Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Arcangelo Corelli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Arcangelo Corelli[edytuj | edytuj kod]

Obszerny artykuł napisany fachowym językiem muzycznym Czerwony Towarzysz

  • Koniec głosowania 27.08.07, 21:45.
  • Za
Mateusz. Sz 14:08, 5 wrz 2007 (CEST) Ciekawy i interesujący artykuł, bezbłędny i wyczerpujący. Głos oddany po zakończeniu głosowania. Jakubhal (dyskusja) 15:10, 12 wrz 2007 (CEST)
# Tw. Wiesław Bardzo wyczerpujący artykuł. Prawdziwy język muzyczny. Dobre i wnikliwa analiza twórczości. --Tw. Wiesław 13:01, 16 sie 2007 (CEST) Głos nieważny - 16 sierpnia tylko pięć edycji - Regulamin głosowania. Jakubhal (dyskusja) 13:34, 22 sie 2007 (CEST)
  • Przeciw
  1. Kpjas 11:25, 14 sie 2007 (CEST) - znaczna ilość błędów ortograficznych, nie znam się na temacie, ale patrząc tylko na "czerwonolinkowe" osoby, merytoryka budzi wątpliwości. Kpjas 11:25, 14 sie 2007 (CEST)
  2. Mmt 12:06, 14 sie 2007 (CEST) uwagi w dyskusji (dotyczą tylko części biograficznej)
  • Dyskusja

Uwagi: Problemy naprawione usuń.

  1. Chociaż rzekome nauczanie Corelliego przez Giovanniego Bassaniego jest nieprawdziwe, bo domniemany nauczyciel kompozytora był od niego młodszy, wielu historyków muzyki uznaje, że tak właśnie było. - przeredagować to zdanie, bo brzmi nie najlepiej -->naprawione
  2. uważam, że dobry artykuł biograficzny powinien zawierać imiona bohatera (o ile są oczywiście znane) oraz jedno-dwa zdania o jego życiu rodzinnym (tzn. informację czy był żonaty oraz o ewentualnym potomstwie)
    (Arcangelo Corelli miał jedno imię) Mmt 12:06, 14 sie 2007 (CEST) naprawione
    Zgubiłem jedno słowo: chodziło mi o imiona rodziców
  3. Corelli przebywał w Bolonii do 1671 r. po czym prawdopodobnie wyjechał do Francji a następnie powrócił do ojczyzny - Rzym - skąd przypuszczenie, że znalazł się we Francji? Prawdopodobnie wg kogo?
    (przytoczono treść źródła)
    przytoczono tekst w dodatku z ortem (studjując - tak było w książce?) z którego wynika, że odwiedził Francję, a nie że prawdopodobnie odwiedził kraj nad Sekwaną Mmt 17:42, 21 sie 2007 (CEST) - naprawione.
  4. drukiem Sonaty triowe dedykowane królowej Szwecji Krystynie I Wazie - skąd liczebnik przy Krystynie Wazównej? i dlaczego od tego zdania zaczyna się sekcja "spór o orientację"?
    (Wydanie Sonat rozpoczęło rozdział historii życia bohatera - szybka kariera. Jak wyjaśniono dalej to w tym właśnie czasie pojawiły się podejżenia o homoseksualną orientację skrzypka. Krystyna I Waza to tytuł honorujący jej urzędowanie jako królowa Szwecji, poza tym jest to pełne imię monarchini)
    Liczebnik to OR - w Encyklopedii PWN, podobnie w zestawieniu władców Szwecji w Dynastiach świata Morby'ego występuje bez liczenika. Rozdziałem w życiu bohatera nie jest "spór o orientację". Sekcję należy inaczej zatytułować Mmt 17:42, 21 sie 2007 (CEST)
  5. Niektórzy twierdzą, że skrzypek postawiony był w tym czasie nawet przed sądem inkwizycyjnym. - kto twierdzi? jaki wyrok wydał sąd?
    (usunięte. Informacja nieprawdziwa)
    Btw skąd nieprawdziwa informacja taka się pojawiła? Czy ktoś wprowadził hoaxa? Jeśli tak to IPEK piszący numeru 213.25.44.138 [1] powinien dostać bana. Mmt 17:42, 21 sie 2007 (CEST)
    Proszę mnie łaskawie poinstruować. --Czerwony Towarzysz 08:59, 25 sie 2007 (CEST)
  6. Wydaje się, że od tego czasu stosunki Corelliego ze światem muzycznym Bolonii uległy ochłodzeniu. - "wydaje się" nie brzmi ency, wg kogo?
    (Nawet jest to pewne, wszyscy badacze włoskiej muzyki baroku zauważyli pewne rozejście się Corelliego z Akademią Arkadyjską) - naprawione
  7. Arcangelo Corelli niemiał ani żony, ani dzieci. Mimo to niektórzy włoscy śpiewacy operowi i kompozytorzy przyjmują nazwisko Corelli aby podbudować swój prestiż - uzasadnić swój rodowód muzyczny. Wyjaśnić to można jedynie tylko tym, że Arcangelo miał brata Giacinto. Jednak, żaden ze znanych, wielkich twórców muzyki podających się za potomków Corelliego przybrało sobie to nazwisko i niejest ono odziedziczone po przodkach. - kto przybierał sobie nazwisko Corelliego? poza tym zdania dość niezręczne stylistycznie
    (Włoski śpiewak operowy Franco Corelli jest potomkiem brata bohatera; poprawiono ten błąd)
  8. żekomymi - zgłaszania hasła do PDA przy tak rażących błędach ortograficznych to lekka przesadaMmt 17:34, 16 sie 2007 (CEST)
    (Błędy poprawiono)

