Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Ewaryst (papież)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ewaryst (papież)[edytuj | edytuj kod]

Jak na taką mała ilość źródeł dotyczących życia Ewarysta artykuł według mnie spełnia kryteria, by być nominowany do DA. W razie konieczności głębszej weryfikacji i dopisania dodatkowych informacji, jestem chętny do współpracy. Manitarski <debata> 19:34, 24 maj 2021 (CEST)

Uwagi merytoryczne
Uwagi językowe
  1. Dla tak wczesnych męczenników chrześcijańskich źródłami są zapewne rozmaite hagiografie, co jednak nie powinno się przekładać na styl artykułu encyklopedycznego. Określenia typu "zgromadzenia wierzących rosły w zdumiewającym tempie" warto podać w cudzysłowie, jeśli tak dosłownie jest w źródle, lub zamienić na coś w stylu "nastąpił bardzo szybki wzrost liczebności zgromadzeń wierzących". Jeśli nie ma potwierdzeń historycznych, to takie informacje warto opatrywać dopiskami "według tradycji/według autora" itp. Zapis o tym, że "strażnicy pilnujący go byli zdumieni jego radością" to typowy element hagiograficzny, bo założyć należy, że w istocie trudno o świadectwo historyczne emocji jakichś prostych strażników sprzed dwóch tysięcy lat. Tu konieczny jest dopisek o tym że "zgodnie z tradycją" lub coś w tym stylu. Kenraiz (dyskusja) 23:48, 3 cze 2021 (CEST)
    1. T Poprawione Manitarski <debata> 18:38, 7 cze 2021 (CEST)
Uwagi dot. uźródłowienia
  1. Co uźródławia publikacja wymieniona w "Bibliografii"? Zalecane w artykułach wyróżnionych jest powiązanie źródeł z treścią. Publikacja z bibliografii dubluje się z przypisem nr 10, ale też potwierdza szereg innych informacji w artykule – wydaje się w tej sytuacji, że optymalnie byłoby zamiast wymieniać tę publikację w bibliografii – dodać ja jako dodatkowe źródło w formie licznych odnośników w treści. Kenraiz (dyskusja) 23:48, 3 cze 2021 (CEST)
    1. T Poprawione Manitarski <debata> 18:38, 7 cze 2021 (CEST)
Uwagi dot. neutralności
Problemy techniczne
Sprawdzone przez