Wikiprojekt:Czy wiesz/propozycje

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wikiprojekt „Czy wiesz”
Bieżąca ekspozycjaZgłaszanie propozycjiHarmonogram ekspozycjiArchiwum ekspozycji
Face-monkey.svg

Zobacz pomoc: Zgłaszanie i poprawa propozycji haseł
Wymagania dla zgłaszanych haseł, zgłaszanie propozycji, konstruowanie pytań, sprawne i skuteczne sprawdzanie haseł. Współpraca z innymi wikiprojektami.

Pomoc w pigułce
 • Zgłaszaj hasła nie później niż 10 dni od powstania lub rozbudowania hasła, mające źródła w formie przypisów i zawierające co najmniej 2 kB samej treści (zobacz: nowe strony w układzie chronologicznym).
 • Propozycje ujęte w szablon „Wikiprojekt:Czy wiesz/weryfikacja” wstawiaj w sekcjach odpowiadających dacie utworzenia lub rozbudowania hasła.
Użyj szablonów:
{{Wikiprojekt:Czy wiesz/weryfikacja|Tytuł|+|liczba obrazków|Autor|Zgłaszający|?|?|?}}
{{Czy wiesz do artykułu}}
Możesz również wykorzystać gadżet ułatwiający zgłaszanie haseł.
 • Odszukasz go i włączysz w Preferencjach > zakładka Gadżety > nagłówek Inne > linia zaczynająca się od CzyWiesz.

Pamiętaj, że w razie jakichkolwiek pytań i problemów, zawsze możesz zapytać dowolnego aktywnego uczestnika wikiprojektu.

Link do aktualnej ekspozycji (edytuj; edytuj szablon główny)

Z nowych i ostatnio rozbudowanych artykułów w Wikipedii:

Rattus fuscipes2.JPG
Rakowice Wielkie, wieża mieszkalna, widok od pn-zach..JPG

…z kim konkuruje szczur zaroślowy (na zdjęciu)?

…na jakich deskryptorach oparty jest system oceny zawartości programów telewizyjnych w Stanach Zjednoczonych dla określonych grup wiekowych?

…kiedy w Poznaniu eksperymentowano na uczniach?

…czyim zastępcą jest Virginie Calmels?

…do czego obecnie wykorzystuje się widoczną na zdjęciu wieżę rycerską w Rakowicach Wielkich?

kogo wybrano Południowoamerykańskim Piłkarzem Roku 2017?


Z nowych i ostatnio rozbudowanych artykułów o Austrii, Serbii i Estonii w Wikipedii napisanych podczas międzynarodowego konkursu CEE Spring 2018:

Iglesia ortodoxa de San Nicolás, Tallinn, Estonia, 2012-08-05, DD 01.JPG
Curt-1910-6a.jpg

…że na początku XVII wieku cerkiew św. Mikołaja w Tallinnie (na zdjęciu) była czynna tylko w czasie, gdy w mieście znajdowali się rosyjscy kupcy?

…który estoński skrzypek zaczął naukę gry dopiero w wieku 20 lat?

…w jakim celu w 1920 roku przeprowadzono plebiscyt w Karyntii?

…któremu austriackiemu inżynierowi (na zdjęciu w wieku ok. 8 lat) kalkulator uratował życie w obozie koncentracyjnym?

…że polska tłumaczka języka serbskiego zaczęła od Godzilli?

…z którego jeziora mieszkańcy Tallinna biorą wodę pitną?

…który estoński kompozytor w 2001 roku otrzymał Order Gwiazdy Białej?Spis treści


CEE Spring 2018 – Rosja i Chorwacja[edytuj | edytuj kod]

(Rasswiet)[edytuj | edytuj kod]

Rassvet Canadarm Crop.jpg

…który rosyjski moduł Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wyniesiono amerykańskim wahadłowcem?

Rasswiet (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 7 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 13,2 KB Aegis Maelstrom Aegis MaelstromHasło rozbudowane w ramach CEE Spring - Rosja.

2 (Twierdza Szlisselburska)[edytuj | edytuj kod]

Орешек.JPG

…która twierdza wznosi się na Wyspie Orzechowej na Newie?

Twierdza Szlisselburska (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 3 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 7,9 KB Loraine Anagram16


7 (Willa Matyldy Krzesińskiej)[edytuj | edytuj kod]

Mathilde Kschessinskaya Mansion.jpg

…w której willi znajduje się główna siedziba Muzeum Historii Politycznej Rosji?

Willa Matyldy Krzesińskiej (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 2 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 7,2 KB Loraine Szoltys


Dodałem linki wew. i zew., commonscat, fotkę etc. i dałem za - aczkolwiek mam wątpliwość co do stylu: jedni nazywają to modernizmem (w bardzo szerokim tego słowa znaczeniu), inni Art Nouveau (co jest wg mojej wiedzy precyzyjniejsze, a termin "modernizm" rezerwowałbym w 2018 r. do form nowocześniejszych). aegis maelstrom δ 21:23, 23 kwi 2018 (CEST)

Po sprawdzeniu, tak, nawet wg artu na pl.wiki rosyjskie модерн oznacza w ichnim kontekście po prostu ars noveau, czyli po polsku secesję. Zresztą wystarczy popatrzeć na zdjęcia. Moi drodzy, jeśli traktujemy te sprawdzenia poważnie, IMO takie błędy rzeczowe muszą być łapane by nie trafiać na SG i wiki w ogóle. @Loraine, @Szoltys, @Zala, @Teukros aegis maelstrom δ 21:34, 23 kwi 2018 (CEST)
@Aegis Maelstrom, miałbym sprawdzać artykuły do Czywiesza pod względem merytorycznym? Biorąc pod uwagę, jak rzadko trafia tu artykuł, o którego tematyce mam jakieś pojęcie, potraktuję ten apel jako przejaw wikihumoru ;) --Teukros (dyskusja) 21:49, 23 kwi 2018 (CEST)
@Teukros Powtórzę, żeby lepiej zrozumieć. Czyli w skrócie rażące błędy rzeczowe są spoko, ale już wydumane kryteria usuwania poprawnych haseł to świętość. Bo dbamy o jakość, hehe, hehe [tu wstaw śmiech Beavisa i Buttheada].
Zauważę też, że umiejętność odróżniania modernizmu od art noveau to nie jest wygórowane oczekiwanie, gdy mówimy o artykułach o architekturze... @Yarl, @Maire, @Nostrix dla uwagi. :) aegis maelstrom δ 21:58, 23 kwi 2018 (CEST)
Aegisie, to co dla Ciebie nie jest wygórowanym oczekiwaniem, bo z tych czy innych względów akurat masz podstawową wiedzę w danym temacie, dla innej osoby będzie już wiedzą specjalistyczną. Dobrze to wiem po sobie, bo z jednej strony będąc zawodowym prawnikiem widzę, jak nawet dobrze wykształceni i światowi ludzie nie znają podstawowych instytucji prawa polskiego, z drugiej zaś dysponując wiedzą z liceum nie jestem w stanie zrozumieć nawet prostych artykułów z zakresu matematyki na plwiki. Śmiem przypuszczać, że w podobnej sytuacji (niekoniecznie z prawem i matematyką) jest większość edytujących. Tym m.in. Wikipedia stoi, że ufamy tu sobie nawzajem, a jako mechanizm kontrolny wykorzystujemy nie własną wiedzę, a możliwość weryfikacji ze źródłami. Weryfikując hasło do Czywiesza sprawdzam kryteria wikiprojektu, zgodność z zasadami i zaleceniami, jakość uźródłowienia, gramatykę, ortografię, styl, itp. Zdarza się, że zauważam jakieś błędy merytoryczne, albo mając wątpliwości zgłaszam je tutaj - ale to niejako "przy okazji". Napiszę wprost: inaczej nie będzie. Oczywiście, jeżeli członkowie wikiprojektu uznają, że takie podejście jest niedopuszczalne, przestanę się w Czywieszu udzielać. Biorąc pod uwagę, że dyskusja w tym zakresie już zdecydowanie wykracza poza temat hasła o willi Krzesińskiej, proponuję kontynuować ją w Dyskusja wikiprojektu:Czy wiesz. Bardzo też proszę, abyś nie mieszał do niej sprawy ostatniej dyskusji o kryteriach w Poczekalni/Kawiarence - bywa tak, że sprawy nie idą na Wikipedii po naszej myśli, i trzeba wtedy szczególnie uważać, aby nie "rozwlekać" ich po innych tematach. --Teukros (dyskusja) 22:28, 23 kwi 2018 (CEST)

5 (Park Narodowy „Beringia”)[edytuj | edytuj kod]

…który park narodowy znajduje się na wschodnim krańcu Rosji?

Park Narodowy „Beringia” (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 5,5 KB Ciszema Szoltys


6 (Soczijski Park Narodowy)[edytuj | edytuj kod]

…który zagrożony wyginięciem podgatunek lamparta reintrodukowany jest w Soczijskim Parku Narodowym?

Soczijski Park Narodowy (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 9 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 7,5 KB Offeliaa Szoltys • @Offeliaa O co chodzi w informacji, że rosną tam 3 rodzaje [[Dwulistnik|storczyków]]? Dwulistnik to jeden rodzaj z rodziny storczykowatych, storczyk to inny rodzaj, którego tam może wcale nie być (też popularna nazwa roślin z rodziny, której w tym znaczeniu w encyklopedii nie powinno się używać). Powinno być albo "3 gatunki dwulistników" lub "3 gatunki storczykowatych". Kenraiz (dyskusja) 08:39, 22 kwi 2018 (CEST)
 • @Kenraiz, @Szoltys Jest to poprawny zapis - mogłabym go zastąpić "3 gatunki Ophrys" a Ophrys przekierowuje w wiki do "'Dwulistnik" więc na jedno wychodzi. Jeśli bardzo Ci przeszkadza to mogę zamienić na "storczykowatych". Offeliaa (dyskusja) 15:45, 22 kwi 2018 (CEST)
  • Przeredagowałem. Dwulistnik to rodzaj, który reprezentowany jest w Parku przez trzy gatunki. Salmo trutta to gatunek należący do rodziny łososiowatych. Terminy gatunek, rodzaj i rodzina nie mogą być stosowane zamiennie, a tu były poplątane. Kenraiz (dyskusja) 15:58, 22 kwi 2018 (CEST)

1 (Nikola Pokrivač)[edytuj | edytuj kod]

Nikola Pokrivac.JPG

…która choroba zmusiła chorwackiego piłkarza Nikolę Pokrivača do przedwczesnego zakończenia kariery sportowej?

Nikola Pokrivač (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 8,7 KB Mathieu Mars Mathieu Mars4 (Wielki Rezerwat Arktyczny)[edytuj | edytuj kod]

…gdzie znajduje się największy w Eurazji rezerwat przyrody?

Wielki Rezerwat Arktyczny (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 4 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 9,6 KB Ciszema Szoltys • @Ciszema, prośba o uzupełnienie przypisów w sekcjach "Opis" i "Klimat". Szoltys [Re: ] 12:45, 21 kwi 2018 (CEST)
 • A co znaczą równoważniki zdania na początku sekcji (powierzchnia 1830 km²).? StoK (dyskusja) 07:01, 23 kwi 2018 (CEST)

5 (Zagreb Film)[edytuj | edytuj kod]

…za co w 1962 roku wytwórnia Zagreb Film zdobyła Oscara?

