Wikipedia:Wikipedia bez barier

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Wikipedia bez barier to nowa inicjatywa Stowarzyszenia Wikimedia Polska, która ma celu zwiększenie dostępności zbiorów Wikipedii dla osób niewidomych i niedowidzących. Największe źródło wiedzy musi być inkluzywne i dostosowane do potrzeb każdego użytkownika i użytkowniczki. Pragniemy, aby dostęp do wiedzy nigdy nie był ograniczony.

Chcemy szerzyć świadomość i rozbudowywać nasze zasoby artykułów o te poświęcone niepełnosprawności. Wierzymy, że edukacja jest kluczem do budowania świata wolnego od uprzedzeń i wykluczenia, świata, który celebruje różnorodność i docenia jej moc.

Wiele haseł Wikipedii o dostępności wymaga dopracowania i uzupełnienia, z tego też względu zachęcamy Was do ich edytowania! Do projektu #Wikipediabezbarier zaprosiliśmy Kamila Pietrowiaka, który stworzył listę artykułów do utworzenia/rozbudowania wraz z proponowaną listą źródeł. Kamil Pietrowiak jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie etnologii, badaczem jakościowym, a także autorem książki Świat po omacku. Etnograficzne studium (nie)widzenia i (nie)sprawności, która stanowi wielostronny opis życia osób niewidomych, w tym w szczególności niewidzących od urodzenia lub wczesnego dzieciństwa.

W ramach projektu chcemy się skupić na dodawaniu opisów alternatywnych do grafik w Wikipedii, aby osoby z niepełnosprawnościami wzroku, korzystające z oprogramowania wspomagającego, które przekształca tekst na mowę bądź alfabet Braille’a, mogły poznać treści wizualne największej encyklopedii świata.


Kalendarium akcji

Wikipedia bez barier jest ciągłą inicjatywą Stowarzyszenia Wikimedia Polska. Częścią inicjatywy są poszczególne wydarzenia, m.in.:

  • 16 i 18 listopada 2020 r. odbyły się intensywne warsztaty dla Wikipedystów i Wikipedystek z tworzenia tekstu alternatywnego, który umożliwia osobom niewidomym i niedowidzącym odczytanie ilustracji i zdjęć. Podczas warsztatów eksperci z Fundacji Kultury Bez Barier oraz Fundacji Mili Ludzie przekazali nam informacje na temat tego, czym jest dokładnie dobry tekst/opis alternatywny oraz jak go napisać. Uczestnicy warsztatów dzięki ćwiczeniom w grupach nabyli umiejętność tworzenia tekstu alternatywnego.
  • 3 grudnia 2020 r., w Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami, odbyło się szkolenie z dodawania tekstu alternatywnego do grafik w Wikipedii.
  • Od 3 do 10 grudnia 2020 r. trwa akcja dodawania opisów alternatywnych do grafik w Wikipedii. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Jak wziąć udział.