Skype

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Skype
Logo Skype
Logo programu
ilustracja
Autor Microsoft
Pierwsze wydanie wersja beta 2003
wersja oficjalna 2004
Aktualna wersja stabilna 8.33.0.50
(27 października 2018) [±]
Język programowania Delphi[1] (Windows), Objective-C i Cocoa (iOS, Mac OS X)[2], C++ i Qt (Linux)[3]
Platforma sprzętowa Windows
Mac OS X
Linux
iOS
Android
System operacyjny wieloplatformowy
Rodzaj komunikator internetowy
Licencja Adware
Strona internetowa

Skypekomunikator internetowy oparty na technologii przetwarzania danych w chmurze[4].

Skype umożliwia prowadzenie darmowych rozmów głosowych oraz obserwację rozmówcy poprzez kamerę internetową, a także płatnych rozmów z posiadaczami telefonów stacjonarnych lub komórkowych za pomocą technologii VoIP (Voice over IP) tzw. usługa SkypeOut[5]. Oprócz tego Skype oferuje funkcje bezpośredniej wymiany informacji tekstowych za pomocą ręcznie wpisywanych wiadomości oraz przesył plików.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Został stworzony przez Szweda Niklasa Zennströma i Duńczyka Janusa Friisa oraz grupę estońskich programistów z Tallinna. Jego nazwa wzięła się ze zbitki sky-peer-to-peer, która przekształciła się w Skyper i ostatecznie w Skype. Program działa na kilku platformach systemowych.

Skype w czerwcu 2005 zawarł umowę z polskim portalem internetowym Onet.pl. Usługi tego komunikatora zostały włączone do oferty polskiego portalu.

We wrześniu 2005 amerykańska firma eBay ogłosiła porozumienie ze Skype i Niklasem Zennströmem dotyczące przejęcia tej firmy za 2,6 mld dolarów. Do przejęcia doszło w październiku 2005.

7 listopada 2007 wydano Skype 2.0 beta dla systemów Linux. Jest to pierwsza wersja tego popularnego komunikatora obsługująca funkcję wideo na tej platformie[6]. Kod źródłowy programu nie jest ogólnie udostępniany.

1 września 2009 eBay sprzedał 65% spółki Skype firmom Index Ventures i Silver Lake Partners.

Sprzedaż spółki Skype nastąpiła 19 listopada 2009. Nowi właściciele to m.in. dom inwestycyjny Silver Lake (30%), twórca Netscape’a Marc Andreessen i jego partner Ben Horowitz, kanadyjski fundusz emerytalny oraz założyciele Skype’a Niklas Zennström i Janus Friis (14%). Spółka eBay pozostaje właścicielem 30%[7][8].

Na początku maja 2011 r. ogłoszono, że Skype jest na sprzedaż. Głównym zainteresowanym ewentualnej transakcji był Microsoft[9][10]. 10 maja 2011 Skype został sprzedany firmie Microsoft za 8,5 mld USD[11].

Szczegóły techniczne[edytuj | edytuj kod]

Skype, jak podają jego twórcy, używa zestawu modułów firmy GIPS, w tym kodeka GIPS iSAC, dostosowujący szybkość transferu danych do aktualnej przepustowości łącza (średnio 3-16 kilobajtów/s). Co ważniejsze, w przeciwieństwie do kodeków GSM i 3G, które oparte są na CELP, nie potrzebuje 70-100 ms próbki testowej na resynchronizację w przypadku utraty ciągłości połączenia. Skype wykorzystuje też kodek dźwięku GIPS iLBC, przeznaczony do połączeń o małej przepływności.

Po stronie nadawcy Skype stosuje procedurę GIPS AGC (Adaptive Gain Control), polegającą na ustawieniu optymalnego poziomu sygnału i redukcji szumu. U odbiorcy stosowana jest procedura GIPS NetEQ APC (Adaptive Playout Controller), buforująca próbki testowe przesyłanego dźwięku, minimalizując tzw. jitter – efekt różnicy opóźnień przesyłania pakietów.

Obecność na rynku[edytuj | edytuj kod]

Skype ma ponad 663 miliony zarejestrowanych użytkowników na całym świecie (dane z 31 grudnia 2010)[12]. W maju 2008 (wg badań Megapanelu) około 4 milionów użytkowników pochodziło z Polski[13]. Polska była wtedy trzecim krajem pod względem popularności komunikatora Skype po Chinach i USA.

W dniu 21 stycznia 2013 padł rekord pod względem aktywnych użytkowników w tym samym czasie: z komunikatora korzystało naraz 50 milionów osób[14].

Konkurencja[edytuj | edytuj kod]

Na rynku pojawiły się konkurencyjne oferty telefonii internetowej, umożliwiające tańsze od Skype połączenia na telefony stacjonarne lub komórkowe – np. Fring, Babble, OpenWengo i Jajah.com.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]