Wintershall Dea

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wintershall Dea AG
Logo
Państwo

 Niemcy

Siedziba

Celle

Data założenia

2019

Forma prawna

Aktiengesellschaft

brak współrzędnych
Strona internetowa

Wintershall Dea AG – niemieckie przedsiębiorstwo z siedzibą w Celle, które prowadzi działalność w zakresie poszukiwania i produkcja ropy naftowej i gazu.

Przedsiębiorstwo powstało w 2019 r. w wyniku fuzji spółki gazowej Wintershall, która należała do niemieckiego koncernu chemicznego BASF, ze spółką DEA Deutsche Erdoel AG, należącą do grupy rosyjskich miliarderów[1][2].

Głównym akcjonariuszem spółki jest BASF (72,7%), reszta należy do funduszu LetterOne(inne języki), w którym blisko połowę udziałów posiadają rosyjscy oligarchowie Michaił Fridman i Piotr Awen[3].

Spółka posiadała udziały m.in. w trzech spółkach joint venture na terenie Rosji: Achimgaz (po 50% wspólnie z Gazpromem), Siewiernieftiegazprom (35%; Gazprom – 40%, OMV – 25%) i Achim Development (25%; reszta w rękach Gazpromu), za których pośrednictwem operuje na syberyjskich złożach Urengoj i Jużnorusskoje[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wintershall, spółka-córka koncernu chemicznego BASF była filarem współpracy energetycznej z Rosją i głównym partnerem Gazpromu[4].

BASF i rosyjska firma wymieniły się aktywami w ramach transakcji wartej 12 miliardów euro: niemiecki koncern otrzymał licencje na wydobycie na Syberii, w zamian za co Gazprom przejął udziały w prowadzonej odtąd wspólnie działalności w zakresie obrotu i magazynowania gazu ziemnego w Niemczech. W ten sposób rosyjska firma przejęła m.in. kontrolę nad magazynami gazu w Rehden, Jemgum i Haidach w Austrii[4].

Rosja była dla przedsiębiorstwa najważniejszym obszarem wydobycia, a ze złóż gazu na Syberii pochodziła połowa produkcji[4]. Spółka posiadała na terenie Rosji udziały w trzech spółkach joint venture: Achimgaz (po 50% wspólnie z Gazpromem), Siewiernieftiegazprom (35%; Gazprom – 40%, OMV – 25%) i Achim Development (25%; reszta w rękach Gazpromu)[3].

Także jako akcjonariusz spółki Nord Stream 2 Wintershall był najważniejszym orędownikiem bliskiej współpracy energetycznej z Rosją[4].

W styczniu 2023 roku spółka ogłosiła decyzję o wycofaniu się z Rosji, powołując się na niemożność pogodzenia „wojny napastniczej prowadzonej przez Rosję z jej wartościami” i krytykując jej „faktyczne wywłaszczenie” przez Rosję. BASF poniósł z tego tytułu stratę w wysokości 7,3 miliarda euro[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wintershall Dea: Historie [online], Wintershall Dea AG [dostęp 2023-06-04] (niem.).
  2. Niemiecko-rosyjska fuzja naftowa wzmocniła Nord Stream [online], euractiv.pl [dostęp 2023-06-04] (pol.).
  3. a b c Wycofanie Wintershallu Dea z Rosji, [w:] Niemcy wobec wojny. Rok zmian, Ośrodek Studiów Wschodnich, luty 2023, s. 221–223, ISBN 978-83-67159-29-6 [dostęp 2023-06-04].
  4. a b c d e Powrót do business as usual z Rosją?, [w:] Piotr Buras, Zeitenwende. Jak wojna w Ukrainie zmienia Niemcy, s. 43–51 [dostęp 2023-06-04].