Przejdź do zawartości

Pomoc:Jak napisać nowy artykuł

Skrót: WP:TPA, WP:PIERWSZY, WP:NOWY
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dla każdego
Te informacje dotyczą zarówno edytora wizualnego, jak i edytora wikikodu (Czym to się różni?)

Przede wszystkim jeśli dopiero zaczynasz przygodę z Wikipedią, to lepiej nie zaczynaj jej od tworzenia nowych artykułów. Naucz się najpierw podstaw edytowania i formatowania. Jeśli jednak czujesz się na siłach, to zapraszamy!

I. Encyklopedyczność i źródła

Zastanów się albo spytaj na naszym Discordzie, czy Twój temat jest encyklopedyczny. Na Wikipedii piszemy o bardzo wielu rzeczach, ale nie o wszystkim.
Musisz mieć też pod ręką rzetelne źródła, dla swojego tematu. Nie możesz pisać informacji, których nigdzie nie opublikowano. Powtarzaj informacje, ale nie kopiuj ich dosłownie. Po każdej informacji podaj przypis, tak aby inni mogli zweryfikować podane fakty.

II. Nazwa i forma artykułu

Wiele tematów można opisać pod różnymi nazwami. Jeśli nie wiesz, która nazwa jest prawidłowa lub właściwsza, to sprawdź, jakiej nazwy używają Twoje najbardziej wiarygodne źródła. Możesz też zobaczyć, jaki tytuł ma odpowiedni artykuł w innych encyklopediach (np: PWN). Więcej wskazówek znajdziesz na stronie: Wikipedia:Nazewnictwo artykułów.
Artykuł powinien zaczynać się od zrozumiałej, krótkiej definicji. Pamiętaj, że piszemy tu encyklopedię, w której obowiązuje zasada neutralnego punktu widzenia. Artykuł ma się ograniczać do podania wiarygodnych faktów dotyczących bezpośrednio jego tematu. Nie jest to miejsce na przedstawianie własnych teorii, opinii, poglądów i odczuć. Należy też unikać wyrażeń pustych i zwodniczych.
Więcej wskazówek znajdziesz na stronie: Pomoc:Styl – poradnik dla autorów.

III. Utwórz nową stronę, na której chcesz pisać

Zacznij od utworzenia strony w formie swojego brudnopisu-podstrony:

Po ukończeniu prac nad treścią, przenieś artykuł pod odpowiednią nazwę. Osoby początkujące powinny poprosić kogoś o sprawdzenie artykułu.
Alternatywnie możesz wpisać do wyszukiwarki Wikipedii nazwę artykułu. W wynikach wyszukiwania wyświetli się informacja w rodzaju „Strony »Abc« nie ma w Wikipedii. Możesz ją utworzyć… ”. Czerwony link prowadzi do edycji nowego artykułu.

IV. Podpatrz dobre wzorce

Zobacz co dziś prezentujemy w rubryce „Czy wiesz”. Możesz wzorować się na tych, a także na dobrych i medalowych artykułach.

V. Jeżeli chcesz pisać etapami

Wstaw na początku artykułu szablon {{W edycji}}, by pokazać innym, że pracujesz nad danym artykułem. Usuń go jednak niezwłocznie po wykonaniu wszystkich edycji.

Propozycje artykułów do napisania

Teksty obcojęzyczne
Nie publikuj w polskojęzycznej Wikipedii tekstów obcojęzycznych. Odpowiednim miejscem dla nich są inne wersje językowe Wikipedii.
Tłumaczenia
Możesz tworzyć artykuły z obcojęzycznych wersji Wikipedii. Tłumacz tylko weryfikowalne artykuły, podając oryginalne źródła, w miarę możliwości sprawdzając pochodzące z nich informacje. Na stronie Propozycje tematów/Najwięcej interwiki znajdują się artykuły, które istnieją w innych Wikipediach poza polskojęzyczną (zwróć jednak uwagę na to, czy zawierają źródła).
 Osobna strona: Wikipedia:Tłumaczenia.
Szukaj tematu
Przeglądaj artykuły z interesującego cię działu. Wcześniej czy później trafisz na czerwone odsyłacze, wskazujące na artykuły nieobecne w Wikipedii. Mamy też wykaz propozycji tematów. Zobacz też kategorię Propozycje tematów oraz projekt Tygodnie tematyczne.