Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Szparag lekarski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Szparag lekarski[edytuj | edytuj kod]

Najważniejsze zagadnienia opisane moim zdaniem wystarczająco. Odpowiednio sformatowany i uźródłowiony. Do medalu brak sekcji o znaczeniu w kulturze, mapy zasięgu, rozszerzenia sekcji o zastosowaniach kulinarnych m.in. o znaczenie w różnych kuchniach narodowych. Kenraiz (dyskusja) 00:17, 30 cze 2008 (CEST) Głosy za:

  1. --Hortensja Bukietowa
  2. Selso (dyskusja) 19:20, 30 cze 2008 (CEST)(dyskusja) 11:14, 30 cze 2008 (CEST)
  3. Dobre, dobre hasło. Zdecydowanie się wyróżnia na + Masur juhu? 13:46, 6 lip 2008 (CEST)
  4. --Rudzik11 (dyskusja) 09:50, 10 lip 2008 (CEST)Dobre hasło
  5.  Za (Jak zwykle) kolejny wspaniały artykuł Kenraiza. 100% ZA. Dawid Mrożek (dyskusja) 12:06, 11 lip 2008 (CEST)
  • Głosy przeciw:
  • Dyskusja:
  • W tej chwili w trzech miejscach (w tym na wstępie) jest informacja o stosowaniu szparaga jako afrodyzjaku i środka na potencję, a w sekcji "Działanie" nic takiego nie ma, z czego wnoszę, że to tylko mit związany z jego fallicznym wyglądem. Dobrze by było to jasno powiedzieć, zamiast (niechcący) reklamować pseudonaukę. Markotek (dyskusja) 01:06, 30 cze 2008 (CEST)
    • We wstępie siłą rzeczy pewne informacje się powtarzają w stosunku do dalszej treści. Potem w

opisie historii zastosowań kulinarnych za źródłami wskazuję na powód popularności (symbol falliczny uważany za afrodyzjak") w Starożytności. W historii zastosowań leczniczych napisałem za źródłami, że "uważano (szparagi) za środek zapobiegający impotencji". W podsekcji "Działanie" już o tego typu właściwościach nie piszę, bo nie znalazłem źródła współczesnego potwierdzającego takie działanie farmakologiczne. Z drugiej jednak strony nie znalazłem wprost żadnego zaprzeczenia. Wiązać się to może ze swoistą naturą afrodyzjaków. Jeżeli pacjent uważa, że spożywanie fallicznego warzywa poprawia mu libido to w odniesieniu do tej dolegliwości - w istocie szparagi mogą okazać się pomocne. Wśród afrodyzjaków wiele środków ma działanie "magiczne" lub "placebo", a mimo to... działają. Kwestia wiary. Z tego samego powodu nie ma sensu forsowanie racjonalnego punktu widzenia w] artykułach religijnych. Kenraiz (dyskusja) 08:54, 30 cze 2008 (CEST)

