Pomoc:Zmiana nazwy strony

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Zmiana nazwy strony może być konieczna w kilku przypadkach: gdy zawiera literówkę, błąd ortograficzny lub nie spełnia zaleceń dotyczących nazywania stron. Popularnie jest też przenoszenie stron brudnopisów do artykułów.

Nazwę strony można zmienić poprzez jej przeniesienie pod nową nazwę. W celu przeniesienia strony należy użyć mechanizmu przenoszenia stron, który przenosi ją wraz z całą historią i wykazem autorów. Mechanizm jest dostępny dla zalogowanych użytkowników, którzy posiadają konto od co najmniej 4 dni i dokonali min. 10 edycji. Użytkownicy, którzy nie spełniają tych kryteriów, mogą złożyć prośbę o przeniesienie strony na stronie Wikipedia:Prośby do administratorów.

Przenoszenia hasła[edytuj | edytuj kod]

Grafika pokazuje, jak znaleźć zakładkę 'przenieś'
 • Najpierw wyświetl stronę, która ma zostać przeniesiona (strona A). Następnie kliknij zakładkę przenieś – jeśli korzystasz z domyślnej skórki wektor, zakładka ta znajduje się nad hasłem, ukryta w rozwijanej liście oznaczonej strzałką, bezpośrednio na lewo od okienka wyszukiwania. Po kliknięciu zakładki otworzy się formularz, za pomocą którego możesz dokonać przeniesienia. W formularzu wpisz starannie prawidłową nazwę nowej strony (strona B), dopisz krótkie wyjaśnienie powodów przenoszenia i kliknij przycisk Przenieś stronę. Cała zawartość dotychczasowej strony (strony A), razem z historią, listą autorów i dyskusją, zostanie wtedy przeniesiona do nowej lokalizacji (strony B), a na stronie A zostanie automatycznie założone przekierowanie do strony B.
 • Jeśli na stronie B było dotąd jedynie przekierowanie do strony A i:
  • historia zmian strony B zawiera tylko jedną pozycję (dokumentującą jej utworzenie), to strona A zostanie przeniesiona na miejsce strony B;
   Takie rozwiązanie umożliwia w razie potrzeby powrotne przeniesienie strony B na stronę A.
  • dla strony B historia jej zmian zawiera więcej niż jedną pozycję, to przeniesienie nie zostanie wykonane - pojawi się komunikat "Strona o podanej nazwie już istnieje albo wybrana przez Ciebie nazwa nie jest poprawna. Wybierz, proszę, nową nazwę. Jeżeli uważasz, że istniejący artykuł należy zastąpić innym, wstaw do niego szablon {{ek}}"
   W takim przypadku należy zgłosić stronę B do usunięcia i powtórzyć przeniesienie po wykonaniu zlecenia usunięcia przez administratora.
 • Jeśli natomiast strona B już wcześniej istniała, nie jako przekierowanie, ale strona zawierająca innego rodzaju wpis, oprogramowanie poinformuje Cię o tym i zablokuje operację przeniesienia. Poproś wtedy o pomoc któregoś z administratorów lub oznacz stronę B, w miejsce której chcesz przenieść dotychczasową stronę A, szablonem {{ek|miejsce dla artykułu A}}. Tak oznaczona strona B zostanie zweryfikowana i skasowana przez jednego z administratorów. Po skasowaniu możesz już samodzielnie przenieść stronę A do przygotowanej lokalizacji B.

Po udanym przeniesieniu stronę A (na której jest teraz przekierowanie do strony B) można albo zgłosić do skasowania szablonem {{ek|niepotrzebne przekierowanie}}, albo pozostawić. Jeśli zmieniasz nazwę z powodu błędu literowego lub ortograficznego, zgłoś stronę A do skasowania. Jeśli jednak stara nazwa jest tylko rzadziej używaną alternatywą dla nowej (np. zamiast Werner Heisenberg chcesz, aby miała nazwę Werner Karl Heisenberg), lepiej będzie zostawić przekierowanie na wcześniejszej stronie A, gdyż zwiększa to prawdopodobieństwo odnalezienia strony B przez potencjalnego czytelnika, zwłaszcza że inne strony mogą już linkować do strony wcześniejszej (można to sprawdzić, wybierając opcję w menu "linkujące").

