Wołek (Rudawy Janowickie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wołek
Ilustracja
Na szczycie Wołka – krzyż poświęcony Janowi Pawłowi II
Państwo

 Polska

Pasmo

Sudety
Rudawy Janowickie

Wysokość

878 m n.p.m.

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, u góry nieco na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Wołek”
Ziemia50°50′17,479″N 15°56′07,345″E/50,838189 15,935374

Wołek (niem. Ochsenkopf, 878 m n.p.m.) – szczyt w Rudawach Janowickich, położony między Miedzianymi Skałami na północnym zachodzie a Dziczą Górą na południu. Na szczycie znajduje się krzyż dziękczynny poświęcony Janowi Pawłowi II.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wołek znajduje się w północnej części głównego grzbietu Rudaw Janowickich. Na południu (SSW) łączy się z Dziczą Górą. Na północy, w masywie Wołka znajduje się niewielka kulminacja Małego Wołka, za którą grzbiet rozgałęzia się. Ku północnemu zachodowi odchodzi Zamkowy Grzbiet z Miedzianymi Skałami i zamkiem Bolczów, ku północy Hutniczy Grzbiet z kulminacją Piaskowej oraz grzbiet bez nazwy zakończony Miedzianą Górą[1].

Budowa geologiczna[edytuj | edytuj kod]

Masyw Wołka położony jest w obrębie bloku karkonosko-izerskiego, w strefie kontaktu granitowego masywu karkonoskiego i jego wschodniej osłony. Zachodnia część zbudowana jest z granitu karkonoskiego, przeważnie odmiany granofirowej, z żyłami aplitów. Skały magmowe powstały w karbonie. Wschodnią część masywu tworzą skały metamorficzne powstałe w starszym paleozoikułupki serycytowe, serycytowo-kwarcowe, skaleniowo-kwarcowe, łupki grafitowe, fyllity. Na samym szczycie występują skały najmłodsze, powstałe w wyniku przeobrażenia starszych skał przez intrudujący granithornfelsy.

Roślinność[edytuj | edytuj kod]

Szczyt i zbocza porastają lasy świerkowe oraz mieszane (świerkowo-bukowe). Na południowym zboczu są polany, niżej młodniki. Na północnym zboczu rosną zarośla kosodrzewiny zasadzonej tu w XIX w.

Ochrona przyrody[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie położone jest na obszarze Rudawskiego Parku Krajobrazowego.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Przez szczyt przebiega szlak turystyczny żółty żółty szlak turystyczny z Janowic Wielkich oraz szlak turystyczny niebieski niebieski ze Szwajcarki. Ze szczytu przez niewielką przecinkę w lesie otwiera się widok ukazujący panoramę Karkonoszy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rudawy Janowickie, mapa turystyczna, skala 1:25 000, Wydawnictwo Turystyczne "PLAN", Jelenia Góra, 2006, ISBN 83-60044-45-7

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]