Wikiprojekt:Czy wiesz/propozycje

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wikiprojekt „Czy wiesz”
Bieżąca ekspozycjaZgłaszanie propozycjiHarmonogram ekspozycjiArchiwum ekspozycji
Face-monkey.svg

Zobacz pomoc: Zgłaszanie i poprawa propozycji haseł
Wymagania dla zgłaszanych haseł, zgłaszanie propozycji, konstruowanie pytań, sprawne i skuteczne sprawdzanie haseł. Współpraca z innymi wikiprojektami.

Pomoc w pigułce
 • Zgłaszaj hasła nie później niż 10 dni od powstania lub rozbudowania hasła, mające źródła w formie przypisów i zawierające co najmniej 2 kB samej treści (zobacz: nowe strony w układzie chronologicznym).
 • Propozycje ujęte w szablon „Wikiprojekt:Czy wiesz/weryfikacja” wstawiaj w sekcjach odpowiadających dacie utworzenia lub rozbudowania hasła.
Użyj szablonów:
{{Wikiprojekt:Czy wiesz/weryfikacja|Tytuł|+|liczba obrazków|Autor|Zgłaszający|?|?|?}}
{{Czy wiesz do artykułu}}
Możesz również wykorzystać gadżet ułatwiający zgłaszanie haseł.
 • Odszukasz go i włączysz w Preferencjach > zakładka Gadżety > nagłówek Inne > linia zaczynająca się od CzyWiesz.

Pamiętaj, że w razie jakichkolwiek pytań i problemów, zawsze możesz zapytać dowolnego aktywnego uczestnika wikiprojektu.

Link do aktualnej ekspozycji (edytuj; edytuj szablon główny)

Z nowych i ostatnio rozbudowanych artykułów w Wikipedii:

Porzana nigra.jpg

…kto uwiecznił kureczkę polinezyjską (na ilustracji)?

…że księża pokoju wcale nie zaprowadzili pokoju na Węgrzech?

…który biały proszek stosowany jest w leczeniu ciężkiej malarii?

…kiedy wyznawcy judaizmu odmawiają modlitwę „Ojcze nasz…”?

…dzięki komu późniejszy izraelski ambasador w Bułgarii podczas II wojny światowej uniknął wywózki z Płowdiwu do Auschwitz?


Z nowych i ostatnio rozbudowanych artykułów w Wikipedii:

Anastasia Golovina Nicolau.jpg

…gdzie studiowała medycynę Anastasija Gołowina (na zdjęciu), pierwsza bułgarska kobieta wykonująca zawód lekarza?

…w ilu produkcjach pojawił się Cary Grant?

…czego dotyczą książki szwedzkiej pisarki Mari Uusmy?

…który inżynier wsławił się ucieczką do Szwecji na kukuruźniku?

…że Brazylijczyk węgierskiego pochodzenia jest „Wikingiem Donbasu”?Spis treści


Tydzień Artykułu Maltańskiego – ekspozycja planowana na 23 czerwca[edytuj | edytuj kod]

5 (Kościół św. Kajetana w Ħamrun)[edytuj | edytuj kod]

St. Cajetan of Thiene, Ħamrun Parish Church.jpg

…dlaczego w Ħamrun zbudowano kościół św. Kajetana?

Kościół św. Kajetana w Ħamrun (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 5 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 13,2 KB Pygar1954 Szoltys1 (Kościół Przemienienia Pańskiego w Lija)[edytuj | edytuj kod]

Lija parish church.jpg

…o co prosił zamiast zapłaty Giovanni Barbara, projektant kościoła Przemienienia Pańskiego w Lija?

Kościół Przemienienia Pańskiego w Lija (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 8,9 KB Pygar1954 Anagram16 • Jest problem z odmianą, odmieniać czy nie odmieniać nazwę Lija? (Anagram16 (dyskusja) 10:52, 7 cze 2018 (CEST))
  • @Anagram16 Też mam ten dylemat :) Jest jeszcze parę innych nazw na Malcie z tym „problemem” ;)
 • Dla mnie to wzorowy opis zabytku architektury. Jest historia, jest opis architektoniczny (owe nawy, pilastry i doświetlenia), nie ma wątków pobocznych (w 1970 proboszcz Ikśż z tego kościoła złamał rękę i prawo kanoniczne). Natomiast uważam, że sekcja Dziedzictwo powinna mieć inny tytuł. Nikt niczego nie oddziedzicza po kościele. Ciacho5 (dyskusja) 15:13, 9 cze 2018 (CEST)
  • Bardziej wzorowy po poprawieniu terminologii architektonicznej ;) Proponuję przeliczyć dzwony - na zdjęciach wyraźnie widać, że jest więcej niż jeden. Również proponuję sprawdzić, czy we wnętrzu są sklepienia i poprawić (jeżeli tak jest) sufit na sklepienie. Zgadzam się, że "dziedzictwo" jest bardzo niefortunne - może "uznanie kościoła" albo "ochrona konserwatorska"? EwkaC (dyskusja) 22:37, 10 cze 2018 (CEST)
   • @EwkaC. Dzięki za uwagi, rzeczywiście kościół ma sklepienie a nie sufit, poprawiłem. Poprawiłem też tytuł ostatniej sekcji; mam nadzieję, że jest zadowalający ;) „Fronton” czy „naczółek”? - oba terminy mogą się odnosić do elementu architektonicznego nad wejściem (por. hasła). Nie będę się upierał przy swoim, niech zostanie, jak jest :) Pozdrawiam Pygar1954 (dyskusja) 18:59, 12 cze 2018 (CEST)

2 (Delimara Lighthouse)[edytuj | edytuj kod]

…gdzie znajduje się latarnia morska w biało-czarne paski?

Delimara Lighthouse (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 3 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 5,8 KB Milagros aal Szoltys@Milagros aal, prośba o uzupełnienie brakujących przypisów. Obecnie nie wszystko jest uźródłowione. Szoltys [Re: ] 22:47, 10 cze 2018 (CEST)
Przestała edytować po przeniesieniu jednego z jej kolejnych tłumaczeń do brudnopisu z powodu rażących błędów i braków źródeł. Kenraiz (dyskusja) 16:09, 18 cze 2018 (CEST)

1 (Emanuele Luigi Galizia)[edytuj | edytuj kod]

Emmanuele Luigi Galizia.jpg

…który maltański architekt i inżynier dostał ordery zarówno od papieża Leona XIII, jak i sułtana Abdülaziza?

Emanuele Luigi Galizia (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 6 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 13,9 KB Pygar1954 Anagram162 (Luis Mendes de Vasconcellos)[edytuj | edytuj kod]

Luis Mendes de Vasconcellos.jpg

…który portugalski szlachcic był pięćdziesiątym piątym wielkim mistrzem Zakonu św. Jana?

Luis Mendes de Vasconcellos (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 6,3 KB Pygar1954 Anagram164 (Giovanni Pietro Francesco Agius de Soldanis)[edytuj | edytuj kod]

Bust of Giovanni Pietro Francesco Agius de Soldanis.jpeg

…który kanonik ułożył pierwszy słownik i napisał gramatykę systematyczną języka maltańskiego?

Giovanni Pietro Francesco Agius de Soldanis (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 3 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 13,6 KB Pygar1954 Anagram165 (Antoine de Paule)[edytuj | edytuj kod]

Histoire des Chevaliers Hospitaliers de S. Jean de Jerusalem - appellez depuis les Chevaliers de Rhodes, et aujourd'hui les Chevaliers de Malthe (1726) (14777484111).jpg

…który zwierzchnik Zakonu św.Jana w 1626 założył na Malcie miasto Paola?

Antoine de Paule (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 2 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 6,8 KB Pygar1954 Anagram16Za przeproszeniem, ale ma debilny kapelusz na czaszkę nasadzony. To jakiś podejrzany (pseudo)portret, bo takie kapelutki nosili na północy Europy, nie na południu! To nie jest francuskie nakrycie głowy, o nie! Marencja (dyskusja) 03:19, 17 cze 2018 (CEST)

Może grafik był Szwedem? (Anagram16 (dyskusja) 03:24, 17 cze 2018 (CEST))
@Marencja Portret z XVIII-wiecznej książki na temat Zakonu. Jej pełny tytuł: The History of the Knights of Malta. By Mons. L'Abbé de Vertot. Illustrated with LXXI. heads of the grandmasters, &c., engraved by the best hands in France, from the original paintings, under the inspection of mons. Bologne, director of the Royal academy of painting. With maps by mons. de Lille, and the plans and fortifications of Malta by the Chevalier de Tigne. And a compleat index to the whole. Printed for G. Strahan, 2 Volumes, London, 1728. (wytłuszczenie moje). Ewent. dyskusja na ten temat z w/w ;) Uchylam wysokiego kapelutka :) Pygar1954 (dyskusja) 18:06, 17 cze 2018 (CEST)
@Pygar1954, to nie jest ważne, skąd jest to wzięte, chyba że chodzi o 2 połowę XIX w., a zwłaszcza przełom XIX i XX w., gdy ludzie wykształceni już mieli pojęcie o takich kostiumologicznych wskazówkach, tylko o pierwowzór. To jest nakrycie głowy z XVI w. noszone na północy. Ja to wiem, ktoś inny nie musi. Od razu to mocno nastawia na nie co do autentyczności pierwowzoru. To jest pewnie portret imaginacyjny, a kapelutek sugeruje "antyczność". Taki portret może być w infoboksie, jak nie ma autentycznego. Niech sobie świeci tym cudem protocylindrycznym na głowie. ;) Marencja (dyskusja) 14:59, 19 cze 2018 (CEST)

Wołam speca od odznaczeń, bo na pewno zna prawidłowe określenia funkcji zakonnych. @Jakubkaja, czy mógłbyś poprawić te nieszczęsne angielskie nazwy? To, że na Malcie dzisiaj język angielski jest urzędowy, nie znaczy, że tak było kiedyś. Nie wolno podawać takich nazw za źródłami w obcych językach. Musi się to spolszczyć. W końcu to nie jest łacina w odniesieniu do XVI w.! Na pewno nie można tak ich podawać w przypadku pana sprzed wieków. Komendant (portu) Marsylii, tak? W Saint-Gilles był protektorem opactwa czy opatem? Tak to nie może zostać z ingliszem. Marencja (dyskusja) 15:47, 19 cze 2018 (CEST)

 • @Marencja W porządku, jak się musi to się spolszcza ;) Proszę bardzo: Komandor Marsylii (zarządca jednostki administracyjnej Zakonu, zwanej komturią lub komandorią), oraz Wielki Przeor Saint Gilles (podobnie, zarządca jednostki administracyjnej zwanej Wielkim Przeoratem). Opat i przeor to nie to samo. Happy now? ;) Pozdrawiam Pygar1954 (dyskusja) 23:45, 19 cze 2018 (CEST)

7 (Edward Attard)[edytuj | edytuj kod]

…że maltański pisarz opracował kodeks karny i ruchu drogowego?

Edward Attard (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 6,7 KB Offeliaa Szoltys


19 czerwca[edytuj | edytuj kod]

1 (Pseudomysz wschodnia)[edytuj | edytuj kod]

Plainsrat.jpg

…dlaczego pseudomysz wschodnia wyczekuje deszczu, choć zbyt intensywne opady jej szkodzą?

Pseudomysz wschodnia (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 4 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 13,6 KB Szczureq Szczureq18 czerwca[edytuj | edytuj kod]

1 (Mikozkowate)[edytuj | edytuj kod]

…jak podzielone jest ciało larw mikozków?

Mikozkowate (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 3 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 6,7 KB Carabus Carabus2 (Kamienica przy ulicy Lubicz 34 w Krakowie, Muzeum Odona Bujwida w Krakowie)[edytuj | edytuj kod]

617080 Kraków Lubicz 34 kamienica 1.JPG

gdzie mieści się (rzadko otwierane) Muzeum Odona Bujwida?

Kamienica przy ulicy Lubicz 34 w Krakowie (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 4,5 KB Felis domestica Felis domestica


Muzeum Odona Bujwida w Krakowie (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 3,9 KB Felis domestica Felis domestica


Dla porządku, to głównym autorem pierwszego jest p. Joanna Nowostawska-Gyalókay :), a drugi przymały, ale przynajmniej po rozbudowie nie straszy brakiem źródeł --Felis domestica (dyskusja) 18:49, 18 cze 2018 (CEST)

3 (Franco Donatoni)[edytuj | edytuj kod]

Donatoni.jpg

…jak Bruno Maderna wpłynął na twórczość pewnego włoskiego kompozytora?

Franco Donatoni (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 4,3 KB Hoa binh Szoltys


17 czerwca[edytuj | edytuj kod]

1 (Twierdzenie Barbiera)[edytuj | edytuj kod]

Reuleaux polygons.svg

…o czym mówi twierdzenie Barbiera?