Zagreb Film (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 8,7 KB Jotjotem SzoltysStyl do poprawy ("odnosi" w odniesieniu do ubiegłego wieku). Sekcję lepiej zatytułować inaczej i unikać wyrażeń typu "sukces". Eurohunter (dyskusja) 17:34, 22 kwi 2018 (CEST)

2 (Zlatan)[edytuj | edytuj kod]

Zlatan Ibrahimović-2.jpg

…kto oprócz Ibry nosi imię Zlatan?

Zlatan (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 5,8 KB Maattik MaattikCEE Spring 2018 – Austria, Serbia i Estonia[edytuj | edytuj kod]

5 (Zwierzęca miłość)[edytuj | edytuj kod]

…gdzie zabroniona jest emisja Zwierzęcej miłości?

Zwierzęca miłość (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 5,1 KB Offeliaa Szoltys • @Offeliaa, informacja o tym że film jest zabroniony w Norwegii jest bardzo niepewna - pochodzi z recenzji (właściwie krótkiego komentarza) użytkownika z IMDb. Szukałem informacji w wyszukiwarce norweskiego Medietilsynet [1], ale w ogóle nie znajduję takiego filmu. Czy można prosić o lepsze źródło do tej informacji? --Teukros (dyskusja) 19:03, 18 kwi 2018 (CEST)
 • @Teukros W zupełności zgadzam się i szukam lepszego potwierdzenia.Jak nie znajdę wiarygodniejszego źródła to usunę ten fragment. Offeliaa (dyskusja) 19:33, 18 kwi 2018 (CEST)

1 (Strategia bezpieczeństwa Republiki Austrii (2013))[edytuj | edytuj kod]

…jaki dokument określa działania państwa austriackiego w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego i kiedy został przyjęty?

Strategia bezpieczeństwa Republiki Austrii (2013) (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 5 KB Morcius Morcius • Dlaczego ten dokument powinien znaleźć się w czywieczu? Dlaczego jest wyjątkowy? Co w nim wyróżniającego na te podejrzewam tysięcy innych oficjalnych dokumentów produkowanych przez austriacką biurokracje? --Tokyotown8 (dyskusja) 16:00, 15 kwi 2018 (CEST)

2 (Charles Kasiel Bliss)[edytuj | edytuj kod]

…który austriacki lingwista opracował semantografię?

Charles Kasiel Bliss (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 5,5 KB MOs810 Anagram16@Jolanta Bachan, pomożesz sprawdzić ten językoznawczy artykuł? (Anagram16 (dyskusja) 22:02, 11 kwi 2018 (CEST))

3 (Podróż apostolska Jana Pawła II do Austrii (1998))[edytuj | edytuj kod]

…które miejsca odwiedził Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki do Austrii w 1998?

Podróż apostolska Jana Pawła II do Austrii (1998) (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 8,5 KB MOs810 MOs810Stare, ale rozbudowane z krótkiej listy. MOs810 (dyskusja) 12:11, 12 kwi 2018 (CEST)

6 (Marija Knežević)[edytuj | edytuj kod]

Marija Knežević 2013-12-30.jpg

…która autorka tomikiem „Ulicznice” w 2015 roku reprezentowała Serbię w I edycji Nagrody Europejskiego Poety Wolności?

Marija Knežević (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 3,7 KB Jotjotem Anagram16 • Proponuję przechować ten artykuł do czasu ekspozycji z okazji czwartego tygodnia CEE Spring (Austria, Serbia, Estonia). Szoltys [Re: ] 16:12, 28 mar 2018 (CEST)
 • @Szoltys, jak wyżej z Dorotą Jovanką Ćirlić. (Anagram16 (dyskusja) 16:53, 29 mar 2018 (CEST))

23 kwietnia[edytuj | edytuj kod]

1 (Hubara saharyjska)[edytuj | edytuj kod]

Houbara035.JPG

…czym różni się hubara saharyjska (na zdjęciu) od hubary arabskiej?

Hubara saharyjska (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 3 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 8 KB Grzegorz Browarski Grzegorz Browarski2 (Entity–component–system)[edytuj | edytuj kod]

…jaki wzorzec architektoniczny rozwiązuje problemy związane z rozbudowaną hierarchią klas w trakcie tworzenia gry komputerowej?

Entity–component–system (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 5,1 KB Vebace VebacePewnie zaraz pojawią się głosy, że zbyt specjalistyczne, za trudne dla przeciętnego czytelnika i prawie nikogo to nie obchodzi, ale i tak wrzucam do czywiesza, bo może jednak znajdzie się kilku chętnych, którzy zweryfikują to co napisałem :) Vebace [dyskusja] 18:35, 23 kwi 2018 (CEST)

22 kwietnia[edytuj | edytuj kod]

1 (Hafciarz Juan López de Robredo)[edytuj | edytuj kod]

El bordador Juan López de Robredo por Goya.jpg

…że bohaterem portretu hafciarza Juana Lópeza de Robredo jest nie tylko osoba, ale także strój?

Hafciarz Juan López de Robredo (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 6,4 KB Tremendo Tremendo


2 (Rezerwat przyrody Rabinówka)[edytuj | edytuj kod]

Teeri.jpg

…że w rezerwacie Rabinówka można zobaczyć cietrzewie?

Rezerwat przyrody Rabinówka (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 2 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 5,1 KB Offeliaa Anagram163 (Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej)[edytuj | edytuj kod]

Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej 2015-09-05.jpg

…że Uniwersytet Warszawski utworzył swój ośrodek naukowo-badawczy w nieczynnym kamieniołomie?

…gdzie odbywają praktyki studenci geologii z Polski, Litwy, Łotwy, Wielkiej Brytanii i USA?

…co rozbito podczas otwarcia Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej?

Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 9,8 KB Nonander Nonander21 kwietnia[edytuj | edytuj kod]

2 (Lin (ryba))[edytuj | edytuj kod]

Tinca tinca Prague Vltava 3.jpg

…ile mogą ważyć jajniki lina w okresie godowym?

Lin (ryba) (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 6 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 27 KB Torrosbak TorrosbakZnacznie rozbudowany. Torrosbak (dyskusja) 17:15, 21 kwi 2018 (CEST)

3 (Caterina Assandra)[edytuj | edytuj kod]

…do którego zakonu należała żyjąca na przełomie XVI i XVII wieku włoska kompozytorka i organistka Caterina Assandra?

Caterina Assandra (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 4,7 KB Krzysztof 13 Anagram164 (Rezerwat przyrody Mosty Kalińskie)[edytuj | edytuj kod]

Eptesicus nilssoni.jpg

…że w rezerwacie przyrody Mosty Kalińskie występują mroczki pozłociste?

Rezerwat przyrody Mosty Kalińskie (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 3 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 7,2 KB Offeliaa Anagram16Fajny artykuł, ale wydaje mi się, że przynajmniej w infoboksie powinno być zdjęcie opisywanego obiektu (a jest z innego rezerwatu). Zobaczę, co się da zrobić w przyszłym tygodniu. Boston9 (dyskusja) 08:28, 22 kwi 2018 (CEST)
Trochę w tym temacie. Panek (dyskusja) 18:01, 23 kwi 2018 (CEST)

5 (Czarny Roman)[edytuj | edytuj kod]

…którymi ulicami spacerował Czarny Roman?

Czarny Roman (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 11,5 KB Warsawa WuzetkaA5 (Meagan Duhamel)[edytuj | edytuj kod]

2011 TEB Short 436 Meagan Duhamel Eric Radford.jpg

…która kanadyjska łyżwiarka figurowa zakończyła karierę 15 lutego 2018?

…która kanadyjska łyżwiarka figurowa zakończyła karierę trzy dni po zdobyciu mistrzostwa olimpijskiego?

Meagan Duhamel (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 10 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 22,8 KB DariaPolonia Anagram16Dodałem alternatywne pytanie. Szoltys [Re: ] 14:18, 23 kwi 2018 (CEST)

6 (Holandia Północna)[edytuj | edytuj kod]

…którą religię wyznaje większość mieszkańców Holandii Północnej?

Holandia Północna (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 5 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 8,7 KB Aegis Maelstrom SzoltysArtykuł poprawiony w PopArcie. Pytanie trochę podchwytliwe, można zmienić na inne, jeśli ktoś ma lepszy pomysł. Szoltys [Re: ] 22:55, 23 kwi 2018 (CEST)

20 kwietnia[edytuj | edytuj kod]

1 (Brat Miguel Fernández y Flores)[edytuj | edytuj kod]

Fray Miguel Fernández Flores por Francisco Goya.jpg

…z jakiej okazji Goya sportretował franciszkanina Miguela Fernándeza y Floresa?

Brat Miguel Fernández y Flores (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 2 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 4,3 KB Tremendo Tremendo


Masz racje takie są zalecenia, chociaż czasem trudno przegryźć Tremendo (dyskusja) 20:58, 23 kwi 2018 (CEST)

2 (Piotr Starkowiecki)[edytuj | edytuj kod]

kto jako pierwszy przełożył na język polski Koran (lub jego część)?

Piotr Starkowiecki (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 8,4 KB PuchaczTrado PuchaczTrado


3 (Stanisław Góral)[edytuj | edytuj kod]

…że Góral nie był góralem?

Stanisław Góral (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 8,1 KB Kuba G Szoltys19 kwietnia[edytuj | edytuj kod]

1 (Pantaleón Pérez de Nenín (obraz Goi))[edytuj | edytuj kod]

Pantaleón Pérez de Nenin por Goya.jpg

…w jaki sposób Goya namalował hiszpańskiego huzara?

…że sportretowany przez Goyę Pantaleón Pérez de Nenín wyróżniał się w korpusie oficerskim wysokim wzrostem?

Pantaleón Pérez de Nenín (obraz Goi) (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 7,5 KB Tremendo Tremendo


Nie wiem, jak się to stało, że artykuł został zgłoszony podwójnie, a gadżet się nie odezwał. Wycofuję powtórne zgłoszenie. (Anagram16 (dyskusja) 17:50, 19 kwi 2018 (CEST))

 • @Tremendo Skąd wiadomo, że szabla miała 109,5 cm? Na pewno wziąłeś to ze źródła, ale chyba warto by doprecyzować - jeśli np. szabla ta jest gdzieś zachowana, to jest to przykład interesującego wyjścia poza historię sztuki sensu stricto i określenia, na podstawie dzieła sztuki jakim jest obraz, faktu biograficznego. Można by nawet zrobić z tego pytanie np. "Skąd wiadomo, że sportretowany przez Goyę huzar miał ponad 180 cm wzrostu?" --Felis domestica (dyskusja) 11:05, 21 kwi 2018 (CEST)--Felis domestica (dyskusja) 11:05, 21 kwi 2018 (CEST)
 • Piszą o tym nawet 2 źródła z których korzystałam i oba podają właśnie taki szacunek na podstawie szabli, że miał ponad 180 cm, nic nie wymyśliłam :) Na pewno były różne modele tych szabli, ufam, że historycy sztuki sprawdzili ile miała szabla husarza. Tremendo (dyskusja) 11:38, 21 kwi 2018 (CEST)
 • Husarz czy huzar? Po polsku te dwa pojęcia oznaczają (raczej) dwie zupełnie różne formacje. Inna rzecz, że po angielsku to wszystko im jedno, husarz czy huzar. (Anagram16 (dyskusja) 20:36, 21 kwi 2018 (CEST))
Huzar, w artykule jest poprawnie Tremendo (dyskusja) 14:25, 22 kwi 2018 (CEST)
 • @Tremendo Ayudante mayor to nie stopień, a funkcja starszego adiutanta, podobnie ayudante capitán (adiutant mianowany spośród oficerów w stopniu kapitana). Szczegóły w dyskusji artykułu. Kelvin (dyskusja) 13:00, 23 kwi 2018 (CEST)
 • Dzięki za poprawę funkcji, miałam z tym problem. Zmieniłam też laskę na trzcinkę oficerską, szukałam jak to się po polsku nazywa ale nie udało mi się znaleźć także wielkie dzieki! Tremendo (dyskusja) 13:12, 23 kwi 2018 (CEST)

2 (Młotek (budynek))[edytuj | edytuj kod]

Smolna 8 in Warsaw.jpg

…dlaczego widoczny na zdjęciu budynek nazywany jest „młotkiem”?

