Skrót: WP:STUB

Wikipedia:Zalążek artykułu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wiki puzzle.svg
WikiProjekt Sortowanie stubów
edytuj szablon
Informacje
Strona projektu dysk.
Informacje ogólne dysk.
Lista typów zalążków dysk.
Nazewnictwo zalążków dysk.
Statystyki projektu dysk.
Szablony projektu dysk.
Do zrobienia dysk.
Zalążek artykułu dysk.
Dyskusje
Propozycje (głosowanie) dysk.
Odkryte zalążki dysk.
Odrzucone | [+] kat. dysk.
Przyjęte | [+] kat. dysk.
Kategoria:Wikiprojekt Sortowanie stubów

Zalążek artykułu (tzw. stubpol. kikut, pieniek, itp.) – artykuł umieszczony w Wikipedii zawierający jedynie podstawową definicję (lub ogólnie bardzo mało informacji) na dany temat.

Poprawne zalążki artykułu[edytuj | edytuj kod]

Aby dany artykuł mógł istnieć jako zalążek i by nie został usunięty, powinien posiadać poprawnie napisaną definicję oraz odpowiednią bibliografię, na bazie której został napisany. Nie może jednak być definicją przepisaną z innej encyklopedii, słownika czy jakiegokolwiek opracowania.

Przykład poprawnie napisanego zalążka (na podstawie artykułu Trzęsak, który faktycznie nie jest zalążkiem):

Trzęsak (Tremella Pers.) – rodzaj grzybów z rodziny trzęsakowatych (Tremellaceae) o miękkawo-galaretowatej konsystencji. Porastają drewno, w szczególności opadłe gałęzie.

Bibliografia

Subzalążki (substuby)[edytuj | edytuj kod]

Skrót:
WP:SUBSTUB
Skrót:
WP:Substub

Niektóre artykuły zalążkowe są bardzo krótkie (substuby, subzalążki lub mikrozalążki) i są usuwane. Przykłady:

Trzęsak (Tremella Pers.) – rodzaj grzybów.

G 88niemiecki niszczyciel.

Zalążki a rubryka Czy wiesz …[edytuj | edytuj kod]

Na stronie głównej Wikipedii w rubryce Czy wiesz … (potocznie nazywanej "czywieszem") prezentowane są dopracowane artykuły liczące minimum 2000 znaków i posiadające źródła. Takie artykuły – jako propozycje wikipedystów – są sprawdzone pod kątem zaleceń edycyjnych przez innych użytkowników. Do tej rubryki trafiają artykuły nowo utworzone (nie starsze niż 10 dni) oraz te, które właśnie z zalążków zostały znacznie rozbudowane (często są wówczas napisane od nowa).

Przykład zamieszczonego w czywieszu rozwiniętego zalążka, który nie wyczerpuje tematu (utworzony z artykułu chemia jądrowa):

Chemia jądrowa – dział chemii poświęcony badaniom własności oraz przemian chemicznych i jądrowych nuklidów. Tematyka chemii jądrowej nie jest ściśle zdefiniowana; obejmuje budowę i trwałość jąder atomowych, ich przemiany naturalne (na Ziemi, w gwiazdach i w przestrzeni kosmicznej) i sztuczne, syntezę nowych pierwiastków, syntezę, rozdział i wpływ izotopów na przebieg reakcji chemicznych, radiometrię, zagadnienia związane z energetyką jądrową oraz innymi zastosowaniami nuklidów promieniotwórczych (np. radioterapię, georadiochemię i radiogeologię).

Wydzielonymi działami chemii jądrowej są radiochemia i chemia radiacyjna.

Zobacz też

Bibliografia

  • Encyklopedia Techniki – chemia, WNT, Warszawa 1965
  • Jerzy Sobkowski: Chemia jądrowa. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1981, seria: Biblioteka Chemii Tom 5. ISBN 83-01-02060-1.
  • Jerzy Sobkowski, Małgorzata Jelińska-Kazimierczuk: Chemia jądrowa. Warszawa: Wydawnictwo Adamantan, 2006. ISBN 83-7350-080-4.

Rozwijanie zalążków (destubizacja)[edytuj | edytuj kod]

Artykuły powinny być rozwijane przez wikipedystów, jednak Wikipedia zawiera bardzo dużo artykułów, które po stworzeniu w postaci zalążka nie zostały rozwinięte. Oczywiście, aby dany temat rozwinąć, należy mieć odpowiednie źródła wiedzy. Pomocne w tym może być przeszukanie własnej biblioteczki i sprawdzenie, czy zawiera pozycje, który byłyby przydatne do rozwijania zalążków. Można też na stronie Wikipedia:Biblioteka wskazać wartościowe woluminy ze swojej biblioteczki – może to pomóc innym w procesie rozwijania zalążków.

Do wyszukania zalążków artykułów z interesującej dziedziny można użyć narzędzia CatScan2.

Warto też przeczytać wskazówki Jak napisać doskonały artykuł, bo być może zalążek, który będzie rozwijany we współpracy z innymi wikipedystami, zostanie doprowadzony do lepszej formy i wówczas po jakimś czasie znajdzie się na stronie głównej Wikipedii jako artykuł wyróżniony.

Oznaczanie zalążków w polskojęzycznej Wikipedii[edytuj | edytuj kod]

Do września 2008 artykuły zalążkowe były oznakowane szablonem {{stub}}, który przez długi czas był w haśle uwidoczniony w postaci:

Zalążek artykułu To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.

Istniał wówczas również projekt sortowania stubów, który miał na celu podział na stuby tematyczne. Oznakowanie nimi artykułów dawało taki efekt (przykładowo dla {{geometria stub}}):

Zalążek artykułu To jest tylko zalążek artykułu związanego z geometrią. Jeśli możesz, rozbuduj go.

Później zmieniono wygląd szablonu na następujący, rezygnując ze stubów tematycznych:

Zalążek artykułu
Ponieważ treść tego artykułu ma formę zaledwie zalążkową, pomóż nam ją rozbudować, o ile dysponujesz odpowiednimi źródłami.
Prosimy, zapoznaj się najpierw z zasadami oraz zaleceniami edytowania Wikipedii.

Następnie szablon {{stub}} decyzją społeczności został ukryty dla czytelników, a Wikiprojekt Sortowania Stubów tematycznych zawieszony. Na przełomie 2010 i 2011 roku odwołanie do szablonu zostało usunięte ze wszystkich artykułów, a sam szablon został skasowany. Nadal istnieje szablon {{sekcja stub}}, oznaczający zalążek sekcji.