Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Stanisław Krakiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Stanisław Krakiewicz[edytuj | edytuj kod]

Ciemna i nieciekawa postać. Podobno był wspaniałym człowiekiem aż do września 1950. Uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej oraz w kampanii wrześniowej. Podczas okupacji współpracował z AK, podobnie jak i jego brat, choć nie wiadomo, co takiego robił (po roku 1950 wypierał się tego). Pozytywnie oceniał go działacz zielonoświątkowy Krueger oraz zwierzchnik Kościoła Metodystycznego Teodor Wickstrom. Pozytywnie oceniali go zielonoświątkowcy z Ukrainy, którzy mieli okazję poznać go przed wojną. Jednak po aresztowaniu we wrześniu 1950 przeszedł metamorfozę. Już drugiego dnia zaczął sypać na swego brata (współpraca z AK), po pół roku pobytu w areszcie śledczym sypał już na wszystkich ewangelikalnych działaczy. Spośród 199 aresztowanych działaczy ewangelikalnych tylko Krakiewicz dostarczył informacje, które pozwoliły posunąć śledztwo dalej (tak ocenił A. Liberman z Wydz. III Dep. V MBP). Częściowo potwierdził zarzuty jakie postawił dla działaczy ZKE, KChWE i ZKCh Szymon Biliński (inf. "Żebrowski"). Długie wyroki dla Sacewicza i Maksymowicza to zasługa m.in. Krakiewicza. Krakiewicz również został skazany za "działalność antypaństwową" (jedyne, co mu udowodniono to sprzedaż 100 dolarów na czarnym rynku) na 4 lata, w więzieniu zgodził się pracować dla UB. Po kilku miesiącach skrócono mu wyrok, op wyjściu został informatorem o pseudonimie "Bąk Jan". Wyeliminowany został w listopadzie 1956 (ponieważ przyznał się do współpracy z UB w Urzędzie do spraw Wyznań). W 1961 został kontaktem poufnym SB, w 1969 został TW "Doktorem" (do końca 1980 roku). Jako TW informował, kto w jego Kościele zajmuje się przerzutem rosyjskiej literatury religijnej. Pokazywał bezpiece listy jakie przychodziły od słuchaczy "Głosu Ewangelii". Ponosi główną odpowiedzialność za okres stagnacji ZKE w latach 1953-1975. Miał wielki wpływ na plany UdsW wobec wyznań mniejszościowych (zwłaszcza na stosunek do zielonoświątkowców, baptystów, prostaków). Odsunięcie Krakiewicza od władzy w 1975 zapoczątkowało nowy i bardziej pomyślny okres w dziejach ZKE. Mironczuk ocenił, że ZKE dokonało wtedy samooczyszczenia.

Nietrudno zauważyć, że większości tych informacji nie można znaleźć w artykule, jest tak dlatego, ponieważ nikt jeszcze nie opisał działalności Krakiewicza jako TW (posiadam wszystkie jego teczki, ale minie jeszcze trochę czasu zanim cokolwiek opublikuję). Kilku autorów pisało o szkodliwej działalności Krakiewicza, ale jak dotąd nikt tego nie rozwinął tego w detalach. LJanczuk qu'est qui ce passe 00:48, 1 lis 2016 (CET)

