Wireless eXtended Range Electronic Projectile

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wireless eXtended Range Electronic Projectile (XREP) jest pociskiem rażącym za pomocą impulsów elektrycznych, zaprojektowanym przez amerykańską firmę Taser International.

Naboje XREP mogą być używane w rozpowszechnionych strzelbach o kalibrze wagomiarowym 12 i mają zasięg do ok. 30 m[1]. Umieszczone z przodu pocisku elektrody wbijają się w ciało i przenoszą z generatora wewnątrz pocisku impulsy elektryczne o napięciu do 50 000 woltów. Wysokość napięcia jest regulowana przez mikrokontroler w korpusie pocisku. Próba wyrwania pocisku przez trafionego zwiera dodatkowy obwód elektryczny przez ramię, który wzmacnia działanie prądu. Koszt jednego strzału to ok. 100 dolarów amerykańskich[2].

Od niedawna istnieje także Thor Shield - trójwarstwowa tkanina poliestrowa firmy G2 Consulting, chroniąca przed bronią bazującą na impulsach elektrycznych i mikrofalach. Sprzedaż jest ograniczona do wojska i innych sił porządkowych[3].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. TASER International Successfully Demonstrates Wireless TASER(R) eXtended Range Electro-muscular Projectile to Military OfficialsSOURCE TASER International, Inc., 14 lutego 2006 (ang.)
  2. Steve Ashley: The XREP: A Shocking Development www.officer.com, 12 sierpnia 2007 (ang.)
  3. Thor Shield G2 Consulting (ang.)