Twierdzenie Barbiera (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 3,8 KB Paweł Ziemian Anagram16Może i artykuł nie jest ogromny, ale to matematyka i rządzi się nieco innymi prawami. (Anagram16 (dyskusja) 03:12, 17 cze 2018 (CEST))

2 (Miś (film))[edytuj | edytuj kod]

POL Miś Bemowo.jpg

…że do nakręcenia Misia użyto pięciu misiów?

Miś (film) (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 3 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 23,3 KB Ironupiwada Ironupiwada • Cała (nie najkrótsza) sekcja wstępna oraz niemal cała sekcja poświęcona fabule pozbawione są zupełnie przypisów, zapewne zostały spisane podczas oglądania filmu i opierają się na powszechnych (co nie znaczy, że prawdziwych) przekonaniach. Ja zresztą pewne szczegóły filmu pamiętam inaczej:
  1. w osobie węglarza Stanisława Palucha, chłopa nieświadomego intrygi ze strony Ochódzkiego — czemu chłopa? pracował jako węglarz.
  2. Korzystając z jej chwili nieuwagi, kradnie jej dokumenty, a tym samym uniemożliwia jej powrót z Londynu — jej powrót z Londynu niewiele ma do rzeczy, chodzi o to, żeby nie wydostała się z lotniska i nie dotarła do banku.
  3. wraz z innymi węglarzami, z których jeden – już w gliniance nad zamarzniętym jeziorem – oznajmia, że nazwie swoje dziecko Tradycją — o tym mowa jest kilkakrotnie w filmie, a nie dopiero na samym końcu.
  4. wcieliła się w Aleksandrę Kozeł, kochankę Hochwandera — czy ona na pewno była kochanką Hochwandera? Chyba że to jakiś drobny szczegół, który mi umknął.
  5. przy filmie Ostatnia paróweczka hrabiego Harry'ego Kenta — ja pamiętam tytuł jako „Ostatnia paróweczka hrabiego Barry Kenta”.
  Maitake (dyskusja) 07:40, 19 cze 2018 (CEST)
  @Maitake Dobrze, że wychwyciłeś błędy rzeczowe. Pierwsze trzy punkty i piąty poprawiłem, co do czwartego zaś – o tym, że początkowo była to kochanka Hochwandera, pisze Replewicz (2009, s. 221). Jeśli zaś chodzi o sekcję wstępną, zawarłem w niej syntezę treści artykułu, która jest już uźródłowiona. Jak pisze na stronie Pomoc:Jak napisać doskonały artykuł: „Ponieważ zawarte tu informacje powinny być rozszerzone i opatrzone przypisami bibliograficznymi w dalszej części artykułu nie umieszcza się tutaj odsyłaczy do przypisów źródłowych”. Ironupiwada (dyskusja) 10:10, 19 cze 2018 (CEST)
  Że nie była kochanką H. świadczy sam podejrzany, mówiąc, że to, niestety, bardzo porządna dziewczyna (na co pada odpowiedź-zażalenie typu: "Szkoda!" albo "Cóż zrobić?"). Jednak kolejny kadr pokazuje, jak ta porządność wygląda w realu, ale z innym panem. Kozeł świetnie zagrała ;) Przeurocza. Skoro jest podkładka na podkładanie się, to okejka. Było na pewno "Barry Kenta", ale to jest błąd w odmianie, być może zamierzony. Marencja (dyskusja) 16:59, 19 cze 2018 (CEST)
 • Czy bar mleczny Miś z Wrocławia ma coś wspólnego z filmem? Sidevar (dyskusja) 17:49, 19 cze 2018 (CEST)
  Znaczy się z Torunia? W zasadzie niewiele, ale ilustracja była na tyle ciekawa, że chciałem ją umieścić w haśle (no i gdzieś trzeba było wspomnieć o słynnej scenie z łańcuchami). Ironupiwada (dyskusja) 23:29, 19 cze 2018 (CEST)
 • cd uwag:
  6. który prowadzi na boku lewe interesy, w tym planuje defraudację pieniędzy publicznych przeznaczonych na budowę monstrualnego drewnianego niedźwiedzia – po pierwsze, raczej nie można mówić o defraudacji, ale raczej o wyłudzeniu. Tu by trzeba zapytać prawników. „Po drugie primo” – o ile pamiętam – miś nie był drewniany, ale drewniano-słomiany
  7. Aby zdobyć paszport, Ochódzki aranżuje małżeństwo Palucha wraz z prostoduszną kochanką Hochwandera – chodzi o to, że „Ochódzki wraz kochanką H. aranżuje...”, czy też że „Ochódzki aranżuje małżeństwo z kochanką H. ...”?
  8. Tymczasem pozbawiony paszportu Paluch odjeżdża wraz z innymi węglarzami. – co to zdanie wnosi, Dokąd odjeżdża?
  9. Film kończy ujęcie misia skierowanego w stronę kamery – a jak już został ujęty, ów miś, to co?
  Podczas lektury niezbyt zręcznego streszczenia filmu przypomina mi się cytat: Parówkowym skrytożercom, mówimy: nie! :) Jacek555 21:42, 19 cze 2018 (CEST)
  Pardon, Ich keine... ja po polsku... gawarit. :) Punkt 6., 7. doprecyzowany. 8. i 9., cóż, w tym pierwszym przypadku miałem na myśli, że Paluch został wystawiony, a w tym drugim - złowieszczość ujęcia misia (ale brakuje mi tutaj źródeł, więc pozbyłem się tego zdania). Ironupiwada (dyskusja) 23:29, 19 cze 2018 (CEST)

3 (Louis Fraser)[edytuj | edytuj kod]

który XIX-wieczny brytyjski zoolog zbierał okazy ptaków w Afryce i Ameryce Północnej?

Louis Fraser (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 16,1 KB Mdabro D kuba • Artykuł co prawda rozbudowany 11 dni temu, ale nietypowy biogram jak na zoologa z tamtego okresu, więc warto wyeksponować. Nie czytałem go jeszcze dokładnie, wrzucam pod ocenę. D kuba (dyskusja) 15:07, 17 cze 2018 (CEST)

4 (Zabiwaka)[edytuj | edytuj kod]

…co łączy wilka Zabiwakę z piłką nożną?

Zabiwaka (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 4 KB Hortensja Bukietowa Jckowal


Myślę że w tym przypadku nie będzie sprzeciwów! Poudawajmy, że nie ma wymogu 2 kb i szybciutko do ekspozycji póki kartofelek gorący :)) Jckowal piszże 16:33, 17 cze 2018 (CEST)

Jeszcze mam trochę informacji, które postaram się jutro (tzn. w poniedziałek) dopisać, bo dziś już nie dam rady, więc hasło raczej osiągnie minimalną wymaganą objętość czystego tekstu. Hortensja (dyskusja) 16:49, 17 cze 2018 (CEST)
 • @Jckowal. Poszerzyłam. Gdybyś zechciał jeszcze raz przeczytać, to bardzo proszę. Hortensja (dyskusja) 13:04, 18 cze 2018 (CEST)
Jest wilk, a gdzie zając? (Anagram16 (dyskusja) 00:26, 18 cze 2018 (CEST))
Zając odpadł w eliminacjach:-) Hortensja (dyskusja) 13:04, 18 cze 2018 (CEST)

Super! Hasło na czasie, ale taka stylizacja to na moje kocie oko trochę wilka jednak obraża ;) Marencja (dyskusja) 15:50, 19 cze 2018 (CEST)

5 (Straż Parku)[edytuj | edytuj kod]

…który polski park narodowy zatrudnia najwięcej funkcjonariuszy Straży Parku?

…że funkcjonariusze Straży Parku mogą legitymować osoby podejrzane i używać broni palnej?

Straż Parku (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 13,2 KB Nonander Nonander16 czerwca[edytuj | edytuj kod]

1 (Earle Brown)[edytuj | edytuj kod]

…czym inspirował się jeden z najwybitniejszych twórców muzyki awangardowej?

Earle Brown (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 4,9 KB Hoa binh Szoltys


15 czerwca[edytuj | edytuj kod]

1 (Pozmrokowate)[edytuj | edytuj kod]

Trichocera.hiemalis01.jpg

które muchówki można spotkać na śniegu?

Pozmrokowate (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 4 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 10,5 KB Carabus Carabus

Miałam zalinkować do kału przy odchodach, gdyby trafił się nieumaty czytelnik, ale zaniechałam ;) No, głupich nie sieją, ale orzą sie sami :P. Ani bym nie przypuszczała, że te stworzenia takie cuda wyczyniają! Słodziaki, już je lubię, bo też kocham niższe temperatury. Skrzydeł nie mam, nie dawali... Marencja (dyskusja) 03:16, 17 cze 2018 (CEST)

 • A ja ostatnio myślałem, że to jakieś pomylone komary na śnieg wylazły. Ciacho5 (dyskusja) 13:21, 17 cze 2018 (CEST)

2 (Ulica Więzienna we Wrocławiu)[edytuj | edytuj kod]

Więzienie.jpg

…co przy ulicy Więziennej wytwarzali Żydzi w XIII wieku?

Ulica Więzienna we Wrocławiu (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 15 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 35 KB Joee Adamt


3 (Pseudomysz malutka)[edytuj | edytuj kod]

Pseudomys novaehollandiae 2.jpg

…dlaczego pożary buszu w Australii mogą być korzystne dla pseudomyszy malutkiej ?

Pseudomysz malutka (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 2 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 9,9 KB Szczureq Anagram16 • „mysz nowoholenderska” - myślę, że ten OR możemy pominąć. D kuba (dyskusja) 15:51, 16 cze 2018 (CEST)
  • To nie jest OR, tylko tłumaczenie. OK, technicznie jest; przerobię, choć jestem zdania, że w tak jednoznacznym przypadku to nie szkodzi. Każdy artykuł jest w końcu parafrazą źródeł. Szczureq (π?) 11:35, 17 cze 2018 (CEST)

Wycofuję: …która australijska mysz jest tak malutka, że nosi nazwę pseudomyszy? (Anagram16 (dyskusja) 03:25, 17 cze 2018 (CEST))

4 (Jarosław Czerwonko)[edytuj | edytuj kod]

Kmdr pil. Jarosław Czerwonko.jpg

…który pilot Marynarki Wojennej jako pierwszy w Polsce wykonał zrzut torpedy MU-90?

Jarosław Czerwonko (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 5 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 6,7 KB Farafaratonga Anagram165 (Czesław Bojarski)[edytuj | edytuj kod]

…dlaczego Czesław Bojarski trafił do więzienia za brak włosa?

Czesław Bojarski (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 7 KB Mix321 Mix321


 • @Mix321 Przedostatnią sekcję chyba trzeba wykasować. Ładne pytanie ;) --Felis domestica (dyskusja) 20:45, 18 cze 2018 (CEST)
    • Dziękuję :) Rozumiem, że nie licząc zdania o śmierci jako sekcji? Mix321 (dyskusja) 10:07, 19 cze 2018 (CEST)
  • Trzeci akapit od dołu jest lekko wadliwy. (Anagram16 (dyskusja) 21:01, 18 cze 2018 (CEST))
    • Pochodzi z pierwszej wersji tekstu, ale kiedy się rozrósł zapomniałem ją usunąć. Już to zrobiłem. Mix321 (dyskusja) 10:07, 19 cze 2018 (CEST)

14 czerwca[edytuj | edytuj kod]

1 (Megaphragma mymaripenne)[edytuj | edytuj kod]

Megaphragma mymaripenne-SEM (cropped-B).tif

…która błonkówka mogłaby użądlić amebę?

Megaphragma mymaripenne (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 5,9 KB Masur Masur


Czy ktoś mógłby zlinkować z WikiData i wstawić interwiki? Ja nie potrafię, dzięki!Masur juhu? 12:32, 14 cze 2018 (CEST)

 • I kategorie - te co prawdą potrafię, ale nie mam pojęcia gdzie ma trafić hasło o gatunku dla którego brak opisanych wyższych taksonów. Masur juhu? 14:46, 14 cze 2018 (CEST)
  Nie mamy co prawda hasła o rodzinie, ale kategorie mamy: Kategoria:Kruszynkowate, D kuba (dyskusja) 23:12, 14 cze 2018 (CEST)
 • "Do lizy jąder komórkowych dochodzi w finalnym etapie rozwoju" - co to jest ta liza? D kuba (dyskusja) 23:13, 14 cze 2018 (CEST)
 • @Masur art OK, ale zmieniłem pytanie i nieco poprawiłem treść. Polski termin "osa" odnosi do zupełnie innej grupy: Vespoidea i nie odpowiada ang. "wasp", które obejmuje większość stylikowców. Od siebie dodam że "lot" w przypadku mikroowadów jak kruszynki czy rzęsikowate to de facto pływanie w powietrzu, stąd skrzydła mają kształt wioseł ;) Carabus (dyskusja) 09:33, 15 cze 2018 (CEST)

2 (Zaatari)[edytuj | edytuj kod]

An Aerial View of the Za'atri Refugee Camp.jpg

…że czwarte co do wielkości miasto w Jordanii to obóz dla uchodźców Zaatari?