W takim razie ja bym dodał w streszczeniu jedno zdanie o tym, że nie ma współcześnie żadnych danych naukowych potwierdzających działanie szparagów jako afrodyzjaku, natomiast potwierdzone jest jego działanie moczopędne i obniżające ciśnienie krwi. Streszczenie jest teraz bardzo krótkie - warto je trochę rozwniąć. Polimerek (dyskusja) 12:28, 30 cze 2008 (CEST)
Takie zdanie może być niczym samospełniająca się przepowiednia. Napisałem wyżej, że w leczeniu impotencji ważne są emocje (kiedyś uważano że w 80% przypadków, teraz emocje związane z depresją, stresem traktuje się jako jednostki chorobowe). Poza tym ja nie znalazłem dobrego potwierdzenia farmakologicznego ich właściwości hm.. krzepiących, ale szparagi wciąż są stosowane w leczeniu impotencji (mówią Google, a nawet naukowcy hinduscy [1]). Kenraiz (dyskusja) 13:23, 30 cze 2008 (CEST)
To może w takim razie nie pisać o tym w streszczeniu, bo to w sumie tylko taka ciekawostka, o której może warto wspomnieć gdzie indziej - np: w sekcji "działanie"? Chodzi mi o to, że jak będzie tak mało konkretnie napisane w streszczeniu "Uważane bywają także za afrodyzjak." to ktoś to może interpretować, że Wikipedia "oficjalnie" uznaje, że szparagi to afrodyzjak. Polimerek (dyskusja) 14:56, 30 cze 2008 (CEST)
  • Czy może natrafiłeś na informację, która wyjaśnia, co powoduje specyficzny zapach moczu po konsumpcji szparagów? LF.
  • Usunąłem fragmenty: "jako środek uspakajający kołatanie", "utrudnionym wydalaniu moczu", "przeczyszczające krew" jako nieścisłe. Można oczywiście zawrzeć te informacje, ale napisane odpowiednim językiem. Sam nie poprawię, bo nie wiem, co konkretnie autor miał na myśli, bo każde z nich może oznaczać kilka rzeczy. kauczuk (dyskusja) 15:13, 30 cze 2008 (CEST)
    • Gdybyś nie znalazł informacji o zapachu moczu po konsumpcji szparagów, to dokładnie opisali na NL-Wiki, mogę przetłumaczyć i uzupełnić na podstawie materiału źródłowego.
      • Znalazłam tutaj [3], że amerykańscy badacze potwierdzili korzystny wpływ spożywania szparagów na jakość spermy, niestety nie podano linku do tych badań. Z kilku artykułów, które znalazłam jasno wynika, że nie chodzi tu o jednorazowe spożycie szparagów, ale o ich regularne spożywanie - są bogate w cynk, rutynę, kwas foliowy, wapń, witaminę C, błonnik i niskokaloryczne, dostarczają więc wiele składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Po prostu trzeba jeść dużo warzyw, szarego ryżu i kasz, gruboziarnistego pieczywa, a mniej mięsa, zaś ciastka tylko sporadycznie, a wtedy wszystko powinno funkcjonować dobrze. Można napisać, że szparagi regularnie konsumowane dostarczają organizmowi witamin i minerałów związanych z prawidłowym funkcjonowaniem układu rozrodczego u mężczyzn. --Hortensja Bukietowa (dyskusja) 18:39, 30 cze 2008 (CEST)
    • Są w handlu preparaty ze szparagami jako afrodyzjak: [4] plus podali linki do materiałów źródłowych! , [5],

[6], a tu po polsku o afrodyzjakach wypowiada się lekarz seksuolog (obawiam się, że w sklepach zabraknie szparagów, jak ten artykuł stanie na SG) [http://209.85.135.104/search?q=cache:qrB-BxiYtKwJ:www.odchudzanie.org.pl/aktualnosci/prasa/Afrodyzjaki.pdf+%22szparagi+jako+afrodyzjak%22&hl=nl&ct=clnk&cd=6&gl=nl&client=firefox-a Tu ładnie opisali skład i działanie: [7], a tu bardzo naukowo [8], i tu naukowo, ale nic o afrodyzjaku [9]. Wreszcie na stronie 6 jest o szparagach i koncepcji, bardzo długi link. LF. [10]

