Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Śrem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Śrem[edytuj | edytuj kod]

Z małego artykułu powstał stosunkowo duży (w porównaniu z innymi miastami powiatowymi). Pracując nad nim, korzystałem z wielu publikacji o Śremie, zarówno książkowych jak i internetowych. Wybierałem z nich konkretne i ważne fakty, które zawierałem w artykule. Każdy aspekt miasta opisałem konkretnie i jak najszerzej w miarę dostępności wiarygodnych źródeł. Jeżeli pojawiają się listy, to są one zaopatrzone w dodatkowe informacje. (Co można jeszcze zrobić? W miarę możliwości, tzn. ukazywania się nowych źródeł - dodawać i aktualizować informacje. Myślę, że jak na encyklopedię, wiadomości jest wystarczająca ilość a zarazem są konkretnie). KrejZii (dyskusja) 22:32, 25 lut 2009 (CET)

  • Głosy za:
  1. T Drobne uwagi zamieściłem poniżej, ale to jest jak najbardziej dobry artykuł. KrejZii - dobra robota. Klapi (dyskusja) 01:02, 27 lut 2009 (CET)
  2. T I prosiłbym więcej miast opisanych w ten sposób.Yusek (dyskusja) 09:27, 28 lut 2009 (CET)
  3.  Za hasło na bardzo wysokim poziomie --Omega933 (dyskusja) 20:05, 5 mar 2009 (CET)
  4.  Za Kobrabones (dyskusja) 16:12, 7 mar 2009 (CET)
  • Głosy przeciw:
  1. JDavid dyskusja 20:00, 5 mar 2009 (CET) jn.
  2. Staszek99 (dyskusja) 01:17, 8 mar 2009 (CET) na tą chwilę podzielam opinię JDavid`a
  • Dyskusja:
  • 0. A czy kolej dociera do Śremu? Jeśli nie to czy kiedykolwiek docierała?
Docierała, ale mało o tym informacji. KrejZii (dyskusja) 18:37, 26 lut 2009 (CET)
Niżej podpisany jeździł koleją na trasie Czempiń - Śrem więc nie było to aż tak dawno... kićor wrzuć jakiś txt! 12:10, 5 mar 2009 (CET)
  • 1. Komunikacja miejska w Śremie przydałby jeszcze jakiś wstęp o niej
Zrobione na tyle, ile jest informacji. KrejZii (dyskusja) 18:37, 26 lut 2009 (CET)
  • 2. Panoramkę na początek działu nie na koniec. 10:29, 26 lut 2009 (CET)
Usunąłem całkowicie, bo znajduje się już w infoboksie. KrejZii (dyskusja) 18:37, 26 lut 2009 (CET)

A po za tym świetny artykuł chciałbym, żeby każde miasto powiatowe taki miałYusek (dyskusja) 10:29, 26 lut 2009 (CET)

Zrobione. Zastąpiłem te, które zauważyłem. Starałem się nie przeoczyć żadnego. KrejZii (dyskusja) 18:37, 26 lut 2009 (CET)
Zrobione na wzór artykułu medalowego: Gryfice. KrejZii (dyskusja) 18:37, 26 lut 2009 (CET)
Również w artykułach medalowych pojawiają się listy. Tu listy są tam gdzie jest potrzebne, w miastach potrzebnych jest więcej list niż w innych artykułach. Tu listy są rozbudowane, nie ma za dużo "wymienianiek". Podsekcje tworzy się dla kolejnych podaspektów funkcjonowania miasta. Jest jedna jednolinijkowa podsekcja, ale zawiera ona również odwołanie do artykułu. Zastosowałem zwięzły opis tak aby nie dublować obszerniejszego artykułu. Uważam, że zastosowanie podsekcji jest potrzebne. KrejZii (dyskusja) 21:39, 26 lut 2009 (CET)
Zalecam przeczytanie zaleceń edycyjnych, przede wszystkim jak tworzyć hasła. JDavid dyskusja 22:24, 26 lut 2009 (CET)
  • Jako, że w artykule brakuje opisu szerzej pojętej architektury oraz układu urbanistycznego/miejskiego a także sporą liczbę zabytków proponuję wydzielenie sekcji #Zabytki bądź nawet całej #Architektura do nowego artykułu o tej samej nazwie. JDavid dyskusja 22:24, 26 lut 2009 (CET)
  • Środowisko naturalne:
  • Zdanie Klimat kształtowany jest przez masy powietrza napływające znad Oceanu Atlantyckiego. brzmi dziwnie. Klimat to nie jest rzecz wyjątkowa dla Śremu, a nawet nie jest on unikatowy dla Kotliny Śremskiej. Można odnieść wrażenie, że Śrem leży nad Atlantykiem. Brakuje kontekstu w stylu "w Śremie występuje typowy klimat dla Wielkopolski ..."
  • Podobnie lista występujących gatunków - czy żyją one tam, a w pobliskich Manieczkach już nie?
  • Użytek ekologiczny "Bagienko" jest równie dziwaczny - jest to pierwsze zdjęcie w artykule (po infoboxie) i uważam, że nie nadaje sławy tak pięknemu miastu jak Śrem.

