Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Lista polskich rodów książęcych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Lista polskich rodów książęcych[edytuj | edytuj kod]

Uzasadnienie

Artykuł jest listą, dotyczącą polskich rodów książęcych, podzielona jest na sekcje ze względu na status omawianych domów oraz pochodzenie ich tytułów. Lista zawiera też herby rodzin wraz z nazwami. Wszystko starannie przygotowane na podstawie wiarygodnych źródeł. Będę wdzięczny za ewentualne uwagi, chociaż wydaje mi się, że nie popełniłem żadnych błędów. Pozdrawiam! Guccee (dyskusja) 02:26, 10 lis 2022 (CET)

Uwagi merytoryczne
  1. We wstępie poza odesłaniem do ogólnego artykułu Polski ród książęcy bardzo przydałoby się krótkie streszczenie (kim byli książęta w Polsce i co znaczył tytuł). Kenraiz (dyskusja) 09:54, 10 lis 2022 (CET)
  2. Lista obejmuje rody, które w ww. artykule ogólnym wskazane są jako te, które "nie zyskały nigdy sankcji prawnej w ramach I Rzeczypospolitej". Tam też napisane jest, że "Do grona książąt Rzeczypospolitej nie zalicza się tych rodów wywodzących się od książąt litewsko-ruskich", a tu są one ujęte. Dobrze byłoby uzgodnić zawartość artykułu ogólnego i wykazu. Kenraiz (dyskusja) 09:54, 10 lis 2022 (CET)
  1. Istotny komentarz do danych w tabeli zawarty jest w uwadze "Według przyjętych na świecie standardów, data wymarcia rodu jest datą śmierci ostatniego męskiego potomka rodu." To mocne wyrażenie na początku zdania dobrze byłoby chyba złagodzić i zamienić na coś w rodzaju "zgodnie z tradycją rodową/dynastyczną w kulturze europejskiej", ponieważ tak z biologicznego punktu widzenia, jak i kultur nieopartych na tradycji patriarchalnej, założenie może zdawać się dziwne, a przynajmniej nieoczywiste. Kenraiz (dyskusja) 09:54, 10 lis 2022 (CET)
  1. Sekcja "Potomkowie królów polskich", a tam np. Sobiescy wymarli 1865 r. Ale synowie Jana III Sobieskiego nie pozostawili męskich potomków, więc zmarły w 1865 niejaki Jan Baltazar Walenty Sobieski nie miał żadnych praw do tytułu książęcego, bo i skąd? Wiśniowieccy? Król Michał Korybut Wiśniowiecki nie pozostawił potomstwa, tytuł książęcy Wiśniowieckich jest kniaziowski (od Rurykowiczów, raczej). Albo Wettynowie, Przemyślidzi i Andegawenowie (węgierscy) - naprawdę są oni polskimi rodami książęcymi? Wg mnie poplątanie z pomieszaniem. A tacy Szujscy pochodzą od Rurykowiczów, to akurat jest pewne, Odyncewicze również, prawdopodobnie. --Kriis bis (dyskusja) 23:32, 16 lis 2022 (CET)
    Sekcja Status rodziny to nie status potomstwa utytułowanego. Guccee (dyskusja) 19:54, 18 lis 2022 (CET)
    Wiśniowieccy zostali umieszczeni w dwóch sekcjach (Potomkowie królów elekcyjnych i Rurykowicze). Bezpośredni potomkowie panujących w Polsce Wettynów, Przemyślidów i Andegawenów mogli tytułować się książętami polskimi. Co do Odyncewiczów, część źródeł wywodzi ich od książąt litewskich, część od Rurykowiczów. Szujskich Wolff wywodzi od udzielnych książąt suzdalskich, część natomiast od Rurykowiczów. Z powodu braku pewności umieściłem obie te rodziny w sekcji Potomkowie książąt niewiadomego pochodzenia. Guccee (dyskusja) 20:03, 18 lis 2022 (CET)