Zaatari (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 6 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 9,9 KB Tom Ja Tom Ja@Tom Ja, Zaatari (Arabic: مخيم الزعتري) – jeżeli artykuł jest tłumaczeniem, to należy to odpowiednio zaznaczyć na stronie dyskusji. Inaczej łamiesz prawa autorskie. Szoltys [Re: ] 18:42, 14 cze 2018 (CEST)
Artykuł nie jest tłumaczeniem, po prostu skopiowałem nazwę arabską z angielskiej wikipedii i zapomniałem skorygować "arabic" na polski. Tom Ja (dyskusja) 19:37, 14 cze 2018 (CEST)

3 (FK Vojvodina)[edytuj | edytuj kod]

który serbski klub nazywa się tak jak autonomiczna prowincja?

FK Vojvodina (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 2 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 14,2 KB Mathieu Mars Mathieu Mars13 czerwca[edytuj | edytuj kod]

1 (Ryczowski Mikroregion Skałkowy)[edytuj | edytuj kod]

…co można robić pomiędzy Złożeńcem a Żelazkiem?

Ryczowski Mikroregion Skałkowy (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 3 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 4,1 KB Selso Jckowal

Tak, tak, wiem że krótkie, ale co z tego. Na okres wakacyjno-podróżniczy jak znalazł. Jckowal piszże 09:04, 13 cze 2018 (CEST)

@Jckowal, a może: ...że koło Żelazka można chodzić po Dupnicy i dwóch Ruskich Górach? Btw skąd te nazwy się biorą... ;) Szoltys [Re: ] 20:25, 15 cze 2018 (CEST)
Nie widzę problemu. Jeśli masz pomysł na zajawkę to rób jak uważasz. Jckowal piszże 23:10, 15 cze 2018 (CEST)
@Selso, @Jckowal Bywałem tam. Dziękuję --Henry39 (dyskusja) 20:42, 15 cze 2018 (CEST)

2 (William Griffith)[edytuj | edytuj kod]

William Griffith Portrait of Richard Rouse.jpg

…popularność którego australijskiego portrecisty spadła po pojawieniu się dagerotypii?

William Griffith (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 2 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 6,5 KB Offeliaa Anagram163 (Lwinkowate)[edytuj | edytuj kod]

Chloromyia formosa 001.jpg

…gdzie można spotkać larwy lwinkowatych?

Lwinkowate (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 7 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 8,4 KB Carabus Carabus


Rozbudowa z nieuźródłowionego stuba. Carabus (dyskusja) 15:47, 13 cze 2018 (CEST)

4 (Fallout 76)[edytuj | edytuj kod]

…akcja której gry komputerowej toczy się w 2102 roku, 25 lat po wojnie atomowej?

Fallout 76 (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 16 KB Pottero Szoltys5 (Alojzy Konstanty Drucki-Lubecki)[edytuj | edytuj kod]

kto był pierwszym polskim osadnikiem politycznym w Australii?

Alojzy Konstanty Drucki-Lubecki (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 4 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 11,3 KB Offeliaa Szoltys


 • @Offeliaa W jakim sensie był "osadnikiem politycznym" - przecież nie chciał zakładać tam polskiej kolonii. Nie trafił też tam ze względów politycznych (poza Polskę tak, ale potem to już szukał miejsca do życia) --Felis domestica (dyskusja) 18:52, 13 cze 2018 (CEST)
 • @Felis domestica Może faktycznie nie brzmi to najlepiej, poprawiłam na "emigrant polityczny, pierwszy polski osadnik w Australii" Offeliaa (dyskusja) 19:24, 13 cze 2018 (CEST)
  • @Offeliaa Skąd informacja, że miał stopień oficerski w powstaniu listopadowym? Mam słownik biograficzny oficerów powstania listopadowego Roberta Bieleckiego, i nazwisko Drucki-Lubecki tam nie figuruje. Czy jest jakieś źródło na potwierdzenie "oficerskości"? Może był Alojzy podoficerem albo wręcz "szeregowcem"? :) Maurycek (dyskusja) 19:42, 13 cze 2018 (CEST)
  • @Maurycek Paszkowski "oficer wojsk polskich" str. 22, "Lubecki wziął udział w wojnie polsko-rosyjskiej 1830-31 jako oficer" str. 125 Offeliaa (dyskusja) 19:49, 13 cze 2018 (CEST)

Fakt, w wielu pracach traktujących o osadnictwie jest wymieniany jako oficer. Wpierw pomyślałam, że walczył po stronie rosyjskiej :P, ale jednak nie, bo zawsze mowa o polskim oficerze. Czy to jednak na 100% oznacza uczestnika powstania po przegranej stronie tzw. zdrajców... nie wiem, ale wątpię. Powinien bowiem być w słowniku wymienianym przez Maurycka. Jeśli go tam nie ma... to mi pachnie konfabulacją. Już pomijając, że Druccy to Ryrykowicze, więc żadni Polacy! A koleś ożenił się z panną niższą urodzeniem, więc skundlił i to o wiele za wcześnie jak na tego typu związki, nawet do dziś u prawdziwych arystokratów niedopuszczalne. Bo tzw. rządzące dynastie grzejące poślady na europejskich tronach w Europie to już dramat rodowodowy. Żadne konie rasowe, tylko wielokrotne perszerony. Fu! A hasło Ofelii fajniutkie, choć koleś podejrzany i zniesmaczający jako AŻ D-L Marencja (dyskusja) 02:56, 17 cze 2018 (CEST)

12 czerwca[edytuj | edytuj kod]

1 (Budynek Sądu Okręgowego w Toruniu (ul. Piekary 49))[edytuj | edytuj kod]

…co ma wspólnego „Ekonomia” z sądownictwem?

Budynek Sądu Okręgowego w Toruniu (ul. Piekary 49) (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 5 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 7 KB Mateuszgdynia Szoltys10 czerwca[edytuj | edytuj kod]

2 (Lucjan Plater)[edytuj | edytuj kod]

…że kuzyn Emilii Plater był pierwszym odnotowanym Polakiem pochowanym w Australii?

Lucjan Plater (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 2 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 10,3 KB Maurycek Szoltys


@Anagram16, @Maurycek, @Szoltys Akurat piszę artykuł o księciu Alojzym Konstantym Druckim-Lubeckim i obaj panowie mają powiązania o których w tym artykule nie jest wspomniane. Są o tyle istotne, że Lucjan Plater znalazł się w Australii dzięki Lubeckiemu, który go tam ściągnął. Obaj byli emigrantami po powstaniu listopadowym a do tego szwagrami, ich żony były siostrami. Offeliaa (dyskusja) 00:18, 12 cze 2018 (CEST)

@Offeliaa, jeśli coś wiesz, śmiało edytuj. (Anagram16 (dyskusja) 00:22, 12 cze 2018 (CEST))
@Anagram16 Dodałam, jak skończę pisać o Lubeckim i wpadnę jeszcze na jakieś info o Platerze to nie omieszkam uzupełnić
Offeliaa (dyskusja) 00:44, 12 cze 2018 (CEST),
@Offeliaa Źródło, na którym oparłaś nową informację, to jest chyba to samo źródło, którego ja użyłem, tylko w innym języku, tj. języku angielskim (przypis# 1 : http://www.duffus.com/count_plater.htm ). Szczerze pisząc, ja nie widzę tam żadnej informacji, jakoby Lubecki "namawiał" Lucjana do wyjazdu do Australii. Owszem, Lucjan postanowił pójść w ślady Lubeckiego i wyjechać do Australii ("I have made up my mind to follow my brother-in-law to Sydney"), ale czy stało się tak za "namową" Lubeckiego czy też bez takiej "namowy" - tego źródło nie wyjaśnia/nie precyzuje. Chyba, że polskojęzyczna wersja jest obszernieszja? Maurycek (dyskusja) 01:15, 12 cze 2018 (CEST)

@Offeliaa Prosiłbym o ustosunkowanie się do mojego pytania powyżej. A ponadto jeszcze jedna kwestia wymaga wyjaśnienia: skąd informacja, że Rachela była siostrzenicą Tadeusza Kościuszki? Podany przez Ciebie przypis wcale tego nie potwierdza. Według genealogii Minakowskiego, Kościuszko miał dwie siostry: Katarzynę i Annę - i żadna z nich nie miała córek. Mamą Racheli była Maria, a wśród jej rodzeństwa nie ma nikogo o imieniu Tadeusz. http://www.sejm-wielki.pl/b/11.382.99 http://www.sejm-wielki.pl/b/lu.22227 Można też poprawić błąd w nazwisku: nie "Borel", tylko "Broel" - http://www.sejm-wielki.pl/b/lu.22243 Maurycek (dyskusja) 00:57, 13 cze 2018 (CEST)

@Maurycek Użyłam innego źródła, zresztą dodałam go do bibliografii, a jest to książkowe wydanie Paszkowskiego w języku polski i masz podane na której stronie jest informacja. Ty masz fragment książki w wydaniu angielskim online. Jak już pisałam piszę artykuły o mężach dwóch pozostałych sióstr Duffus - Lucjan Plater był mężem Charlotty, Alojzy Konstanty Drucki-Lubecki mężem Laury, a William Griffith mężem Susan a co za tym idzie trochę materiałów przejrzałam. Lucjan Plater uważał Lubeckiego za przyjaciela co znajduje się choćby w jego listach do matki. Na Platerach nie skupiałam się więc nie powiem Ci na szybko gdzie te listy znalazłam. W każdym razie u Paszkowskiego na str. 22 jest napisane: "Po dwóch latach ściągnął z Anglii swego szwagra, hr. Lucjana Platera, wraz z żoną i córką oraz jego brata Ferdynanda." Oczywiście mowa o Lubeckim. Fakt - Broel-Plater przyznaję się moja literówka :) Co do matki była na pewno z Kościuszków i poszukam Ci gdzie było, że jest siostrzenicą Tadeusza. Ostatnio przerzuciłam tyle stron, że musisz mi dać chwilę. Oczywiście jak się z tym nie zgadzasz to wywal, a ja najwyżej zmienię jak znajdę. Offeliaa (dyskusja) 01:44, 13 cze 2018 (CEST)
@Offeliaa Rachela miała związki rodzinne z Kościuszką, ale chyba nie "siostrzenica", tylko jakaś dalsza krewna. Jeśli znajdziesz potwierdzenie, że to "siostrzenica", to OK, wstawimy to ponownie, ale na razie, prewencyjnie, usunąłem póki nie zostanie to potwierdzone w źródłach. Alojzy - OK; tak jak myślałem, wersja angielska online może być skromniejsza od papierowej, polskiej. Literówkę już poprawiłem. Pozdrawiam i dzięki za wkład. Maurycek (dyskusja) 01:55, 13 cze 2018 (CEST)
@Maurycek No i super, mi pasuje. Ale obiecuje, że poszukam o tej siostrzenicy :) I tak nic nie przebije informacji o bracie sióstr Duffus, wielebnym Johnie, że został oskarżony o cudzołóstwo i..........nietrzymanie moczu ;D Offeliaa (dyskusja) 02:01, 13 cze 2018 (CEST)

9 czerwca[edytuj | edytuj kod]

1 (Subityzowanie)[edytuj | edytuj kod]

…że nie potrafisz na pierwszy rzut oka ocenić liczebności zbioru pięcioelementowego?

