Window-Eyes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Window-Eyes
Autor GW Micro Inc.
Aktualna wersja stabilna 9.1
Platforma sprzętowa komputer osobisty
System operacyjny Microsoft Windows
Rodzaj czytnik ekranowy
Strona internetowa

Window-Eyes – program umożliwiający osobom niewidomym korzystanie z komputera (tzw. czytnik ekranowy, ang. screen reader). Produkowany jest przez firmę GW Micro Inc. z Fort Wayne.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przodkiem programu Window-Eyes był program Vocal-Eyes dla systemu DOS. Wraz z pojawieniem się systemów z rodziny Windows rozpoczęto prace nad programem Window-Eyes 1.0, który pojawił się w październiku 1995 roku. Wersja 7.02 miała premierę pod koniec 2008 roku. W 2015 roku dostępna była wersja 9.1.

O programie[edytuj | edytuj kod]

Program Window-Eyes pozwala osobie niewidomej korzystać komputera działającego pod systemem Windows. Osoba niewidoma korzysta z klawiatury w celu obsługi systemu i programów natomiast wszystkie powiadomienia i teksty są odczytywane przez syntezator mowy lub wyświetlane na zewnętrznym monitorze brajlowskim. Dzięki temu możliwe jest przeglądanie internetu, odtwarzanie multimediów, tworzenie dokumentów odbieranie poczty e-mail i wiele więcej. Większość programów zawierających standardowe kontrolki powinna być obsługiwana przez program Window-Eyes. Dla programów, które nie są obsługiwane można stworzyć konfiguracje lub skrypty co udostępni dany program osobie niewidomej.

Obsługiwane aplikacje[edytuj | edytuj kod]

Program Window-Eyes obsługuje między innymi: Internet Explorer, Mozilla Firefox, Aplikacje pakietu Microsoft Office, Adobe Reader, Visual Studio, Gadu-Gadu, Skype, Windows Messenger, Nero i wiele innych.

Skrypty[edytuj | edytuj kod]

W wersji Window-Eyes 7.0 po raz pierwszy wprowadzono obsługę skryptów w językach VBS i JS. Dzięki skryptom można rozszerzać możliwości programu Window-Eyes na przykład o obsługę programów, które wcześniej nie były obsługiwane. Firma GW Micro utworzyła także portal Centrali Skryptów, z którego można bezpłatnie pobierać skrypty napisane przez firmę GW Micro innych użytkowników. Można tam także udostępniać własne skrypty.

Syntezatory[edytuj | edytuj kod]

Syntezator to głos, którym mówi każdy czytnik ekranu. Program Window-Eyes ma wbudowany między innymi polski syntezator mowy Agata oraz Angielski Anna. Możliwe jest także dokupienie i korzystanie z dowolnego innego syntezatora SAPI. Window-Eyes obsługuje także sprzętowe syntezatory mowy, takie jak SMP czy Kajetek.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]