Wikipedia:Wiki Lubi Zabytki/Raport z 17 lipca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
LUSITANA WLM 2011 WLZ.svg

Witamy w pierwszym z serii raportów nt. stanu przygotowań konkursu Wiki Lubi Zabytki. Ma on za zadanie przekazać podstawowe informacje o tym co obecnie dzieje się w temacie konkursu oraz spraw pokrewnych. Zapraszamy do lektury.

Paweł i Agnieszka

Sprawy organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Miło nam poinformować, iż sprawy związane z przygotowaniami do konkursu zostały prawie wykonane. Po odświeżeniu umowy patronackiej z Narodowym Instytutem Dziedzictwa nawiązaliśmy współpracę z licznymi partnerami w kraju. Pełna ich lista znajduje się na stronie wikizabytki.pl/partnerzy.

Zmieniliśmy charakter strony wikizabytki.pl. Teraz można na niej znaleźć więcej informacji, niż w zwykłym blogu, jak to miało miejsce dotychczas. Ponadto, na stronie wikizabytki.pl/mapa uruchomiona została mapa prezentująca zabytki dodane do bazy. Obecnie jest ona w stanie wczesnego rozwoju, docelowo dzięki niej będzie można także przesyłać zdjęcia do konkursu.

Jako nowość możemy ogłosić, iż Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego ufunduje specjalną nagrodę za najlepsze zdjęcia obiektów znajdujących się na śląskim Szlaku Architektury Drewnianej. Ponadto planujemy także wspólnie imprezę poprzedzającą konkurs Wiki Lubi Zabytki, więcej informacji przekażemy w stosownym czasie.

Zmiany w listach zabytków[edytuj | edytuj kod]

Warto zwrócić uwagę na zmiany jakie zostaną wprowadzone w listach zabytków. Będą one wymagały dużego zaangażowania ze strony wikipedystów ze względu na rozmiar prac jakie należy wykonać przez tegoroczną edycją konkursu.

Co konkretnie?

Dotychczas zabytki w tabelach były rozróżniane numerem decyzji pod którym zostały wpisane w rejestrach. Tworzyło to wiele problemów ponieważ:

  • nie są one unikatowe (pod jednym numerem może być wpisane np. 10 kamienic albo zespół zabytków),
  • są przydzielanie niezależnie w różnych województwach (numery czasami się dublują),
  • spotyka się różne sposoby zapisu numeru zabytku (np. A-123, A/123, samo 123, itd.) przez co ciężko prowadzić spójną bazę danych.

Jako rozwiązanie w ramach naszej bazy danych wprowadzimy dodatkowo unikatowe numery z bazy danych NID które będzie się podawać przy przesyłaniu zdjęć, co powinno skutecznie rozwiązać wyżej wymienione problemy. Dodatkowym efektem tego zabiegu jest powstanie osobnych wpisów dla zespołów zabytków. W efekcie mamy do wykonania trochę pracy, ponieważ de facto musimy przepisać tabele z zabytkami od nowa.

Aby wszystko się nie pomieszało listy na tegoroczny konkurs będą zamieszczone pod adresem [[Wikipedia:Wiki Lubi Zabytki/województwo]]. W najbliższych dniach zostaną zaimportowane wszystkie nowe listy zabytków, ich przykład można zobaczyć np. na stronie Wikipedia:Wiki Lubi Zabytki/kujawsko-pomorskie/powiat radziejowski/gmina Piotrków Kujawski. Do czasu zaimportowania wszystkich list prosiłbym o nieedytowanie ich.

Aby mozolnie nie przepisywać informacji ze starszych list do nowszych poszukuję programistów chętnych do stworzenia narzędzia automatyzującego proces przenoszenia danych. Informacje techniczne przekażę osobom zainteresowanym.

Pytania?[edytuj | edytuj kod]

Zapraszam do dyskusji i zadawania pytań na stronie dyskusji wikiprojektu.