Subityzowanie (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 3 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 5,6 KB Mariusz Swornóg Mariusz Swornóg


 • Czy nie zastąpić by przeciętny człowiek przez większość ludzi? Przeciętność sugeruje trochę, że są ludzie mający kłopoty z oceną 3 elementowego, dwuelementowego i tacy, co bez kłopotów zliczają 100 elementowe (scena z wykałaczkami w Rain Manie). Pewnie że są, ale to wyjątki.
 • Czy trzech, czterech, pięciu jest właśnie przykładem owej innej struktury liczebników? Przykład by się moim zdaniem tam ładnie wpasował. Ciacho5 (dyskusja) 15:03, 9 cze 2018 (CEST)
 • @Ciacho5, czy znasz rosyjski? (Bo ja nie, niestety). Tam jest inna składnia liczebników odin; następnie dwa, tri, czetyrie i potem piat'. A po polsku też nie jest łatwo: czterej mężczyźni, czterech mężczyzn, cztery kobiety i czworo ludzi. Cudzoziemcy się na tym wykładają, bo nie wiedzą jak powiedzieć: miałem dwie żony i dwoje dzieci. Do tego wszystkiego dodajmy liczbę podwójną (Mądrej głowie dość dwie słowie) i robi się niezły galimatias. Na pracach o liczebnikach ludzie robią profesury. (Anagram16 (dyskusja) 15:13, 9 cze 2018 (CEST))
 • Poprawione Mariusz Swornóg chętnie z Tobą porozmawiam 12:38, 10 cze 2018 (CEST)
  • Legenda/podpis pod wykresem odnosi się do Landerl i Kaufmann. Jestem niemal pewien, że chodzi o niedawne polskie tłumaczenie książki Karin Landerl, Liane Kaufmann: Dyskalkulia, Gdańsk: Wydawnictwo Harmonia, 2015, s. 264, ​ISBN 978-83-7744-098-8​. Proponuję umieścić cytowanie, jeżeli to właściwe źródło. Proponuję także uściślenie w tym podpisie i dodanie słowa "reakcji" po "czas", a więc "... czas reakcji potrzebny ..." Pozdrawiam --Henry39 (dyskusja) 14:16, 11 cze 2018 (CEST)
  • @Henry39, masz rację, dziękuję. Poprawiłem. Pozdrawiam, Mariusz Swornóg chętnie z Tobą porozmawiam 12:33, 14 cze 2018 (CEST)

8 czerwca[edytuj | edytuj kod]

1 (Liczenie na palcach)[edytuj | edytuj kod]

Counting on Fingers (4291951618).jpg

…że podczas liczenia w pamięci aktywują się obszary mózgu odpowiedzialne za liczenie na palcach?

...dlaczego nie należy zabraniać liczenia na palcach?

Liczenie na palcach (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 41 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 51,8 KB Mariusz Swornóg Mariusz Swornóg


@Mariusz Swornóg"Nazwy liczebników w języku polskim ukształtowały się dużo później, niż w większości krajów europejskich" - trzeba chyba jednak wziąć pod uwagę, że system liczebnikowy polski nie powstawał od zera w czasach istnienia państwa polskiego, bo jest odziedziczony po epoce prasłowiańskiej. Leszek Moszyński, autor podręcznika "Wstęp do filologii słowiańskiej", pisze: "System liczebników prsł. był dziesiętny." (s. 241 w wydaniu z 1984). Tę książkę znajdziesz na Twojej uczelni w Bibliotece Głównej. Różnica polega na tym, że polskie formy uległy skróceniu. (Anagram16 (dyskusja) 21:12, 8 cze 2018 (CEST))

@Anagram16, uwagę, którą zacytowałeś, zaczerpnąłem z książki Wykłady z historii matematyki prof. Kordosa, s. 27: (...)spójrzmy na nasze, polskie liczebniki. Fakt, że są one dostosowane budową do systemu dziesiętnego, dowodzi, iż nasze zajęcie się liczeniem - przynajmniej w rodzimym języku - rozpoczęło się niesłychanie późno (system dziesiętny pojawił się w Europie w VIII, a ugruntował się dopiero w wieku XV). Jeśli uważasz, że warto jakoś rozbudować tamten komentarz na bazie literatury, którą podałeś, to śmiało. :) Nie mam nic przeciwko podnoszenia jakości tego artykułu. :) Mariusz Swornóg chętnie z Tobą porozmawiam 22:21, 8 cze 2018 (CEST)
Dane o języku Słowian pochodzą z okresu po 863 roku, więc pasuje. Popatrz też na to Mirosława Siuciak, Kształtowanie się kategorii gramatycznej liczebnika w języku polskim, s. 15-20. (Anagram16 (dyskusja) 00:05, 9 cze 2018 (CEST))
Dzięki, bardzo ciekawy tekst Mariusz Swornóg chętnie z Tobą porozmawiam 10:38, 9 cze 2018 (CEST)
Dla mnie bomba, choć nie liczę na palcach. Przy liczeniu, tradycyjnie zezuję w dół w lewo, patrzę po skosie w prawo i przechodzę płynnie gałami w górę, przesuwając powoli źrenice w lewo przy liczeniu. Nigdy nie próbowałam na palcach, bo liczbę muszę sobie graficznie wyobrazić, ale okejka, jeśli inni tak muszą. To samo z datami, nazwami itd. Widać jestem piśmiennym zbokiem :P Bo to już jest kwestia piśmiennego zboczenia, jak sądzę, a nie naturalnej inklinacji. Dźwięki też widzę graficznie, ale one mają przynajmniej kolory, a liczby i słowa nie! Marencja (dyskusja) 03:12, 17 cze 2018 (CEST)

6 (Mesjanizm polski)[edytuj | edytuj kod]

Polonia (fragment).jpg

…którzy polscy dziewiętnastowieczni filozofowie i pisarze zapowiadali w swoich pracach Mesjasza, który zbawi świat?

Mesjanizm polski (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 3 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 18,7 KB Tomasz Raburski Stanko


 • Artykuł będzie jeszcze rozwinięty (Mickiewicz, Towiański, Słowacki, Cieszkowski i inni). Postaram się zdążyć. Tomasz Raburski (dyskusja) 10:22, 12 cze 2018 (CEST)

7 czerwca[edytuj | edytuj kod]

2 (Coming Out on Top)[edytuj | edytuj kod]

Coming Out on Top logo.png

…dlaczego społeczność gejowska była sceptyczna wobec gry Coming Out on Top?

…w jakiej grze komputerowej protagonista może romansować ze swoją złotą rybką?

Coming Out on Top (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 11 KB Pottero Pottero2 recenzje w artykule + brakująca recenzja NZGamer i jedna opinia nieencyklopedycznej (?) osoby – odbioru brak (większość gier spełniła by takie kryteria). Eurohunter (dyskusja) 22:30, 7 cze 2018 (CEST)
"wiele pozytywnych komentarzy i wiadomości", "Część krytyków" – konkretnie? Eurohunter (dyskusja) 22:33, 7 cze 2018 (CEST)
„wiele pozytywnych komentarzy i wiadomości” – cały akapit jest opatrzony przypisem z wywiadem z główną twórczynią gry, w którym wspomina ona o pozytywnym feedbacku i wiadomościach. Nie wchodziłem jej na skrzynkę mejlową, więc nie przytoczę ci konkretnie tych wiadomości. „Część krytyków” – na końcu zdania są podlinkowane trzy recenzje, w których porusza się ten wątek. Pottero (dyskusja) 23:13, 7 cze 2018 (CEST)

3 (VDL Futura)[edytuj | edytuj kod]

Bova Reisebus in Mannheim 100 5571.jpg

…że historia autokaru Bova Futura sięga 1983 roku?

…dlaczego autokary Bova Futura mają z przodu charakterystyczny „brzuszek”?

VDL Futura (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 17 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 20,3 KB Michozord Michozord • Modele Futura Classic - Futura to raczej model, a te FH i inne to wg mnie wersje tego modelu. D kuba (dyskusja) 21:31, 9 cze 2018 (CEST)
  @D kuba No właśnie w przypadku autokarów i autobusów to trudno rozróżnić, ja osobiście nie widzę tu błędu, choć mogę się oczywiście mylić. Moim zdaniem można by dyskutować przy haśle do DA lub AnM, ale do Czywiesza chyba wystarczy tak jak jest. Michozord (dyskusja) 15:11, 10 cze 2018 (CEST)
  ok, D kuba (dyskusja) 08:08, 17 cze 2018 (CEST)

6 czerwca[edytuj | edytuj kod]

2 (Krzyż Pomnik ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku)[edytuj | edytuj kod]

Tama1-1.jpg

…co wydarzyło się w miejscu ustawienia Krzyża Pomnika ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku?

Krzyż Pomnik ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 4 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 8,5 KB Formuszkal Jckowal • Czy zapis "Krzyż Pomnik" jest aby na pewno właściwy? Ta zasada sugeruje raczej zapis "krzyż-pomnik". A może po prostu "Pomnik ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku"? (w końcu chodzi o to, że pomnik ku czci danej osoby, a jaką ma formę, to osobna kwestia). Cancre (dyskusja) 17:27, 10 cze 2018 (CEST)
  Popieram. Całość tej wypowiedzi. D kuba (dyskusja) 19:29, 10 cze 2018 (CEST)
  @Formuszkal, podoba mi się konstrukcja i zawartość tego hasła, ale nazwa i te wielkie litery na pewno nie są okejkowe. Albo pomnik, albo krzyż, albo pomnik-krzyż. Łącznik i małe litery. Jak to będzie poprawione i hasło zostanie przeniesione pod polonistycznie prawidłową nazwę, to chętnie tyldnę, ale boję się, że taki zapis ma mocno... inne zabarwienie, a jeśli takm to nie wolno karmić głodnego ;) Mamy jeszcze czas. Trzeba pozmieniać rzeczy drugorzędne, ale nazewnicze. PS: Lambert jako Popiełuszko... całkiem, całkiem! A Woronowicza z perłowodemonicznym błyskiem w oku i tak nikt nie przebije. To jest dopiero aktor! Marencja (dyskusja) 01:52, 17 cze 2018 (CEST)

5 czerwca[edytuj | edytuj kod]

1 (1 korona czechosłowacka (1922))[edytuj | edytuj kod]

One Czechoslovak Crown.png

…na której czechosłowackiej monecie przedstawiona była żniwiarka pracująca w pocie czoła?

1 korona czechosłowacka (1922) (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 16,7 KB Arvedui89 Anagram16 • @Arvedui89Wpisuje się jako sprawdzający, choć trochę nie wiem po co tyle przypisów w sekcji "Wzór". Poza tym ok. D kuba (dyskusja) 20:41, 7 cze 2018 (CEST)
  • @D kuba Jednokoronówka o tym wzorze była wprowadzona de facto trzy razy: duża w miedzioniklu, mała w miedzioniklu i w aluminium. Więc dałem przypis z aktu prawnego i z innej strony do każdego wariantu. Teoretycznie 90% z tych rzeczy mogłoby być tylko na bazie przepisów, kwestia uznania. Ale skoro już przypis do innej strony i tak już mam (bo grubość krążka nie jest w przepisach zdefiniowana), to uznałem, że do innych informacji też te przypisy podłączę. Aʀvєδuι + 21:31, 7 cze 2018 (CEST)
   Ok, to brzmi logicznie. Tylko o wariantach wspominasz we wstępie a nie w tej sekcji. D kuba (dyskusja) 22:24, 7 cze 2018 (CEST)

4 czerwca[edytuj | edytuj kod]

3 (Walgancyklowir)[edytuj | edytuj kod]

Valganciclovir ball-and-stick.png

…u kogo stosuje się walgancyklowir?

Walgancyklowir (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 2 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 7,6 KB Fallaner Salicyna


 • @Fallaner, @Salicyna "natomiast u ponad 1% występują objawy o różnym nasileniu ze strony układu krwiotwórczego, nerwowego, pokarmowego, moczowego, mięśniowego, skóry oraz narządów wzroku oraz słuchu" - bardzo ogólne stwierdzenia. Czy znane są bardziej szczegółowe informacje? np. Pieczenie, swędzenie, lzawienie, niedowidzenie (w przypadku oka). D kuba (dyskusja) 22:32, 7 cze 2018 (CEST)
 • @D kuba Oczywiście, ale uznałem długą wyliczankę za zbędną i zbyt obciążający artykuł, już działania uboczne u ponad 10% są wystarczające. --Fallaner (dyskusja) 22:40, 7 cze 2018 (CEST)
  Często w ulotkach leków podawane są informacje o działaniach niepożądanych u 1 na 1000 czy rzadziej i te informacje mógłbym uznać za mniej znaczące, natomiast 1/100 to IMO wciąż często. D kuba (dyskusja) 22:47, 7 cze 2018 (CEST)
  @D kuba W źródle podanym w artykule (przypis 5) są linki do ulotki i charakterystyki produktu leczniczego, na podstawie których można artykuł jeszcze uszczegółowić, jeżeli masz ochotę. Salicyna (dyskusja) 07:26, 8 cze 2018 (CEST)
  @Salicyna Właśnie o dodanie tych informacji chodzi. Dzięki z góry! D kuba (dyskusja) 10:19, 9 cze 2018 (CEST)

7 (Lewatywa z dymu tytoniowego)[edytuj | edytuj kod]

Tobacco smoke enema.png

co Anglicy zamierzali wdmuchiwać topielcom per anum?

Lewatywa z dymu tytoniowego (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 2 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 15,4 KB Volodymyr D-k Volodymyr D-k


@Volodymyr D-k, artykuł wygląda fajnie. :) Proszę jednak o poprawienie wstępu, by zaczynał się tak: Tytuł – krótka definicja. Później cała reszta. Szoltys [Re: ] 22:12, 8 cze 2018 (CEST)
Chyba Zrobione, Volodymyr D-k (dyskusja) 09:44, 13 cze 2018 (CEST).
@Volodymyr D-k teraz na 100% Zrobione, w takiej formie chyba jest najlepiej :), poza tym bardzo porządny artykuł Michozord (dyskusja) 22:57, 18 cze 2018 (CEST)

3 (Nowa Giełda we Wrocławiu)[edytuj | edytuj kod]

Wroclaw ulKrupnicza gmachNowejGieldy-obecnieHalaGwardii.jpg

…co obecnie mieści się w XIX-wiecznym budynku giełdy wrocławskiej?

