Wikiprojekt:GLAM/Goethe-Institut

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Goethe-Institut zaprasza wszystkich zainteresowanych do uzupełniania Wikipedii w języku polskim, angielskim i niemieckim w zakresie haseł na temat obiektów, miejsc i zagadnień, które ilustrują wspólne europejskie dziedzictwo kultury. Projekt nosi nazwę "Erbstuecke" Eurostorie - europejskie historie (Erbstuecke / Heirlooms). Działania te zostały podjęte w ramach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018 (European Year of Cultural Heritage 2018). Zapraszamy na szkolenie edytowania Wikipedii w siedzibie Goethe Institut w Warszawie oraz wydarzenie główne: maraton edytowania haseł Wikipedii pod hasłem Erbstuecke, który odbędzie się w listopadzie 2018 roku!

Celem projektu jest prezentacja informacji i historii o wspólnych europejskich korzeniach, a także o tym jak wiele europejskich elementów można znaleźć w dziedzictwie kulturowym takich krajów jak Estonia, Portugalia i Serbia. Hasłem przewodnim projektu jest: "Dzielenie się dziedzictwem: tam gdzie przeszłość spotyka się z przyszłością" (ang. Sharing heritage: where the past meets the future).

Goethe-Institut w Warszawie to oddział działającego na całym świecie Goethe-Institut – instytutu kultury Republiki Federalnej Niemiec. Polska placówka została utworzona w 1990 roku. Jej zadaniem jest promocja języka niemieckiego, a także wspieranie międzynarodowej współpracy kulturalnej.

Współpraca w ramach projektów GLAM z Goethe-Institut została początkowo nawiązana za pośrednictwem Wikimedia Deutschland, która wraz z niemiecką placówką Goethe-Institut oraz Niemieckim Komitetem Dziedzictwa Kulturowego (Deutsches Nationalkomitee für Denkmalschutz, DNK) realizuje projekt "Erbstuecke". Działania te zostały podjęte w ramach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018 (European Year of Cultural Heritage 2018).

Goethe-Institute przy współpracy z Wikimedią planuje zorganizować "Edit-a-thons" - jednodniowe lub dwudniowe spotkania, podczas których uczestnicy edytują artykuły w Wikipedii i poszukują źródeł informacji dotyczących dziedzictwa kulturowego Europy. Spotkania będą odbywać się w wielu krajach. Potrzebna do tego literatura naukowa zostanie udostępniona przez bibliotekę Goethe-Institut.

Integralnym elementem procesu jest współpraca z Wikimedia Commons. Rezultaty pracy i propozycje treści do rozbudowania można znaleźć w zakładkach "Propozycje haseł" i "Rezultaty projektu".

Dodatkowe informacji na temat maratonu redakcyjnego dla Wikipedii: „Eurostorie – europejskie historie“ można przeczytać na stronie Goethe Institut.

Wydarzenia[edytuj | edytuj kod]

Trening przed edit-a-thon: 20.09.2018, 14-17

14.00-14.15 Przywitanie uczestników

14.15-14.45 O kwerendach, źródłach i o projekcie -- Łukasz Kozak

14.45-15.00 Jak napisać artykuł w Wikipedii? Kilka prostych zasad -- Marta Moraczewska

15.00-15.20 Piszemy artykuł na przykładzie -- prezentacja

15.20-15.40 Kawa

15.40-16.40 Piszemy artykuły w brudnopisie -- praca w grupach -- Celina Strzelecka

16.40-17.00 Pytania, wybór tematów, podsumowanie

Właściwy edit-a-thon: 17.11.2018, 11.00-16.30