Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Jaśle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Jaśle[edytuj | edytuj kod]

Uzasadnienie

Kompletne hasło wyczerpujące źródła, do których udało mi się uzyskać dostęp. Opisuje historię świątyni i jej wyposażenia, a także zawiera opis architektoniczny budowli. Myślę, że spełnia wymagania stawiane DA. Filipnydyskusja 21:44, 7 lis 2023 (CET)

Uwagi merytoryczne
Uwagi do stylu (język, struktura)
  1. @Filipny W rozdziale Wyposażenie jest bardzo dużo tekstu o tym, co było, a relatywnie mało o tym, co jest. Po przeczytaniu tego rozdziału jestem pewien, że na wyposażeniu jest tylko epitafium z 1644 i fragment chrzcielnicy. Reszta wyposażenia była. Proponuję przeredagować cały ten rozdział na wzór rozdziału o architekturze - wymienić (jak się da to nie w formie listy) i opisać obiekty istniejące (z ich rysem historycznym), w jakimś ustalonym porządku: albo od apsydy do chóru, albo wg rodzaju obiektu, albo wg czasu powstania.
    Polichromie też są wyposażeniem, więc cały wydzielony obecnie rozdział im poświęcony można wstawić jako jeden akapit (lub podrozdział) do rozdziału o wyposażeniu, zaczynając od stanu obecnego i kończąc rysem historycznym. TazGPL (dyskusja) 20:06, 15 lis 2023 (CET)
    @TazGPL do utworzenia tej sekcji w takiej, a nie innej formie zmusiły mnie źródła - istniejące obiekty zostały dość skąpo opisane, prawdopodobnie ze względu na ich niezabytkowy charakter nie poświęcano im za wiele uwagi w opracowaniach. Prawie całe istniejące wyposażenie jest powojenne (poprzednie spłonęło podczas konfliktu) i zaprojektowała je jedna osoba - więc nie ma za wiele historii do opisywania. Do do polichromii - w żadnym wypadku nie zalicza się do wyposażenia, już prędzej zwykle opisuje się je przy architekturze (przynajmniej przy kartach ewidencyjnych) - choć uważam, że dobrze jest tak jak jest, z wyraźnie wydzieloną sekcją. Filipnydyskusja 22:18, 20 lis 2023 (CET)
Uwagi do uźródłowienia
  1. A skąd wiemy, że: Za probostwa ks. Stanisława Dudzińskiego (1956-1974) do kościoła zakupiono cztery nowe ołtarze, które wykonał prof. Jerzy Bandura? Jacek555 07:21, 21 lis 2023 (CET)
    @Jacek555 T Poprawione Filipnydyskusja 22:02, 21 lis 2023 (CET)
Uwagi dot. neutralności
Uwagi dot. problemów technicznych
Sprawdzone przez