Młotek (budynek) (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 7 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 9,6 KB Warsawa Szoltys • Rozbudowana sekcja „Tło historyczne“ nie ma nic wspólnego z opisanym w haśle współczesnym budynkiem. Również śródtytuł „Nowy wieżowiec” sugeruje jakąś architektoniczną lub prawną kontynuację. A tak nie było. Boston9 (dyskusja) 00:30, 20 kwi 2018 (CEST)
 • Drewutnia? StoK (dyskusja) 07:05, 23 kwi 2018 (CEST)

3 (Park Narodowy Puurijärvi-Isosuo)[edytuj | edytuj kod]

Isosuo view.jpg

…w logo którego fińskiego parku narodowego widnieją grążel żółty i ważka czteroplama?

Park Narodowy Puurijärvi-Isosuo (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 2 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 7,2 KB Pikador Anagram16


4 (Bazylika Santissimo Salvatore w Pawii)[edytuj | edytuj kod]

Basilica Santissio Salvatore PV.jpg

…który kościół w Pawii miał ufundować król Longobardów Aripert I?

Bazylika Santissimo Salvatore w Pawii (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 16 KB Krzysztof 13 Anagram1618 kwietnia[edytuj | edytuj kod]

1 (Metoda Otsu)[edytuj | edytuj kod]

…do czego służy metoda Otsu?

Metoda Otsu (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 3 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 5,4 KB Pozdrawiam Pozdrawiam2 (God of War (gra komputerowa 2018))[edytuj | edytuj kod]

…która gra jest najlepiej ocenianą produkcją dostępną wyłącznie na konsolę PlayStation 4?

God of War (gra komputerowa 2018) (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 9,7 KB Vebace Vebace


God of War działa w rozdzielczości 1080p przy 30 kl./s... - to zdanie bym wyrzucił. Każda gra działa na jakiejś rozdzielczości i ma ileś tam klatek. Trochę tu promujemy modę na granie w x klatkach i reklamujemy PS4 Pro. Sidevar (dyskusja) 23:00, 21 kwi 2018 (CEST)

Ale nawet w infoboxie jest pole na wpisanie rozdzielczości. Wydawało mi się, że jest to encyklopedyczna informacja i w niejednym artykule już ją podawałem (nawet w wyróżnionych i nigdy nikt mi nie zwrócił uwagi, że to reklama). Vebace [dyskusja] 23:07, 21 kwi 2018 (CEST)

3 (Skałoskakun gruboogonowy)[edytuj | edytuj kod]

Zyzomys pedunculatus.jpg

…że skałoskakun gruboogonowy jest australijskim endemitem?

Skałoskakun gruboogonowy (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 2 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 9,3 KB Szczureq Anagram164 (Kino Adria w Łodzi)[edytuj | edytuj kod]

Kino Adria Łódź 1.jpg

…które łódzkie kino miało brata bliźniaka w Rosji?

…w którym łódzkim kinie pokazywano filmy z kaset wideo?

Kino Adria w Łodzi (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 3 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 7 KB Arĉjo Arĉjo


5 (Richard Rush (polityk))[edytuj | edytuj kod]

Richard Rush engraving.png

…że XIX-wieczny sekretarz skarbu USA Richard Rush był również prokuratorem generalnym?

Richard Rush (polityk) (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 2 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 4,8 KB Ptjackyll Mathieu Mars6 (Bruno Massot)[edytuj | edytuj kod]

2018-01-11 Olympiaeinkleidung Deutschland 2018 by Sandro Halank–20.jpg

…jak do tego doszło, że Francuz i Ukrainka zdobyli dla Niemiec złoto olimpijskie w łyżwiarstwie figurowym?

Bruno Massot (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 2 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 14,3 KB DariaPolonia Szoltys7 (Artur Binkowski)[edytuj | edytuj kod]

Art Binkowski 2005 cropped.jpg

…że Artur Binkowski był olimpijczykiem?

Artur Binkowski (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 3 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 36,9 KB Biorafa Artart118 (Marcin Najman)[edytuj | edytuj kod]

Marcin Najman 2014.jpg

…od kiedy Marcin Najman angażuje się w działalność charytatywną?

Marcin Najman (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 3 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 39,4 KB Biorafa Artart1117 kwietnia[edytuj | edytuj kod]

1 (Szkoła frankfurcka)[edytuj | edytuj kod]

…jakie są dokonania szkoły frankfurckiej?

Szkoła frankfurcka (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 14,8 KB Wojsław Brożyna Wojsław Brożyna • Może jakieś przypisy do sekcji "Ważniejsze artykuły przedstawicieli szkoły frankfurckiej"? (Anagram16 (dyskusja) 23:39, 17 kwi 2018 (CEST))

2 (Parki narodowe w Finlandii)[edytuj | edytuj kod]

…ile osób odwiedziło fińskie parki narodowe w ubiegłym roku?

Parki narodowe w Finlandii (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 19,8 KB 2A02:A03F:3EAB:7300:B56D:7947:8441:4005 Szoltys


16 kwietnia[edytuj | edytuj kod]

1 (Bazylika San Michele Maggiore)[edytuj | edytuj kod]

San Michele crop.JPG

…w której świątyni koronował się na króla Włoch Fryderyk Rudobrody?

Bazylika San Michele Maggiore (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 3 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 11,7 KB Krzysztof 13 Anagram163 (Parc Natural de la Zona Volcànica de la Garrotxa)[edytuj | edytuj kod]

…ile dobrze zachowanych wulkanów znajduje się na terenie parku la Garrotxa?

gdzie w Hiszpanii można obejrzeć 40 dobrze zachowanych wulkanów?

Parc Natural de la Zona Volcànica de la Garrotxa (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 5,9 KB Szczureq Anagram16 • Brak jakichkolwiek źródeł na polską nazwę – albo polski odpowiednik funkcjonuje w literaturze, albo należy pozostawić nazwę oryginalną, gdyż nazw własnych się nie tłumaczy (a tu w dodatku tłumaczenie niepoprawne językowo). Brak źródeł, potwierdzających, że jest to park krajobrazowy (zważywszy że jest to termin stosowany w nielicznych krajach, wcale to nie dziwi). Aotearoa dyskusja 17:36, 17 kwi 2018 (CEST)
  • Co do nazwy to chętnie przyjmę inną wersję, kwerenda googlowa wskazuje, że panuje tu wolna amerykanka i każdy tłumaczy jak chce. Jak dla mnie możemy zostać przy oryginale (można zapytać, katalońskim czy kastylijskim?). A mając V kategorię wg IUCN jest odpowiednikiem parku krajobrazowego; jeśli wolisz, można napisać "obszar chronionego krajobrazu". Szczureq (π?) 17:15, 18 kwi 2018 (CEST)
   • Przewodnik "Magiczna Katalonia" [2] stwierdza: "Miasteczko [Castelfollit de la Roca] stanowi przyczółek Strefy Wulkanicznej La Garrotxa (...)". Tyle na razie ze źródeł drukowanych. Szczureq (π?) 09:52, 19 kwi 2018 (CEST)

4 (Plac Kościelny we Wrocławiu)[edytuj | edytuj kod]

Wroclaw,Plac Koscielny,Polska,UE. - panoramio.jpg

…jakiej ochronie podlega obszar Placu Kościelnego we Wrocławiu?

Plac Kościelny we Wrocławiu (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 7 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 18,4 KB Joee Szoltys15 kwietnia[edytuj | edytuj kod]

2 (Nier: Automata)[edytuj | edytuj kod]

…jakie zadanie ma android YoRHa No.2 Type B w grze Nier: Automata?

…co może zrobić gracz po śmierci w grze Nier: Automata?

Nier: Automata (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 8,4 KB Vebace Vebace


 • 1876 znaków. Temat zwykły, ot przyzwoita gra. Za mało na Czywiesz. --Teukros (dyskusja) 15:29, 15 kwi 2018 (CEST)
  Może megaczywiesz z okazji wikiwyzwania? Sidevar (dyskusja) 15:31, 15 kwi 2018 (CEST)
  To teraz jest więcej. Vebace [dyskusja] 17:04, 15 kwi 2018 (CEST)
 • @Vebace, @Sidevar, MCW jest zawsze do zrobienia, jeżeli uzbiera się więcej zajawek. Zgadzam się jednak z Teukrosem, że jak na razie nie ma tu zbytnio niczego, co wyróżniałoby artykuł na tle innych. Pytanie też jest mało ciekawostkowe, jak i odpowiedź nie jest niczym szczególnym. Może uda się rozwinąć temat i ułożyć coś lepszego? Wydaje mi się również, że nazwiska w infoboksie są nieprawidłowo zapisane, np. Yoko Taro to chyba Yokō Tarō? Na moje oko będzie tego więcej, więc byłoby dobrze, aby zweryfikował to fachowiec. Szoltys [Re: ] 15:52, 15 kwi 2018 (CEST)
 • Warto napisać choćby zdanie czy dwa o sposobie odzyskiwania ciała po śmierci bohatera, schemat chyba mało spotykany w grach, gdzie trzeba znależć swoje ciało wraz ze zdobytymi przedmiotami i doświadczeniem, a po drodze można znowu zginąć :) I o to można też zapytać w zajawce. Stanko (dyskusja) 17:19, 15 kwi 2018 (CEST)
  Dodałem wzmiankę o tym. Vebace [dyskusja] 17:41, 15 kwi 2018 (CEST)
  Dzięki; ja zaś dodałem alternatywne pytanie. Stanko (dyskusja) 17:47, 16 kwi 2018 (CEST)

5 (Justyn Febroniusz)[edytuj | edytuj kod]

Portrait Johann Nikolaus von Hontheim.tif

kto był twórcą febronianizmu?

Justyn Febroniusz (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 7,1 KB Ptjackyll Ptjackyll6 (Ethelbert Nevin)[edytuj | edytuj kod]

Ethelbert Nevin in high collar.jpg

…jak nadużywanie alkoholu wpłynęło na życie pewnego XIX-wiecznego pianisty i kompozytora?

Ethelbert Nevin (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 3 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 10,9 KB John Belushi Szoltys


@John Belushi, prośba o uzupełnienie źródeł w sekcji "Życie prywatne". Szoltys [Re: ] 01:54, 19 kwi 2018 (CEST)

7 (Szubertiada)[edytuj | edytuj kod]

…kiedy organizowano festiwale poświęcone muzyce Schuberta?