Uwaga natury technicznej: proszę nie skreślać moich wypowiedzi, proszę podpisywać się pod swoimi. Mmt 17:42, 21 sie 2007 (CEST)

Odpowiedzi:

  1. Krystyna Waza była królową Szwecji w pełnym tego słowa znaczeniu, była także pierwszą monarchinią noszącą imię Krystyna, satąd często używa się zwrotu Krystyna I Waza jako uchonorowanie jej pełnego imienia.
Dawanie liczebnika I przy Krystynie Wazównej jest uprawianiem radosnego OR. W literaturze - o ile wiem - występuje bez liczebnika. Mmt 11:51, 18 sie 2007 (CEST)
  1. Poprawiłem błędy ortograficzne i literówki na tyle, na ile mogłem. Jestem jeszcze niepewny co do warstwy merytorycznej hasła, więc wstrzymam się z głosem do czasu, aż ktoś się w tym temacie wypowie. Galileo01 Dyskusja 10:49, 19 sie 2007 (CEST)
  1. Co do czerwonych linków nie przerażałbym się nimi tak bardzo. W kilku artykułach, które mają medal jest ich sporo. --Czerwony Towarzysz 21:02, 26 sie 2007 (CEST)

Czerwone linki:

  1. nie mogę znaleźć w internecie Michael Ucellini [2] (poprawiono chodzi o Marco Uccellini)
  2. nie mogę znaleźć w internecie Cornellio Farina[3]
  3. coś nie tak z Giovanni Benventiuni?
  4. problem z odnalezieniem Luigi Brugnatelli
  5. problem ze znalezieniem Buonaventure Pasquinii
  6. problem ze znalezieniem Michael Simonelli
  7. problem z nazwiskiem (?) "De Castelmain"
  8. nie można znaleźć w internecie "Bernadetto Pamphili
  9. problem ze zlokalizowaniem Franciszek II Modeński
  10. nie można znaleźć Petrilli Marchitello

jeśli są takie problemy, to mimo że nie znam się na temacie podejrzewam, że art. może na medal nie zasługiwać. Kpjas 18:23, 18 sie 2007 (CEST)