Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/James Stewart

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

James Stewart[edytuj | edytuj kod]

Artykuł poświęcony kolejnej wielkiej legendzie amerykańskiego kina i okresu „Złotej Ery Hollywood” – Jamesowi Stewartowi. Hasło jest tłumaczeniem z angielskiej Wiki, gdzie parę dni temu otrzymało status DA. Artykuł jest rozbudowany, uwzględniający bogatą karierę aktorską Stewarta oraz jego 27-letnią służbę wojskową, którą zakończył w randze generała brygady (przez co jest najwyższym rangą aktorem w historii amerykańskiej wojskowości). Hasło powstało w oparciu o bogatą bibliografię, którą zweryfikowałem w miarę możliwości dostępu. Dodałem od siebie także kilka grafik i uzupełniłem tekst na podstawie dostępnych publikacji w języku polskim (biografia Hitchcocka autorstwa McGilligana). Utworzyłem także odrębne hasła, zwierające filmografię aktora oraz listę jego nagród i wyróżnień. Artykuł przez blisko trzy miesiące był w Pandzie, gdzie nie zgłoszono żadnych uwag ani zastrzeżeń. Mike89 (dyskusja) 19:15, 6 kwi 2020 (CEST)

Uwagi merytoryczne
  1. Pisze w artykule, że Człowiek, który zabił Liberty Valance'a był klęską komercyjną. Czy może jednak wiadomo coś o tym, jak krytycy oceniali samą rolę Stewarta (i jaki wkład wniosła ona w niepowodzenie filmu)? Brakuje mi tutaj jeszcze informacji o tym, dlaczego ów film (zwłaszcza że jest to podkreślone we wstępniaku) jest ważną rolą w dorobku Stewarta – zwłaszcza że współcześnie film cieszy się opinią klasyka[1]. Ironupiwada (dyskusja) 15:13, 11 kwi 2020 (CEST)
  • @Ironupiwada Recenzje krytyków w momencie wydania raczej skupiały się na samym filmie i reżyserze, natomiast nigdzie nie znalazłem wzmianki o roli Stewarta, więc nie wiem jak ją oceniano w owych czasach. Biografia aktora (Marc Eliot, wydanie z 2006 s. 346) wspomina jedynie o „mieszanych recenzjach” i przywołuje opinie, które zamieściłem w artykule. Wymieniłem film we wstępie dlatego, ponieważ dopiero po latach współcześni krytycy go docenili i rzeczywiście stał się klasykiem gatunku. Dodałem jeszcze stosowną informację świadczącą o tym, dlaczego warto wymieniać ten film w gronie najlepszych dzieł Stewarta. Mike89 (dyskusja) 15:36, 11 kwi 2020 (CEST)
  1. Sekcja małżeństwo i rodzina. Aktor poznał swoją żonę w 1947, a poślubił w 1944 r. Jedna z dat jest błędna.
Uwagi językowe
Uwagi dot. uźródłowienia
Uwagi dot. neutralności
Problemy techniczne
Sprawdzone przez
  1. Serecki (dyskusja) 22:32, 6 kwi 2020 (CEST)
  2. Ironupiwada (dyskusja) 12:41, 12 kwi 2020 (CEST)
  3. Kobrabones (dyskusja) 20:31, 19 kwi 2020 (CEST) Czemu hasło nie zostało zgłoszone od razu do Medalu? ;)