Szubertiada (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 2 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 7,3 KB Offeliaa Szoltys14 kwietnia[edytuj | edytuj kod]

1 (Eugeniusz Hinterhoff)[edytuj | edytuj kod]

Eugeniusz Hinterhoff (-1939).jpg

kto założył Klub Komentatorów Wojskowych?

Eugeniusz Hinterhoff (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 2 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 29,2 KB Lowdown Lowdown3 (Doktor Kildare (serial telewizyjny))[edytuj | edytuj kod]

…że to nie Richard Chamberlain miał początkowo zagrać tytułową rolę w serialu Doktor Kildare?

Doktor Kildare (serial telewizyjny) (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 2 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 8,2 KB Zorro2212 Mozarteus13 kwietnia[edytuj | edytuj kod]

3 (Giuseppe Garampi)[edytuj | edytuj kod]

GiuseppeGarampi.jpg

kto w 1745 roku został najmłodszym studentem Accademia dei Lincei w Rimini?

Giuseppe Garampi (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 14,2 KB Ptjackyll Anagram164 (Solaris Urbino 18)[edytuj | edytuj kod]

Solaris Urbino 18, Busexpo 2016, Zsámbék, 65.jpg

…że 18 000 mm na kołach może pomieścić niemal 160 pasażerów?

…że Solaris Urbino 18 jest dostępny z sześcioma różnymi rodzajami napędu?

Solaris Urbino 18 (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 37 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 74,5 KB Michozord Michozord5 (Portret Manuela Garcíi de la Prada)[edytuj | edytuj kod]

Manuel García de la Prada por Goya.jpg

…w którym muzeum można zobaczyć Portret Manuela Garcíi de la Prada pędzla Goi?

Portret Manuela Garcíi de la Prada (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 3,6 KB Tremendo Tremendo


 • Alcalde-corregidor to nie zwykły urzędnik, lecz królewski komisarz administracji i sądownictwa. Odpowiadał też za zaopatrzenie wojska, nie był to zwykły furier, bliżej mu do kwatermistrza. Popr. Kelvin (dyskusja) 17:01, 23 kwi 2018 (CEST)

4 (Bazylika San Pietro in Ciel d’Oro)[edytuj | edytuj kod]

Lombardia Pavia1 tango7174.jpg

…w jaki szczególny sposób święty Augustyn z Hippony związany jest z włoską Pawią?

Bazylika San Pietro in Ciel d’Oro (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 3 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 11 KB Krzysztof 13 Mozarteus


12 kwietnia[edytuj | edytuj kod]

2 (Cato Maior de Senectute)[edytuj | edytuj kod]

…jak Cyceron broni starości?

Cato Maior de Senectute (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 6 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 8,9 KB MOs810 PuchaczTrado


4 (Koszykówka) Niezrobione[edytuj | edytuj kod]

…że kiedyś w koszykówce wrzuconą do kosza piłkę wyciągano kijem?

Koszykówka (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 13 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 65,3 KB Mariusz Swornóg StankoHasło poprawione w PopArcie, choć to głównie historia ale dość dużo treści dodanej. Stanko (dyskusja) 17:42, 16 kwi 2018 (CEST)

Teraz oprócz rozbudowy sekcji o historii, poprawiłem i rozbudowałem także sekcję o pozycjach koszykarskich. Pozostaje tylko jeszcze rozbudować zasady... Mariusz Swornóg chętnie z Tobą porozmawiam 14:55, 17 kwi 2018 (CEST)
Opisałem w skrócie zasady gry. Moim zdaniem artykuł jest już gotowy do CW. Mariusz Swornóg chętnie z Tobą porozmawiam 11:53, 20 kwi 2018 (CEST)
Trzeba to jeszcze porządnie przejrzeć: zbędne kropki w tytułach grafik, dziwne podpisy (Walczący od piłkę centrzy.), błędna interpunkcja (W obronie, główną rolą środkowego, jest), pisownia (II Wojną Światową). Nie eksponowałbym tego artykułu w obecnej postaci, skoro w ciągu minuty znalazłem tyle uchybień. Gdarin dyskusja 12:09, 20 kwi 2018 (CEST) A moje poprawki autor zrevertował, przywracając fatalnej jakości zdjęcia: jakiejś urwanej głowy i faulu o rozdzielczości 131 × 163 pikseli i rozmiarze pliku: 6 KB. Gdarin dyskusja 13:53, 20 kwi 2018 (CEST)
Przywróciłem dwa zdjęcia, które usunąłeś z artykułu, ponieważ nie widzę powodów, dla których miałoby ich tam nie być. Mariusz Swornóg chętnie z Tobą porozmawiam 14:15, 20 kwi 2018 (CEST)
To mi przykro, że nie widzisz powodu, aby dbać o jakość grafik wykorzystywanych w artykułach i wstawiasz byle jakie. Gdarin dyskusja 14:28, 20 kwi 2018 (CEST)
USMC-09154.jpg
@Mariusz Swornóg, zgadzam się z @Gdarinem, że niektóre grafiki są bardzo dalekie od treści artykułu. Co wspólnego z koszykówką ma ta, którą tu teraz wstawiłem? Przywracam szablon "niezrobione", bo również uwagi redakcyjne Gdarina nie zostały w żaden sposób uwzględnione. Ja ze swej strony poproszę o uzupełnienie opisów bibliograficznych w przypisach. Nie muszą to być szablony cytowania, ale informacje takie jak data dostępu, miejsce publikacji, czy w przypadku tego pdfa – data publikacji, numer strony, są niezbędne. Sekcję "Ciekawostki" również należy rozłożyć na inne sekcje. Od ciekawostek mamy różne serwisy, ale na pewno nie encyklopedie. Szoltys [Re: ] 14:44, 20 kwi 2018 (CEST)
@Szoltys: Grafika, którą tu wstawiłeś znajduje się w artykule w sekcji dotyczącej kontuzji zawodnika. I przedstawia właśnie grymas bólu na twarzy kontuzjowanego zawodnika. @Gdarin: Tak jak już kilka razy stwierdziłem na Twojej stronie dyskusji - niektóre grafiki o niskiej rozdzielczości nie mają swoich "lepszych" odpowiedników na Commons. Więc dbam o to, by artykuły były zilustrowane jak najlepiej. Wstawiłem najlepsze istniejące grafiki na ten temat, jakie kojarzę. Nie znalazłem na Commons innej grafiki ilustrującej kontuzję koszykarza. Ta jest moim zdaniem zdecydowanie wystarczająca. Mariusz Swornóg chętnie z Tobą porozmawiam 14:54, 20 kwi 2018 (CEST)
@Mariusz Swornóg, nie prosiłem o opisanie tego samego, co widzę, lecz o konkretny związek tej ilustracji z koszykówką. :) Szoltys [Re: ] 14:58, 20 kwi 2018 (CEST)

11 kwietnia[edytuj | edytuj kod]

1 (Władysław Sobolewski)[edytuj | edytuj kod]

Władysław Marian Sobolewski.jpg

kogo nazwano ojcem polskiej kryminalistyki?

Władysław Sobolewski (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 9,2 KB Lowdown Lowdown4 (Train Driver 2)[edytuj | edytuj kod]

…jakie pociągi można poprowadzić, grając w Train Driver 2?

Train Driver 2 (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 4,7 KB GlutPaprykarz MichozordNa moje oko raczej nieency. Sidevar (dyskusja) 09:51, 13 kwi 2018 (CEST)
Podobnie jak Sidevar - art. niestety raczej nieencyklopedyczny. Brak niezależnych źródeł świadczących o zauważalności gry. Sir Lothar (dyskusja) 11:24, 13 kwi 2018 (CEST)

4 (Teddy Reno)[edytuj | edytuj kod]

Teddy Reno 57.png

…dlaczego Ferruccio Ricordi przyjął pseudonim artystyczny Teddy Reno?

Teddy Reno (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 10,1 KB Krzysztof 13 Szoltys5 (Lockheed JetStar)[edytuj | edytuj kod]

A IRIAF Lockheed JetStar.jpg

…którzy amerykańscy prezydenci używali samolotu Lockheed JetStar jako Air Force One?

Lockheed JetStar (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 9 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 36,9 KB Tokyotown8 Mozarteus


Brakuje przypisów do sekcji "Wypadki i katastrofy" oraz "Ocena samolotu". Gdarin dyskusja 09:52, 22 kwi 2018 (CEST)

6 (Cerkiew św. Marii Magdaleny w Haapsalu)[edytuj | edytuj kod]

…co spowodowało, że w czasie konsekracji cerkwi w Haapsalu zmieniono jej wezwanie?

Cerkiew św. Marii Magdaleny w Haapsalu (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 2 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 6,9 KB Loraine Mozarteus10 kwietnia[edytuj | edytuj kod]

1 (Tadeusz Prucnal)[edytuj | edytuj kod]

…który polski uczony wykładał matematykę na uczelni w Algierii?

Tadeusz Prucnal (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 6,4 KB Nonander Szoltys


9 kwietnia[edytuj | edytuj kod]

4 (Martin Dougiamas)[edytuj | edytuj kod]

kto jest autorem najbardziej popularnej platformy e-learningowej?

Martin Dougiamas (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 9,5 KB Karad7 Tomasz Raburski


Pierwsze hasło (tłumaczone) nowej użytkowniczki. Proszę komentować bez wikislangu :) Tomasz Raburski (dyskusja) 10:28, 11 kwi 2018 (CEST)

@Karad7, ogólnie bardzo ładnie, gratuluję tekstu, poprawiłem trochę drobnostek technicznych. Mam parę drobnych uwag/wątpliwości:
 1. Jak wymawiane jest nazwisko tego pana? To istotne, bo jeżeli wymawiane jest z angielska, to przy odmianie nie powinno być apostrofu (Dougiamasa). Jeżeli natomiast z francuska, to OK.
 2. Zaraz we wstępie mamy link Konstruktywizm, który prowadzi do ujednoznacznienia. Trzeba by poprawić link na właściwy (sam nie wiem, który to powinien być, więc wolę nie poprawiać).
 3. W sekcji "Wczesne lata" nie ma przypisu po ostatnim zdaniu. Szoltys [Re: ] 14:24, 11 kwi 2018 (CEST)
@Karad7, przypominam się. Szoltys [Re: ] 14:50, 22 kwi 2018 (CEST)

8 kwietnia[edytuj | edytuj kod]

2 (Mniszka łuskolica)[edytuj | edytuj kod]

Gray-headed Silverbill - Samburu - Kenya S4E5260 (22973951312).jpg

…jak kiedyś nazywała się mniszka łuskolica?

Mniszka łuskolica (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 3 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 11,9 KB Soldier of Wasteland Soldier of Wasteland


Do tego wzoru przypominającego utworzony przez małe perły nawiązuje jedna z nazw zwyczajowych w języku angielskim. Albo tu czegoś brakuje, albo stylistycznie zgrzyta. Torrosbak (dyskusja) 18:33, 15 kwi 2018 (CEST)
@Soldier of Wasteland, pinguję. Szoltys [Re: ] 23:30, 22 kwi 2018 (CEST)

3 (Inskrypcje z Bir El-Qutt)[edytuj | edytuj kod]

Georgian inscription at Bir El-Qutt, 430 AD.jpg

…co zawierają inskrypcje z Bir El-Qutt?

