Wikipedia:Propozycje do Artykułów na Medal/Organizacja Specjalnych Akcji Bojowych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Organizacja Specjalnych Akcji Bojowych[edytuj | edytuj kod]

Uzasadnienie

Niedawno rozbudowany artykuł, który opisuje dzieje i strukturę oddziału specjalnego Armii Krajowej, znanego z wielu spektakularnych akcji ale też niestety ze spektakularnej klęski. Oceniam, że przy jego tworzeniu wykorzystano wszystkie kluczowe źródła. Jest też całkiem dobrze zilustrowany. Zapraszam do głosowania i dyskusji.Dreamcatcher25 (dyskusja) 10:23, 24 lut 2017 (CET)

Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne
  1. Mowa o "głęboko zakonspirowanym oddziale" służącym do operacji - wydawać by się mogło, o specjalnym znaczeniu, o jakichś "superkomandosach" AK. Tymczasem z wyjątkiem próby zamachu na Hitlera, ich zamachy - jak wynika z artykułu - były raczej "zwyczajne". Nie jest to zarzut pod adresem artykułu, lecz raczej spostrzeżenie. Inna sprawa, która mnie zaciekawiła, to te zamachy w Niemczech. Czy oni byli jakoś specjalnie rekrutowani, pod względem znajomości języka i kultury niemieckiej, aby byli w stanie przeprowadzać tego typu zamachy na terytorium Rzeszy? '--Matrek (dyskusja) 10:54, 9 mar 2017 (CET)
    @Matrek Z tą "głęboką konspiracją" chodzi głównie o to, że „Osa”-„Kosa 30” pozostawała mocno odseparowana od innych oddziałów i jednostek organizacyjnych AK. Na marginesie, nie zgodziłbym się z oceną, że wykonywała „zwykłe” akcje – zamachów na terenie Niemiec + zamachów na najwyższych ranga hitlerowców (patrz Akcja Krüger) raczej nie zlecano wielu oddziałom AK. Co zaś do Twojego pytania odpowiedź brzmi tak – patrz przypis nr 21. Trochę więcej na ten temat jest w osobnym haśle Zagra-Lin, którego nie chciałem powielać. Wskazane jest tam m.in., że osobą nr 2 w tej komórce był Polak z Bydgoszczy, urodzony w Berlinie, posiadający niemieckie obywatelstwo.Dreamcatcher25 (dyskusja) 11:11, 9 mar 2017 (CET)
    W tym artykule też jest to zaakcentowane: "Były to zazwyczaj osoby doskonale znające język niemiecki oraz stosunki panujące w III Rzeszy[21]" D kuba (dyskusja) 18:35, 10 mar 2017 (CET)
  2. Drobnostki. Warto przy pierwszej pełnej nazwie Kierownictwa Dywersji wpisać w nawiasie Kedyw, który występuje później. Trochę mi zgrzyta określenie „szef operacyjny” przy Zdzisławie Pacaku-Kuźmirskim. Może lepiej „dowódca operacyjny”, czy nawet bez tej informacji w nawiasie? Dopisałbym dla porządku miejsca zamachów Dietza i Schulza (podejrzewam, że Warszawa, ale jak wiemy takie zamachy były też przeprowadzane pod Warszawą). Zastanawiam się także nad tytułem. Mamy „Organizacja Specjalnych Akcji Bojowych”, jednak już w korespondującym haśle o rozbiciu oddziału „Osa”-„Kosa 30”. Czy nie powinno być jednak zgodności w nazewnictwie oddziału w tytułach tych haseł? Boston9 (dyskusja) 22:15, 11 mar 2017 (CET)
    Miejsca akcji i Kedyw są Załatwione. „Szefa operacyjnego” bym zostawił, bo takiego określenia używa Tomasz Strzembosz a za nim np. Daria Czarnecka (ew. możemy za Wilamowskim i Kopczukiem pisać „kierownik operacyjny”). Z tytułem mam natomiast zagwozdkę. Wydawało mi się, że w przypadku haseł o samych jednostkach/organizacjach preferujemy pełne nazwy, natomiast nazwy zbliżone do „Rozbicia…” są stosowane w literaturze w odniesieniu do tego wydarzenia, inna sprawa, że wydaje mi się ona zgrabna. Dlatego wolałbym zostawić jak jest. Jeśli uważacie jednak, że powinno się ujednolicić, to z dwojga złego :) wolałbym zmienić nazwę tego hasła z „Organizacji Specjalnych Akcji…” na „Osa”-Kosa 30”.Dreamcatcher25 (dyskusja) 19:25, 12 mar 2017 (CET)
Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez
  1. D kuba (dyskusja) 09:07, 8 mar 2017 (CET)
  2. --Matrek (dyskusja) 22:17, 10 mar 2017 (CET)
  3. Nowy15 (dyskusja) 14:06, 11 mar 2017 (CET)
  4. Boston9 (dyskusja) 22:15, 11 mar 2017 (CET)