  1. Na stronie "Zgłoś błąd" zgłoszono zasadnicze uwagi do artykułu. Włącznie z kwestionowaniem rozciągania w nieskończoność "rodu książęcego", ze względu na przysługiwanie tytułu tylko dla dzieci królów, a nie wnuków – tymczasem w artykule definicja "rodu książęcego" oparta jest jedynie na słownikowej definicji słowa "książę"... Tamże inne zastrzeżenia (definiowanie rodu książęcego w sytuacji braku potomstwa, wygaśnięcia tytułu lub praw do tytułu, ale "niepolskiego" itp. Kenraiz (dyskusja) 12:38, 21 lis 2022 (CET)
    Bardzo przepraszam, ale prawie nic nie zrozumiałem, proszę jaśniej. Guccee (dyskusja) 15:21, 21 lis 2022 (CET)
    W takim razie, dla jasności, zajrzyj tutaj. --Kriis bis (dyskusja) 22:38, 21 lis 2022 (CET)
Uwagi do stylu (język, struktura)
  1. Jest "Znajdziesz tu listę rodów książęcych. Jeśli poszukujesz informacji (...)" – w encyklopedii nie trafiłem jeszcze na takie zwracanie się wprost do czytelnika i zgodnie ze Pomoc:Styl_–_poradnik_dla_autorów#Forma_tekstu_pisanego nie pasuje to do stylu encyklopedycznego. Lepiej napisać coś w rodzaju "Artykuł zawiera wykaz/listę ...". Kenraiz (dyskusja) 09:54, 10 lis 2022 (CET)
Uwagi do uźródłowienia
  1. Jakie są źródła do jakże licznych "uwag"? aktualnie wygląda to na OR. Masur juhu? 16:05, 11 lis 2022 (CET)
    • Obok wszystkich uwag jest przypis, za podstawie którego została sporządzona uwaga. Guccee (dyskusja) 13:31, 14 lis 2022 (CET)
      • Nie widzę żadnych przypisów do źródeł treści merytorycznych w uwagach. Np. dla uwagi l) mamy: l. Linia królewska wymarła. Jednakże członkowie rodu z innych linii żyją do dziś. <brak przypisu> Masur juhu? 11:53, 16 lis 2022 (CET)
Uwagi dot. neutralności
Uwagi dot. problemów technicznych
  1. Hm, jak źródłami są strony www, to nie ma sensu robić przypisów w tym formacie, jak dla książek. Czyli w przypisie numer strony, a po kliknięciu wrzuci mnie na pozycję z listy biblio. Po prostu od razu link w przypisie. Masur juhu? 16:04, 11 lis 2022 (CET)
    • Bardzo proszę o sprecyzowanie uwagi, ponieważ nie za bardzo rozumiem. Dziękuję. Guccee (dyskusja) 13:33, 14 lis 2022 (CET)
      • Klikam przypis 16, zrzuca mnie do listy przypisów, w niej muszę kliknąć ponownie, zrzuca mnie do sekcji Linki Zewnętrzne, a tam dopiero link do źródła. Skoro to strona www, to link do niej powinien być już na poziomie listy przypisów. To nie książka, że do kilku(nastu) stron linkujemy. Por. z Operacja Reservist (przypis nr 21 vs. 2, 3, 4 itd. z tego źródła). W tym haśle winno być, jak dla przypisu nr 21 z Operacji Reservist, dla pojedynczych linków. Masur juhu? 11:53, 16 lis 2022 (CET)
  2. Nie rozumiem zapisu: Minakowski l ↓, Linki zewnętrzne.. Normalnie oznaczałoby to, że w pozycji Minakowski l jest rozdział "linki zewnętrzne". Klikam natomiast ten link, i nie widzę żadnych linków zewn. Masur juhu? 16:04, 11 lis 2022 (CET) ps. a linki zewn. w haśle wiki nie mogą być źródłami. Należy pilnie uporządkować bibliografię, bo teraz wprowadzono jakieś własne standardy. Masur juhu? 16:04, 11 lis 2022 (CET)
Sprawdzone przez