Wikipedia:Propozycje do Artykułów na Medal/Brydż sportowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
  • Uzasadnienie: Artykuł opisuje wszystkie aspekty brydża sportowego. Był uszlachetniany poprzez PANDA. "Nie mam najmniejszych zastrzeżeń. Teraz artykuł jest logiczny i mimo że duży nie tak przeładowany". Spełnia kryteria medalowe. Jsitarz (dyskusja) 07:03, 5 paź 2010 (CEST)
  • Głosy za:

#Jsitarz (dyskusja) 07:03, 5 paź 2010 (CEST)Głos nieważny - zgłaszający 07:11, 5 paź 2010 (CEST)

  1. -- Bulwersator (dyskusja) 07:11, 5 paź 2010 (CEST)
  2. aluś (dyskusja) 23:39, 5 paź 2010 (CEST)
  3. coor (dyskusja) 06:28, 6 paź 2010 (CEST)
  4. Enkidu666 (dyskusja) 10:42, 6 paź 2010 (CEST)
  5.  Za Muta112 (dyskusja) 11:58, 6 paź 2010 (CEST)
  6. Jak najbardziej  Za Mateucho (dyskusja) 18:15, 6 paź 2010 (CEST)
  7. Siwulek 02:23, 14 paź 2010 (CEST)
  8.  Za Tashi dyskusja 12:42, 17 paź 2010 (CEST)
  • Głosy przeciw:
  1. Dobre hasła ale niestety z dość poważnymi mankamentamiMichał Rosa (dyskusja) 23:09, 28 paź 2010 (CEST)
  • Dyskusja:

Może by jednak wywalić ten opis artykułu kursywą na samym początku? -- Bulwersator (dyskusja) 07:11, 5 paź 2010 (CEST)