      • Nie znalazłam w sieci żadnych badań klinicznych, które potwierdzałyby skuteczność szparagów jako afrodyzjaku. Wszystko opiera się na przekazach medycyny ludowej oraz wzmianek w literaturze pięknej. Co nie zmienia faktu, że warzywo zawiera wiele składników (witaminy, sole mineralne, rutyna) o korzystnym wpływie na organizm i jest bardzo smaczne. --Hortensja Bukietowa (dyskusja) 09:55, 2 lip 2008 (CEST)
  • 1) znalazłem tylko jakieś badanie na szczurach, z wyciągiem z korzeni innego gatunku (PMID 17706385) 2) proponuję usunąć info o działaniu przeciwnowotworowym, link jest bardzo nieprzekonujący 3) nie wiem gdzie wcisnąć informacje o Prouście (cytat o zapachu moczu po szparagach). Hasło bardzo ładne, na pewno zagłosuję za. Filip em 10:04, 2 lip 2008 (CEST)
    • Na szczęście jeszcze nie jesteśmy szczurami, chociaż dzisiaj na Onecie stoi artykuł o krzyżowaniu świni z człowiekiem, czy coś w tym stylu. Skoro inny gatunek, to nie dotyczy Asparagus officinalis. Widziałam to badanie w sieci, ale pominęłam z tych 2 powodów. A cytat z Prousta może do działu historia? A może Kenraiz ma jakiś pomysł? Przejrzałam artykuł o działaniu przeciwnowotworowym. Niestety nie podaje żadnych konkretnych danych, więc nie spełnia wymogów. Można ująć to w inny sposób, nie jako działanie przeciwnowotworowe, ale wspomagające w konwencjonalnym leczeniu nowotworów plus jako warzywo, które powinno często znajdować się w menu, bo jest zdrowe, mówiąc lapidarnie. --Hortensja Bukietowa (dyskusja) 12:32, 2 lip 2008 (CEST)
      • Informacje o działaniu przeciwnowotworowym poprawię (znalazłem kilka rzeczy wyglądających wiarygodnie, np. [11], [12]). Cytat Prousta i ew. inne nie pasujące do obecnego układu treści informacje można tymczasem wkleić w dyskusji artykułu. Zawsze będzie szansa, że ktoś wymyśli jak takie rzeczy wpleść w hasło. Kenraiz (dyskusja) 15:35, 2 lip 2008 (CEST)
        • Tylko uwaga z tym, bo od artykułu o cyklooksygenazie, a dzialania natynowotorowego dość daleko (oczywiście w podaniu o grant droga jest krótka i logiczna, ale my tutaj tego nie sprzedajemy :) )Masur juhu? 19:59, 2 lip 2008 (CEST)
Trochę rozszerzyłam sekcję o szparagach jako (potencjalnie) roślinie leczniczej, wykorzystując linki podane przez Kenraiza oraz inne. Starałam się zachować NPOV, proszę o poprawki. Do Kenraiza: czy zechciałbyś dopisać krótko w definicji (streszczeniu) hasła, skąd się biorą białe szparagi, a jak powstają zielone, bo wydaje mi się, że czytelnicy mogą tego szukać. W ogóle możesz jeszcze rozbudować wstęp, skoro ma on być jakby streszczeniem artykułu, bo przecież zawarłeś w artykule mnóstwo ciekawych informacji! --Hortensja Bukietowa

(dyskusja) 17:45, 4 lip 2008 (CEST)

Ponieważ zdanie "Uważane bywają także za afrodyzjak", dalej budzi zastrzeżenia, to proponuję zmienić je na: "Według medycyny ludowej oraz wzmianek w literaturze pięknej bywają uważane za afrodyzjak. Współczesne badania potwierdziły działanie moczopędne, rozwalniające oraz hipotensyjne szparag, a także dużą zawartość witamin, soli mineralnych i przeciwutleniaczy" lub coś w tym stylu, albowiem nikomu z nas nie udało się dotrzeć do wyników badań naukowych. Swoją drogą, to nigdzie w sieci, a być może także w opracowaniach książkowych nie zgromadzono tyle wiadomości o szparagach, co (dzięki Kenraizowi) na Wikipedii. --Hortensja Bukietowa (dyskusja) 18:53, 9 lip 2008 (CEST)
Twoja propozycja oddaje trafnie stan rzeczy. Nie przypisuj mi zasług - Wikipedyści różnych specjalizacji dorzucili coś od siebie i wyszło coś fajnego. Taki to urok Wikipedii - poza nią trudno było zorganizować współpracę botanika, farmaceutki i biotechnologa nad jednym tekstem. Kenraiz (dyskusja) 20:37, 9 lip 2008 (CEST)