą być wyłączone, np. zmiany uprawnień użytkownika lub nowe wiadomości na stronie dyskusji; te powiadomienia są zbyt ważne, by mogły być pominięte. Możesz także regulować częstotliwość otrzymywania powiadomień, od pojedynczych maili o każdej akcji po całodniowe lub tygodniowe podsumowania. Kiedy zmienisz preferencje, kliknij „Zapisz” na dole strony.

Gdzie mogę znaleźć starsze powiadomienia?[edytuj | edytuj kod]

Aby znaleźć starsze powiadomienia, kliknij na „Wszystkie powiadomienia” w rozwijalnym oknie; link zaprowadzi cię do archiwum powiadomień. Najnowsze powiadomienia będą wymienione u góry strony. Do najstarszych dotrzesz klikając na link „Więcej” na dole strony.

Komu Powiadomienia mają służyć?[edytuj | edytuj kod]

Powiadomienia mają służyć wszystkim zarejestrowanym użytkownikom. Specjalne powiadomienia wysyłane są do nowych użytkowników (tuż po założeniu konta) oraz do użytkowników, którym zmienione zostały uprawnienia. Niezarejestrowani nie mogą otrzymywać powiadomień.

Dlaczego zostało opracowane to narzędzie?[edytuj | edytuj kod]

Obecnie jedyne powiadomienia przewidywane przez MediaWiki ukazują się na stronie Obserwowane. Lista ta jest dosyć pomocna, lecz ograniczona. Dobrze sprawdza się w przypadku zmian związanych ze stronami, ale nie tych związanych z użytkownikami. Ma proste działanie: jeżeli strona jest obserwowana, użytkownik otrzymuje powiadomienia o wszystkich zmianach z nią związanych. Jeżeli nie jest, użytkownik nie otrzymuje żadnych wiadomości. Lista obserwowanych nie obejmuje całego zakresu akcji w Wikipedii. Narzędzie Powiadomienia w połączeniu z listą obserwowanych ma stworzyć system dużo łatwiejszego informowania użytkownika o większej liczbie akcji i dać użytkownikowi możliwość kontroli nad tym, o czym jest informowany.

Gdzie mogę skomentować Powiadomienia?[edytuj | edytuj kod]

Zachęcamy do wzięcia udziału w tym krótkim badaniu (ang.), aby programiści mogli ulepszyć Powiadomienia na podstawie wyników otrzymanych z tego badania. Możesz też wziąć udział w tej dyskusji (ang.), obserwowanej przez zespół pracowników Fundacji Wikimedia.

Jeżeli znalazłeś błąd programu (buga), możesz go zgłosić na Bugzilli (ang.), na stronie dyskusja Wikipedii:Powiadomienia; możesz też napisać e-maila na adres okeyes na wikimedia.org. Jeżeli to możliwe, dołącz zrzut ekranu i informację o swojej przeglądarce i systemie operacyjnym.

Co się stało ze starym pomarańczowym paskiem?[edytuj | edytuj kod]

Przed opracowaniem Powiadomień Wikipedia miała duży pomarańczowy pasek informujący użytkownika o nowej edycji na jego stronie dyskusji. Anglojęzyczni nazywają go „Pomarańczowym paskiem zagłady” (Orange Bar of Doom, OBOD):

Pomarańczowy pasek nowej wiadomości.png

Plany nie przewidują zostawienia tego paska ani włączenia go sobie w Preferencjach. Deweloperzy zdają sobie sprawę, że bez niego powiadomienia o nowych wiadomościach na stronie dyskusji byłyby za mało widoczne, szczególnie użytkownikom, którzy dostają wiele innych powiadomień. W oparciu o komentarze anglojęzycznej społeczności, na tej stronie zaproponowano kilka innych rozwiązań.

Na podstawie tej dyskusji zamiast OBOD opracowano taki oto komunikat, zaznaczający, że użytkownik otrzymał wiadomości na swojej stronie dyskusji:

Masz nowe wiadomości - nowe powiadomienia.png

Aby włączyć powiadomienie podobne do „Pomarańczowego paska zagłady”, idź do preferencji gadżetów i włącz opcję „Większe powiadomienie, gdy mam nowe wiadomości w dyskusji, podobne do starego paska”.

Obydwa sposoby, komunikat zastępujący OBOD i gadżet, wymagają włączonego JavaScriptu. Jeżeli Twoja przeglądarka nie współpracuje z JavaScriptem lub masz wyłączoną obsługę JS, musisz kliknąć na czerwony znaczek i przeczytać wszystkie nowe powiadomienia, aby dowiedzieć się, czy któreś z nich nie dotyczy nowych wiadomości na twojej stronie dyskusji.

Jakie jeszcze funkcje Powiadomień zostaną włączone?[edytuj | edytuj kod]

Planowane jest opracowanie następnych funkcji, zaproponowanych w komentarzach użytkowników. Rozważane jest stworzenie alternatywnej metody wyświetlania informacji o nowych wiadomościach na stronie dyskusji użytkownika, bardziej atrakcyjnych wizualnie e-maili, jak również ustalenie innych sposobów wyłączenia powiadomień i opracowanie jednolitego systemu powiadomień o wydarzeniach na wszystkich wiki („cross-wiki”). Jeżeli masz sugestie co do poprawy tego narzędzia, pisz śmiało (ang.).