Nowa Giełda we Wrocławiu (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 3 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 7,3 KB Adamt Szoltys2 czerwca[edytuj | edytuj kod]

4 (Kościół San Polo w Wenecji)[edytuj | edytuj kod]

Chiesa di San Polo (Venice) - Campanile, il leone di destra.jpg

…jaki szczegół dekoracji kościoła San Polo w Wenecji wiąże się z postacią doży Marina Faliera?

Kościół San Polo w Wenecji (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 26 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 17,8 KB Krzysztof 13 Anagram16


1 czerwca[edytuj | edytuj kod]

4 (Gospodarka Wenezueli) Niezrobione[edytuj | edytuj kod]

…w którym państwie inflacja wynosi obecnie ponad 17000% 27000%?

...gospodarka którego państwa jest w tak złym stanie, że mieszkańcy kradną wodę z basenów?

Gospodarka Wenezueli (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 14,4 KB Sidevar Sidevar


@Sidevar, choć nie spełnia wymogu objętościowego, to IMHO ciekawe i warto wyeksponować. Trzeba jednak poprawić lead, by był zgodny z Pomoc:Jak napisać dobrą definicję. Szoltys [Re: ] 02:20, 2 cze 2018 (CEST)
Chyba dałoby się poszerzyć tekst na podstawie wyliczonych źródeł? (Anagram16 (dyskusja) 02:28, 2 cze 2018 (CEST))
Coś tam dodałem i zmieniłem lead. Sidevar (dyskusja) 23:00, 2 cze 2018 (CEST)
 • @Anagram16, @Szoltys co to jest "zwłok dłużnika"? @Sidevar Bilionów czy miliardów? Benzynie czy ropie naftowej? Firm czy przedsiębiorstw? Skąd kradną wodę z ciężarówek, spuszczają z chłodnic? BTW, mamy artykuł o PDVSA, przydałoby się go gdzieś sensownie podpiąć--Felis domestica (dyskusja) 10:00, 2 cze 2018 (CEST)
  @Felis domestica, taki pseudo-ping nie ma prawa zadziałać. :) Szoltys [Re: ] 12:41, 2 cze 2018 (CEST)
  Czemu o zwłokę nie pytasz autora? :) Pomimo że przypis 14 mówi „selektywne bankructwo” to nazwę mam stąd. Sidevar (dyskusja) 23:00, 2 cze 2018 (CEST)
  Ok, to trzeba poprawić gramatyczno-stylistycznie - w tej chwili kraj (nie status zadłużenia) jest charakteryzowany jako "zwłok dłużnika". A tego się używa zawsze w l. mn. "zwłoki", lub mniej kulturalnie "trup" ;) Więc tego "zwłoka" trzeba przerobić na "zwłokę". Ja się do ekonomii nie biorę, bo prędzej napsuję niż poprawię--Felis domestica (dyskusja) 10:58, 3 cze 2018 (CEST)
  Ile by dyskusyjnie nie obracać, bzdura pozostanie bzdurą. Wenezuela ma w Standard & Poor’s rating "SD/D" [1], co w ichniejszej skali ocen zwie się "selectively defaulted/defaulted". Co to oznacza po polsku można opracować szerzej w artykule Standard & Poor’s.--Alan ffm (dyskusja) 16:13, 4 cze 2018 (CEST)
Z jednej strony cieszę się, że w końcu powstał artykuł o gospodarce Wenezueli, z drugiej… dla mnie to stub. O ostatnich latach w Wenezueli można napisać spokojnie kilka nowych akapitów. Ponadto nie ma ani słowa o przemyśle, rolnictwie, usługach, turystyce, infrastrukturze czy też o współpracy gospodarczej Wenezueli z innymi państwami. Runab (dyskusja) 11:45, 2 cze 2018 (CEST)
Trochę dodałem. W przyszłości spróbuję jeszcze poszerzyć. Sidevar (dyskusja) 23:00, 2 cze 2018 (CEST)
@Sidevar Uzupełniłem trochę infoboks. Przyznaję, że ja bym artykułu do czy wiesza nie dawał (większość artykułu to tylko informacje o kryzysie i infoboks). Jeśli artykuł byłby poświęcony tylko i wyłącznie kryzysowi gospodarczemu to byłoby wszystko ok. Jeśli uda mi się w wolnym czasie znaleźć coś do artykułu to rozbuduję.
Inna kwestia – skąd miałeś informację, że bezrobocie w 2018 roku wyniosło 33%? Na cia.gov były dane z 2017. Runab (dyskusja) 12:02, 3 cze 2018 (CEST)
Dodałem źródło. Pamiętaj że jak dajesz tysiące to bez przecinka bo 12,000 to dwanaście. Sidevar (dyskusja) 12:13, 3 cze 2018 (CEST)
 • Jako ciekawostkę dodam że od napisania tego artykułu inflacja wzrosła z 17 000 do 27 000. W momencie dodania na SG warto jeszcze sprawdzić. Sidevar (dyskusja) 23:00, 2 cze 2018 (CEST)
Skąd się wzięła nazwa "boliwar fuerte"? Na razie poprawiłem na samo "boliwar". Warto chyba dodać liczby we wstępie. Czy en:Petro (cryptocurrency) jest encyklopedyczne? Eurohunter (dyskusja) 23:18, 2 cze 2018 (CEST)
Jak w kabarecie: facet pod koniec PRL-u trzyma pięciotysiączkę i pokazuje ją do kamery, mówiąc: proszę państwa, proszę zobaczyć tę złotówkę, żebyście wiedzieli, jak wygląda papierowe pięćdziesiąt groszy.(Anagram16 (dyskusja) 23:22, 2 cze 2018 (CEST))
 • Tak na początek tylko odnośnie wstępu:
1. "...jest gospodarką opartą głównie na ropie naftowej i produkcji towarów chemicznych" - w tej formie raczej brak potwierdzenia w przytoczonym źródle, a generalnie towarów się raczej nie produkuje -> towar
2. "Ekonomia kraju bazuje na złożach ropy naftowej" czyżby? -> ekonomia
3." ..."bazuje na złożach ropy naftowej, które generują ponad 90% eksportu i ponad połowę produktu krajowego brutto" - "złoża generują" - miało zapewne brzmieć mądrze, a wyszło jak zwykle:)
4. "Po tym jak cena ropy gwałtownie spadła sytuacja gospodarcza się pogorszyła." - teza tyleż śmiała co i bezżródłowa. Cena ta raczej przyhamowała nieco w locie w kosmos (->[2]), do poziomu stanowiącego ok. dwukrotność ceny w okresie 2-ch pierwszych kadencji Chaveza. A ci już przy tym poziomie bankrutują...
5. "część osób nie ma dostępu do... jedzenia" - j.w., cepologiczna terminologia, a co do sensu stwierdzenia - czyżby klucz do spiżarni gdzieś zapodzieli?
W kontekście postulowanego w Kawiarence zajmowania działkami tematycznymi, o których ma się pojęcie (-> Wikipedia:Kawiarenka/Ogólne#Backlog_nieprzejrzanych_stron), nie sposób nie pogratulować tu kompetencji dotychczasowym sprawdzającym .--Alan ffm (dyskusja) 20:38, 3 cze 2018 (CEST)
 • @Alan ffm masz dobre intencje, ale uważam to za czepianie się. Takie błędy językowe ma co drugi DA. Co do źródła to jasno opisuje rolę ropy naftowej. Sidevar (dyskusja) 21:12, 3 cze 2018 (CEST)
 • @Alan ffm, tamten wątek dotyczy przeglądania zmian, a nie sprawdzania propozycji CW. Proszę nie wprowadzać w błąd. Szoltys [Re: ] 21:20, 3 cze 2018 (CEST)
 • Przechodząc do następnego rozdziału:
6. " Rok później ceny ropy szybko wzrosły, co przełożyło się na fundusze..." - niby jakie fundusze, inwestycyjne, alimentacyjne, ubezpieczeń społecznych, czy jak?
7. "W 1999 w Wenezueli było 13 tysięcy przedsiębiorstw" - było gościnnie na targach, czy też może w jakiejś innej formie?
8. "W tym samym roku Wenezuelczycy schudli średnio o 11 kilogramów. Jest to spowodowane niską wartością waluty..." - hee? Ze względu na niską wartość odżywczą waluty, czy jak? Co to w ogóle jest ta wartość waluty?--Alan ffm (dyskusja) 01:27, 4 cze 2018 (CEST)
 • Było 13 tysięcy przedsiębiorstw to było, działało, znajdowało się w ewidencji - czy to błąd? Ja nie ważyłem Wenezuelczyków, ani jednego, ale najwidoczniej były robione takie badania, a w tamtym regionie zmiana wagi nie łączyła się zapewne z modą na odchudzanie. (Anagram16 (dyskusja) 01:57, 4 cze 2018 (CEST))
  "Ja nie ważyłem Wenezuelczyków, ani jednego, ale najwidoczniej były robione takie badania..." - Chcesz tu doprawdy przekonywać że w przytoczonym źródle mowa jest o zależności wagi od zmiennej zwanej tu wartością waluty? Czy to tylko takie sobie dywagacje na niesprecyzowany temat?--Alan ffm (dyskusja) 23:48, 4 cze 2018 (CEST)
 •  Komentarz Jeśli do weekendu nikt nie poprze uwag Alana ffm to artykuł uznam za sprawdzony i gotowy na SG. Sidevar (dyskusja) 22:50, 6 cze 2018 (CEST)
  Ale po co ten pośpiech? Niech polezy 30 dni, może pojawia się uwagi. D kuba (dyskusja) 17:09, 7 cze 2018 (CEST)
  @Sidevar, pół-żartem, pół-serio: możesz uznać, ale nie jest to równoznaczne z ekspozycją. :) A na poważnie, można przecież spokojnie poczekać, nigdzie nam się nie spieszy. Zwłaszcza teraz, gdy ekspozycje są przygotowane z dużym wyprzedzeniem, nie ma sensu się spieszyć. Każda uwaga w CW może przecież podnieść jakość artykułu. Szoltys [Re: ] 17:47, 7 cze 2018 (CEST)
  Tylko że większości z tych uwag nie rozumiem i nie widzę błędów. Ponadto 3 osoby sprawdziły i nie widziały nic złego. Sidevar (dyskusja) 18:54, 7 cze 2018 (CEST)
  @Sidevar Przeczytali niezbyt dokładnie ;) Podstawiłeś np. dane z 2005 roku (3 msce w Ameryce w wydobyciu ropy) na rok 2018 - w którym jest ostra zapaść (nie 2,4 mln baryłek dziennie jak w 2013, ale 1,5 mln), co lokuje Wenezuelę w 2018 na 5. mscu w Ameryce. Dane o ropie są w trzech miejscach w artykule, w różnych miarach, trudno się połapać. NB wciąż nie wiadomo skąd kradną tę wodę z ciężarówek ;) -- niepodpisany komentarz użytkownika Felis domestica (dyskusja | wkład) 17:10, 8 cze 2018‎ [podpisał Szoltys [Re: ] 22:23, 8 cze 2018 (CEST)]
  Na 99,99% powyższy ping nie zadziałał, pinguję raz jeszcze: @Sidevar. Szoltys [Re: ] 22:23, 8 cze 2018 (CEST)
  @Felis domestica Lekko zmieniłem. Dane o ropie są w różnych miarach bo tak podali w źródłach. Mnożąc dzienne wydobycie do rocznego wyjdzie OR. Co do wody to doprecyzowałem. Sidevar (dyskusja) 23:29, 8 cze 2018 (CEST)

31 maja[edytuj | edytuj kod]

2 (Umowa z Malborka \(1454\))[edytuj | edytuj kod]

Ludwig von Erlichshausen.jpg

…czego dotyczyła zawarta 9 października 1454 Umowa z Malborka?

... że sprzedaż w 1457 r. twierdzy w Malborku przez krzyżackich najemników była legalna na podstawie umowy zawartej z wielkim mistrzem?

