Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Jastrzębia (powiat radomski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Jastrzębia (powiat radomski)[edytuj | edytuj kod]

Artykuł poświęcony gminnej wsi w powiecie radomskim. Rozbudowany jakiś czas temu lecz z braku ilustracji nie zgłoszony do DA. Obecnie, po usunięciu tego braku, zgłoszenie wydaje mi się zasadne - artykuł jest rozbudowany, omawia zasadnicze aspekty dotyczące wsi, jest zilustrowany i sformatowany. Pierwsza i jedyna monografia wsi ukazała się przed II wojną - brak jest możliwości znacznego rozbudowania artykułu. Mzungu (dyskusja) 07:58, 23 lut 2013 (CET)

Dostrzeżone błędy merytoryczne
  1. Nie wierzę, że od 1945 we wsi nie działo się nic pod za zmianami administracyjnymi województw. Może coś o elektryfikacji, kanalizacji.Yusek (dyskusja) 16:41, 26 lut 2013 (CET)
  2. Przez Jastrzębię przebiegają jedynie drogi o klasie niższej niż droga wojewódzka. - powiatowa czy gminna?Yusek (dyskusja) 16:41, 26 lut 2013 (CET)
  3. Cała sekcja Gospodarka i zajęcia ludności trochę za mocno opiera się na historii rolnictwa w tej wsi. Sądzę, że skoro wieś jest na tyle blisko Radomia, że jest obsługiwana jest przez komunikację miejską, to zapewne ma już jakieś suburbia.Yusek (dyskusja) 16:41, 26 lut 2013 (CET)
  4. Demografia. Może dało by się wyciągnąć dane ze spisów z Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego.Yusek (dyskusja) 16:43, 26 lut 2013 (CET)
  5. Na stronie internetowej gminy: "Podczas II wojny światowej Jastrzębia została wysiedlona i zamieniona w poligon." W tekście: "W pobliżu Jastrzębi w latach 1940–1944 funkcjonował niemiecki poligon artyleryjski Heeresgutsbezirk Truppenübungsplatz Mitte Radom." Birke (dyskusja) 00:48, 7 mar 2013 (CET)
  6. Jest jakiś problem z obsługą miejscowości przez radomską komunikację miejską. wg. schematu [1] linie miejskie kończą się znacznie bliżej niż Jastrzębia. (Jastrzębia jest na północny-wschód od Radomia. Natomiast wg. strony MPK Radom, przewoźnik nie ma żadnych innych stałych linii. Yusek (dyskusja) 12:24, 10 mar 2013 (CET)
Dostrzeżone braki językowe
  1. Wskutek III rozbioru Polski Jastrzębia weszła w skład zaboru austriackiego. W latach 1795–1809 Cyrkuł radomski Nowej Galicji. (...) Po wojnie polsko-austriackiej w 1809 została wcielona do Księstwa Warszawskiego. W latach 1810–1815 powiat radomski departament radomski" – brak orzeczeń w co drugim zdaniu. Litwin Gorliwy Odpowiedz zoilowi 00:25, 24 mar 2013 (CET)
  1. Wybacz, że nie odpowiem z użyciem terminologii nauki o języku, ale nie używałem jej od dobrych kilkunastu lat. Moim skromnym zdaniem tu nie ma żadnego problemu, a już z brakiem orzeczeń zwłaszcza. Zwróć bowiem przykładowo uwagę, że już drugie zdanie tego artykułu nie posiada zapisanego orzeczenia, a nie ulega wątpliwości, że stwierdzenie Siedziba gminy Jastrzębia to poprawne językowo zdanie. Co więcej, gdybyśmy chcieli powiedzieć, w takim kontekście jak tutaj, Jastrzębia to siedziba gminy Jastrzębia, to nie byłoby to do końca poprawne, bo w definicji zbędnie powtarzalibyśmy definiendum, które już powołaliśmy w poprzednim zdaniu. Taka uroda naszego pięknego języka, że możemy sobie te orzeczenia ukrywać i ich nie wypowiadać, a zdania zdaniami pozostają i całość wypowiedzi nie przestaje być językowo poprawna. Także w przytoczonych przez Ciebie przykładach, wystarczy dopowiedzieć sobie (oczywiste z kontekstu) obejmował swym terytorium Jastrzębię, aby orzeczenie się cudownie odnalazło. Pytanie tylko, czy w takim wyliczeniu zapisywanie tego jest naprawdę niezbędne, zaś niezapisanie czyni rzecz niepoprawną? Mzungu (dyskusja) 01:26, 24 mar 2013 (CET)
Dostrzeżone braki uźródłowienia
  1. Religie. Szczególnie niekatolickie Yusek (dyskusja) 16:42, 26 lut 2013 (CET)
  2. Można wykorzystać dokumenty wydane przez gminę chociażby PRL [2]Yusek (dyskusja) 13:39, 10 mar 2013 (CET)
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
  1. Poprawiłem wypunktowanie przy demografii. Przypisy chyba warto by dać w dwóch albo nawet i trzech kolumnach. pbm (dyskusja) 17:47, 23 lut 2013 (CET)
Poprawiono
  1. Uzupełniłem dane dot. dróg publicznych
  2. Uzupełniłem dane dotyczące okresu po 1945. Na więcej nie mam źródłeł.
  3. Odnośnie do poligonu - opierałem się na przytoczonym w źródłach artykule, który nie wspominał o wysiedleniu Jastrzębi. Nie jestem w stanie tego zweryfikować. Być może było podobnie jak w Bartodziejach, gdzie co prawda część ludności wysiedlono, ale pozostawiono też część w charakterze przymusowych robotników rolnych? Nb pobliski Głowaczów był faktycznie całkowicie wysiedlony i przemieniony w cel dla ćwiczeń artyleryjskich - może dlatego autor artykułu nie uznał Jastrzębi za wysiedloną?
  4. Odnośnie do religii - poza parafią katolicką istniejącą dopiero od XX wieku w Jastrzębi nie było zorganizowanych struktur wyznaniowych innych religii, a i sami innowiercy stanowili promile populacji, więc wiele więcej nie da się napisać. Źródła wskazane przy demografii.
  5. O! Faktycznie... W tzw. międzyczasie zlikwidowano linię, bodaj "L", która tam jeździła... Poprawione.
Sprawdzone przez
  1. Kenraiz (dyskusja) 23:17, 6 mar 2013 (CET) Do DA całkiem wystarczy. Drobiazgi są bez przypisów bibliograficznych, ale w haśle jest bibliografia, więc zakładam, że treści są weryfikowalne w pozycjach tam wymienionych.
  2. Kobrabones (dyskusja) 20:28, 8 mar 2013 (CET)
  3. Birke (dyskusja) 23:26, 22 mar 2013 (CET)