Przejdź do zawartości

William Caslon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez MalarzBOT (dyskusja | edycje) o 02:17, 26 sty 2014. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
William Caslon

William Caslon (ur. 1692, zm. 23 stycznia 1766) – angielski drukarz, projektant czcionek, z wykształcenia grawer.

Urodził się w Cradley, Worcestershire. W 1716 roku przyjechał do Londynu i tam wyrabiał zamki do strzelb oraz narzędzia introligatorskie. W 1720 roku założył gisernę, odlewnię czcionek m.in. pism arabskich, które użył do druku Nowego Testamentu[1]. W 1722 roku zaprojektował i wykonał dla Williama Bowyera czcionki pisma barokowej antykwy i kursywy zwaną narodową czcionką angielską. Zaprojektowane przez niego antykwa została nazwana jego nazwiskiem Caslonem a jego czcionką była składana m.in. Deklaracja niepodległości Stanów Zjednoczonych. Wykonał również czcionki gotyckie. W 1734 roku wydał wzornik 52 pism.

Obecnie istnieje firma H.W. Caslon&Co. będąca spadkobiercą jego pracowni, w której znajdują się oryginalne stemple i matryce Calona. Czcionka Caslona dostępna jest jako jeden z fontów komputerowych.

Linki zewnętrzne

Bibliografia

  • Barbara Bieńkowska Książka na przestrzeni dziejów, wyd. Centrum Edukacji Bibliotekarskiej, Informacyjnej i Dokumentacyjnej im. Heleny Radlińskiej, Warszawa 2005, ISBN 83-88581-21-X
  • Helena Szwejkowska Książka drukowana XV - XVIII wieku, wyd państwowe Wydawnictwo Naukowe, Wrocław 1975
  1. Nowy Testament został wydany przez towarzystwo Szerzenia Nauki Chrześcijańskiej (Society of Promoting Christian Knowledge)