Podobnie opis tego co zawiera sekcja "Sposoby liczenia wyników" – o tym informuje spis treści i nagłówki podsekcji. Kenraiz (dyskusja) 07:31, 5 paź 2010 (CEST)
Niezła robota. Może przy zawodach - nie tylko pusta sala jako ilustracja - mamy coś na Commons? Drobna uwaga: "Ostatnio jednak ten sposób prezentacji zostaje zamieniony przez prezentację w internecie." Ostatnio - trochę nieprecyzyjne - będzie wisieć to "ostatnio" latami. Jakiś ref by się przydał, bo tak mamy chyba leciutki OR. Czekam na rozwinięcie skata :) Przykuta (dyskusja) 13:57, 5 paź 2010 (CEST)
    • Zbyt mała sekcja "historia" - chyba najpoważniejsze zastrzeżenie. Zdanie "W Polsce grywano w brydża przed wojną" jest aż leniwe, jest znakomite opracowanie tematu "Potyczki przy zielonym stoliku" Hausera o polskim przedwojennym brydżu z którego można skorzystać. Nie ma nic na temat historii mistrzostw świata, a to jest osobny temat sam w sobie. Czytając o historii brydża sportowego bez choćby jednego zdania o Blue Teamie to jak napisać historię Wikipedii i nie wspomnieć Jimmiego Walesa.
    • Zły układ sekcji - nie można opisywać sposobów liczenia wyników przed opisaniem rodzajów zawodów. Najpierw należy wytłumaczyć jakie istnieją rodzaje rozgrywek, a później w jaki sposób można liczyć wyniki. Wtedy mamy sekcje - turniej par, podsekcje zapis maksymalny, na średnią itp, turniej drużyn, zapis itd itp.
      • Tu się nie zgadzam. Jest to problem co ma być pierwsze: rozliczenie czy zawody. Wiele różnych zawodów oblicza się tak samo: turniej indywidualny czy par, mecz czy turniej teamów. Z drugiej strony IMPy stosowane są zarówno na meczach jak i w turniejach. I naprawdę po długich zastanowieniach wybrałem następującą kolejność: 1. Ogólne informacje o tym, że są mecze i turnieje. 2. Ogólna informacja, że BS to porównanie wyników. 3. Opis metod porównania. 4. Opis typów zawodów. 5. Opis rzeczywistych zawodów. Mam wrażenie, że proponowany przez Ciebie sposób absolutnie by rozmył informacje, które powinny być opisane oddzielnie.
        Jsitarz (dyskusja) 18:31, 28 paź 2010 (CEST)
        • Zgadza się, dlatego należy napisać - zawody brydżowe mogą być indywidualne, par i drużynowe. Każdy w tych typów może być liczony w inny sposób.
        • To się wiąże z przesadną ilością informacji w tym haśle które jest bardziej przewodnikiem po tym jak zorganizować turniej niż będące hasłem encyklopedycznym. Kto ma być targetem tego hasła? Osoba która nie gra w brydża i chce wiedzieć co to jest brydż sportowy - jeżeli tak to nic nie zrozumie. Może brydżysta który nie grał jeszcze nigdy na zawodach - no to jest masa nieistotnych dla niego informacji. Michał Rosa (dyskusja) 23:14, 28 paź 2010 (CEST)
          • Pierwszą część: informację o tym, że są mecze i turnieje, poprawiłem we wstępie.
          • Informacji jest dużo. Ale temat jest obszerny. I mógłby byc jeszcze szerszy. Opisałem TYLKO metody rozliczeń stosowane aktualnie w Polsce. W typach zawodów ograniczyłem sie do minimum. W Nomenklaturze podałem tylko najbardziej konieczne pozycje konieczne dla zrozumienia pozostałych sekcji. Wszystko postarałem się aby było poklasyfikowane i opisane oddzielnie. Rozumiem, że rózni będą odbiorcy hasła. Mozna całe hasło czytać "po kolei", ale - jak sądzę - wiele osób, będzie poszukiwać konkretnych informacji. I raczej szybko do nich dotrą. Jeśli zastanowić sie nad proporcjami, to bardzo powiększają artykuł przykłady, bez których - tak uważam - artykuł bardzo by stracił.
            Jsitarz (dyskusja) 17:32, 29 paź 2010 (CEST)
    • Przesadna ilość szczegółowych informacji - hasło jest zbyt przytłaczające. Dobrą sekcją, z zastrzeżeniem, jest np. krótka sekcja o brydżamie - dwa, trzy zdanie i link do konkretnego hasła. Zastrzeżenie jest takie, że w sekcji jest błąd merytoryczny - brydżrama, a "vugraph" to jest jedno i to samo, z czego brydżrama jest słowem nieco archaicznym. Zdanie "Obecnie - w dobie Internetu - instytucja brydżramy traci powoli na znaczeniu, natomiast rozwija się prezentacja poprzez Vugraph." jest co najmniej dziwne bo od 20 lat nie byłem na cokolwiek znaczących zawodach brydżowych bez brydżramy/vugraphu.
    • Styl!
    • Czy nikogo naprawdę nie rażą "imprezy" które organizuje WBF? Impreza to "1. «koncert, zawody sportowe itp. organizowane w celach rozrywkowych» 2. pot. «zabawa, spotkanie towarzyskie» 3. pot.«przedsięwzięcie, zamysł»". WBF (i inne organizacja) mogą organizować turnieje, zawody, spotkania, mitingi ale nie "imprezy".
    • "Najpopularniejsze zawody organizowane są w klubach brydżowych. Ich charakter, terminarz i liczba uczestników zależy od miejscowych działaczy." - WP:WEASEL i oczywista oczywistość, naprawdę nie ma co zapełniać encyklopedii zdaniami koń jaki jest każdy widzi.