Umowa z Malborka (1454) (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 3 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 25,1 KB PawelNorbertStrzelecki Anagram16@PawelNorbertStrzelecki Artykuł jest sierotką (nic z przestrzeni głównej do niego nie linkuje) i wiele terminów w tym artykule wymaga podlinkowania (osoby, miasta, państwa, regiony, taboryci, wojny husyckie, utrakwiści itd., itp.). Funkcjonalność i poczytność Wikipedii to w kluczowym zakresie zasługa hipertekstu (powiązania linkami) artykułów. Kenraiz (dyskusja) 09:44, 1 cze 2018 (CEST)

 • @Kenraiz, dodałem kilka linków wewnętrznych. (Anagram16 (dyskusja) 12:29, 1 cze 2018 (CEST))
 • Jestem co prawda autorem artykułu, ale z kwestiami technicznymi sobie wyraźnie nie radzę: artykuł powinien nazywać się "Umowa z Malborka (1454)" aby wyraźnie widać było że chodzi o datę i nie wiem jak to zmienić (teraz ten Malbork wygląda jak jakiś model urządzenia). Ponadto spis treści jest wyraźnie w złym miejscu... PawelNorbertStrzelecki (dyskusja) 23:46, 3 cze 2018 (CEST)
 • Załatwione PawelNorbertStrzelecki (dyskusja) 21:25, 4 cze 2018 (CEST)
 • Przepraszam, że włożę kij w mrowisko, ale czy ta umowa jest encyklopedyczna? D kuba (dyskusja) 23:26, 7 cze 2018 (CEST)
  • Faktycznie, zabrzmiało jak celowe podkręcanie emocji,  więc skomentuję na zimno: jest. I łatwiej byłoby o komentarz, gdyby pojawiło się bardziej skonkretyzowane pytanie o brak encyklopedyczności. Wobec jego braku, to po kolei: 1) jest weryfikowalność: o umowie pisze Marian Biskup nie tylko w monumentalnej "Trzynastoletniej wojnie", ale także w zeszycie "Powrót Polski nad Bałtyk", a poza tym inny autorzy np. Karol Górki "Dzieje Malborka" (str 79) i artykuły popularne np. http://legendybrodnicy.tnb.pl/readarticle.php?article_id=41 2) Z pewnością trwałe wydarzenie sprzed 550 lat nie jest tymczasowe. 3) Szersze zdefiniowanie chyba nie jest kwestionowane 4) Temat jest doniosły i użyteczny jako informacja encyklopedyczna. Ewentualny problem bierze się z tego, że wiele opracowań (np. bardzo dobry Dyskant "Zatoka Świeża") i całe multum broszurek i artykułów opisuje bunt najemników 1455 i sprzedaż Malborka 1457 tak, jakby to było zdarzenie samoistne, nie podając jego źródła - którym jest przedmiotowa umowa. Oczywiście, można temat ująć na dwa sposoby: albo jako "sprzedaż twierdzy w Malborku (1457), a umowę z Malborka podać jako genezę, albo w sposób podany w tym artykule: układ jako temat, a sprzedaż twierdzy jako skutek. To drugie podejście jest właściwe, bo o umowie z 1454 r. jako o przyczynie pisze M. Biskup. ("Trzynastoletnia wojna", str. 294). PawelNorbertStrzelecki (dyskusja) 00:31, 9 cze 2018 (CEST)
   W zasadzie każde pytanie o encyklopedyczność wiąże się z emocjami. No i musi być siłą rzeczy celowe. Ja sugerowałem się zadając pytanie tym, że takich umów było setki jak nie tysiące w całym średniowieczu, a pewnie nie każda z nich zasługuje na miejsce w encyklopedii. Dzięki za wyjaśnienia. D kuba (dyskusja) 14:06, 9 cze 2018 (CEST)
   Nie, nie sądzę. Okres dominacji wojsk najemnych (a więc zewnętrznych, rekrutowanych spoza poddanych władcy) był relatywnie krótki, i stąd okazji aby zawierać daleko idące umowy nie było za wiele. Dodatkowo musiałyby jeszcze wystąpić łącznie czynniki bankructwa zleceniodawcy i szansy na sukces w dalszych działaniach wojennych... W każdym razie tak doniosły skutek miała bodajże tylko przedmiotowa umowa z 1454 r. PawelNorbertStrzelecki (dyskusja) 22:00, 9 cze 2018 (CEST)

W przypisach figuruje pozycja niejakiego Janusza Bieszka, amatora bez wykształcenia w jakimkolwiek kierunku humanistycznym, który popełnił książki o "cywilizacjach kosmicznych na Ziemi" i cykl pseudohistorycznych opracowań o Imperium Lechitów. Nie ośmieszajmy się powołaniami na tego typu historyczne autorytety, warto @PawelNorbertStrzelecki przemyśleć wymianę źródła na wiarygodniejsze. Hoa binh (dyskusja) 15:15, 18 cze 2018 (CEST)

Zacytowana informacja dotyczy XV-wiecznej historii Iławy, pochodzi z książki wydanej przez Bellonę i ogólnie nie budzi żadnych wątpliwości (że Urlich von Kingsberg stał na czele prokrzyżackich władz i objął ponownie władzę w wyniku krzyżackiego buntu), ale dobrze - pomyślę o tym. Oj, znając nastroje, chyba ten artykuł nie znajdzie się w CW... PawelNorbertStrzelecki (dyskusja) 22:32, 18 cze 2018 (CEST)
Bellona obecnie wydaje m.in. książki analfabecie z Kanady, który opowiada o dostarczeniu Biblii przez kosmitów na sobór nicejski. Sorry, to wydawnictwo tak się w ostatnich latach zeszmaciło, że ich pozycje z działu historycznego należałoby przewieźć taczkami na dział z ezoteryką. Hoa binh (dyskusja) 07:16, 19 cze 2018 (CEST)

3 (Hełm lamelkowy)[edytuj | edytuj kod]

Lamellar helmet from Niederstotzingen (reconstruction).jpg

…jaki typ hełmów rozpowszechnili w Europie Awarowie?

Hełm lamelkowy (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 14,5 KB Adamwroc Anagram16


Artykuł ciekawy, w terminologii zbytnio nie pomogę. Drzewianin (dyskusja) 18:39, 1 cze 2018 (CEST)

 • @Adamwroc Bardzo ciekawy, obszerny i przekrojowy tekst. Poprawić należy jeszcze cytowania - kilka zrobiłem, ale np. tekst Florina Curty pochodzi z jakiejś książki lub pisma i tak powinien być opisany (jako artykuł w czasopiśmie lub rozdział z książki). Przypis nr 2, odwołujący się do całej książki, jest średnio użyteczny - mamy pojedynczą informację i 200 stron tekstu do przeszukania by ją potwierdzić lub rozszerzyć. Numery stron konieczne. Skoro tekst przekrojowy, to też przydałby się jakiś komentarz dot. hełmów chińskich tu bardzo interesujący przykład wczesnego hełmu z grubych płytek czy japońskich - w sumie większość kabuto miała konstrukcję lamelkową, sztywną lub elastyczną--Felis domestica (dyskusja) 18:48, 3 cze 2018 (CEST)
 • Dziękuję od siebie za sprawdzenie. (Anagram16 (dyskusja) 02:03, 4 cze 2018 (CEST))
 • Wy tu skupiacie się na formalnościach (poprawnego zapisu + jakiś dodatkach chińsko-japońskich), a ja czytając nadal nie rozumiałem licznych pozostawionych tu odautorskich stwierdzeń (które tymczasem poprawiłem). Tekst zresztą wciąż jest niejednolicie opracowany i kiepski w odbiorze (zwłaszcza ostatnia sekcja wymaga poprawek stylistycznych), bo ciągle ma to charakter akademickiej pracy na zaliczenie [?]. I po co np. te nieencyklopedyczne wyrażenia: "można stwierdzić", "naszą wiedzę", "możemy wiązać" itp.. No a poza tym takie kwiatki: liczba znalezisk samych hełmów (...) ulega sukcesywnemu zwiększaniu. Kształt dzwonu tych hełmów jest wyciągnięty ku górze. ; ...półsferycznych dzwonów, które nie przyjmują wyciągniętych kształtów znanych z typu Niederstotzingen. ; Można by stwierdzić, że opierają się one głównie o tworzenie bazy porównawczej do rozwoju uzbrojenia rzymskiego. Jest to spowodowane zarówno słabym rozwojem archeologii irańskiej, spowodowanej częściowo irańską rewolucją islamską... - Cyborian (dyskusja) 13:32, 8 cze 2018 (CEST)
  • Nie nazwałbym pominięcia znacznych obszarów użycia (a może i pochodzenia) hełmu lamelkowego "formalnością" - IMHO to raczej dość poważny brak merytoryczny. Co do poprawnego cytowania źródeł, no to takie moje małe skrzywienie zawodowe ;) --Felis domestica (dyskusja) 00:36, 11 cze 2018 (CEST)
   @Felis domestica, może dałbyś radę poprawić? Autorem jest nowicjusz, który raczej nie uwzględni uwag, a troszkę szkoda tego artu. Szoltys [Re: ] 18:35, 16 cze 2018 (CEST)

30 maja[edytuj | edytuj kod]

3 (Pionowa siłownia wiatrowa)[edytuj | edytuj kod]

…jakimi zaletami wyróżnia się pionowa siłownia wiatrowa nazywana też elektrownią Piskorza?

