Wikipedia:Propozycje do Artykułów na Medal/Synagoga w Mád

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Synagoga w Mád[edytuj | edytuj kod]

 • Uzasadnienie: Synagoga węgierska w Mád. Straszny Holocaust doprowadził do zupełnego wyludnienia mieszkańców żydowskich tej podtokajskiej miejscowości, a przecież przez kilka stuleci beztrosko żyli tu producenci i handlarze wina narodowości żydowskiej i wyzania mojżeszowego. Synagoga zaczęła pustoszeć, a w latach komuny tak podupadła, że zawaliła się. Dumni Węgrzy - współczujący swoim żydowskim współobywatelom, postanowili uratować to prawdziwe arcydzieło architektury - i udało się! Artykuł przetłumaczyłem z węgierskiej wikipedii i uzupełniłem. Z łezką w oczach. I to bez przesady! Ja myślę, że wyróżnienie tego materiału naprawdę byłby pięknym gestem nie w stosunku do autorów i współautorów artykułu, ale względem tych, którzy w bezsensowny sposób, z bezsensownych powodów polityczno-ideologicznych stracili to co jest najdroższe dla człowieka: życie! Musimy zamanifestować to, ażeby nigdy więcej nie było Katynia, Holocaustu Żydów, Genocydu Ormian, Przetrzebienia Kurdów, pędzenia całych narodów na rzeź tylko dlatego, bo nie podoba nam się ich język, kolor skóry, czy to, że herbatę piją nie z cukrem, a solą i z masłem... Wikipedysta:Roland von Bagratuni--Roland von Bagratuni 20:52, 2 maja 2007 (CEST)
 • Główni autorzy artykułu: Wikipedysta:Roland von Bagratuni
 • Głosy za:
 1. Galileo01 Dyskusja 17:17, 5 maja 2007 (CEST) Bardzo, bardzo ostrożnie, niejako na kredyt zagłosuję  Za - styl jest ciekawy, jednak faktycznie braukje wstępu, liczne są czerwone linki, w bibliografii brakuje źródeł pisanych...
 2. Markotek 22:57, 8 maja 2007 (CEST)
 3.  Za Slav 17:16, 14 maja 2007 (CEST)
 4.  Za Szoltys [DIGA] 08:58, 20 maja 2007 (CEST) Myślę, że po dokonanych poprawkach mogę być za :)
 5. steifer 19:39, 2 cze 2007 (CEST) jak wyżej  Za[odpowiedz]
 • Głosy przeciw:
 1.  Przeciw Treść artykułu znacznie wykracza poza jego tytuł - warto ten przebogaty w ciekawe fakty artykuł podzielić np. na synagogę i na historię gminy. Paterm >Odpisz< 17:08, 24 maja 2007 (CEST)
 • Dyskusja:
  • Na pewno dużo lepsze niż Zbiór Naukowy Niemców Sudeckich, po pobieżnym przejrzeniu całkiem niezłe, ale dwie uwagi od razu: bibliografii nie ma (czynnik dyskwalifikujący), streszczenia nie ma (również). Airwolf {D} 21:14, 2 maja 2007 (CEST)
 • Jest już uzupełnienie...--Roland von Bagratuni 07:27, 3 maja 2007 (CEST)
  • A co ze streszczeniem? Mam nadzieję, że powstanie, bo obecnie mamy jedną linijkę wstępu. Szoltys [DIGA] 10:14, 3 maja 2007 (CEST)
 • Melduję posłusznie: napisałem wstęp. Nie za długi, ale jeżeli myślicie - dodam jeszcze coś-niecoś...Dziękuję za uwagę i zainteresowanie się tym tematem.--Roland von Bagratuni 13:31, 3 maja 2007 (CEST)
 • Przydałby się stub o samej osadzie, ale osada może być nieency. Sam nie wiem... Airwolf {D} 21:10, 3 maja 2007 (CEST)
 • Co do treści samego artykułu nie mam żadnych zastrzeżeń - jest napisany świetnie. Wstęp przydałby się jeszcze o minimum cztery linijki dłuższy. Poza tym, jak wspomniał przedmówca przydałoby się napisać coś o osadzie, w której synagoga się znajduje. Kiedy to będzie, zagłosuję  Za Szoltys [DIGA] 08:49, 4 maja 2007 (CEST)
 • Brakuje mi:
  • wstawienia szablonu {{synagoga infobox}}
  • przypisów
  • trochę za dużo jak dla mnie linków, za mało innych publikacji

--Hiuppo (zagadaj) 22:17, 5 maja 2007 (CEST)

Stub Mád - zgadzam się z propozycją i już go tłumaczę z węgierskiego. Podobnie robię tłumaczenie Tokaj (wino). To podniesie wartość tego artykułu.--Roland von Bagratuni Ankh.svg prawda nade wszystko 17:51, 22 maja 2007 (CEST)
Stub Mád - melduję: od wczoraj jest już gotowy! Ale jako specjalny deser do tego artykułu, już tłumaczę Historyczny region winogradski Tokaj, może jeszcze dzisaij, ale najpóźniej jutro powinien by również gotowy. Wszystko zależy niestety od mojego chwilowego zdrowia, które — szczerze mówiąc: jest kiepskie.--Roland von Bagratuni Ankh.svg prawda nade wszystko 17:37, 23 maja 2007 (CEST)
Melduję - i to jest gotowe: Historyczny region winogradski Tokaj - znów w rekordowym czasie!--Roland von Bagratuni 19:55, 23 maja 2007 (CEST)