Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Metro (musical)/2

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Metro (musical)[edytuj | edytuj kod]

Dyskusja zakończona
Rozpoczęcie: 27 października 2018 14:23:49 Zakończenie: 24 listopada 2018 14:23:49

Dzień dobry. Po dłuższej przerwie w pracy, po raz kolejny już siadłem nad artykułem o słynnym polskim musicalu i zrobiłem wszystko co w mojej mocy, aby jak najlepiej uzupełnić braki zarzucone w poprzedniej dyskusji.

Poniżej wymieniam elementy artykułu poprawione w stosunku do wersji poprzedniej:

  • uzupełnienie artykułu o krótki opis fabuły przedstawienia oraz jego (bardzo charakterystycznej zresztą) oprawy artystycznej – muzyki, reżyserii światła, choreografii, scenografii itd. (sekcja Fabuła i oprawa spektaklu); ponadto porównanie budowy przedstawienia do podobnych produkcji zagranicznych;
  • opracowanie sekcji Odbiór i krytyka – jak się okazało, wykorzystując odpowiednio zaawansowane metody wyszukiwania w Google, udało się jednak dotrzeć do wycinków lub nawet całości materiałów prasowych z lat 90. – zarówno polskich, jak i amerykańskich, co umożliwiło uzupełnienie artykułu o brakujący opis krytyki sztuki oraz domniemanych przez media powodów dla których stała się ona takim fenomenem w Polsce; postarałem się przedstawić wiele różnych opinii i recenzji w formie zestawienia, aby ukazać ocenę przedstawienia w sposób obiektywny, zarówno jako wydarzenia artystycznego, jak i kulturowo-socjologicznego; brak tej sekcji był głównym zarzutem w dyskusji poprzedniej;
  • ponadto krótki opis dotyczący zespołu muzycznego oraz wykorzystywanego sprzętu i technologii nagłośnieniowej przy premierze spektaklu – i na ten temat udało się znaleźć ciekawy artykuł w prasy branżowej (notabene zredagowany przez jednego z członków orkiestry).

Teraz winien jestem zwięzłe wyjaśnienie, dlaczego moim zdaniem artykuł na ten moment nie ma niestety większych szans starać się o AnM. Problemem jest tutaj brak (lub trudności ze znalezieniem) źródeł, które w sposób wyczerpujący wyszczególnią wszystkie kolejne obsady przedstawienia, a także wszystkich muzyków uczestniczących w przedstawieniu (kiedy orkiestra uczestniczyła jeszcze w przedstawieniach). Na ten moment przedstawiono jedynie pierwszą (premierową) i obecną obsadę spektaklu, a w sekcji zespołu muzycznego wymieniono jedynie tych muzyków, o których informacje udało się znaleźć (przed wykazem dodałem stosowną uwagę i przypisy).

Na pewno znajdzie się wiele rzeczy do dalszej poprawy, ale trudno mi to samodzielnie wynaleźć. Dlatego zgłaszam artykuł w obecnej postaci i zapraszam do recenzji. Pozdrawiam. Karol Szapsza (dyskusja) 14:23, 27 paź 2018 (CEST)

Dostrzeżone błędy merytoryczne
  1. Bilińska do dnia dzisiejszego zajmuje się tym rodzajem efektów w musicalu. - To zdanie nie jest opisane ponadczasowo. Gdy ta pani umrze, nie będzie już wykonywać tego zajęcia. Nowy15 (dyskusja) 18:53, 9 lis 2018 (CET)
  1. Ciężko przeredagować, postanowiłem wyrzucić całkiem to zdanie. Karol Szapsza (dyskusja) 19:39, 11 lis 2018 (CET)
Dostrzeżone braki językowe
  1. WP:Ponadczasowość: w Wikipedii nie powinniśmy wstawiać informacji o "obecnej obsadzie". Kenraiz (dyskusja) 14:30, 27 paź 2018 (CEST)
  1. T Usunąłem całą sekcję, tym bardziej że nanoszone stale zmiany nie mają zazwyczaj potwierdzenia w źródłach. Karol Szapsza (dyskusja) 14:38, 27 paź 2018 (CEST)
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez
  1. Nowy15 (dyskusja) 18:53, 9 lis 2018 (CET)
  2. Kobrabones (dyskusja) 16:03, 17 lis 2018 (CET)
  3. The Polish (query) 19:43, 18 lis 2018 (CET)
Uwaga

@Karol Szapsza, wstawiłem szablon i oznaczyłem jako odznaczone, ale proszę o pilne naprawienie linków. Na stronie dyskusji artykułu od kilku miesięcy wiszą dwie informacje. Jacek555 21:30, 24 lis 2018 (CET)

@Jacek555 Zrobione Link zarchiwizowany poprawiłem, martwy link zastąpiłem innymi właściwymi źródłami. Karol Szapsza (dyskusja) 22:00, 24 lis 2018 (CET)