    • Dużo pustych, nic nie wnoszących bezpośrednio do tematu zdań: "Literatura brydżowa dotyczy: Przekazania podstawowych zasad gry w brydża; Przekazania informacji o systemach licytacyjnych, wiście i w obronie, standardowych manewrów w rozgrywce[90]; Przekazania informacji o wydarzeniach związanych z rozgrywkami[91]." - zgadza się ale to jest następna oczywista oczywistość i w dodatku nie bezpośrednio na temat.
    • "Światowa Federacja Brydża powstała w 1958 roku i działa na podstawie uchwalonej konstytucji", "Praca Światowej Federacji Brydża widziana jest poprzez jego wydziały" - no nie, poważnie? Tego naprawdę nie da się czytać bez krzywienia się.
  • Jeśli chodzi o sekcję "historia" to spodziewałbym się tu opisu historii wyłącznie brydża sportowego (za to dokładniejszego) i np. wzmianki o wiście czy kiedy w ogóle brydż jako gra towarzyska stał się popularny pasują raczej do hasła ogólnego o brydżu a nie tutaj.
  • Wstęp się dosyć ciężko czyta, bo zawiera za dużo "slangu brydżowego". Trzeba znać terminologię brydżową żeby to zrozumieć, a nawet wtedy jest dosyć ciężko. Rozumiem, że w dalszej części artykułu muszą być detale techniczne, których nie da się pojąć bez znajomości gry, ale wstęp da się jednak tak napisać, żeby dało się zrozumieć różnicę między brydżem towarzyskim i sportowym bez używania brydżowego slangu. W brydża grywałem, ale nie czuję się dość kompetentny aby to zrobić samemu, stąd poniżej moja sugestia jak by to mogło wyglądać. Chodzi o fragment wstępu zaczynający się od "W brydżu sportowym (w odróżnieniu od brydża robrowego) gra się na założenia określone przez pudełko rozdaniowe". Może to tak napisać:
    " brydżu sportowym (w odróżnieniu od brydża towarzyskiego) gra się zestawami kart, których układ nie wynika z losowego tasowania talii, lecz jest specjalnie przygotowywany przez sędziów w formie pudełka rozdaniowego. Sędziowie przyporządkowują do pudełka określone założenia gry, których realizacja (lub nie) decyduje o liczbie punktów zdobytych przez graczy."
    Zdanie "Po zakończeniu rozdania karty wracają do pudełek rozdaniowych[1] tak, aby to samo rozdanie mogło być rozegrane na innych stołach (w turnieju[3]) lub na drugim stole (w meczu[4]). (Patrz: Rodzaje zawodów brydżowych)." - bym całkiem wyciął. Jest to mało istotny detal techniczny rozgrywki, który nie ma żadnego znaczenia dla zrozumienia istoty rzeczy. Można to później wyjaśnić.
    Zdanie "Wynik każdego rozdania dokumentowany jest w meczu[4] na osobnych kontrolkach przypisanych do każdego stołu (protokół kontrolny meczu brydżowego)[5]. Wynik każdego rozdania w turnieju[3] zapisywany jest na kontrolkach związanych z rozdaniami (protokół rozdania)[5]." - jest kompletnie niezrozumiały nawet dla gracza w brydża towarzyskiego - jakie kontrolki, co to takiego? I czy to takie istotne? Może zamiast tego wszystkiego bym napisał, że istnieją dwie formy rozgrywek, - mecze, w których porównywane są wyniki dwóch czteroosobowych zespołów, które grają na zmianę tymi samymi zestawami kart, turnieje zespołów dwuoosobowych i turnieje indywidualne. + Jeszcze zdanie o tym, że się gra przy stołach przedzielonych ekranem oraz że istnieje kilka różnych sposobów obliczania wyników zawodów, które jednak wszystkie są oparte na porównaniu wyników gry tymi samymi pudełkami w różnych układach zawodników i zespołów".
      • OK. We wstępie podano definicję meczu i turnieju. Poprawiono informację o dokumentacji
      • Karty są (zwykle) zupełnie losowo rozmieszczone w pudełkach. Opisano to w części Przygotowanie i wydruk rozdań. Natomiast założenia gry zależą od pudełka.
      • Zasłony mogą być stosowane, ale prawda jest taka, że stosuje się je (delikatnie mówiąc) niezbyt często.
      • To że karty wracają do pudełek jest ważną informacją różniącą BS od Brydża.
        Jsitarz (dyskusja) 16:37, 29 paź 2010 (CEST)
  • Warto by przetłumaczyć tę grafikę Plik:BridgeScreen.svg
  • I ogólnie przejrzeć ten tekst pod kątem stylu, weaselów, literówek itd - co po trochu robię.

Polimerek (dyskusja) 19:46, 28 paź 2010 (CEST)

  • "Pojedynczy rezultat (zarówno w brydżu robrowym, jak i w brydżu sportowym) zawsze jest zależny od otrzymanych kart." - a od umiejętności graczy już nie? Będę to powoli przerabiał ale to znaczna część hasła jest do gruntownego przerobienia. Michał Rosa (dyskusja) 03:03, 30 paź 2010 (CEST)
    • Wprowadzono wiele poprawek. Wszystkie explicice wymienione w dyskusji zostały albo poprawione albo wyjasnione. Może podałbys konkretne elementy, które wymagają przerobienie. A tym bardziej gruntownego. Wtedy być może zrobi to więcej osób, albo w dyskusji wyjdzie czy należy przerabiać.
      Jsitarz (dyskusja) 21:43, 1 lis 2010 (CET)
  • Wszystkie szczegółowe uwagi zostały uwzględnione, zaś głosujący przeciw poprzestał po tym jedynie na ogólnikach ("gruntowne przerobienie"). Medal wlepiam. Stefaniak ---> śmiało pytaj 13:03, 4 lis 2010 (CET)