Wireless eXtended Range Electronic Projectile

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Wireless eXtended Range Electronic Projectile (XREP) jest pociskiem rażącym za pomocą impulsów elektrycznych, zaprojektowanym przez amerykańską firmę Taser International.

Naboje XREP mogą być używane w rozpowszechnionych strzelbach o kalibrze wagomiarowym 12 i mają zasięg do ok. 30 m[1]. Umieszczone z przodu pocisku elektrody wbijają się w ciało i przenoszą z generatora wewnątrz pocisku impulsy elektryczne o napięciu do 50 000 woltów. Wysokość napięcia jest regulowana przez mikrokontroler w korpusie pocisku. Próba wyrwania pocisku przez trafionego zwiera dodatkowy obwód elektryczny przez ramię, który wzmacnia działanie prądu. Koszt jednego strzału to ok. 100 dolarów amerykańskich[2].

Od niedawna istnieje także Thor Shield - trójwarstwowa tkanina poliestrowa firmy G2 Consulting, chroniąca przed bronią bazującą na impulsach elektrycznych i mikrofalach. Sprzedaż jest ograniczona do wojska i innych sił porządkowych[3].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. TASER International Successfully Demonstrates Wireless TASER(R) eXtended Range Electro-muscular Projectile to Military OfficialsSOURCE TASER International, Inc., 14 lutego 2006 (ang.)
  2. Steve Ashley: The XREP: A Shocking Development www.officer.com, 12 sierpnia 2007 (ang.)
  3. Thor Shield G2 Consulting (ang.)