Przejdź do zawartości

Wikipedia:Wiki Science Competition 2021

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii


O konkursie

[edytuj | edytuj kod]
Logo konkursu Wiki Science Competition (WSC)

Wiki Science Competition (WSC) to przygoda, to eksperyment, poszukiwanie i sztuka w jednym! Przestrzeń, gdzie fotografia i sztuka spotyka naukę, gdzie wspólnie budujemy laboratorium niezwykłych fotografii!

WSC to jeden z największych na świecie międzynarodowy konkurs fotograficzny dokumentujący świat nauki. Konkurs odbywa się co 2 lata w dwóch etapach, krajowym i międzynarodowym. Zapraszamy do udziału wszystkich naukowców, instytucje naukowe oraz miłośników nauki i fotografii, którym bliska jest idea promowania i upowszechniania nauki we współczesnym świecie.

Tegoroczna edycja konkursu trwać będzie od 5 listopada do 31 grudnia 2021 r.

Zdjęcia nadesłane z Polski i przez polskich naukowców prowadzących badania za granicą zostaną ocenione przez jury, a autorzy najlepszych z nich otrzymają atrakcyjne nagrody. Nagrodzone i wyróżnione zdjęcia wezmą także udział w etapie międzynarodowym, w którym jury wybierze najlepsze prace zgłoszone z całego świata obrazujące świat nauki.

Cele konkursu

[edytuj | edytuj kod]

Celem Wiki Science Competition jest zachęcanie do tworzenia i dzielenia się twórczością obrazującą świat nauki. Zgłoszone w konkursie pliki, pokazujące m.in. obiekty i efekty badań, naukowców przy pracy czy aparaturę badawczą, pomogą zilustrować tysiące artykułów w różnych wersjach językowych Wikipedii, przyczyniając się w ten sposób do promowania nauki, pracy naukowców i efektów badań naukowych.

Uczestnicy konkursu powiększą zasób zdjęć i innych form zapisu (m.in. zdjęć mikroskopowych, grafik, plików audio i wideo, modeli 3D, plików generowanych przez komputer) przedstawiających świat nauki w Wikimedia Commons – wirtualnym magazynie ilustracji, zdjęć i plików multimedialnych, dostępnych dla wszystkich na wolnych licencjach.

W tym roku zdjęcia i inne formy zapisu mogą być zgłaszane w siedmiu kategoriach konkursowych, w tym w nowej kategorii Astronomia oraz w wyróżnionej podkategorii Kobiety w nauce.

Konkurs organizowany jest przez ruch Wikimedia – społeczność stojącą za Wikipedią, wolną encyklopedią oraz jej projektami siostrzanymi.

Historia konkursu

[edytuj | edytuj kod]
Rodząca Dafnia – zwycięskie zdjęcie krajowej i międzynarodowej edycji WSC 2019 autorstwa Polaka – Marka Misia.

Początki konkursu Wiki Science sięgają lat 2011-2013, kiedy w Estonii rozpoczęto organizację Estońskiego Konkursu Fotografii Naukowej. Pomysł zainspirował wikimedian z innych krajów, dlatego organizowany w 2015 roku Europejski Konkurs Fotografii Naukowej objął już osiem państw europejskich. Konkurs odbywa się co 2 lata (2017 i 2019). W sumie podczas ostatniej międzynarodowej edycji konkursu w 2019 roku udało się w ten sposób pozyskać około 7000 plików na wolnych licencjach od blisko 1200 uczestników konkursu. Stowarzyszenie Wikimedia Polska zorganizowało już dwie polskie edycje konkursu (w latach 2017 i 2019), choć zdjęcia z Polski zgłaszane były już we jego wcześniejszych międzynarodowych odsłonach. W polskiej edycji konkursu w 2019 r. pozyskano 1360 plików od 188 uczestników. W 2019 r. główną nagrodę w konkursie krajowym i międzynarodowym otrzymał Polak - Marek Miś, za swoją niesamowitą fotografię mikroskopową rodzącej dafni.

Pozyskane w konkursie WSC zasoby ilustrują tysiące artykułów Wikipedii w wielu językach, a jednocześnie stanowią bezcenną bazę obrazów dostępnych dla całego świata. W ten sposób konkurs Wiki Science Competition przyczynia się do promocji nauki, pracy naukowców i efektów badań naukowych.

Zobacz strony polskiej i międzynarodowej edycji konkursu z 2019 roku.

Dołącz do konkursu!

[edytuj | edytuj kod]

Weź udział w konkursie i pomóż nam promować naukę i jej osiągnięcia. Każde zdjęcie i wsparcie w promocji konkursu mile widziane. Nawet jedno zdjęcie może przydać się wikipedystom pracującym nad artykułami lub milionom innych użytkowników zdjęć zgromadzonych w wirtualnej mediatece Wikimedia Commons. Wśród nich są autorzy podręczników akademickich, studenci czy naukowcy z całego świata.

Jeśli pracujesz nad unikatowymi, niepowtarzalnymi i wyjątkowymi odkryciami - podziel się nimi ze światem!

Więcej szczegółów na temat konkursu znajduje się w Regulaminie konkursu dostępnym na stronie Wikimedia Polska.

Pomóż nam promować naukę i poinformuj koleżanki i kolegów o WSC. Koniecznie napisz do nas, jeśli chcesz zostać partnerem konkursu lub sponsorem.