Skrót: WP:REDIR

Pomoc:Przekierowanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Wikipedia:Przekierowanie)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dla każdego
Te informacje dotyczą edytora wikikodu. Brak analogicznych dotyczących edytora wizualnego (Czym to się różni?)

Przekierowanie – mechanizm przenoszący użytkownika na inną stronę niż ta, na którą wchodził. Typowy przykład to sytuacja, kiedy jedno zagadnienie ma kilka równoważnych nazw (np. email i poczta elektroniczna). Rozwiązanie to może być dezorientujące, ale ważniejsze, że zwiększa prawdopodobieństwo znalezienia informacji.

Przekierowanie polega na:

  • umieszczeniu tekstu na stronie o jednej z równoważnych nazw (najlepiej gdy jest to nazwa stosowana najczęściej),
  • utworzeniu dla każdej z pozostałych nazw strony zawierającej zamiast tekstu specjalny wpis powodujący automatyczne przekierowanie do strony z tekstem.

Tworzenie przekierowania

Przekierowania wykonuje się umieszczając na samym początku strony przekierowującej komendę:

#PATRZ [[Strona docelowa]]

Komenda ta ma być na samym początku strony, tj. znak # musi być pierwszym znakiem strony, w przeciwnym razie przekierowanie nie zadziała – np. komenda wewnątrz tego tekstu: #PATRZ Pomoc:Magiczne słowa nie powoduje przekierowania.

Przekierowania do stron w innych projektach

Najczęściej takie przekierowania wykorzystywane są na dyskusjach wikipedystów, aby kierować wszystkich zainteresowanych w jedno miejsce (łatwiej jest aktualizować i śledzić jedną stronę niż kilka). Takie przekierowania nie są jednak traktowane przez oprogramowanie jako poprawne i są raportowane na stronie Specjalna:Zerwane przekierowania. Aby tego uniknąć, stosuje się szablon miękkiego przekierowania {{softredirect}}. Przykład użycia:

{{softredirect|en:Main page}}

Efekt:

en:Main page
Właściwa strona znajduje się w innym projekcie. Kliknij na powyższy link, jeśli chcesz ją obejrzeć.

Stosowanie przekierowań

Odpowiedź na to, która z nazw równoważnych jest lepsza i powinna stanowić nazwę docelowego artykułu, można znaleźć na stronie Wikipedia:Nazewnictwo artykułów. W przypadku, gdy istnieje kilka równie dobrych nazw równoważnych, można artykuł docelowy nazwać według uznania. Można zweryfikować częstość występowania terminów w korpusach języka polskiego lub wyszukać w Internecie.

W przypadku zmiany nazwy strony czasami warto zachować przekierowanie na starej, nie do końca właściwej nazwie, ze względu na to, że mogą do niej istnieć już wcześniej zrobione linki na innych stronach.

Nie tworzymy haseł sztucznych, pod którymi nikt nie będzie niczego szukał. Nie ma konsensusu rozstrzygającego, czy należy tworzyć przekierowania z błędnych, lecz powszechnie używanych nazw.

Kategoryzacja przekierowań

Zobacz też