Przejdź do zawartości

Wojna Starka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wojna Starka
Stark’s War
Autor

Jack Campbell

Tematyka

militarne science fiction

Typ utworu

fantastyka postapokaliptyczna

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Data wydania

kwiecień 2000

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

10 lutego 2012

Wydawca

Fabryka Słów

Przekład

Robert J. Szmidt

poprzednia
brak
następna
Dowództwo Starka

Wojna Starka (tyt. oryg. Stark’s War) – militarna powieść science fiction napisana przez Jacka Campbella w 2000 roku. Stanowi pierwszy tom Trylogii Starka[1].

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

Akcja Wojny Starka rozgrywa się w przyszłości. Po kryzysie jaki nastał w większości państw na Ziemi Stany Zjednoczone stają się jedynym istniejącym supermocarstwem. Rządy innych państw rozpoczynają kolonizację i eksplorację Księżyca w poszukiwaniu surowców, które na Ziemi są w posiadaniu Amerykanów. Działania te powodują wysłanie wojsk, których zadaniem jest odbicie naturalnego satelity Ziemi. Bitwy pokazywane są cywilom w telewizji, a korporacje zbijają fortuny zarówno na łupach, jak i reklamach pokazywanych w trakcie transmisji z kampanii wojennych. W trakcie jednego z wielu starć grupa żołnierzy zostaje osaczona przez wroga. Dowództwo zabrania wysłania oddziałów ratunkowych, czemu sprzeciwia się sierżant Ethan Stark. Sierżant buntuje się i wraz z oddanymi mu żołnierzami ratuje wykrwawiające się oddziały. Po tych wydarzeniach wojskowi przebywający na Księżycu całkowicie sprzeciwiają się przełożonym kierującym akcjami z Ziemi.

Recenzje

[edytuj | edytuj kod]

Powieść została pozytywnie przyjęta przez krytyków. Craig Knight z the british fantasy society stwierdził, że powieść może być interesująca dla osób lubiących militarne science fiction. Według niego Wojnę Starka wyróżniają dialogi i dobrze skonstruowane tło wojenne, jednak fabuła jest bardzo przewidywalna[2]. Pozytywnie o powieści wyraził się także Daniel Cann z Fantasy Book Review. Stwierdził, że Jack Campbell wykreował w swojej powieści szlachetnego wojownika przyszłości[3]. Recenzent GeekNative ocenił powieść bardziej krytycznie. Jako wady książki wymienił słabą fabułę i kiepsko wykreowane wizerunki kompanów głównego bohatera[4].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Wojna Starka. lubimyczytać.pl. [dostęp 2013-06-19]. (pol.).
  2. Craig Knight: Stark’s War Trilogy by Jack Campbell. Book Review. the british fantasy society, 2011-12-23. [dostęp 2013-07-04]. (ang.).
  3. Daniel Cann: Stark’s War by John G Hemry. Fantasy Book Review, 2011-11-03. [dostęp 2013-07-04]. (ang.).
  4. James: Stark’s War Review. GeekNative, 2011-11-09. [dostęp 2013-07-04]. (ang.).