Wojciech Romaniuk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wojciech Romaniuk
Data i miejsce urodzenia 20 stycznia 1970
Biała Podlaska
Poseł V kadencji Sejmu
Okres od 19 października 2005
do 4 listopada 2007
Przynależność polityczna Samoobrona
Rzeczpospolitej Polskiej

Wojciech Maciej Romaniuk (ur. 20 stycznia 1970 w Białej Podlaskiej) – polski polityk, przedsiębiorca, menedżer, poseł na Sejm V kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wykształcenie i praca zawodowa[edytuj | edytuj kod]

W 1995 ukończył studia na Wydziale Zarządzania i Marketingu Politechniki Lubelskiej, w 1999 – studia podyplomowe z zakresu zarządzania i planowania w biznesie na Uniwersytecie Illinois w USA, a w 2005 – studia z zakresu zarządzania w turystyce i hotelarstwie w Wyższej Szkole Społeczno-Przyrodniczej w Lublinie.

Wraz z ojcem prowadzi w Białej Podlaskiej zakład remontowo-budowlany. Założył również własne przedsiębiorstwo budowlane handlu i usług. Jest także współwłaścicielem hotelu w tym mieście.

Działalność publiczna[edytuj | edytuj kod]

Należał do ZHP. W latach 90. był członkiem Ruchu Odbudowy Polski. W 2001 stanął na czele struktur Samoobrony RP w Białej Podlaskiej[1]. Wszedł także w skład rady krajowej tej partii. Bezskutecznie kandydował z ramienia tej partii w wyborach samorządowych rok później (do sejmiku lubelskiego[2] i na wójta gminy Biała Podlaska – otrzymał 10,04% głosów[3]).

W wyborach w 2005 z jej listy uzyskał mandat poselski na Sejm V kadencji z okręgu chełmskiego liczbą 10 719 głosów[4]. W latach 2006–2007 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Infrastruktury. W grudniu 2006 został przewodniczącym Podkomisji stałej ds. budownictwa oraz gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej. Zasiadał też w Komisji Obrony Narodowej oraz dwunastu podkomisjach. Pełnił także funkcję członka zarządu Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej.

W przedterminowych wyborach parlamentarnych w 2007 bez powodzenia ubiegał się o reelekcję (dostał 1561 głosów[5]). W 2014 uzyskał mandat radnego Białej Podlaskiej z ramienia Prawa i Sprawiedliwości[6].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jest żonaty, ma dwoje dzieci.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]