Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Operacja Doomsday

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Operacja Doomsday[edytuj | edytuj kod]

Dyskusja zakończona
Rozpoczęcie: 29 stycznia 2020 09:40:21 Zakończenie: 12 lutego 2020 09:40:21

Hasło jest tłumaczeniem Dobrego Artykułu z angielskiej Wikipedii z drobnymi zmianami z mojej strony. Opisuje ciekawe i mało znane w naszym kraju wydarzenie z okresu II wojny światowej, czyli wyzwolenie Norwegii, które miało miejsce już po kapitulacji III Rzeszy. Temat warty zaprezentowania szerszej publice, przedstawiony przez moich anglosaskich poprzedników bardzo wielowątkowo. W wersji polskiej jestem głównym autorem artykułu/tłumaczenia. Zapraszam do dyskusji. Lelek 2v (dyskusja) 09:40, 29 sty 2020 (CET)

Uwagi merytoryczne
"Planiści aliantów [...] utrzymywali bardzo bliski kontakt z rządem norweskim na uchodźstwie, [...]. W rezultacie pod koniec wojny ruch oporu przygotowywał się do przybycia sił alianckich od pewnego czasu; 40 tys. żołnierzy podziemnej armii było dobrze uzbrojonych i wyszkolonych, a dowodziło nimi ponad 100 agentów Special Operations Executive, [...]." Niejasne: od utrzymywania kontaktów z rządem i oczekiwania oraz dowodzenia przez agentów armia podziemna nie staje się lepiej uzbrojona. PawelNorbertStrzelecki (dyskusja) 23:42, 2 lut 2020 (CET)
"Jedyny opór stawili kapitanowie kilku załóg U-Bootów w Trondheim" Niejasne. PawelNorbertStrzelecki (dyskusja) 23:42, 2 lut 2020 (CET)
Nieco przeredagowałem i uściśliłem, proszę o odniesienie się. Lelek 2v (dyskusja) 10:24, 3 lut 2020 (CET)


Uwagi językowe
"W rezultacie pod koniec wojny ruch oporu przygotowywał się do przybycia sił alianckich od pewnego czasu; 40 tys. żołnierzy podziemnej armii było dobrze uzbrojonych i wyszkolonych, a dowodziło nimi ponad 100 agentów Special Operations Executive, zrzuconych na spadochronach do Norwegii, i byli przygotowani do zapobieżenia sabotażowi kluczowych centrów komunikacyjnych i innych ważnych obiektów przez wojska niemieckie, jeśli oprą się one siłom alianckim" W tym wielokrotnie złożonym zdaniu gubi się podmiot. PawelNorbertStrzelecki (dyskusja) 23:42, 2 lut 2020 (CET)
"Zanim dywizja zaczęła lądować w Norwegii, specjalnie wybrani przedstawiciele aliantów zwani „Heroldami” towarzyszyli niemieckiej misji dyplomatycznej w Norwegii; dopiero gdy ci zasygnalizują, że na lotniskach można lądować, pierwsze samoloty transportowe wystartują z Wielkiej Brytanii" W zdaniu następuje nagła zmiana czasu (gramatycznego), stylistycznie niepoprawne. PawelNorbertStrzelecki (dyskusja) 23:42, 2 lut 2020 (CET)
Zrobione Lelek 2v (dyskusja) 10:24, 3 lut 2020 (CET)


Uwagi dot. uźródłowienia
Uwagi dot. neutralności
Problemy techniczne
Sprawdzone przez