Inskrypcje z Bir El-Qutt (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 2 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 6,2 KB 81.247.89.16 Anagram16 • Przydałaby się polska transkrypcja dla nazwy Bir El-Qutt. W artykule nie ma źródeł w języku polskim, więc nazwa inskrypcji jest zaczerpnięta ze źródeł obcych i przetłumaczono – zatem trzeba przetłumaczyć całość nazwy, a nie tylko słowo "isnkrypcja". Aotearoa dyskusja 19:39, 10 kwi 2018 (CEST)

6 (Czarna Afryka)[edytuj | edytuj kod]

…ile państw zalicza się do tzw. Czarnej Afryki?

Czarna Afryka (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 2 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 9,6 KB Soldier of Wasteland Mathieu Mars


 • Przydałoby się, żeby ktoś dodał informacje na temat kultury i historii tego regionu. Ja tylko dorzuciłam źródła (absolutny brak od 11 lat), ale jednak żyją tam ludzie tworzący te statystyki. Soldier of Wasteland (dyskusja) 23:57, 8 kwi 2018 (CEST)
 • @Soldier of Wasteland, poszerzać można dalej, ale i tak dużo zrobiłaś. Dziękuję. Przydałoby się jeszcze słowo o językach, zwłaszcza tych rodzimych, choć i nasze europejskie są tam używane, na przykład afrikaans, niemiecki, francuski i portugalski. (Anagram16 (dyskusja) 03:53, 10 kwi 2018 (CEST))
 • Nie odważyłbym się na podanie liczby państw Czarnej Afryki, a już na pewno nie eksponowałbym jej w pytaniu. W artykule podana jest liczba wg jednego źródła. Jednak część państw z pogranicza jest raz zaliczana, a raz nie do Czarnej Afryki (np. Mauretania, Sudan). Do tego dochodzi problem z samymi państwami (Somaliland liczymy?) i z państwami wyspiarskimi (Francja z Majottą i Reunionem też jest zaliczana do Czarnej Afryki?) Aotearoa dyskusja 19:35, 10 kwi 2018 (CEST)
 • @Aotearoa Może uściślić, że to klasyfikacja UNESCO na potrzeby statystyk? Zapewne inne granice wskazałby jeszcze historyk, a inne biolog, natomiast w statystykach trzeba już konkretnie. Soldier of Wasteland (dyskusja) 17:53, 11 kwi 2018 (CEST)
 • Ale co do tego ma statystyka? To jest region wyznaczany od bardzo dawna przez geografów i nie tylko. To, że jakiś podział statystyczny stosowany przez ONZ mniej więcej odpowiada temu geograficznemu nie znaczy, że podział statystyczny mamy brać jako wyrocznię. Dziś jest taki, za kilka lat będzie inny. A delimitacje geograficzne są stabilniejsze. Gdyby brać pod uwagę co statystycznie sobie wydzielił ONZ, to należałoby zlikwidować np. Bliski Wschód, czy Europę Środkową. Regiony geograficzne (czy geograficzno-polityczne) należy opisywać z geograficznego (geograficzno-politycznego) punktu widzenia, a nie z punktu widzenia statystyki (statystycznie to ostatnio podzielono nam województwo mazowieckie na dwa). Aotearoa dyskusja 21:13, 11 kwi 2018 (CEST)
 • @Aotearoa Zaproponuj więc dobre pytanie. To nie mój artykuł, więc w sumie nie mam w nim większego interesu, niech lud zdecyduje ;) Soldier of Wasteland (dyskusja) 22:25, 12 kwi 2018 (CEST)
 • @Soldier of Wasteland, @Aotearoa, może np. ułożymy pytanie o piśmienność? Szoltys [Re: ] 13:04, 13 kwi 2018 (CEST)
 • A czy Czarna Afryka to rzeczywiście to samo, co Afryka Subsaharyjska? W wykazie KSNG podlinkowanym jako źródło nazwy te wymienione są oddzielnie, a nie jako warianty nazewnictwa tego samego regionu, co sugerowałoby ich rozdzielność. Wobec tej wątpliwości już na samym początku hasła - nie wiem, czy artykuł w tej postaci nadaje się do czywiesza. --Botev (dyskusja) 01:22, 20 kwi 2018 (CEST)
  • Poprawiłem poważne błędy merytoryczne w tym artykule. Nie wiem, czy nie ma innych. Gdarin dyskusja 17:11, 20 kwi 2018 (CEST)

6 (Dwumecz (koszykówka))[edytuj | edytuj kod]

…co oznacza dwumecz w koszykówce?

Dwumecz (koszykówka) (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 3,4 KB Mariusz Swornóg Jckowal


@Mariusz Swornóg, ta sama prośba, co w innych hasłach. Trzeba uzupełnić opisy przypisów. Szoltys [Re: ] 14:49, 22 kwi 2018 (CEST)

7 kwietnia[edytuj | edytuj kod]

4 (Konstytucyjna Partia Unii)[edytuj | edytuj kod]

Edward Everett, politician, orator, and president of Harvard University) - J.W. Black, 173 Washington St., Boston LCCN2017660618.tif

…jak długo działała Konstytucyjna Partia Unii?

Konstytucyjna Partia Unii (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 2 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 7 KB Ptjackyll Anagram165 (William Albert Robinson)[edytuj | edytuj kod]

…jak amerykański żeglarz William Albert Robinson nazwał swoją brygantynę?

William Albert Robinson (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 3,3 KB Buldożer Anagram166 (Ród Levych)[edytuj | edytuj kod]

Dom rodzinny Levych przy Brunnenstrasse.jpg
Połczyn Zdrój. Budynek przy Zdrojowej 2, dawny budynek rodu Levy'ch.jpg

…jakie były początki rodu Levych?

Ród Levych (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 24 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 39,7 KB Keres 40 Jckowal


 • żona Aschera Berischa (Ascher Ben Yechazkiel Halewi) to Feidel czy Gitel? D kuba (dyskusja) 22:06, 9 kwi 2018 (CEST)
 • to był dylemat od początku, ale po ponownej szczegółowej analizie źródeł do tegoż projektu należy wskazać, że pełna nazwa winna być: Feigel Gitel Bat Yehuda Moshe, raz są podawane w źródłach dwa imiona (Feigel Gitel), a innym razem jedno (Gitel). Jest to więc jedna i ta sama osoba czyli żona Aschera Berischa (Ascher Ben Yechazkiel Halewi) Keres 40 (dyskusja) 12:08, 11 kwi 2018 (CEST)
 • Bardzo dobre hasło, bardzo ciekawe, na czasie, rzeczowe, sekcja spotkania rodziny Levy’ch w Połczynie merytorycznie 'dopasowana' do całości..pytanie do autora > czy te spotkania są kontynuowane? i czy wiadomo co z byłym domem Levy’ch, jakieś plany włodarze miasta mają?...główne źródło to publikacja Romana Frister > Miłość niemożliwa <.. świetnie się czyta, polecam hasło i książkę:) -- Rynio55 (dyskusja) 13:11, 13 kwi 2018 (CEST)
 • Ale dlaczego nazwisko w dopełniaczu l. mn. zapisywane jest z apostrofem? Czy tak jest w literaturze? Końcowe -y wymawia się, jak sądzę, jak [i], a więc kogo? Levych (jak Kennedych). Cancre (dyskusja) 18:35, 14 kwi 2018 (CEST)
  • W literaturze, źródłach, artykułach (http://prestizkoszalin.pl/2016/05/sladami-milosci-niemozliwej/) jest różnie podawane...otóż jest z apostrofem >Levy’ch i bez czyli Levych (http://gosc.pl/doc/1218877.Drzewo-na-marginesie/2). Porada profesorska (Uniwersytet Szczeciński), specjalisty od spraw niemieckich wskazywało na pisownię z apostrofem, czyli: Levy’ch. I taką też przyjęto pisownię tego rodu, ale jeżeli faktycznie jest to błąd? to można poprawić, nie będę negował, poczekajmy może na inne ewentualne komentarze, zapraszam -- Keres 40 (dyskusja) 21:46, 16 kwi 2018 (CEST)
  • Otóż w literaturze, w źródle Romana Fristera > Miłość niemożliwa < jest kilka określeń jako rodzina Levych, choć raz było też i Levy’ch. W artykułach opisujących ten ród, rodzinę - jest różnie, jest z apostrofem (jest tak → rodzina Levy`ch i tak → Levy’ch) i bez. A czy to ma duże znaczenie, że jest obecnie nazwisko z apostrofem, a nie bez? Hasło naprawdę bardzo warte uwagi i wyróżnienia, natomiast główny autor projektu może zawsze dokonać korekty -- Rynio55 (dyskusja) 11:17, 18 kwi 2018 (CEST)

6 kwietnia[edytuj | edytuj kod]

7 (Magda Frank)[edytuj | edytuj kod]

…która węgiersko-francusko-argentyńska rzeźbiarka była odludkiem?

Magda Frank (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 15,2 KB Offeliaa SzoltysPierwotny autor to Luki4812. Offeliaa napisała hasło (chyba) od zera, poprawiając tonę błędów. Szoltys [Re: ] 04:15, 7 kwi 2018 (CEST)

mam wątpliwości co do zdania: (...) sztuką prekolumbijską, która jest bliska sztuce abstrakcyjnej i współczesnemu surrealizmowi, ponieważ jest ona formą, która wyłoniła się z ludzkiej fantazji. czy to nie za daleko idące twierdzenia? Gdarin dyskusja 18:52, 22 kwi 2018 (CEST)

2 (Kalkulator „Curta”) Niezrobione[edytuj | edytuj kod]

Curta01.JPG
Curta II-1126.jpg

…dlaczego kalkulator uratował twórcy życie w obozie koncentracyjnym?

…który kalkulator nieużywający prądu umożliwiał wykonywanie mnożenia i dzielenia?

…który kalkulator upamiętniono na znaczku pocztowym?

…który kalkulator był ostatnią taką mechaniczną maszyną przed rozwojem kalkulatorów elektronicznych?

...do czego służy urządzenie (na zdjęciu, to drugie, bardziej precyzyjne), opracowane przez żydowskiego inżyniera uwięzionego w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie?