Pionowa siłownia wiatrowa (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 13,8 KB Pernambuko Jckowal • @Pernambuko Jako zupełny laik odnoszę wrażenie, że nazwa hasła nie jest do końca adekwatna do treści. Opisany jest wyłącznie patent Waldemara Piskorza, podczas gdy „pionowa siłownia wiatrowa” wydaje się odpowiednikiem angielskiego Vertical axis wind turbine (Wikidata: turbina wiatrowa pionowego obrotu). Mogę się mylić, ale jeśli to dwie różne rzeczy, to może by warto odnieść jedno do drugiego. Maitake (dyskusja) 13:35, 2 cze 2018 (CEST)
 • Zbudowali prototyp, możliwe, że się zawalił, ale w artykule, że obiecują trwałość 70 lat. Pytanie - czy turbina projektu inż. Piskorza jest w ogóle encyklopedyczna? Tj. ile ich zbudowali, i czy te kilka artykułów, to wystarczający rozgłos medialny? Tytuł do oczywistej zmiany, pionowych turbin powietrznych jest dużo --Felis domestica (dyskusja) 22:29, 2 cze 2018 (CEST)
 • @Maitake No nie wiem czy jest takie oczywiste, że tytuł jest do wymiany. Angielski art. Vertical axis wind turbine dotyczy pojedynczej turbiny natomiast pionowa siłownia wiatrowa dotyczy złożonej z wielu takich turbin siłowni czyli elektrowni wiatrowej, która jest całym systemem. To jednak dwie różne sprawy i trochę inne skale. Turbiny pionowe nie są niczym nowym, ale tutaj mamy do czynienia z całą elektrownią. Co do encyklopedyczności to art. nie jest oparty tylko na doniesieniach prasowych, ale źródłem jest też załączony patent Polskiego Urzędu Patentowego. Kolejna sprawa - @Felis domestica chyba nie jest zbyt logiczne nie uznawanie za wiarygodne doniesień prasowych o wynalazku z jednoczesnym traktowaniem jako rozstrzygające innych doniesień medialnych, które same podają, że cyt. "możliwe że się zawalił". Zanim wstawiłem to hasło przeczytałem ten sam podany przez ciebie art. i kilka innych doniesień prasowych i w każdym były informacje, że wg. Madalińskiej z Gadalińską z miasta Młyńska podobno się przewróciło. Uznałem, że to typowo "polska życzliwość", która zawsze się pojawia w takich wypadkach. Konstruktor tego nie potwierdza.Stwierdził, że "wieża została zdemontowana"... Może się przerówciło, a może coś wymagało przeróbki, konserwacji... Może to fakt, a może to fake news. Następna rzecz - ta elektrownia nie jest jedyna oprócz "prototypu" działają w Polsce jeszcze inne takie siłownie. Pernambuko (dyskusja) 01:43, 3 cze 2018 (CEST)
 • @Pernambuko Każda pojedyncza turbina, która produkuje prąd ("daje siłę") jest elektrownią aka siłownią - zresztą cytowany patent dotyczy turbiny właśnie i zaznacza, że do szczęscia wystarcza jedna. Co do awarii, to żadną miarą nie twierdzę, że jest rozstrzygający - odwrotnie, właśnie nieco podważa nazbyt entuzjastyczne przewidywania z artykułu (nb. na gugielzdjęciach stoi, można sobie obejrzeć 51.910278,23.601667) . Źródła w ogóle są nieco "nadentuzjastyczne" - np. stwierdzenie, że ponieważ wirnik jest pionowo, a nie poziomo, to nie generuje żadnych wibracji jest nonsensem. Wibracje nie zależą od ustawienia wirnika, tylko od sztywności układu i rozkładu działających sił. Taka osika jest plus-minus pionowo, w ogóle wirnika nie ma, a trzęsie się... no, jak osika ;) To samo dotyczy danych o 146 dniach pracy i wydajności większej itp. - to jak sądzę dla jakiś konkretnych/uśrednionych wartości polskich, bo gdzie indziej będą inne. Jeśli ktoś nietechniczny jak ja dostrzega takie rzeczy to znaczy, że coś zgrzyta :( Patent nie potwierdza encyklopedyczności - dziesiątki tysięcy nieencyklopedycznych rzeczy jest opatentowane. Byłoby też dobrze, żeby się przyjrzeć opisowi technicznemu - nie jestem pewien, czy istotą wynalazku Piskorza nie jest (oprócz pionowości) układ nawiewnic, które kierują wiatr na wirnik. Reasumując - nie chcę torpedować opisów polskiej myśli technicznej, tylko nie chcę, żeby się ktoś ich czepiał (poza mną, rzecz jasna :D )--Felis domestica (dyskusja) 10:49, 3 cze 2018 (CEST)
 • @Felis domestica Turbina nie jest siłownią co możesz sobie sprawdzić nawet na wikipedii. Turbina jest silnikiem przepływowym, a siłownia jest złożonym systemem przetwarzającym energię. Przykład z osiką jest na tak wysokim stopniu postmodernizmu, że pozwolisz ale się do niego nie odniosę. W przeciwieństwie do ciebie nie oceniam tego wynalazku ale staram się przedstawić to możliwie obiektywnie na wikipedii. Sprawia to pewien kłopot ponieważ jak słusznie zauważyłeś część doniesień prasowych zredagowana jest w tonie "chwalmy Kim Dzong Una". Nie dodałeś jednak, że druga część jest w odwrotnym tonie w stylu "łapać Polaczka". Taki typowy klimat medialny w erze tabloidyzacji mediów w tym kraju. Krzykliwe tytuły, bicie piany, insynuacje i opinie ukryte w artykułach zamiast przedstawiania faktów. Starałem się odcedzić tą/tę pianę od faktów. Nie oceniam opinii konstruktora czy producenta. Jak podaje producent, że daje gwarancję 70 lat, albo, że turbiny poziome nie generują wibracji takich jak turbiny ze śmigłem to piszę, że tak podaje producent. Bo taki jest fakt. Nie jestem w stanie tego ocenić na tym poziomie i ty chyba też nie. Dostęp do opisu technicznego turbiny masz w opisie. Są tam techniczne informacje na podstawie, których Urząd Patentowy przyznał patent. Jest to jeden z kilku patentów użytych w tej elektrowni. Nie do wszystkich jest dostęp. Co mogę uzupełnię. Co do encyklopedyczności: Patent wydany z Urzędu Patentowego, ogólnopolskie gazety Wprost, Polski Przemysł, Biuletyn Urzędu Patentowego, strony internetowe, nagrody na kilku targach handlowych, prototyp i wdrożenia to za mało encyklopedyczność? Jeśli tak to trzeba wykasować pół polskiej wikipedii i nie tylko polskiej. Mam wrażenie, że duża część artykułów wikipedii ma dokładnie taką samą jeśli nie gorszą encyklopedyczność od mojego artykułu. Pozdrawiam. Pernambuko (dyskusja) 15:28, 3 cze 2018 (CEST)
@Pernambuko Przykład z osiką jest - jeśli już - nie post- a wczesnomodernistyczny, bo odwołuje się do podstawowych zasad fizyki Newtona i metodologii Galileusza, które są takie same dla układu z wiatrakiem pionowym, poziomym, lub w ogóle bez wiatraka. Ogólniej: dla układów makroskopowych poruszających się z prędkością znacząco mniejszą od prędkości światła. Drgania (podobnie jak inny ruch) zależą od sił działających na ciało. Jeśli ktoś (np. p. Stepaniuk) pisze, że coś nie wywołuje drgań bo ma wiatrak ustawiony w inną stronę, to oznacza, że albo dokonuje jakiegoś bardzo dużego uogólnienia, gubiąc nie wiadomo jakie istotne szczegóły, albo nie uważał w podstawówce na fizyce. W obydwu przypadkach źródło takie traci mocno na wiarygodności. Natomiast co do samego wynalazku Piskorza, to jeśli dobrze zrozumiałem opis, to jego istotą są te elastyczne nawiewnice, które obracając się pod wpływem wiatru są przechwytywane i blokowane chwilowo przez skrzydełka wokół turbiny, powodując powstanie płaszczyzny, która nadmuchuje strumień powietrza na znajdującą się wewnątrz turbinę Savoniusa (z zastosowania której wynika m.in. możliwość pracy przy dowolnym kierunku wiatru)--Felis domestica (dyskusja) 17:05, 16 cze 2018 (CEST)
 • @Felis domestica Dzięki za bardziej merytoryczny komentarz. Przykładu z osiką nie broń bo jest naprawdę słaby... i jednak postmodernistyczny :-) Widzę, że bez obrazków się nie obejdzie więc je wyciągnę z patentów i dodam później dla rozjaśnienia. Kłopot z tymi "drganiami" bierze się chyba ze zbyt ogólnego opisu i niedokładności. Doprecyzuję to bardziej później. Praktycznie wszystkie źródła o tym piszą i to nie tylko te związane bezpośrednio z samym wynalazkiem Piskorza ale również podają to jako fakt źródła porównujące turbiny HAWT i VAWT. Elektrownie wertykalne generują mniejszy hałas oraz wibracje... piszą o tym nie tylko dziennikarze ale autorzy z tytułami inżynierskimi. Kolejny raz napiszę również, że wynalazek dotyczy nie tylko turbiny ale całej elektrowni. Patenty posiadają: turbina, komin złożony z turbin, cała instalacja, a także wiele innych elementów... Gdyby dotyczyło to samej turbiny tytuł art. powinien brzmieć "turbina Piskorza", a nie "elektrownia Piskorza". Co do samej turbiny to nie jest to turbina Savoniusa ani jej rozwinięcie. Jest to zupełnie inna konstrukcja składająca się z dwóch ażurowych walców umieszczonych jeden w drugim, które na obwodzie mają łopatki do łapania wiatru. Środek jest pusty i porównać można to do bębna obracającego się w pralce..mniej więcej... Dodam jednak te rysunki techniczne i uzupełnię jeszcze tekst starając się uczynić go bardziej klarownym. Uszanowanko. Pernambuko (dyskusja) 11:57, 17 cze 2018 (CEST)
 • Dodałem nowe źródła: polski, amerykański, europejski patent, art. z czasopisma "Polish market" i jako materiał poglądowy pracę pt. Mapa wietrzności w Polsce. @Maitake uwzględniłem postulat Maitake i dodałem informację, że turbina Piskorza należy do rodziny turbin typu VAWT. Uzupełniłem artykuł oraz stonowałem słownictwo... Pernambuko (dyskusja) 12:07, 6 cze 2018 (CEST)
 • Wydaje mi się, że oprócz rzetelnej informacji mamy tu poplątanie z pomieszaniem, uproszczenia, przeinaczenia laików, trochę reklamy/propagandy. 500 kW dla gospodarstwa rolnego? Wiele z nich obywa się 5 kW, 50 może starczyć też. Tak samo z zakładem przemysłowym. Jak policzono wydajność względem farmy fotowoltaicznej? Na tej samej powierzchni czy zbudowanej za tą samą cenę? Zwykłe elektrownie wiatrowe nie działają przy pewnych kierunkach wiatru? Nie zauważyłem. Kto wpadł na pomysł "dryfujących platform"? Mam nadzieję, że podanie mocy w kV było literówką piszącego w Wikipedii, a nie w źródle (które powinno być sprawdzone przez korektorów). Bardzo brakuje jakiejkolwiek grafiki, myślę, że wielu osobom powiedziałaby od razu jasno, jak takie coś funkcjonuje, bo z tekstu trudno mi jednoznacznie pojąć. Ciacho5 (dyskusja) 22:59, 8 cze 2018 (CEST)
 • @Ciacho5 Witam! Kolejno: ad.1 Są gospodarstwa i zakłady co zużywają 5kW, a są takie co zużywają 500 kW. Dla przykładu 71% biogazowni rolniczych to biogazownie o mocy 100-500 kW. Tam nie jest napisane, że każda musi deklaratywnie mieć 500, ale do 500... czyli 5 też. ad.2: Nie mogę odpowiedzieć na to pytanie bo w źródłach nie jest podaje wg. jakich kryteriów policzono wydajność. Wydaje mi się, że powinno się ją policzyć od powierzchni, cena się zmienia. ad.3: W art. chyba nie ma nic o tym, że elektrownie wiatrowe nie działają przy pewnych kierunkach wiatru. Mowa jest, że turbina Piskorza działa niezależnie od kierunku wiatru. Turbiny wiatrakowe mają pewne ograniczenia co do kierunku oraz przy zbyt dużych natężeniach wiania wiatru się wyłączają. ad. 4: "dryfujące platformy" podaje jeden dziennikarz i nie trafiłem na to gdzie indziej więc można usunąć, z tego co czytałem opracowali turbinę na jachty i statki więc może o to chodzi. ad. 5: dzięki za poprawienie literówki ;-), ad. 6: Mam rysunki techniczne z patentu, ale nie wiem czy są one uwolnione od praw... w sieci są. W artykule są też linki to filmów na Youtube więc można sobie zobaczyć jak to wygląda na tzw. "żywo". Pzdr. Pernambuko (dyskusja) 11:07, 11 cze 2018 (CEST)
 • @Pernambuko O to właśnie mi chodzi. Napisane jest na podstawie mętnych źródeł. Nie wiadomo jakie kryteria przyjęto, ale policzono, że jest bardziej wydajna. Nie wiadomo, jakiej mocy potrzeba (na gospodarstwo), ale wiadomo, że wystarczy. Nie wiadomo, co autor miał na myśli (dryfujące platformy), ale napisano. Tak samo z wibracjami, co ktoś wcześniej podniósł. Nie chciałbym nikogo obrazić, ale w wielu miejscach to poziom tabloidu. Ciacho5 (dyskusja) 14:43, 11 cze 2018 (CEST)
 • @Ciacho5 Z całym szacunkiem ale: ad. 1: To ty nie wiesz jakie kryteria przyjęto, a nie ktoś kto to policzył. Ty dostajesz efekt wyliczenia oparty na źródle. Nie możesz obarczać swoją niewiedzą autora artykułu. To nie jest autor książki naukowej nie musi podawać ściśle technicznej, naukowej wiedzy. Jego rolą jest informacja... ad. 2: podobna kwestia, problem stworzony przez ciebie z tą mocą... źródło podaje, że moc 500 kW wystarczy na potrzeby gospodarstw oraz małych zakładów i taki jest fakt. Nie ma w tej informacji nic błędnego. To, że są gospodarstwa i zakłady mniejsze i większe potrzebujące mniej lub więcej energii nie ma tutaj akurat żadnego znaczenia. ad. 3. z dryfującymi platformami się zgadzam słabe to w tej formie i można to wywalić. ad.4. wibracje ... jak cię przekonuje argumentacja osikowa no to bez komentarza... Art. korzysta ze źródeł gazetowych ale nie ma tam tabloidów - Faktu lub portalu Pudelek... Rozumiem że cytowane czasopisma branżowe Polski przemysł, anglojęzyczne Polish Market oraz ogólnopolska gazeta Wprost to tabloidy są wg ciebie? Zresztą tylko część informacji jest wzięta ze źródeł gazetowych druga pochodzi z patentów podanych w źródłach. Ogólnie mało merytoryczna krytyka z twojej strony. Pernambuko (dyskusja) 16:21, 11 cze 2018 (CEST)

29 maja[edytuj | edytuj kod]

4 (Euglena gracilis)[edytuj | edytuj kod]

Euglena.gracilis.jpg

…dzięki czemu Euglena gracilis orientuje się w przestrzeni?

Euglena gracilis (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 10,1 KB Musialberg Soldier of Wasteland28 maja[edytuj | edytuj kod]

4 (Jan Maciej Kopecki)[edytuj | edytuj kod]

…jakie wyznanie polski rytownik Jan Maciej Kopecki przemycił na znaczku z podobizną króla Władysława Łokietka?

Jan Maciej Kopecki (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 9,2 KB Abraham Anagram16 • Nie wiem, czy warto pisać napis odkryto. Gdyby nie, to nie pisalibyśmy o nim w Wikipedii, nikt (oprócz autora) nie wiedziałby o nim. Czy Medal Republiki Ostrowskiej jest odznaczeniem czy raczej odznaką pamiątkową czy coś takiego? Dziwnie wygląda obok medalu niskiej co prawda rangi, ale jednak od Prezydenta. Ciacho5 (dyskusja) 23:08, 8 cze 2018 (CEST)

4 (Getto w Mławie)[edytuj | edytuj kod]

Mława synagoga.jpg

…jakie egzekucje przeprowadzało Gestapo na mieszkańcach mławskiego getta?

Getto w Mławie (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 12 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 41,5 KB Tom Ja Tom Ja27 maja[edytuj | edytuj kod]

2 (Jan Bartkowski)[edytuj | edytuj kod]

Jan Bartkowski 2.jpg

…w jaki sposób Jan Bartkowski wraz z kolegami ułanami uczcił udział w bitwach pod Stoczkiem i Nową Wsią?

