Wikiprojekt:GLAM/Zamek Królewski na Wawelu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zamek Królewski na Wawelu

Opis współpracy[edytuj | edytuj kod]

Współpraca między Zamkiem Królewskim na Wawelu a Wikimedia Polska rozpoczęła się we wrześniu 2020 roku.

Na mocy zawartego Porozumienia Zamek Królewskim na Wawelu przyłączył się do wikiprojektu GLAM w celu rozwoju i poszerzania wysokiej jakości polskich, otwartych zasobów edukacyjnych Zamku, które są udostępnione w sposób gwarantujący ich odbiorcom wolność wykorzystywania i wolność poznawania dzieł. W ramach wikiprojektu będą systematycznie udostępniane materiały będące w kolekcjach Wawelu za pośrednictwem Wikimedia Commons. Współpraca przebiega z dbałością o wysoką jakość techniczną i merytoryczną udostępnianych zasobów Wawelu, w szczególności wysoką jakość poprawności i obszerności opisów tych zasobów. Celem współpracy jest zadbanie o to, żeby wybrane kolekcje dzieł sztuki były rzetelnie opisane w Wikipedii.

Podkasty Zamku Królewskiego na Wawelu![edytuj | edytuj kod]

Jednym z najnowszych efektów współpracy jest 37 odcinków nagranych z pracownikami Zamku Królewskiego na Wawelu zrealizowanych przez Fundację "Otwórz się". Osoby te są specjalistami w swojej dziedzinie. Pierwsze podkasty dla Wikipedii we współpracy z Zamkiem Królewskim na Wawelu zostały zrealizowane z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie “Kultura dostępna online”. Dzięki tej współpracy czytelnicy Wikipedii będą mogli posłuchać przykładowo następujących historii:

W tym miejscu można usłyszeć wszystkie historie opowiedziane przez pracowników Zamku! Nagrania dostępne są też na platformach podkastowych takich jak Spotify, Apple Podcasts i w Katalogu Polskich Podkastów

Czym jest inicjatywa GLAM-WIKI?[edytuj | edytuj kod]

Inicjatywa GLAM-WIKI to projekt, którego celem jest inicjowanie i wspieranie współpracy wikipedystów z instytucjami kultury, pozwalając instytucjom dotrzeć do większej liczby odbiorców w kraju i na świecie. Celem Wikimedia Polska jest zadbanie o zasoby instytucji kultury. Chcemy, żeby zdigitalizowane zbiory oraz specjalistyczna wiedza związana z działalnością instytucji i wydawanymi przez nią publikacjami znalazły się w artykułach w Wikipedii.

Strony Wikipedii są wyświetlane kilka milionów razy dziennie. Obecnie zawiera ona ponad 20 milionów artykułów i jest dostępna w 250 wersjach językowych. Wikipedia cieszy się bardzo wysokim poziomem zaufania użytkowników Internetu i jest jednym z najpopularniejszych wyjściowych źródeł informacji. Użytkownicy często trafiają na strony internetowe instytucji kultury czy dowiadują się o kolekcjach właśnie poprzez Wikipedię, która tym samym umożliwia dotarcie do szerokiego grona zainteresowanych.

Widoczność instytucji w sieci, a konkretnie w Wikipedii zwiększa ilość osób odwiedzających instytucję. Jest to szczególnie istotne w czasach pandemii, kiedy instytucje borykają się ze spadkiem osób zwiedzających.

Zapraszamy do kontaktu![edytuj | edytuj kod]

Chcesz pomóc w rozwoju tego wikiprojektu?

Koniecznie się z nami skontaktuj!

kamila.neuman@wikimedia.pl