Klapi (dyskusja) 01:02, 27 lut 2009 (CET)

Zastosowałem się do zaleceń. Tworzenie użytków ekologicznych jest nową formą ochrony przyrody i wg książki "Przyroda Ziemi Śremskiej" bardzo ważną. Znajdują się w nim najcenniejsze elementy przyrody, które są chronione. Myślę, że ważna jest informacja o tej formie ochrony. Co do zdjęcia - zawsze można zmienić, aczkolwiek dotyczy ono danej sekcji. KrejZii (dyskusja) 09:49, 27 lut 2009 (CET)
  • W haśle jest plan Śremu z podziałem na "umowne osiedla" (np. Złodziejewo, Dawny Hajmat). Wygląda na OR. Jest jakieś wiarygodne źródło dla tej informacji? Kenraiz (dyskusja) 16:04, 28 lut 2009 (CET)
"Umowne osiedla" z książki p. dra Zawadzkiego "Przechadzki po Śremie" KrejZii (dyskusja) 16:11, 28 lut 2009 (CET)

Komentarz do głosu JDavid:

  • Z rozmowy z głównym autorem wywnioskowałem, że szpital powiatowy w Śremie jest najważaniejszym przedsiębiorstwem w mieście - właśnie dlatego poświęcona jest mu nawet osobna sekcja w artykule Śrem. Lecz nie ma ani jednego słowa w nagłówku o tej przyszłej firmie. Sekcja #Położenie geograficzne przejawia się kolejnym zestawieniem, podobnie jak jakby drugi infobox. Należałoby to połączyć zdaniami by czytelnik mógł się wczytać w tekst.
  • "W Śremie, tak jak w gminie Śrem, występuje ok. 40 gatunków motyli, - tu chyba jednak ktoś popełnił zasadniczy błąd. gmina Śrem składa z zabudowy wiejskiej, miejskiej ale także dużych obszarów przyrodniczych gdzie właśnie wystepuje dużo gatunków zwierząt. W artykule jest napisane "40 gatunków mięczaków, 100 gatunków pająków." "Ptaki w Śremie to ok. 200 gatunków" - sarna, daniel w zabudowie miejskiej? autor pomylił całkowicie pojęcia "gmina Śrem != Śrem". Poza tym sam tytuł publikacji mówi Ziemia Śremska. Niestety brakuje numeru strony i rozdziału by się zorientować czego dotyczył ten opis. Należy to przenieść do gmina Śrem.
  • brak opisu układu urbanistycznego miasta. Brak opisu rozlokowana zabudowy miejsiej wokół rzeki i jezior
  • został utworzony specjalnie artykuł Sport w Śremie, sama sekcja #Sport zajmuje 3 linijki. Niedopracowany opis.
  • cała sekcja #Kultura opisuje konkretne instytucje działające w mieście. Sekcja ta powinna opisywać ogólnie kulturę w mieście a nie indywidualnie konkretne instytucje. Ponadto #Kinoteatr Słonko oraz #Komunikacja miejska to tworzenie sekcji tylko jednego zdania. Jak mówią zalecenia jest złe działanie, ponieważ czytelnik musi przeczytać nazwę sekcji by uzyskać skąpą informację. W tym czasie mógłby się wczytać w inną rozbudowaną sekcję jak np. Historia.
  • Serio w Śremie są podmioty gospodarcze zajmujące się łowiectwem ?
  • #Współpraca zagraniczna jest potraktowana dość ogólnikowo i jakby tylko zamierzenia tej współpracy. Powinna to być imho podsekcja przy #Administracja.
  • #Oświata jest po prostu nie opisana. Brakuje syntetycznych informacji, ile jest szkół (i jakie) ile się tam uczy dzieci czy pobiera nauki uczniów, studentów.
  • Podawanie nazwiska komendanta Policji, dyrektora szpitala itp. nie należy do zadań Wikipedii i możemy sobie takie rzeczy podarować.
  • Lista mediów w Śremie jest klasycznym przykładem jak nie powiny wyglądać listy w artykułach miast. Nie ma nadanych jasnych kryteriów ZTL i stanowi IMHO niejako sytuacje wyjściową do reklamy tychże gazet. Następnymi listami mogą się stać przedsiębiorstwa działające w Śremie lub firmy przewozowe.