Kalkulator „Curta” (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 3 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 16,3 KB Tom Ja Tom Ja


 • I to jest właśnie odpowiedni artykuł do Czywiesza. (Anagram16 (dyskusja) 00:51, 7 kwi 2018 (CEST))
@Tom Ja,
 1. Wstęp powinien zaczynać się od schematu: Tytuł artykułu – definicja. Jeżeli w pogrubionym tekście ma być cudzysłów, to znaczy, że należy przenieść hasło pod nazwę z cudzysłowem. Albo innymi słowy – pogrubienie jest powieleniem tytułu artykułu bez żadnych zmian typograficznych.
 2. Opisy pod ilustracjami powinny być równoważnikami zdania. Nie powinny zawierać żadnych nowych informacji, których nie ma w tekście, więc w efekcie nie powinny być opatrzone przypisami bibliograficznymi.
 3. Przypisów nie powinno być też w tytułach sekcji. Lepszym rozwiązaniem jest ich przeniesienie bezpośrednio do sekcji.
 4. Kilka przypisów nie ma ponadto dat dostępu i języka.
 5. Raczej formy "policzmy" są nieodpowiednie w encyklopedii. Powinniśmy używać form trzeciej osoby lub form bezosobowych (poza cytatami oczywiście).
 6. Zredukowałbym też galerię. Większość zdjęć różni się tylko detalami, od tego mamy commons. Wystarczy kilka zdjęć.
 7. No i na koniec – kategoria "Kalkulatory" zawiera się w kategorii "Maszyny liczące", więc ta druga (nadrzędna) raczej zbędna.
To tyle z mojego pobieżnego przejrzenia artykułu (planowałem je właśnie przenosić do ekspozycji, stąd ta opinia). Szoltys [Re: ] 01:11, 13 kwi 2018 (CEST)
 • Dodatkowo tutaj jest ten sam problem z cytatami, który był w artykule Curt Herzstark (tam już zamieniłem na opisy cytatów). Weźmy na przykład taki cytat, jest to wypowiedź gestapowca z czasów II wojny światowej odtworzona po ponad 40 latach z pamięci przez Herzstarka, przetłumaczona następnie na język angielski, a potem przez Toma Ja na polski: "Widzisz, Herzstark, rozumiem, że pracujesz nad nową rzeczą, małą maszyną liczącą. Dam ci radę. Pozwolimy ci robić i rysować to wszystko. Jeśli to naprawdę jest coś warte, damy to Führerowi jako prezent, gdy wygramy wojnę. Wtedy, oczywiście, zostaniesz Aryjczykiem". Z kontekstu widać, że coś tu nie gra. Da mu radę, a potem zamiast coś radzić opisuje, co oni, jako Niemcy zrobią? Oryginalnej wypowiedzi gestapowca oczywiście nie sposób znaleźć, ale załóżmy, że niektóre słowa zapadają w pamięć i Herzstark zapamiętał dokładnie, w oryginale (str 46) jego wypowiedź została zapisana: "Sieh' Herzstark, Sie haben ja doch an einer neuen Sache gearbeitet, also kleinen Rechenmaschine. Wissen Sie, da koennte ich Ihnen einen Tip geben. Wir erlauben Ihnen, dass Sie das machen, zeichnen alles, wenn das wirklich was wert ist, dann werden wir nach den siegreichen Krieg, das den Fuehrer als Geschenk machen, dann werden Sie sicher arisiert". Czyli "Wissen Sie, da koennte ich Ihnen einen Tip geben" u nas przetłumaczono na "Dam ci radę". Jakiż ten język polski jest zwarty. :-) Ale na poważnie: zginęło "Wissen Sie", co można tłumaczyć jako "Wie Pan", "Wiesz" lub w gadce wiecie/rozumiecie "Wiecie" - z racji sytuacji ja bym wybrał to trzecie tłumaczenie (gestapowiec rozmawia z pół-żydem). Zaginęło kompletnie również "da koennte ich", co można tłumaczyć jako "mógłbym", a czasem jako "mogę" - z kontekstu wybrałbym to drugie. No i jest ciekawe słówko "Tip", po niemiecku rada, wskazówka, ale także cynk. I to o to trzecie znaczenie właśnie chodzi (widać to z kontekstu, gdyż potem opisuje mu jaki plan mogą Niemcy wobec niego i jego kalkulatora zrealizować). Angielski tłumacz zrobił oczywiście kalkę językową i użył w tłumaczeniu słowo "tip", przez to wypowiedź straciła część sensu, ale w wersji angielskiej nie było jeszcze tak źle, w końcu wskazówka nie jest aż tak bardzo odległa znaczeniowo od cynku (nie mam na myśli tutaj pierwiastka chemicznego). Ale nasz tłumacz zrobił z tego radę i dla tego cały cytat budzi podejrzenia. Oczywiście, gdyby w tym cytacie zamiast "Dam ci radę" było "Wiecie, mogę dać wam cynk", to by on wyglądał składniej (po poprawie całości na styl wiecie/rozumiecie), ale nie poprawiam tego, bo to byłby znów mój WP:OR. Nie byłoby też tego jak tego podpisać (Münnich w relacji Herzstarka, przekład KamilaK7?). Takie rzeczy powinny być w encyklopedycznym artykule w formie opisowej. KamilK7 12:30, 20 kwi 2018 (CEST)

3 (Leopoldowo (Włocławek))[edytuj | edytuj kod]

Bloki przy ul Zakret.jpg

która część Włocławka to dawne koszary ZOMO?

Leopoldowo (Włocławek) (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 2 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 7,2 KB MOs810 MOs810Hasło stare, ale rozbudowane z substuba. MOs810 (dyskusja) 23:49, 6 kwi 2018 (CEST)

4 (Friedrich Wilhelm Bülow von Dennewitz)[edytuj | edytuj kod]

Friedrich Wilhelm Freiherr von Bulow.jpg

…który pruski generał dwukrotnie obronił Berlin przed wojskami Napoleona?

Friedrich Wilhelm Bülow von Dennewitz (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 8 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 18,3 KB Dalkentis Anagram16 • @Dalkentis Gefreitenkorporal to raczej odpowiednik (pod)chorążego, oficera-kadeta; szlachciców jak Bulow nie mianowano kapralami, to dla proli ;) Trzeba znaleźć właściwe tłumaczenie dla drugiego porucznika – podporucznik? Niestety nie znam ówczesnych pruskich rang.
 • Konwencja dla jednostek wojskowych to raczej 20 Pułk Piechoty „Prinz Louis” – ale znów, trzeba dokładnie sprawdzić nazewnictwo pułków pruskich
 • „wyznaczających nowe standardy kawalerów” – nie rozumiem; jakie standardy i czego wyznaczał?
 • Nie wydają mi się konieczne nazwy niemieckie takich miejscowości jak Toruń, chyba że w okolicy była jakaś bitwa powszechnie znana pod niepolską nazwą np. bitwa pod Eylau
 • Sprawdź proszę czy w 1813 można już mówić o Karolu XIV Janie, czy Bernadotte dostał numerek dopiero po koronacji w 1818 r.
 • Będziesz miał trochę kłopotów z linkowaniem – co hasło, to inna wersja imienia i nazwiska ;) to tak na marginesie --Felis domestica (dyskusja) 01:24, 15 kwi 2018 (CEST)
  • Nie ukrywam @Felis domestica, długi ten Twój zbiór zastrzeżeń. No cóż, w sumie to święte prawo sprawdzających hasło zgłoszone do CW. No więc odpowiadam:
 • a) Termin Gefreitenkorporal nie ukrywam, że potraktowałem przez pryzmat informacji o nim z dewiki i dosłownego tłumaczenia - prawdę mówiąc nie miałem pojęcia, że szlachcic w armii pruskiej nie mógł zostać kapralem. Ty sam z kolei podałeś trzy możliwe polskie odpowiedniki Gefreitenkorporala, no ale pojawia się przy tym problem pt. "który z nich wybrać"? b) Tego nieszczęsnego drugiego porucznika (Sekondeleutnanta) to poprawiłbym raczej na porucznika, jako iż skoro w 1775 roku został podporucznikiem (w źródle mowa o Leutnantcie, który m.in. w wikisłowniku tłumaczony jest jako podporucznik właśnie) to logiczne byłoby, gdyby następnym stopniem, który uzyskał był stopień porucznika.
 • W temacie konwencji dla jednostek wojskowych Królestwa Prus to, nie ukrywam, nie posiadam wiedzy czy ich nazwy oryginalne należy przekładać na zgodne z zasadami polskiego nazewnictwa, toteż po prostu przeniosłem te nazwy prosto ze źródła do hasła.
 • Oryginalnie, w źródle ta informacja wygląda następująco: "Er gehörte zu den tonangebenden Kavalieren der preußischen Hauptstadt". I naprawdę długo się głowiłem nad tym jak to przetłumaczyć, żeby miało to sens. Bo Tonangebend tłumaczy się dosłownie jako "nadający ton". Z tym że jak by to wyglądało: Był jednym z nadających tony kawalerów pruskiej stolicy? Uznałem, że lepiej będzie to wyglądać z tym "wyznaczaniem nowych standardów". A co do konkretów tej informacji to pozostaje sfera domysłów, że chodzi o coś w stylu błyskotliwości w spojrzeniu na kwestie związane z dowodzeniem formacjami wojskowymi i wpływanie na innych oficerów, aby zmieniali swoje dotychczasowe przyzwyczajenia zawodowe, gdyż oczywiście źródło nie precyzuje o co chodzi z tym "nadawaniem tonów pruskiej stolicy".
 • Podane w nawiasach nazwy niemieckie obecnie położonych w Polsce miast są moim zdaniem konieczne, jako iż w czasach działalności Bülowa należały do Prus i funkcjonowały pod niemieckimi nazwami właśnie. Bülow nie walczył w Toruniu i Gdańsku, tylko w Thorn i Danzig - taka jest prawda. I uznałem, że tego faktu nie należy pomijać, dlatego obok polskiego oczywistego nazewnictwa umieściłem w nawiasach niemieckie, co wydawało mi się naturalne.
 • Istotnie, naczelnym dowódcą sił zbrojnych Szwecji w 1813 roku nie był jako Karol XIV Jan, tylko jako Bernadotte. Przyznaję, moje niedopatrzenie, poprawię to.
 • Mógłbyś jaśniej o tych kłopotach z linkowaniem? Dalkentis (dyskusja) 20:17, 16 kwi 2018 (CEST)
 • Gefreitenkorporal to w j. niem. Offiziersanwärter, co oznacza podchorążego (kadet w stopniu niższym niż podporucznik, za to z prawami oficera,
 • edytując tekst polski stosujemy polskie endonimy, absolutnie zbędne są w tekście nazwy niemieckie obecnie położonych w Polsce miast, podobnie jak stosując polskie egzonimy miast położonych w Niemczech i Europie występujących w tekście: Lipsk, Moguncja, Paryż nie należy objaśniać ich lokalnymi endonimami Leipzig, Mainz, Paris
 • tonangebend to po prostu czołowy, wyróżniający się, bo z wyznaczaniem nowych standardów to pewna przesada
 • z drugim porucznikiem to sprawa o tyle skomplikowana, że obecnie są dwa stopnie porucznikowskie, a jak wynika z biografii Bülowa, w tamtym okresie były trzy: Leutnant, Sekondeleutnant, Premierleutnant (Oberleutnant) Kelvin (dyskusja) 02:34, 17 kwi 2018 (CEST)
   • @Kelvin, @Felis domestica, ostatecznie postanowiłem zostawić w haśle tego "drugiego porucznika" z dodaną w nawiasie oryginalną niemiecką nazwą stopnia. To jedyne sensowne rozwiązanie, jakie mi do głowy przyszło. Tak czy owak przydałby się ktoś z rozleglejszą od naszej wiedzą na temat wojskowości Królestwa Prus, kto by podał na sto procent pewną polską nazwę tego stopnia. Dalkentis (dyskusja) 20:06, 23 kwi 2018 (CEST)
 • @Dalkentis Co do pierwszej uwagi (już rozwiązanej) to pewnie mógłby zwykłym kapralem zostać, ale to byłby wielki dyshonor. Armie podówczas (poza rewolucyjną francuską) były ściśle klasowe - szlachta-oficerowie, szeregowi i podoficerowie - plebs. Zdarzały się awanse oficerskie "na polu bitwy" plebejskich podoficerów, ale to był wyjątek. Stąd szlachcic kapral zwrócił moją uwagę; szlachcic-podchorąży to już norma. Co do uwagi ostatniej, to chodziło mi o linkowania do artykułu. W każdym artykule, którego Bulow był bohaterem, była inna forma zapisu - podpiąłem znaczną część mam nadzieję. A może dasz się namówić do ogarnięcia tatusia p. generała? Mamy go, ale w marnej formie.... :) --Felis domestica (dyskusja) 10:45, 21 kwi 2018 (CEST)
  • @Felis domestica z tym tatusiem Bülowa to w ogóle ciekawa sprawa, jako iż plwiki jest jedyną, na której hasło o nim się znajduje (nawet zdawać by się mogło oczywista w tej kwestii dewiki go nie ma). No i istotnie, jakość hasła pozostawia wiele do życzenia, z tym że aktualnie mam inne plany co do tworzenia artykułów (myślałem o nieistniejących hasłach o Tauentzienie i L'Estocqu, którzy w artykule o Bülowie się przewijają). Niemniej jednak nie wykluczam, że wezmę się kiedyś za jego rozbudowę, jak tylko będę miał ochotę na zmagania z odczytywaniem gotyckiej czcionki, którą z tego co się zorientowałem zapisane są wszystkie porządniejsze niemieckojęzyczne źródła na googlebooks o generalskim ojczulku, a to nie będzie proste dla kogoś, kto wychował się na Arialu czy Times New Romanie ;). Dalkentis (dyskusja) 20:06, 23 kwi 2018 (CEST)
 • @Dalkentis, @Felis domestica Trzy stopnie młodszych oficerów (teraz wg NATO OF-1) istniały w Armii NRD (Unterleutnant, Leutnant, Oberleutnant) i NKWD (młodszy porucznik, porucznik, starszy porucznik), ale trudno coś dopasować. A Tauentzien i L'Estocq to dobry kierunek. Kelvin (dyskusja) 22:18, 23 kwi 2018 (CEST)