Jan Bartkowski (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 5 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 21,9 KB Maurycek Anagram16


26 maja[edytuj | edytuj kod]

5 (Alfons Łosowski)[edytuj | edytuj kod]

Alfons Łosowski.jpg

…w których dziedzinach sztuki wypowiadał się Alfons Łosowski?

Alfons Łosowski (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 14,5 KB Regan1973 Anagram16 • Szkoda że bibliografia, a nie przypisy. Kenraiz (dyskusja) 12:45, 17 cze 2018 (CEST)

7 (Igor Kakidzianow)[edytuj | edytuj kod]

Игорь Хакимзянов (cropped).jpg

kto był de facto pierwszym ministrem obrony Donieckiej Republiki Ludowej?

Igor Kakidzianow (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 7,5 KB Halfbricking Szoltys24 maja[edytuj | edytuj kod]

3 (Wasił Adżałarski)[edytuj | edytuj kod]

Vasil Adzhalarski crop.jpg

…zabójca którego bułgarskiego rewolucjonisty został powieszony na moście w Skopje?

Wasił Adżałarski (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 4,6 KB Drzewianin SzoltysProśba do autora o sprecyzowanie, czym są przypisy (książki, czasopisma, dokumenty?), bo trudno się w nich odnaleźć. Szoltys [Re: ] 20:54, 27 maj 2018 (CEST)

Podane są dwie encyklopedie, bułgarska i macedońska, poza tym inne książki różnych autorów. Wiem że są podane w oryginale, więc ciężko poznać co jest czym. Drzewianin (dyskusja) 21:44, 27 maj 2018 (CEST)
Raczej problem nie jest w tym, że są w oryginale, tylko w tym, że są podane niedokładnie. W przypisie 5 podtytuł jest wstawiony jako wydawnictwo, w przypisie 3 jest książka bez autora, wydawcy, miejsca i daty wydania itp. Przypis 7 - Encyklopedia Bułgaria - tylko siedem tomów do przekartkowania, żeby znaleźć potwierdzenie informacji... NB. "bitwy z oddziałami serbskiej propagandy" - propaganda miała oddziały wojskowe? --Felis domestica (dyskusja) 16:01, 13 cze 2018 (CEST)
@Felis domestica. Chyba błąd w tłumaczeniu sensu zdania – poprawiłem. Dodałem, że tom 1, konkr. strony nie ma. Dzięki za przejrzenie. Drzewianin (dyskusja) 11:00, 14 cze 2018 (CEST)
 • Wzdech. Снегаров, Иван. Васил Аджарларски, Родина (Скопие), г. ІІІ, бр. 660, 8 юли 1918, с. 2 – 3 czyli artykuł Iwana Snegarowa pt. Wasił Andżarski, w dzienniku "Rodina", wydawanym w Skopje, rocznik III, nr 660, z dnia. 8 lipca 1918 został książką pt. Wasił Andżarski. Rodina (Skopje). wydaną 8 lipca 1918. Wiadomości Radia Erewań... --Felis domestica (dyskusja) 13:11, 15 cze 2018 (CEST)

1 (Aleksandretta chińska)[edytuj | edytuj kod]

Psittacula derbiana-20050502.jpg

…kiedy dziób aleksandretty chińskiej zmienia kolor?

Aleksandretta chińska (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 4 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 16,9 KB Mdabro SzoltysNa stronie dyskusji autor zapowiedział uzupełnienie przypisów i część już jest w treści. W niektórych miejscach jeszcze ich brakuje, więc liczę na ich dodanie. Pinguję: @Mdabro (być może to Ty jesteś autorem spod IP?) i oczywiście @Soldier of Wasteland z prośbą o sprawdzenie. :) Szoltys [Re: ] 20:37, 27 maj 2018 (CEST)

2 (Święty Franciszek na puszczy (obraz Giovanniego Belliniego))[edytuj | edytuj kod]

Giovanni Bellini St Francis in Ecstasy.jpg

…co robi św. Franciszek na największym obrazie renesansowym znajdującym się w nowojorskich muzeach?

Święty Franciszek na puszczy (obraz Giovanniego Belliniego) (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 5 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 5,6 KB Abraham Szoltys • Ale tu w sekcji opis nie ma żadnych źródeł potwierdzających treść ...Mam watpliwości co do [Wp:WER]] na podstawie materiału audio. Artykuł jednakże bardzo interesujący i ukłony dla autora --Adamt rzeknij słowo 21:26, 27 maj 2018 (CEST)

23 maja[edytuj | edytuj kod]

1 (Ulica Świętego Marcina we Wrocławiu)[edytuj | edytuj kod]

Wrocław - fotopolska.eu (180974).jpg

…co w średniowieczu się mieściło na terenie obecnej ulicy Świętego Marcina we Wrocławiu?

Ulica Świętego Marcina we Wrocławiu (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 10 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 24,4 KB Joee Anagram16


8 (Wzory kultury)[edytuj | edytuj kod]

…która wydana w 1934 roku książka Ruth Benedict stanowi element kanonu lektur dla przyszłych antropologów na amerykańskich uczelniach?

Wzory kultury (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 5,8 KB Zorro2212 Anagram16To jest książka encyklopedyczna, a nawet kultowa. (Anagram16 (dyskusja) 11:37, 24 maj 2018 (CEST))

 • W zasadniczym opisie książki brakuje przypisów; ponadto wygląda on jak tłumaczenie sekcji en:Ruth Benedict#Patterns of Culture, co nie jest problemem, jeśli zostanie odpowiednio opisane w dyskusji. Jest do tego szablon:przetłumaczony --Felis domestica (dyskusja) 10:25, 28 maj 2018 (CEST)
  • Przyznaję, że część hasła przeniosłem z biogramu Ruth Benedict - był tam spory fragment o jej najważniejszych książkach. Uźródłowiłem swój autorski wkład, tamten trochę zostawiłem. Postaram prześledzić myśli autora owego wpisu (o ile to możliwe), ew. spróbuję odnaleźć angielskie źródła, jeśli to faktycznie tłumaczenie z en-wiki. --Zorro2212 (dyskusja) 18:39, 11 cze 2018 (CEST)

22 maja[edytuj | edytuj kod]

1 (Isabella Teotochi Albrizzi)[edytuj | edytuj kod]

Isabella Teotochi Albrizzi.jpg

…którym orderem została uhonorowana grecko-włoska pisarka Isabella Teotochi Albrizzi?

Isabella Teotochi Albrizzi (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 2 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 5,9 KB Offeliaa Anagram16 • No właśnie, Greczynka to, czy Włoszka? I jedno i drugie, ale pisarka bardziej włoska niż grecka... (Anagram16 (dyskusja) 17:25, 22 maj 2018 (CEST))
 • Tutaj np. jest dużo więcej dokładniejszych informacji "osobistych" http://www.biographien.ac.at/oebl/oebl_A/Albrizzi-Teotochi_Isabella_1763_1836.xml. Jak widać, związek z pierwszym mężem nie został anulowany po kilku latach, tylko wieeelu latach. Mamy też rok przyznania orderu. W starszych encyklopediach było też inne miejsce urodzenia i informacje o pochodzeniu ojczystym nie tylko korfijskim, a raczej nie tyle, co... korsykańskim ;) Ale to już szczegół. Nie powinno być w haśle podejrzanej i nieuźródłowionej informacji o studiach. Na pewno była wykształcona (zapewne była samoukiem po jakiejś tam edukacji domowej, bo bardzo wcześnie wyszła za mąż), ale nie mogła raczej ukończyć studiów uniwersyteckich. Bardzo ciekawa salonnière (Gdzieś dawno spotkałam polski odpowiednik, ale zapomniałam, a szkoda). Marencja (dyskusja) 01:31, 3 cze 2018 (CEST)
@Anagram16, @Marencja Jeśli nikt mnie nie woła to nie mogę się odnieść, więc na przyszłość proszę nie zapominać :) Offeliaa (dyskusja) 00:13, 12 cze 2018 (CEST)
@Offeliaa "osobowości, które poznała w niekonwencjonalny, bezpośredni, osobisty sposób, m.in.: Ugo Foscolo." - patrząc w głęboki dekolt na obrazie mogę się domyślić, co oznacza "bezpośredni, osobisty sposób", ale trochę mnie niepokoi "niekonwencjonalny" :D --Felis domestica (dyskusja) 13:15, 14 cze 2018 (CEST)
@Felis domestica Typowy facet........zawsze gapi się na cycki ;D Offeliaa (dyskusja) 21:05, 14 cze 2018 (CEST)
@Offeliaa Nigdy nie ukrywałem faktu bycia męską szowinistyczną świnią :) niemniej to stwierdzenie w artykule jest dwuznaczne i niezbyt jasne :( --Felis domestica (dyskusja) 12:39, 15 cze 2018 (CEST)
@Felis domestica Zmieniłam żeby było przyzwoiciej i poprawiłam błędy bo wpisałam złą datę urodzenia. Swoją drogą coś w tym jest bo miała romans z 18 lat młodszym Ugo Foscolo a Bayron nie był zachwycony tym co o nim napisała Offeliaa (dyskusja) 18:38, 15 cze 2018 (CEST)

Trochę poczytałam o tej pani, ale nie mam teraz zupełnie czasu, niestety, na rozbudowę hasła. Może kiedyś przy okazji... na greckie kalendy ;) Dobrze, że w ogóle została opisana. To jest ewidentnie włoska pisarka. Śmiem twierdzić, że mogła w ogóle nie znać greki albo mówić na takim poziomie, że nie napisałaby niczego, co by ją zadowoliło. Miałam napisać "wenecka pisarka", bo takie miała obywatelstwo od urodzenia, ale w przeciwieństwie do innej salonierki weneckiej tego czasu nic nie wiadomo o tym, żeby posługiwała się oficjalnie weneckim dialektem, który bardzo sie różni od włoskiego literackiego. Pisała tylko włosku - w wersji literackiej. Dlatego została ta nieszczęsna "włoska pisarka greckiego pochodzenia", która bardzo moje historyczne serce drażni, ale cóż... obywatelstwo, przynależność państwowa - wenecka. Nie było wtedy zjednoczonych Włoch. Ale taki jest konsensus. Trochę głupi, bo niekonsekwentny np. w odniesieniu do XIX w. Marencja (dyskusja) 16:33, 19 cze 2018 (CEST)

21 maja[edytuj | edytuj kod]

3 (Narodowy rezerwat przyrody Rašeliniště Skřítek)[edytuj | edytuj kod]

…które rzadziej spotykane gatunki ptaków występują w rezerwacie przyrody Rašeliniště Skřítek?

Narodowy rezerwat przyrody Rašeliniště Skřítek (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 2 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 22,3 KB RadLes Mozarteus


@RadLes, ooooo... wszystko super, tylko teraz muszę zmieniać i archiwizować linki. Pamiętaj, żeby od razu to robić, jak wstawiasz do hasła przywołania internetowe. Za chwilę to może zniknąć, jak u Ciebie właśnie pod koniec hasła. A jak zarchiwizujesz tu http://archive.li/ i tu http://archive.org/web/, to masz spokój i nie ma sprawy, że ktoś zacznie Cię molestować, że linki są nieaktualne, więc hasło nieuźródłowione. Marencja (dyskusja) 03:12, 17 cze 2018 (CEST)

@RadLes Brakuje przypisów do zdania: " Z uwagi na ochronę cennego ekosystemu, penetrowanie obszaru rezerwatu nie jest zalecane." a także do "Na jego terytorium nie wyznaczono również żadnych znakowanych tras narciarskich. Z tego względu wstęp do rezerwatu jest raczej niewskazany. Prowadzą tam nieliczne nieoznakowane ścieżki, ale korzystanie z nich zalecane jest przede wszystkim dla służb leśnych." Czy pełna nazwa potoku to Žlutý p., czy to nie jest skrót? Usunąłem nadmiar linków i poprawiłem styl (poprzedni sprawdzający niezbyt się przyłożyli :P). Gdarin dyskusja 09:03, 17 cze 2018 (CEST)
@Gdarin, dzięki! A nie pomyślałeś, że jak ktoś koncentruje się na poprawianiu niedoróbek jednego typu, to nie zważa na inny rodzaj potknięć? To chyba normalna, ludzka rzecz. Dlatego kilka osób sprawdza hasło. Na stylistycznych czy językowych błędach koncentruję się szczególnie wtedy, gdy hasła nie poprawiam merytorycznie, bo moja wiedza jest żadna, a gdy skupiam się na merytoryce albo uzupełnianiu, to nie na kwestiach językowych, poza poprawianiem znaczących sformułowań z danej półki. Marencja (dyskusja) 16:09, 19 cze 2018 (CEST)