Przejdź do zawartości

Pomoc:Przekierowanie

Skrót: WP:REDIR
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Wikipedia:Przekierowanie)
Dla każdego
Te informacje dotyczą edytora wikikodu. Brak analogicznych dotyczących edytora wizualnego (Czym to się różni?)

Przekierowanie – mechanizm przenoszący użytkownika na inną stronę niż ta, na którą wchodził. Typowy przykład to sytuacja, kiedy jedno zagadnienie ma kilka równoważnych nazw (np. email i poczta elektroniczna). Rozwiązanie to może być dezorientujące, ale ważniejsze, że zwiększa prawdopodobieństwo znalezienia informacji.

Przekierowanie polega na:

  • umieszczeniu tekstu na stronie o jednej z równoważnych nazw (najlepiej gdy jest to nazwa stosowana najczęściej),
  • utworzeniu dla każdej z pozostałych nazw strony zawierającej zamiast tekstu specjalny wpis powodujący automatyczne przekierowanie do strony z tekstem.

Tworzenie przekierowania

Przekierowania wykonuje się umieszczając na samym początku strony przekierowującej komendę:

#PATRZ [[Strona docelowa]]

Komenda ta ma być na samym początku strony, tj. znak # musi być pierwszym znakiem strony, w przeciwnym razie przekierowanie nie zadziała – np. komenda wewnątrz tego tekstu: #PATRZ Pomoc:Magiczne słowa nie powoduje przekierowania.

Przekierowanie do sekcji

Możliwe jest także utworzenie przekierowania do konkretnej sekcji w docelowym artykule:

#PATRZ [[Strona docelowa#Nagłówek sekcji]]

Alternatywnie zamiast nagłówka sekcji można użyć kotwicy.

Przekierowania do stron w innych projektach

Najczęściej takie przekierowania wykorzystywane są na dyskusjach wikipedystów, aby kierować wszystkich zainteresowanych w jedno miejsce (łatwiej jest aktualizować i śledzić jedną stronę niż kilka). Takie przekierowania nie są jednak traktowane przez oprogramowanie jako poprawne i są raportowane na stronie Specjalna:Zerwane przekierowania. Aby tego uniknąć, stosuje się szablon miękkiego przekierowania {{softredirect}}. Przykład użycia:

{{softredirect|en:Main page}}

Efekt:

en:Main page
Właściwa strona znajduje się w innym projekcie. Kliknij na powyższy link, jeśli chcesz ją obejrzeć.

Stosowanie przekierowań

Odpowiedź na to, która z nazw równoważnych jest lepsza i powinna stanowić nazwę docelowego artykułu, można znaleźć na stronie Wikipedia:Nazewnictwo artykułów. W przypadku, gdy istnieje kilka równie dobrych nazw równoważnych, można artykuł docelowy nazwać według uznania. Można zweryfikować częstość występowania terminów w korpusach języka polskiego lub wyszukać w Internecie.

W przypadku zmiany nazwy strony czasami warto zachować przekierowanie na starej, nie do końca właściwej nazwie, ze względu na to, że mogą do niej istnieć już wcześniej zrobione linki na innych stronach.

Nie tworzymy haseł sztucznych, pod którymi nikt nie będzie niczego szukał. Nie ma konsensusu rozstrzygającego, czy należy tworzyć przekierowania z błędnych, lecz powszechnie używanych nazw.

Usuwanie przekierowań

Przekierowania są wykorzystywane w różnych miejscach na Wikipedii, jak i poza nią. Występują w treści stron, opisach zmian, a poza tym mogą być podlinkowane również na innych wiki czy też na zupełnie niezwiązanych z Wikimediami stronach internetowych (np. jako źródło informacji lub odnośnik typu „zobacz więcej”).

Część miejsc, które wskazują na przekierowania, można znaleźć z użyciem strony specjalnej Linkujące – są to w szczególności linki w treści artykułu. Nie ma jednak dobrego sposobu na zlokalizowanie wszystkich hiperłączy w opisach zmian ani na innych stronach internetowych, nie mówiąc już o ich aktualizacji.

Skasowanie przekierowania bardzo często oznacza, że tracone jest połączenie między zewnętrznym zasobem, a artykułem Wikipedii, do którego on się odwołuje. Zalogowani użytkownicy widzą, po przejściu w miejsce, gdzie kiedyś istniała strona, wyciąg z rejestru usunięć. Często jest on w stanie pomóc w zlokalizowaniu artykułu, który chcieliby zobaczyć. Niezalogowani jednak nie zobaczą tam rejestru. Oprogramowanie przedstawi im stronę tak, jakby artykuł w tamtym miejscu nigdy nie istniał. Właśnie dlatego przenoszenie strony domyślnie pozostawia przekierowanie. Pozwala to na unikanie niszczenia linków na innych stronach.

Przekierowania zajmują pomijalnie mało miejsca na serwerze i nie wpływają znacząco na wydajność – tysiące przekierowań waży tyle samo, co pojedyncze zdjęcie. Dodatkowo, skasowanie przekierowania tylko zwiększa zajęcie przestrzeni dyskowej na serwerze. Strony przekierowujące mogą być jednak bardzo istotne dla czytelników, którzy na Wikipedię trafiają za pośrednictwem linków umieszczonych w zewnętrznych serwisach (lub zapisanych w zakładkach przeglądarki).

Zalety istnienia przekierowań należy wziąć pod uwagę przy ich usuwaniu. Kasowanie stron przekierowujących nie jest zakazane, a w niektórych przypadkach nawet zaleca się to robić (np. gdy zostało utworzone przez wandala albo gdy wskazywany artykuł został usunięty), ale za każdym razem należy rozważyć zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki usunięcia przekierowania. Jeśli nie istotnych powodów by przekierowanie skasować – zostaw je.

Warto zauważyć że sama Wikipedia cierpi na skutek zmiany nazw zasobów, bez zostawienia przekierowania na innych stronach – część Wikipedia:Weryfikacja martwych linków jest tym spowodowana.

Kategoryzacja przekierowań

Zobacz też