Wikipedia:Tworzenie swojego biogramu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

W Wikipedii zachęcamy autorów do pisania o zagadnieniach, które się dobrze zna. Służy to jakości artykułów, ponieważ zwykle powstaje lepszy artykuł, niż pisany przez amatora.

Nie należy tworzyć artykułów o samym sobie

Dotyczy to zarówno własnej biografii, jak i dodawania nowych informacji o sobie w artykułach na inne tematy. W przypadku utworzenia biografii, jeżeli istnieją poważne podstawy ku temu, by sądzić, że to autobiografia, artykuł może być usunięty w trybie ekspresowym. W przypadku stwierdzenia dodania do innego artykułu informacji o sobie samym, informacje te również mogą zostać usunięte.

Nie należy zmieniać treści artykułów o samym sobie

Osoba, która jest tematem artykułu, powinna powstrzymać się od edytowania jego treści, nawet jeśli jej zdaniem są w nim poważne błędy. Sprawy dotyczące tego artykułu (sprostowania, rozszerzenia) należy umieszczać na stronie dyskusji artykułu lub na stronie Zgłoś błąd.

Nie należy wdawać się w polemiki na temat artykułów o samym sobie

Osoba będąca tematem artykułu nie zachowuje bezstronności, dlatego w razie zauważenia rażących nieprawidłowości w artykule na swój temat, powinna je omówić na stronie dyskusji.

Pisanie o tematach, w które jest się bezpośrednio zaangażowanym

Nie jest zabronione; dozwolone jest zatem np. pisanie o przedsiębiorstwie czy instytucji, w której się pracuje. Przy pisaniu na tematy, w które jest się bezpośrednio zaangażowanym, należy jednak dołożyć wszelkich starań aby:

Nowo utworzone artykuły pisane przez osoby, które są osobiście związane z jego tematem, które łamią w rażący sposób którąś z opisanych powyżej zasad, mogą być usunięte w trybie ekspresowego kasowania. Edycje łamiące którąś z tych zasad mogą być cofane, zaś uporczywe ich przywracanie może być potraktowane jako wandalizm.

Zobacz też