Uwaga[edytuj | edytuj kod]

Przy przenoszeniu strony należy wybrać właściwą przestrzeń nazw. Widać ją w okienku, które wyświetla się na lewo od tego, w które wpisujemy nową nazwę artykułu. Przy przenoszeniu już istniejącego artykułu, przestrzeń nazw jest podana domyślnie (artykuł). Natomiast jeśli artykuł sporządziliśmy wcześniej na stronie brudnopisu to domyślna przestrzeń nazw to "Wikipedysta" (ponieważ strony brudnopisów są podpięte do kont użytkowników: Nazwa_użytkownika/brudnopis). Należy ją więc zmienić z "użytkownik" na "artykuł"

Sprawdzenie linków prowadzących do artykułu[edytuj | edytuj kod]

 • Przed przeniesieniem strony A sprawdź inne artykuły prowadzące do niej. Czasem może się zdarzyć, że wyłapiesz błędne linki, np. prowadzące do innego znaczenia słowa, wówczas rozważ użycie szablonów ujednoznaczniających.
 • Jeżeli strona A została już przeniesiona, w dalszym ciągu możesz sprawdzić, które linki prowadzą do przekierowania utworzonego na niej. Przykładowo na stronie z linkami do hasła Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (Niemcy) znajdziesz wpis CDU (strona przekierowująca) i poniżej wykaz linków prowadzących do hasła CDU. W większości przypadków zalecana jest zmiana starych linków na nowe.
 • Jeśli zgłaszasz powstałe przekierowanie do usunięcia, upewnij się, że nie prowadzą do niego żadne linki. Użyj narzędzia "linkujące" i popraw wszystkie istniejące linki na nową nazwę strony. Jeśli jest ich za dużo, to nie zgłaszaj przekierowania do usunięcia, lub, jeśli jest błędne, zgłoś zadanie dla botów, które mogą automatycznie poprawić wszystkie te odsyłacze.

Cofanie przeniesienia[edytuj | edytuj kod]

Aby cofnąć przeniesienie strony A do B, po prostu przenieś stronę B do A. Powstałe przekierowanie na stronie B możesz oznaczyć szablonem {{ek|niepotrzebne przekierowanie}}, jeżeli nie jest potrzebne.

O ile można cofnąć zmianę nazwy strony (np. w wyniku czyjeś pomyłki), to ciągłe wzajemne wykonywanie tej operacji jest rodzajem wojny edycyjnej i może doprowadzić do blokady konta.

Niekiedy, np. w wyniku wandalizmu, strona zostaje przeniesiona wielokrotnie, z A do B, a następnie do C.

Posiadając narzędzia administratorskie, możesz usunąć przekierowania A i B, a następnie przenieść C z powrotem do A. Jeżeli ich nie posiadasz, to zmianę należy cofnąć stopniowo:

 1. przenieść stronę C do B
 2. przenieść stronę B do A

Oprogramowanie nie pozwoli na bezpośrednie przeniesienie strony C do A.

Ręczne przenoszenie stron[edytuj | edytuj kod]

Nie należy przenosić strony, bezpośrednio kopiując i wklejając zawartość w nowej lokalizacji. W ten sposób usuwa się listę autorów z historii strony, co prowadzi do naruszenia licencji Creative Commons Attribution, na której udostępniona jest Wikipedia.

Jeżeli nie masz możliwości przenoszenia (np. niedawno utworzyłeś konto), poproś kogoś innego. Możesz zostawić wiadomość na stronie dyskusji któregoś z wikipedystów lub na dyskusji strony, którą chcesz przenieść.

Wyjątki[edytuj | edytuj kod]

Tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy użycie funkcji przenieś nie jest możliwe (np. chcesz rozdzielić długi artykuł na kilka części) lub przenieść fragment tekstu z jednego hasła do drugiego, możesz skopiować zawartość strony. Koniecznie podaj w takim wypadku link do historii źródła w opisie zmian, aby nie naruszać praw autorskich.

Przykład prawidłowego opisu zmian (gdy artykuł B został wydzielony z A):

 • Hasło wydzielone z artykułu [[A]], utworzonego 16:34, 20 mar 2009. Główni autorzy: [[User:ABC|ABC]], [[User:DEF|DEF]], [[User:GHI|GHI]]

Usuwając wydzielony do osobnego hasła fragment hasła B w jego historii zaznacz, że tekst ten przenosisz do oddzielnego artykułu (podaj jego nazwę).

Zmiana nazwy pliku[edytuj | edytuj kod]

Administratorzy mają możliwość zmiany nazwy przesłanego pliku. Jeśli zaszła konieczność zmiany nazwy pliku, zgłoś ten fakt na stronie Wikipedia:Prośby do administratorów.