Wikipedia:Propozycje do Artykułów na Medal/Ida (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ida (film)[edytuj | edytuj kod]

Uzasadnienie

Artykuł poświęcony jedynemu jak dotąd polskiemu pełnometrażowemu laureatowi Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny. Od momentu nominacji do DA trochę się zmieniło; rozbudowałem wstęp, dodałem sekcję zawierającą analizy i interpretacje filmu, przede wszystkim zaś skorygowałem sekcję o odbiorze (doprecyzowując, co było szczególnym przedmiotem krytyki filmu w Polsce). Zapraszam do dyskusji. Ironupiwada (dyskusja) 17:48, 20 lip 2020 (CEST)

Uwagi merytoryczne
 1. Osobiście wolałbym streścić szczegóły krytyki w Polsce - przynajmniej tej niemerytorycznej - najwyraźniej i wśród recenzentów nie brakuje "hejterów". Za to przydało by się coś więcej o odbiorze zdjęć - za coś jednak była ta nominacja do Oscara. Mithoron (pedo mellon) 02:13, 24 lip 2020 (CEST)
  @Mithoron Przeredagowałem sekcję Odbiór tak, aby cytowane opinie bardziej oddawały faktyczne problemy w odbiorze filmu. Dopisałem również uwagi co do strony estetycznej filmu, choć więcej o niej już znajduje się w podsekcji Analizy i interpretacje. Ironupiwada (dyskusja) 16:43, 25 lip 2020 (CEST)
 2. No, na medal to pasuje więcej o nagrodach dać - ta lista jest mocno niekompletna, no chyba, że byłaby osobna lista jak na en-wiki... Poza tym więcej o festiwalach by się przydało. Mithoron (pedo mellon) 22:28, 7 sie 2020 (CEST)
  @Mithoron Zaktualizowałem listę nagród, z tym że ograniczyłem się do tych odnotowanych przez Filmpolski.pl (kwestią otwartą pozostaje, czy włączyć rankingi najlepszych filmów roku, choć moim zdaniem to studnia bez dna). Sformułowanie „więcej o festiwalach by się przydało” jest dość ogólnikowe – chciałbym wiedzieć, co konkretnie powinienem rozbudować. Ironupiwada (dyskusja) 10:34, 10 sie 2020 (CEST)
  Chodziło mi o to, by było coś więcej niż wyliczenie na których festiwalach był pokazywany. Można by rozbudować sekcję "Premiera", dokładając też gdzie i kiedy pojawił się w kinach - w tej chwili chyba nie ma nawet kiedy w polskich zaczął być pokazywany. Również wyniki finansowe pasuje rozbudować i wydzielić do osobnej sekcji (Box office). Mithoron (pedo mellon) 19:05, 10 sie 2020 (CEST)
  No, nie taka tabelka to nie jest za dobry pomysł - właśnie w infoboksie ma coś takiego być, i było OK. Normalnie mową wiązaną można o wyświetlaniu napisać, tylko o konkretnych państwach (nie kontynentach!), najlepiej tych gdzie faktycznie duża oglądalność była. Mithoron (pedo mellon) 22:55, 11 sie 2020 (CEST)
  @Mithoron Mowa wiązana to wiersz ;) Rozbudowałem z użyciem prozy informację o wyświetlaniu filmu w co ważniejszych państwach. Ironupiwada (dyskusja) 08:26, 12 sie 2020 (CEST)
  Heh, no dobra. Co do festiwali, to chodziło mi o rozbudowanie "Oprócz tego Ida była prezentowana na międzynarodowych festiwalach filmowych, między innymi w Londynie, Warszawie, (...)", w miarę możliwości dodając linki do tych festiwali, daty, ewent. wyróżnienia itd. Mithoron (pedo mellon) 20:15, 12 sie 2020 (CEST)
  Co do wyników finansowych, to The Numbers sugeruje większy budżet i łączne przychody - prawdop. zliczyli więcej krajów, ale co do budżetu to różnica między euro a dolarem tego nie wyjaśnia. Hmm, z danymi o budżetach są często problemy, może podać oba szacunki? Swoją drogą podają też info o dystrybucji na płytach, które możne się przydać. Mithoron (pedo mellon) 22:15, 13 sie 2020 (CEST)
  @Mithoron Rozbudowałem informację o festiwalach, dodałem dane z The Numbers. Różnica między Box Office Mojo a The Numbers polega na tym, że ten drugi serwis uwzględnia dodatkowo inflację, stąd prawdopodobnie taki rozdźwięk pomiędzy wynikami podawanymi przez obydwa portale. Ironupiwada (dyskusja) 10:42, 14 sie 2020 (CEST)
Uwagi do stylu (język, struktura)
Uwagi do uźródłowienia
Uwagi dot. neutralności
Uwagi dot. problemów technicznych
Sprawdzone przez
 1. Nowy15 (dyskusja) 18:00, 7 sie 2020 (CEST)
 2. Fruflea (dyskusja) 18:05, 10 sie 2020 (CEST)