Wim van de Camp

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wim van de Camp
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 27 lipca 1953
Oss
Zawód, zajęcie polityk
Partia Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny

Wilhelmus Gerardus Johannes Maria (Wim) van de Camp (ur. 27 lipca 1953 w Oss) – holenderski polityk, długoletni poseł krajowy, deputowany do Parlamentu Europejskiego VII i VIII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Uzyskał tytuł zawodowy inżyniera w 1976 na Hogere Landbouwschool voor Tropische Landbouw w Deventer. W 1982 został absolwentem prawa na Katolickim Uniwersytecie w Nijmegen.

Od 1972 działał w Katolickiej Partii Ludowej (Katholieke Volkspartij), wraz z nią w 1980 przystąpił do Apelu Chrześcijańsko-Demokratycznego. Pełnił funkcje przewodniczącego organizacji młodzieżowej KVP i wiceprzewodniczącego młodzieżówki CDA. Zasiadał też we władzach wykonawczych partii. Od 1982 do 1986 pracował jako prawnik w Związku Gmin Holandii. W latach 1986–2009 nieprzerwanie sprawował mandat deputowanego do Tweede Kamer, niższej izby Stanów Generalnych.

W wyborach w 2009 kandydował jako lider listy krajowej CDA do Parlamentu Europejskiego, uzyskując mandat europosła VII kadencji. W PE przystąpił do grupy Europejskiej Partii Ludowej oraz Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych[1]. W 2014 uzyskał europarlamentarną reelekcję.

Jest jawnym homoseksualistą[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]