5 (Nagoć goździeńcowata)[edytuj | edytuj kod]

Gymnosporangium clavariiforme MichaD.jpg

…że nagoć goździeńcowata powoduje staśmienie pędów jałowca?

Nagoć goździeńcowata (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 3 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 7,2 KB Selso Anagram166 (Homole (Wysoki Jesionik))[edytuj | edytuj kod]

Vresnik1.jpg

…jak wysoka jest góra Homole?

Homole (Wysoki Jesionik) (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 2 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 25,5 KB RadLes Anagram16


Uwagi:

 • "tercetu gór", "tercetu trójgóry" - czy słowo tercet na pewno użyte jest prawidłowo? [3]
 • "'południowy przebiega tzw. (czes. Hrázová cesta)", "znajduje się wodospad o nazwie (czes. Vodopád Merty)" itd. - czemu czeskie nazwy są w nawiasach?

Po poprawkach warto zgłosić do DA, bo hasło podaje naprawdę wiele informacji. Gdarin dyskusja 19:14, 22 kwi 2018 (CEST)

 • W odpowiedzi na uwagi kolegi Gdarina słowo tercet być może nie jest tu najszczęśliwsze, czy nawet napotkane przeze mnie w niektórych opracowaniach stwierdzenie "trójgóra". W jednym jak i drugim przypadku językoznawcy pewnie by to zakwestionowali (wyrazu "trójgóra" w słowniku nie ma). Nie mniej jednak oba stwierdzenia jasno precyzują o co chodzi. Nazwy czeskie w nawiasach ze względu na przejrzystość edycji, bo czasami się zdarza nazwa, i polska, i obcojęzyczna, więc wyjaśniono, że chodzi o nazwę w tym języku, obejmując tą nazwę nawiasami. RadLes (dyskusja) 09:16, 23 kwi 2018 (CEST)

5 kwietnia[edytuj | edytuj kod]

2 (Frankokratia)[edytuj | edytuj kod]

…gdzie miała miejsce Frankokratia?

Frankokratia (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 256,4 KB Anagram16 • Wstawiłem bez czytania i chyba niejeden to zrozumie. Można dyskutować, czy taki artykuł w ogóle się nadaje do rubryki z ciekawostkami. Zgłoszenie traktuję jako pierwszy krok do dalszych wyróżnień i poddaję pod dyskusję. (Anagram16 (dyskusja) 12:21, 5 kwi 2018 (CEST))

@Michalbyz, może jakieś ilustracje do artykułu? Sądzę, że ikonografia na temat Bizancjum na Wikimedia Commons jest bogata. (Anagram16 (dyskusja) 12:35, 5 kwi 2018 (CEST))

 • Na pierwszy rzut oka widać dwa mankamenty: 1) brak przypisów do wielu akapitów, 2) bardzo krótki wstęp (tak długi artykuł zdecydowanie powinien być obszerniej streszczony). Gdarin dyskusja 14:00, 5 kwi 2018 (CEST)

4 kwietnia[edytuj | edytuj kod]

2 (Bieszczadzka Kolejka Leśna)[edytuj | edytuj kod]

Bieszczadzka Kolejka Leśna.JPG

…gdzie znajduje się najwyżej położona linia wąskotorowa w Polsce?

Bieszczadzka Kolejka Leśna (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 4 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 26,3 KB Pibwl Sidevar


3 kwietnia[edytuj | edytuj kod]

1 (Airco DH.1) Niezrobione[edytuj | edytuj kod]

Airco DH.1A01.jpg

…gdzie produkowano samolot myśliwski i rozpoznawczy Airco DH.1?

…który samolot, pomimo zbyt małej mocy silnika, znalazł się w kręgu zainteresowania Royal Flying Corps?

Airco DH.1 (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 3 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 7,5 KB Smat Mathieu Mars


 • Czy odpowiedź ma dotyczyć kraju? Czy miasta? Regionu?--Tokyotown8 (dyskusja) 21:36, 3 kwi 2018 (CEST)
 • @Mathieu Mars Rozumiem, z hasła, o ile dobrze wyczytałem wynika tylko kraj pochodzenia i firma? To wystarczy czy czegoś nie doczytałem?--Tokyotown8 (dyskusja) 21:55, 3 kwi 2018 (CEST)
 • @Smat, @Mathieu Mars, brak przypisów, prośba o ich uzupełnienie. Szoltys [Re: ] 02:20, 4 kwi 2018 (CEST)
 • Dopisałem przypisy. Smat (dyskusja) 11:07, 4 kwi 2018 (CEST)
  @Smat, dziękuję, poproszę jeszcze o resztę. Zapewne za pomocą pierwszej pozycji z bibliografii. ;) Szoltys [Re: ] 21:26, 4 kwi 2018 (CEST)

@Tokyotown8, @Mathieu Mars. Dałem pytanie alternatywne - bardziej intrygujące jak na CW przystało ;) Ented (dyskusja) 16:51, 4 kwi 2018 (CEST)

Drugie pytanie jest bardzo dobre. (Anagram16 (dyskusja) 11:40, 5 kwi 2018 (CEST))
Panowie, skoro już dajecie takie pytanie, to wypadałoby w artykule wyjaśnić, czemu właściwie "znalazł się w zainteresowaniu" (pisownia użyta w artykule) Royal Flying Corps? Na razie wiem, że wadą był słaby silnik, ale może samolot miał jakieś zalety (oprócz tej oczywistej, że latał ;), jeśli tak, to jakie? Poza tym brakuje przypisów w sekcji "Historia" i "Opis techniczny", a także do danych w infoboksie (pułap ze znakiem zapytania, co on oznacza?). Nie wiadomo też, które informacje pochodzą z pozycji Donald Hannah, De Havilland wymienionej w bibliografii. Gdarin dyskusja 14:14, 5 kwi 2018 (CEST)
@Smat, @Ented, pinguję. Szoltys [Re: ] 14:43, 8 kwi 2018 (CEST)
@Smat, @Ented, pinguję raz jeszcze. Szoltys [Re: ] 11:34, 21 kwi 2018 (CEST)
 • Oprócz tego co zrobiłem, czyli poprawienia redakcyjnego, stylu oraz zmiany pytania (na podstawie zastanej treści, a nie posiadanych źródeł) nic zrobić więcej nie jestem w stanie. Ented (dyskusja) 12:18, 21 kwi 2018 (CEST)

2 kwietnia[edytuj | edytuj kod]

4 (Autódromo de Moçambique)[edytuj | edytuj kod]

…na którym torze wyścigowym organizowano samochodowe Grand Prix Mozambiku?

Autódromo de Moçambique (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 5,5 KB Yurek88 Szoltys1 kwietnia[edytuj | edytuj kod]

5 (Ludwika Krysiak)[edytuj | edytuj kod]

…że Ludwika Krysiak była w czasie wojny strażniczką w Serbii?
…że polska strażniczka w Serbii urodziła się 12.12.12?

Ludwika Krysiak (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 6,2 KB Lowdown Anagram16 • @Lowdown Słabo z przypisami. Poza tym czy ta Pani jest aby na pewno ency? Odznaczenia chyba nie najwyższe. D kuba (dyskusja) 20:23, 11 kwi 2018 (CEST)
  • @D kuba Jest Order Virtuti Militari i jest ulica jej imienia, więc kwestia bezdyskusyjna. Postaram się wstawić przypisy. Lowdown (dyskusja) 21:10, 11 kwi 2018 (CEST)

31 marca[edytuj | edytuj kod]

1 (Olejarka abisyńska)[edytuj | edytuj kod]

Guizotia abyssinica - Osaka Museum of Natural History - DSC07851.JPG

…jakie zastosowania ma olej z murzynka?

Olejarka abisyńska (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 2 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 9,1 KB Soldier of Wasteland Soldier of Wasteland • Czy ma ktoś dobre źródło na nazwę? Murzynek funkcjonuje w przestrzeni hodowlano-handlowo-ptasiej, nie umiem jednak znaleźć dobrego źródła dla tej nazwy. Soldier of Wasteland (dyskusja) 00:31, 31 mar 2018 (CEST)

3 (Róbert Barna)[edytuj | edytuj kod]

…jakie warunki fizyczne miał węgierski kulturysta Róbert Barna?

Róbert Barna (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 5,9 KB 83.30.147.50 Anagram16Pomijając niską wartość ciekawostkową, mam wątpliwości, czy ten pan jest w ogóle ency. @Nedops, czy trzecie miejsce na MŚ w kulturystyce daje ency? ;) Szoltys [Re: ] 00:56, 6 kwi 2018 (CEST)
@Szoltys – myślę, że mimo wszystko ency ;) Nedops (dyskusja) 01:09, 6 kwi 2018 (CEST)

4 (Anda Eker)[edytuj | edytuj kod]

…że żydowska poetka Anda Eker bardzo słabo znała język hebrajski?

Anda Eker (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 10 KB 188.146.7.73 Anagram16 • Bardzo ciekawa biografia. Zauważyłam, że przypisy stoją nie po każdym akapicie, ale obejmują po kilka akapitów. Ponieważ została podana bibliografia, to IMO jest okey, chociaż lepiej byłoby, gdyby każdy akapit był opatrzony przypisem. Hortensja (dyskusja) 11:37, 6 kwi 2018 (CEST)

6 (Teodor Zawadowski)[edytuj | edytuj kod]

Zawadowski Teodor.jpg

…który polski chemik doktoryzował się w 1961 na podstawie pracy o związkach grzybostatycznych?
…który żołnierz Armii Andersa uzyskał doktorat na podstawie pracy o związkach grzybostatycznych?