Dostrzeżone błędy merytoryczne
Dostrzeżone braki językowe
  1. Mnie to wyrażenie "wczesne życie", szeroko stosowane na wiki, strasznie kole w oczy. Uważam to za błąd stylistyczny, a w każdym razie nikt tak nie mówi. W GB 9 wyników, w NKJP 4 wyniki ([1] w tym jeden z wiki, reszta miezbyt na temat), w korpusie PWN właściwie 0 ([2]), w ogólnych wynikach Google 6000 (chyba większość z Wiki lub pochodne). Jest to psucie języka przez Wiki, zapewne wzięte z enwiki ("early life" jest zupełnie poprawne po angielsku, ale u nas chyba właśnie nie). Laforgue (niam) 01:00, 1 lis 2016 (CET)
    Jakieś propozycje? LJanczuk qu'est qui ce passe 01:54, 1 lis 2016 (CET)
    No np. po prostu "Dzieciństwo i młodość". Laforgue (niam) 02:57, 1 lis 2016 (CET)
  2. Czemu "Pruchnik" jest "Próchnik", czy to specjalnie? Laforgue (niam) 01:07, 1 lis 2016 (CET)
    Poprawione. Skąd pomysł, że specjalnie? Próchnik pojawił się przed podlinkowaniem. LJanczuk qu'est qui ce passe 01:54, 1 lis 2016 (CET)
    Bo w dawniejszych nazwiskach jest duża chwiejność ó i u, myślałem, że to może tego rodzaju przypadek, że np. używał obu wymiennie. Tu się zresztą to szczególnie często komplikuje: mamy miejscowości Pruchnik i Próchnik, nazwisko Pruszyński i Prószyński, miasto Pruszków... - [3].
  3. Wyrażenie "kariera duchownego", chociaż jest w necie artykuł "kariera duchownego krzyżackiego z przełomu XIV i XV wieku", trochę mnie śmiechuje :), może niesłusznie. Zresztą to w ogóle jest nadużywane słowo. Laforgue (niam) 01:07, 1 lis 2016 (CET)
    Dla mnie też to brzmi trochę jak zaprzeczenie duchowości. Jednak nie znajduję dobrego synonimu, bo droga lub życie mają inny oddźwięk. --Pablo000 (dyskusja) 07:23, 15 lis 2016 (CET)
  4. "Podczas pobytu w więzieniu wyciągnął odpowiednie wnioski, zdystansował się do własnej przeszłości, zdecydował się na współpracę z komunistyczną władzą" - czy to jest cytat? Jeśli tak, brakuje cudzysłowów, jeśli nie, to zdecydowanie brzmi dziwnie (jakby wzięte z języka propagandowego), zapewne zbyt dosłownie idzie za źródłem.
    Gdyby był to cytat, to miałby cudzysłów. Źródło ma tylko „zdystansował się do własnej przeszłości”, jednak przypis w tym zdaniu jest tylko poszerzającym komentarzem, więc nie wiadomo, czy autor (Michalak) wziął to z jakiegoś źródła, czy sam tak napisał. Zaczyna się to od słów "w ocenie władz państwowych", przypis z następnego zdania odsyła do Tomaszewskiego, który używa zupełnie innych słów i w ogóle nie mówi o wyciąganiu wniosków. W publikacjach IPN-u taki styl nie tak rzadko jest stosowany. LJanczuk qu'est qui ce passe 01:54, 1 lis 2016 (CET)
  5. "osobliwy sposób zgłaszania swej kandydatury" - to nieneutralne, a wręcz kąśliwe wyrażenie, pewnie też zbyt dosłownie za źródłem. Laforgue (niam) 01:16, 1 lis 2016 (CET)
    Podobno na każdym kolejnym synodzie tak mawiał (za wyjątkiem pierwszego). Nikt inny w nie zgłaszał własnej kandydatury. Sytuacja, gdy ktoś zgłasza samego siebie jest osobliwa. W każdym razie zmienione. LJanczuk qu'est qui ce passe 01:54, 1 lis 2016 (CET)
    Co do dwóch ostatnich. Język stosowany przez protestanckie wspólnoty (a i IPN także) bywa dość specyficzny. Na pewno znasz OJER: https://reformowanihd.wordpress.com/2014/01/03/odezwa-konsystorza-ojer-w-rp/ - to oczywiście jest gruba karykatura, ale jednak często powinno się nieco standaryzować język, by nie popaść w coś takiego. Ja katolicki też staram się trochę standaryzować, chociaż miałem na Wiki drobny spór, czy należy w niej używać słowa "nawiedzać [jakieś miejsce, kogoś]" (mnie to nie razi w odp. kontekście). Przede wszystkim skoro opis zaczyna się od "w ocenie władz państwowych [...]", to jest coś w rodzaju pośredniego cytatu, cała sytuacja jest odmienna i nie można tego dosłownie powtórzyć, bez tego wprowadzającego określenia. Podobnie nacechowane stylistycznie jest też np. wyrażenie "wyłączony z lokalnego warszawskiego zboru ze względu na ujawnienie niemoralnego i niechrześcijańskiego stylu życia" - trudno mi sobie wyobrazić, żeby napisać, że "z powodu niemoralnego i niechrześcijańskiego stylu życia Tannhäuser został wygnany z Wartburga", jest to pewien zgrzyt (chociaż drobniejszy, niż poprzednie). Ale w sumie to drobnostki i już załatwione, można tylko jeszcze nad "karierą" pomyśleć. Laforgue (niam) 02:57, 1 lis 2016 (CET)
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez
  1. Kenraiz (dyskusja) 12:12, 10 lis 2016 (CET)
  2. Nowy15 (dyskusja) 15:21, 13 lis 2016 (CET)
  3. Kobrabones (dyskusja) 22:46, 13 lis 2016 (CET)