Wojna (grupa artystyczna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wojna (ros. Война, Wojna) – rosyjska grupa akcjonistyczna[1][2], powstała w 2007 roku, której liderami są Oleg Worotnikow i Leonid Nikołajew. Artyści poprzez swoją sztukę krytykują postawy konsumpcyjne (np. kradzież jedzenia w sklepach) oraz stosunki społeczne w Rosji[potrzebny przypis]. Organizują także akcje, które mają na celu wyrażenie protestu wobec działań rządowych.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Jebcie się za Niedźwiadka![edytuj | edytuj kod]

Akcja Jebcie się za Niedźwiadka! (ros. Ебись за наследника Медвежонка!) odbyła się 29 lutego 2008 roku w Moskwie, w Państwowym Muzeum Biologicznym im. K. A. Timirjazewa. Polegała ona na uprawianiu seksu grupowego przez pięć par w jednym z działów muzeum i miała miejsce w przeddzień wyboru Dmitrija Miedwiediewa na prezydenta Rosji[3]. Akcja mająca w zamierzeniu stanowić portret przedwyborczej Rosji spotkała się z represjami władz, jednemu z jej uczestników postawiono zarzut rozpowszechniania pornografii.

Chuj w niewoli FSB[edytuj | edytuj kod]

Chuj w niewoli FSB (ros. Хуй в ПЛЕНу ФСБ) jest dziełem o długości 65 metrów i szerokości 27 metrów. Zostało namalowane w 2010 roku na moście zwodzonym w Petersburgu naprzeciw siedziby Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Członkowie grupy zrealizowali pomysł w ciągu 23 sekund. W miarę unoszenia mostu członek ulegał "artystycznej erekcji". Działanie to można było żartobliwie interpretować jako ludowo-patriotyczną akcję, wzywającą do utwierdzenia mocy niepokonanego fallusa rosyjskiego, przed którym winne ukorzyć się małe narody świata[4]. Instalacja została szybko zlikwidowana przez funkcjonariuszy służb mundurowych.

Przewrót Pałacowy[edytuj | edytuj kod]

Akcja Przewrót Pałacowy (ros. "Дворцовый переворот") odbyła się w Petersburgu 16 września 2010[5]. W ramach akcji aktywiści grupy przewrócili kilka milicyjnych samochodów, za co 15 listopada 2010 zostali aresztowani i obwinieni o chuligaństwo[6].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Za Chuj w niewoli FSB Grupa Wojna w 2011 roku została laureatem ogólnorosyjskiego konkursu z dziedziny sztuki współczesnej Innowacja i otrzymała dyplom państwowy i premię 400 tys. rubli rosyjskich (około 40 tys. zł.). Artyści nie uczestniczyli w ceremonii wręczenia trofeum, a całą sumę przeznaczyli na rzecz represjonowanych w Rosji działaczy kultury. Na krótko przed ogłoszeniem wyników liderzy grupy zostali zwolnieni z aresztu za Przewrót pałacowy. Tuż po opuszczeniu aresztu zostali pobici przez nieznanych sprawców. Wcześniej w ich obronie stawał m.in. Banksy. W trakcie trwania konkursu próbowano złagodzić i przeinaczyć tytuł dzieła na Chuj w niewoli u KGB (a więc innej, historycznej służby specjalnej), ale ostatecznie do tego nie doszło.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Katarzyna Kwiatkowska, Rosja nagradza Wojnę, w: "Gazeta Wyborcza - Kultura", 9–10 kwietnia 2011, s. 12.
  2. Zdjęcia [dostęp 21 kwietnia 2011].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]