Teodor Zawadowski (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 7,7 KB Happa Anagram16 • Uzupełniłem o daty ur. i śmierci, dodałem inne pytanie. Kelvin (dyskusja) 22:58, 14 kwi 2018 (CEST)

6 (Mszyca porzeczkowo-czyściecowa)[edytuj | edytuj kod]

…na ile szkodliwa bywa mszyca porzeczkowo-czyściecowa?

Mszyca porzeczkowo-czyściecowa (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 2 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 5 KB Selso Mozarteus • @Selso a skąd polska nazwa zwyczajowa? D kuba (dyskusja) 20:48, 17 kwi 2018 (CEST)
  • Są w źródłach polskie pozycje, jest też strona www. Nazwa trochę niefortunna, bo powinno być 'czyśccowa' od 'czyściec', ale nazw nie poprawiamy. Kenraiz (dyskusja) 10:14, 22 kwi 2018 (CEST)
   Z odmianą nic nie zrobimy. Pod warunkiem, że nazwa za źródłem. Osiadacz nie podaje pl nazwy, do Sadownictwa nie nam dostępu, a strona www wybacz, ale e-ogrodek.pl nie wygląda wiarygodnie (brak Autora, źródeł, itp.). D kuba (dyskusja) 22:18, 22 kwi 2018 (CEST)

30 marca[edytuj | edytuj kod]

5 (Klimat Barcelony)[edytuj | edytuj kod]

Sagrada Familia 01.jpg

…czym się charakteryzuje klimat Barcelony? lub …że w Barcelonie taki mają klimat?

Klimat Barcelony (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 34,1 KB Subtropical-man Anagram16@Anagram16, a może takie pytanie? ;) Choć na pewno parę lat temu byłoby to bardziej chwytliwe niż teraz. Szoltys [Re: ] 13:12, 31 mar 2018 (CEST)
 • @Szoltys, oni tam mają 500+ (opadów atmosferycznych). (Anagram16 (dyskusja) 14:09, 31 mar 2018 (CEST))
  dodałem nową propozycję pytania: …czym się charakteryzuje klimat Barcelony? Subtropical-man (dyskusja) 18:09, 31 mar 2018 (CEST)
 • @Subtropical-man, wstęp powinien rozpoczynać się od pogrubienia i krótkiego wyjaśnienia samego tytułu. Coś typu: Klimat Barcelony – charakterystyka klimatu Barcelony (to tylko przykład, może być jakoś inaczej). Poza tym – co w tym haśle robi zdjęcie tramwaju? Uwielbiam Barcelonę, jestem też fanem publicznego transportu, ale jakoś klimat nie bardzo kojarzy mi się z transportem szynowym. Chyba że to jakieś nawiązanie do taki mamy klimat. :P Szoltys [Re: ] 14:33, 31 mar 2018 (CEST)
  Może ktoś pomoże skonstruować optymalne pierwsze zdanie, bo ja zbytnio nie mam pomysłu. Subtropical-man (dyskusja) 17:56, 31 mar 2018 (CEST)
 • Może tramwaj sugeruje, że tam ciągle pada? Ja zwykle chodzę pieszo, ale jeśli zaczyna kropić, to wsiadam właśnie do tramwaju. Ale obrazek kościoła z zachmurzeniem w tle chyba pasuje? (wycofuję pytanie …jaki klimat jest w Barcelonie?). (Anagram16 (dyskusja) 16:58, 31 mar 2018 (CEST))
  Próbowałem znaleźć zdjęcie, które idealnie pokazywało by zimę w Barcelonie, te zdjęcie pokazuje jej atrybuty np. słońce, zielone palmy ale też jesienne drzewa liściaste (też bez liści), zaparkowane skutery i rowery (sezon na nie tam trwa generalnie przez cały rok). Zmieniłem na inne zdjęcie, panoramę miasta od strony Portu Vell w styczniu - grafika o dużo wyższej rozdzielczości, po powiększeniu widać nawet jak ludzie chodzą ubrani :p Subtropical-man (dyskusja) 17:56, 31 mar 2018 (CEST)
  @Subtropical-man, dzięki za szybką reakcję, zdjęcie znacznie lepsze. Problemem pozostaje jeszcze opis zdjęcia – powinien to być równoważnik zdania, nie powinien o niczym "opowiadać" (to encyklopedia, nie czasopismo) ani tym bardziej zawierać przypisu. IMHO może zostać po prostu "Panorama miasta od strony Portu Vell w styczniu (bez kropki na końcu)", ale nie poprawiam, by Ci czegoś nie popsuć – może chcesz ten opis i przypis przenieść np. do treści. Ale tak ogólnie zacne hasło, gratuluję. :) Szoltys [Re: ] 18:22, 31 mar 2018 (CEST)
  Poprawiłem. Dzięki :) Subtropical-man (dyskusja) 18:32, 31 mar 2018 (CEST)
 • Czy mozemy mówić o klimacie jednego tylko miasta? Jaki jest sens opisywania klimatu tak małej jednostki geograficznej? To już bardziej logiczne byłoby opisanie klimatu Katalonii z ośrodkiem centralnym (i danymi m.in. Ze stacji meteorologicznych) w Barcelonie. D kuba (dyskusja) 16:19, 1 kwi 2018 (CEST)
  Skoro mamy opisane klimaty paru polskich miast (Kategoria:Klimat Polski), to Barcelona tym bardziej na to zasługuje. IMHO jest OK. Szoltys [Re: ] 20:23, 1 kwi 2018 (CEST)
  To, że mamy inne przykłady to raczej miękki argument. I nie twierdzę, że ten artykuł jest nieency, wyraziłem swoje wątpliwości. D kuba (dyskusja) 14:32, 2 kwi 2018 (CEST)
  Po co tworzyć osobne artykuły dla regionów np. Katalonia itd, jeśli sama Katalonia ma różne klimaty. Barcelona ma inny klimat (subtropikalny wilgotny/śródziemnomorski) niż np. leżąca w zachodniej części Lleida (klimat subtropikalny półpustynny z wpływami kontynentalnymi, gdzie standardem są zimowe nocne przymrozki i upalne lata) czy np. miejscowości w północnej części Katalonii - w Pirenejach, gdzie panuje ciepły klimat alpejski (włączając w to coroczne opady śniegu). Według mnie dużo lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie przyjętego standardu z en.Wikipedii, gdzie z całego obszaru Półwyspu Iberyjskiego (Portugalia i Hiszpania) wyodrębniono kilka miast różniących się między sobą klimatem, utworzono zaledwie 6 osobnych artykułów: dla Barcelony, Madrytu, Walencji, Bilbao, Lizbony i Gibraltaru (UK). Myślę, że to jest optymalne rozwiązanie niż rozpisywanie regionów, których jest mnóstwo i do tego mających zróżnicowany klimat wewnątrz samego regionu. Subtropical-man (dyskusja) 18:19, 9 kwi 2018 (CEST)

29 marca[edytuj | edytuj kod]

5 (Rdza brzozy i modrzewia)[edytuj | edytuj kod]

Birch Rust - Melampsoridium betulinum (37923660694).jpg

…objawy której grzybowej choroby można zaobserować na liściu widocznym na zdjęciu?

Rdza brzozy i modrzewia (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 5 KB Selso Szoltys28 marca[edytuj | edytuj kod]

2 (Rdza jodły i goździkowatych)[edytuj | edytuj kod]

skąd na jodle biorą się czarcie miotły?

Rdza jodły i goździkowatych (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 5,6 KB Selso Jckowal • W treści zdania "Igły silnie przerośnięte są grzybnią patogenu. Może ona zimować w nich przez kilkadziesiąt lat, co roku produkując ecjospory." plus informacja, że igły z czarcich miteł opadają co roku. To się dla mnie nie składa w sensowną całość. Gżdacz (dyskusja) 22:52, 28 mar 2018 (CEST)

3 (Yang Wenhui)[edytuj | edytuj kod]

楊文會.jpg

kto jest powszechnie uważany za ojca buddyjskiego odrodzenia?

Yang Wenhui (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 2 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 11,1 KB Dohaeng Szoltys5 (Anna Kopeć) Niezrobione[edytuj | edytuj kod]

kto podczas II wojny światowej udzielał pomocy żydowskiej rodzinie Kruegerów?

Anna Kopeć (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 9,6 KB Diabetes Diabetes


Po ostatnich zmianach nie spełnia WP:WER. Andrzei111 (dyskusja) 14:52, 30 mar 2018 (CEST)

@Diabetes, uwaga powyżej. Szoltys [Re: ] 15:09, 30 mar 2018 (CEST)
Ja tego nie zmieniałem, więc co mam uczynić? Diabetes (dyskusja) 15:29, 30 mar 2018 (CEST)
 • Dziwna sprawa teraz, bo z jednej strony IPek dodając treść dodał też przypisy (w większości), trzeba je tylko zweryfikować, a z drugiej strony dodał treść w słabym stylu ("Na lotnisku czekał na nich kuzyn oraz Sally Charsinsky z d. Krueger, córka Abrahama i Helen. "). Poza tym wywód rodziny Kruegerów też raczej do usunięcia, bo bez źródeł. D kuba (dyskusja) 21:40, 4 kwi 2018 (CEST)
 • Postaram sie to zweryfikować i ogarnąć Diabetes (dyskusja) 11:28, 5 kwi 2018 (CEST)
 • Hasło zostało przeze mnie sprawdzone i poprawione Diabetes (dyskusja) 21:50, 5 kwi 2018 (CEST)
 • @Diabetes, nie sprawdzamy własnych haseł. Skreślam Twój podpis. Szoltys [Re: ] 00:36, 13 kwi 2018 (CEST)
 • @Diabetes, przypis nr 9 (http://historiasowiny.bloog.pl/id,4038543,title,Anna-K-O-P-E-C,index.html?smoybbtticaid=61b028) nie działa, mam też wątpliwości czy ten blog jest wiarygodnym źródłem. Przypis nr 14 jest niedopuszczalny – Facebook nie jest źródłem. Szoltys [Re: ] 14:01, 20 kwi 2018 (CEST)

7 (Cerastes vipera)[edytuj | edytuj kod]

Cerastes vipera.jpg

…do czego może doprowadzić ukąszenie przez Cerastes vipera?

Cerastes vipera (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 3 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 12,1 KB Wymazk Szoltys • @Wymazk. Zgrabny artykuł. Mam tylko pytanie – z jakiego źródła pochodzi polska nazwa wskazana w infoboksie? Jacek555 07:12, 29 mar 2018 (CEST)
 • „Kości szczęki górne” tzn? Mpn (dyskusja) 18:01, 29 mar 2018 (CEST)
 • @Jacek555 polska nazwę usunąłem. @Mpn może chodzi o kości podniebienia lub po prostu o zęby górne (szczęki, w odróżnieniu od tych żuchwy), D kuba (dyskusja) 20:35, 18 kwi 2018 (CEST)

26 marca[edytuj | edytuj kod]

1 (Zwodziciel z Sewilli i kamienny gość)[edytuj | edytuj kod]

Don Juan 001.jpg

…w którym mieście Tirso de Molina pisał sztukę o Don Juanie?

Zwodziciel z Sewilli i kamienny gość (dyskusja)
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 20,8 KB Ałiku Anagram16