  • W kategorii Śrem jest też 9 artykułów osiedli. Jednak w art. Śrem są znikome informacje na temat podziału administracyjnego miasta. Nie ma żadnego słowa o jednostkach pomocniczych gminy Śrem na obszarze miasta. Poza tym w artykule są dwie mapy które nie mają podanego źródła na jakiej podstawie zostały opracowane (uważam że jest to poważny błąd dyskwalifikujący te grafiki - powinno się podać co było podkładem tychże map, że to nie jest OR). Na jednej z map jest takż podział na osiedla a w artykule nic na temat. Jak już wspomniałem wyżej nie ma też układu urbanistycznego, gdzie mogłyby być zawarte te "osiedla umowne".
  • Uważam że opracowanie całej historii na podstawie tylko i wyłącznie jednej pozycji książkowej, której nazwa wskazuje że jest to przewodnik turystyczny nie jest zbyt dobrym pomysłem (choć mogę się mylić że to nie jest przewodnik, wydawcą jest albo Interpress albo Muzeum Śremskie). Odnośnie całego artykułu to są źle sformatowane przypisy, a także brakuje informacji szczegółowych w przypisach i rozdziałach wykorzystywanych publikacji.
  • Brakuje też sporo źródeł informacji do zabytków Śremu. Jako że zabytków w mieście jest bardzo dużo i proponowałem by przenieść je do osobnego artykułu. Miałoby to pozytywny wpływ ponieważ czytelnik za zwyczaj skroluje wszystkie zabytki (i ich po prostu nie czyta), a tak gdyby była opisana architektura miasta na pół ekranu czytelnik mógłby się przynajmniej wczytać co jest interesującego w mieście. A zainteresowanych odnieść do osobnego artykułu. Rozumiem jednak że to wymagałoby jednak opracowania architektury w mieście, na co nikt nie chce się pchnąć. Wzór takiego pomysłu można zobaczyć w art. Kołobrzeg. JDavid dyskusja 20:00, 5 mar 2009 (CET)
Szpital nie jest firmą i tym bardziej przyszłą. Szpital jest instytucją publiczną kierowaną przez powiat śremski. W Śremie znajduje się duża liczba parków i terenów zielonych w stosunku do okolicy (wg wiadomości lokalnych TVP Poznań), w tym rekultowywane wyrobisko żwiru, łąki, pola, ogrody działkowe, zalewy, jezioro i teren wokół, zieleń przy Warcie, i tam mogą występować owe gatunki. W artykule zawarte są informacje, które zawarte są w źródłach, nie ma takich, których ciężko jest zweryfikować wg istniejących źródeł. Za kulturę w mieście odpowiadają instytucje powołane do tego celu i one swoim programem wprowadzają życie kulturalne w mieście. Współpraca zagraniczna opisana w miarę dostepności materiałów. Oświata bardzo dobrze opisana: historia, spis szkół w łączności z datą powstania i zmianami w nazwach. W mediach znajduje się wykaz z zwięzłym i niemęczącym opisem aktualnych wydawnictw z potwierdzeniem istnienia na oficjalnej stronie miasta. KrejZii (dyskusja) 20:52, 5 mar 2009 (CET)
No cóż wydaje mi się to dziwne że po w śremskim parku biegają borsuki, daniele, lisy, czy też bocian czarny który unika kontaktu z człowiekiem, no ale biologiem nie jestem. W każdym razie stoję na stanowisku że artykuł emanuje liściarstwem, brakuje w nim sporo syntentycznych informacji zwłaszcza o oświacie. Brakuje też informacji, że na północ od Śremu (praktycznie graniczy) i kilkaset metrów na wschód od Śremu na Warcie znajduje się Specjalny Obszar Ochrony "Rogalińska Dolina Warty" oraz Obszar Specjalnej Ochrony "Ostoja Rogalińska" (nachodzą na siebie). IMHO wypadałoby napisać choć zdanie o tym, bardziej niż o 200 gatunkach ptaków które współżyją w Śremie z mieszkańcami. JDavid dyskusja 22:24, 5 mar 2009 (CET)
  • Czy autor mógłby zacytować dosłownie tekst z materiału źródłowego mówiący o występowaniu na terenie miasta tych gatunków? Najlepiej z użyciem szablonu cytuj:

bocian czarny, kania ruda, kania czarna, błotniak stawowy, błotniak łąkowy, bąk, bączek, gągoł. Do ssaków należą: ryjówka malutka, bóbr, daniel, lis, wydra, łasica, borsuk, kuna, sarna. Gatunki ptaków wymienione są dość rzadkie, niektóre wymagają odpowiednich warunków, takich jak np. nieobecność ludzi w najbliższym otoczeniu. Co do ssaków - na pewno ryjówka malutka a nie aksamitna? Chciałbym też zobaczyć cytat o borsuku, sarnie, danielu. Lukasz Lukomski (dyskusja) 22:46, 5 mar 2009 (CET)

Zostały zaobserwowane gatunki, Park im. Powstańców Wielkopolskich jest częściowo lasem i tam można spotkać różne gatunki. Niektóre występują tylko okresowo. KrejZii (dyskusja) 06:09, 6 mar 2009 (CET)
Nie rozumiemy się. Możliwość spotkania jakiegoś gatunku nie równa się jego występowaniu. Gdyby tak było, lista gatunków ptaków w Śremie mogłaby być dłuższa. Mam wątpliwości co do faktycznego stwierdzenia obecności tych gatunków, więc proszę o cytat ze źródła. Lukasz Lukomski (dyskusja) 11:46, 6 mar 2009 (CET)
OK, znalazłem źródło. I jest tak jak jDavi podejrzewał - informacje o gminie Śrem nie mogą stanowić podstawy do stwierdzenia, że w Śremie jest "to samo". Listy gatunków zarówno kręgowców jak i bezkręgowców źródło powyższe prezentuje dla gminy Śrem. Błędem jest więc umieszczanie tych informacji w haśle o mieście. Lukasz Lukomski (dyskusja) 11:50, 6 mar 2009 (CET)
To nie jest to źródło. Źródłem jest książka: "Przyroda Ziemi Śremskiej". W centrum miasta znajduje się użytek ekologiczny w którym występują gatunki ptaków, płazów. Można nad j. Grzymisławskim zaobserwować zaskrońce, lisy podchodzą pod bloki mieszkalne, bobry niszczą drzewa nad Wartą. W książce wymienione są gat. wyst. w Śremie i okolicach Śremu. Okolice to również samo miasto. Inaczej rozumie się sąsiedztwo, gdzie wykluczyłoby się wtedy Śrem. Zawsze patrzę co dot. gminy a co miasta. KrejZii (dyskusja) 14:21, 6 mar 2009 (CET)
Przeredagowałem trochę treść. Usunąłem info o występowaniu motyli (truizm, informacja zbyt ogólnikowa). Odnośnie ptaków wpisałem, że "zalatują" – to bezpieczniejsze wobec ogólnikowych sformułowań w źródle. Trudno spodziewać się by, zwłaszcza część z wymienionych gatunków, lęgła się w obrębie miasta lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie. To zaś że zalatują, zgodnie z aktualnymi zasadami ochrony, może mieć istotne znaczenie (chroni się nie tylko miejsca lęgów, ale też żerowiska itp.). Kenraiz (dyskusja) 20:28, 6 mar 2009 (CET)

Przypisy zrobione używając szablonu {{cytuj ...}}. Zamiana niektórych pozycji na Dzieje Śremu z 1972. Książka p. dra Zawadzkiego zawiera także informacje na podstawie książki Dzieje Śremu. KrejZii (dyskusja) 17:34, 7 mar 2009 (CET)