Wikiprojekt:GLAM/Muzea województwa śląskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
GLAM WIKI
Herb województwa śląskiego

Projekt opiera się na współpracy Wikimedia Polska i Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach z muzeami i innymi instytucjami kultury w województwie śląskim w ramach współpracy GLAM (Galleries, Libraries, Archives, Museums). Udział w projekcie pozwala muzeom na Śląsku udostępnić swoje zdigitalizowane zbiory ludziom na całym świecie oraz wzbogacić otwarte zasoby ogólnie dostępnej wiedzy. Projekt pozwala instytucjom dotrzeć do większej liczby odbiorców w kraju i za granicą, wpływa też na zaangażowanie lokalnej społeczności w życie instytucji.

Pomysł o współpracy z muzeami zrodził się 8 października 2018 roku podczas spotkania w Regionalnym Instytucie Kultury w Katowicach. W trakcie projektu planowane są między innymi warsztaty dla pracowników muzeów z edytowania Wikipedii i szkolenia z ładowania zdjęć na Wikimedia Commons.

Cele projektu[edytuj | edytuj kod]

Celem projektu jest prezentowanie i powszechne udostępnianie wiedzy i osiągnięć kultury jak najszerszej rzeszy odbiorców. Cele te są zbieżne z misją galerii, muzeów, bibliotek i archiwów. Celem jest również stworzenie swoistej sieci, dzięki której osoby związane z różnymi muzeami na Śląsku będą mogli podejmować wspólne inicjatywy.

Koordynator projektu[edytuj | edytuj kod]

Koordynatorem projektu jest Stowarzyszenie Wikimedia Polska. Opiekę nad projektem, w tym stworzenie miejsca wymiany doświadczeń i pomysłów między instytucjami województwa śląskiego, pełni Regionalny Instytut Kultury w Katowicach.

Planowane efekty projektu[edytuj | edytuj kod]

Planowanym efektem projektu jest wzbogacenie biblioteki mediów Wikimedia Commons o reprodukcje dzieł sztuki, materiały archiwalne, filmy czy nagrania audio. Udostępniane są zbiory znajdujące się w domenie publicznej lub wybrane materiały na wolnych licencjach. Wszystkie te materiały mogą być ponownie wykorzystywane przez wszystkich użytkowników Internetu – do ilustrowania Wikipedii, tworzenia materiałów edukacyjnych, utworów artystycznych lub nawet komercyjnie. Kolejnymi efektami są wzbogacenie zasobów Wikipedii o nowe artykuły dotyczące szeroko pojętego dziedzictwa regionu, a także poprawa artykułów, szczególnie tych związanych z instytucjami biorącymi udział w projekcie.